www.humanisti.sk
www.humanisti.sk
Inzeráty
Predám ochrannú známku s logom
Jedálny lístok
Quasars Ensemble
BILLA
Webhouse.sk
Humanistická zbierka
Transparentný účet pre humanistov
Humanisti, už môžete pomáhať aj cez transparentný účet. Pozri: Zbierka na pomoc chudobným.
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVA Voľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam RomanSlovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.sk
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @396
Počítadlo


Spam poison

Spotrebitelia volajú po dôstojnej mzde reklamáciou svojho oblečenia

Dôstojná mzda teraz

Spotrebitelia majú oddnes možnosť interaktívnou formou apelovať na odevné firmy, aby platili robotníkom a robotníčkam vo svojom dodávateľskom reťazci dôstojnú mzdu (1). Môžu im jednoducho poslať späť tričko alebo nohavice, ktoré si u nich kúpili. Samozrejme iba virtuálne, a to vďaka interaktívnemu webu, ktorý práve dnes spustila medzinárodná platforma Clean Clothes Campain (CCC), vrátane jej partnerskej organizácie Clean Clothes ČR. Kampaň pobeží až do 12. októbra, kedy sa v Bruseli uskutoční fórum za dôstojnú mzdu Living Wage Now.

„V rámci kampane navrhujeme európskym spotrebiteľom, aby virtuálne reklamovali a poslali oblečenie späť značke kvôli chybnému tovaru, a tak požadovali dôstojnú mzdu. Je skrátka na čase začať vyplácať všetkým robotníkom a robotníčkam dôstojnú mzdu. V uplynulých dvoch rokoch podpísalo výzvu vyše 110 000 spotrebiteľov,“ uvádza zástupca CCC v ČR Petr Mareš z organizácie NaZemi.

Robotníci a robotníčky v globálnom priemysle, v ázijských krajinách i v Európe, poctivo pracujú, aby si zarobili na dôstojný život. Ich mzdy im to však bohužiaľ stále nedovolia. Kambodžská robotníčka z odevnej továrne sa zdôverila:

„Môj plat nestačí ani na pokrytie základných potrieb mojej rodiny, a preto som si musela požičať od nášho prenajímateľa. Dlhujem mu 50 dolárov s úrokom 10 dolárov za každý mesiac. Vlastne som schopná každý mesiac splatiť len ten úrok. Keby som zrazu ochorela, nebudem mať peniaze ani na doktora.“

Petr Mareš z organizácie NaZemi k tomu dodáva:

„Súčasné nastavenie minimálnych miezd v jednotlivých dodávateľských krajinách neumožňuje robotníčkam vymaniť sa z chudoby a zaistiť svojim deťom lepšiu budúcnosť. Pracujúci požadujú vyššie mzdy viac než desať rokov. Štrajkujú a vyzývajú odevné značky, pre ktoré šijú, aby dodržiavali ľudské práva a pomohli im zabezpečiť dôstojný život. Odevné spoločnosti síce o dôstojnej mzde diskutujú, ale zatiaľ, bohužiaľ, neponúkli žiadne konkrétne návrhy, ako ich vo svojich dodávateľských reťazcoch zaistiť.“

Rozdiel medzi dôstojnou a minimálnou mzdou je napríklad v Bangladéši skutočne veľký (2). Minimálna mzda je tu na úrovni 19 % mzdy dôstojnej, robotníčka by tak musela pracovať 26 hodín, sedem dní v týždni, aby dosiahla úroveň dôstojnej mzdy. V Indonézii minimálna mzda dosahuje 31 % mzdy dôstojnej, a v Kambodži predstavuje 35 %.

Vyvrcholením kampane za dôstojnú mzdu, ktorá žiada spotrebiteľov o podporu, je fórum Living Wage Now. To bude prebiehať od 12. do 14. októbra 2015 v Bruseli. V rámci fóra CCC spoločne s alianciou Asia Floor Wage (3) opäť vyzve odevné značky a politických predstaviteľov Európskej únie k diskusii o ďalších konkrétnych krokoch, ktoré by viedli k rešpektovaniu ľudských práv pracujúcich. Konkrétne napríklad k diskusii nad mechanizmami a spôsobmi implementácie dôstojnej mzdy do praxe.

Platforma CCC od roku 2013 požaduje vyplácanie dôstojnej mzdy v dodávateľských reťazcoch a intenzívne podporuje robotníkov a robotníčky v odevnom priemysle, ktorí o ňu usilujú. Prispela k rozšíreniu povedomia o téme dôstojnej mzdy medzi európskymi spotrebiteľmi a dlhodobo tiež vyzýva odevné spoločnosti, aby predstavili dôveryhodné nástroje, ktoré existujúce problémy môžu vyriešiť. Aktívne komunikuje i s politickými predstaviteľmi, aby prevzali iniciatívu a navrhli rámec riešení, ktoré zaistia rešpektovanie práva na dôstojnú mzdu a následne i jej podporu.

V Českej republike sa danej problematike venujú mimovládne organizácie NaZemi a Ekumenická akademie, ktoré spoločne vytvárajú platformu Clean Clothes ČR. Novinky z oblasti pracovných podmienok v odevnom priemysle môžete sledovať na stránke www.usilitonanas.cz alebo na facebooku Ušili to na nás. Reklamovať tričko zvolenej značky môžete na stránke Living Wage Now (Dôstojná mzda teraz).

Poznámky:

  1. Dôstojnú mzdu (living wage) by si robotníci a robotníčky mali zarobiť za bežný 48-hodinový pracovný týždeň bez nadčasov. Táto mzda by im mala umožniť žiť dôstojne, čiže mať dostatok prostriedkov na jedlo, nájom, zdravotnú starostlivosť a vzdelanie. A rovnako mať možnosť si malú časť peňazí nasporiť pre nepredvídateľné výdaje. Dôstojná mzda by mala pokryť životné potreby celej rodiny.

    Výpočet dôstojnej mzdy:
    V Ázii je v odevnom priemysle zamestnaných viac než 15 miliónov ľudí. Vzhľadom k tomu, že produkcia z tejto oblasti predstavuje 60 % celosvetovej výroby odevov, využíva sa pri výpočte dôstojnej mzdy metodika organizácie Asia Floor Wage Alliance.
  2. O rozdiele medzi minimálnou a dôstojnou mzdou alebo o tom, ako sa dôstojná mzda vypočítavá, si môžete prečítať v stručnom infoliste či na webovej stránke organizácie NaZemi
  3. Asia Floor Wage Alliance je medzinárodná aliancia odborov a aktivistov za pracovné práva, ktorí spoločne usilujú o to, aby pracovníkom v odevnom priemysle bola vyplatená dôstojná mzda.

Ďalšie informácie:

O kampani Za dôstojnú mzdu:
Kampaň Za dôstojnú mzdu je celoeurópska aktivita podporovaná platformou Clean Clothes Campaign (CCC). V Českej republike ju od októbra 2014 zastupujú neziskové organizácie NaZemi a Ekumenická akademie. Vznikla tak česká pobočka Clean Clothes Česká republika. Česká republika sa stala 16. členom aliancie a NaZemi sa tým pripojila k viac než 250 organizáciám z celého sveta.

Organizácia NaZemi presadzuje globálne rozvojové vzdelávanie do škôl i mimo ne, zasadzuje sa o zodpovednosť firiem v ich dodávateľskom reťazci a propaguje fair trade ako účinnú podporu chudobným pestovateľom a remeselníkom z krajín globálneho Juhu.

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

NaZemiNaZemi
– česká mimovládna organizácia, ktorá usiluje o to, aby sa ľudia v rozvojových krajinách mohli vlastnými silami vymaniť z chudoby
– zameriava sa na prepojenosť nášho spotrebného správania s problémami v rozvojových krajinách a motivuje jednotlivcov, firmy i štáty prijať za tieto problémy zodpovednosť
Čerpané z: www.nazemi.cz

Súvisiace články:
Medzinárodný deň kávy slúži na pripomenutie životných a pracovných podmienok ich pestovateľov (30.09.2019)
Tovaru s certifikáciou Fairtrade sa predáva na Slovensku stále viac, dominujú kakao a káva (17.09.2019)
Tržby za predaj fairtradových výrobkov vzrástli celosvetovo o 9 percent (24.10.2018)
Desiatky parkov budú hostiť výstavu fotografií o ľuďoch, ktorí vyrábajú naše topánky (28.09.2018)
H&M sľúbila dôstojné mzdy, sľub však zatiaľ neplní (25.09.2018)
Predaj fairtradových komodít na slovenskom trhu vlani výrazne vzrástol (23.08.2018)
Okrúhly stôl – rozvoj fair trade na Slovensku (01.06.2018)
Na Slovensku sa v minulom roku predalo 70 ton kávy s certifikáciou Fairtrade (23.08.2017)
Chodíme v ich topánkach, ale v ich koži by sme nechceli byť (16.11.2016)
Fairtrade sa rozširuje ďalej do strednej Európy (08.10.2016)
Desiatky parkov sa premenili na galérie, ktoré oboznamujú s podmienkami výroby topánok (04.10.2016)
Slovenský trh s fairtradovými výrobkami dynamicky rastie (24.08.2016)
Rio získalo počas olympijských hier titul Fairtradové mesto (19.08.2016)
Tisíce ľudí podporilo svojich pestovateľov na Férových raňajkách NaZemi (14.05.2016)
Česi a Slováci vlani nakúpili 218 ton kávy s certifikátom Fairtrade (12.05.2016)
„Bol som nútený piť svoj moč,“ povedal robotník z obuvníckej továrne v Číne (11.05.2016)
Tisíce ľudí si opäť spraví piknik, aby podporili fairtradových a miestnych pestovateľov (11.05.2016)
Spotrebitelia apelujú na európskych poslancov (06.04.2016)
I v Českej republike sa vyrábajú odevy za nedôstojných podmienok (02.02.2016)
Veľké spoločnosti sa pripájajú k Fairtrade a nadácii Gold Standard v boji proti zmene klímy (10.12.2015)
Keňan zo slumu či veterinárka z Indie prídu inšpirovať českých skautov i širokú verejnosť na konferencii Re-imagining Futures (11.11.2015)
Česi o výrobe svojich topánok nevedia takmer nič (30.07.2015)
Tisíce ľudí podporilo svojich pestovateľov na Férových raňajkách (09.05.2015)
Predaj fairtradových výrobkov v Česku stúpol o 17 % (05.05.2015)
Tisíce ľudí bude piknikovať, aby podporili fairtradových a miestnych pestovateľov (05.05.2015)
Budú kožené topánky konečne zdravotne vyhovujúce? (29.04.2015)
Do Česka zavíta obchodný riaditeľ Fairtrade International (15.04.2015)
Reputácia obuvníckeho gigantu v ohrození: prepúštanie namiesto zvýšenia platov v bývalom dodávateľskom závode spoločnosti Baťa (05.12.2014)
Umelci budú maľovať v Prahe portréty zahynutých robotníčok, ktoré šili pre náš trh (04.12.2014)
Odevné značky dostupné i v ČR využívajú indické otrokyne (29.10.2014)
Prieskum medzi firmami: tvária sa ako české, ale vyrábajú i v Ázii (20.10.2014)
Mimovládky sa spájajú, aby dozerali na odevné firmy (07.10.2014)
Fairtrade oslavuje v Česku 10 rokov, podľa najnovšieho výskumu o ňom počulo 52 percent ľudí (26.08.2014)
Pracující v oděvním průmyslu východní Evropy si vydělají méně než v Číně (01.07.2014)
Češi stále více volí fair trade (21.05.2014)
Třebíč se stala prvním Fairtradovým městem na Vysočině (15.05.2014)
Tisíce Čechů piknikovalo na podporu fairtradových a lokálních pěstitelů (10.05.2014)
Tisíce Čechů se chystají společně posnídat na fairtradovém pikniku (07.05.2014)
Obrat fairtradových výrobků meziročně stoupl o 80 % (06.05.2014)
Budou poslanci Evropského parlamentu podporovat důstojnou mzdu? (29.04.2014)
Rok po zřícení továren v Rana Plaza nedostaly oběti stále žádné odškodnění (23.04.2014)
Tři desítky kandidátů do EP se zavázaly podporovat spravedlivé obchodování (10.04.2014)
Fairtrade Česká republika rozšiřuje svou působnost na Slovensko, mění proto název na Fairtrade Česko a Slovensko (02.04.2014)
Výzkum: oděvní firmy profitují na extrémně nízkých mzdách (31.03.2014)
Fakulta tropického zemědělství získala titul Fairtradová fakulta (24.03.2014)
Mladá Boleslav je prvním Fairtradovým městem ve Středočeském kraji (20.03.2014)
Nová pražírna kávy Fair&Bio spojuje Fairtrade a sociální podnikání (11.03.2014)
Veřejní zadavatelé budou moci požadovat eticky vyráběné produkty (15.01.2014)
Spravedlivé obchodování slaví výročí – fairtradové výrobky se již 25 let prodávají pod jednotným označením (15.11.2013)
Jihomoravský Hodonín získal titul Fairtradové město (06.11.2013)
Spotřebitelé získávají možnost dát najevo, že chtějí etické zboží (21.10.2013)
168 milionů dětí ve světě pracuje. Jejich počet klesá, avšak pomalu (04.10.2013)
Knihovny, sdružení či mateřská centra mohou nově získat titul Místní podporovatel fair trade (26.06.2013)
První tři starostové v Česku podepsali světovou deklaraci, žádají OSN o podporu udržitelného rozvoje a fair trade (29.05.2013)
Férová snídaně (11.05.2013)
Ve více než 80 městech se sejdou stovky lidí, aby podpořily fair trade a lokální výrobce (09.05.2013)
Férové raňajky v Bratislave (06.05.2013)
V Česku je první Fairtradová fakulta, titul jde do Českých Budějovic (22.04.2013)
Prvních šest církevních subjektů splnilo v České republice kritéria kampaně Fairtradové církve a náboženské společnosti, dnes obdržely titul (16.04.2013)
H&M láká lidi na udržitelnou módu, i když dělníci, kteří pro tuto značku vyrábí, omdlévají hladem (25.03.2013)
Zahraniční outdoorové firmy jsou odpovědnější ve svých dodavatelských řetězcích (26.11.2012)
Značku Adidas bombardujú na facebooku nahnevaní spotrebitelia (07.11.2012)
Prvá Národná fairtradová konferencia v Litoměřiciach prilákala účastníkov z celej republiky (01.11.2012)
Chudoba svazuje, svázala i lidi na Staroměstském náměstí (17.10.2012)
Konferencia CSR: rozhodujúcu moc majú supermarkety (17.10.2012)
Chudoba zväzuje (11.10.2012)
Fairtradové cirkvi a náboženské spoločnosti (27.09.2012)
Požiar v pakistanskej textilke (18.09.2012)
Návštevníci letných festivalov budú predpovedať budúcnosť so živým facebookom (28.06.2012)
Tisíce spotrebiteľov požadujú reguláciu vyjednávacej sily supermarketov (20.06.2012)
Európsky súdny dvor vyjadril podporu fair trade vo verejných zákazkách (01.06.2012)
Fairtradové mestá a školy sa v Českej republike úspešne šíria do ďalších miest (25.05.2012)
Odvrátená strana Olympijských hier (14.05.2012)
Férové raňajky v 57 mestách Českej republiky (12.05.2012)
Férové raňajky vo vašom meste (09.05.2012)
Známe odevné značky stále predávajú džínsy, ktoré zabíjajú (31.03.2012)
Chcete vedieť, kto vyrobil vašu outdoorovú bundu? (26.03.2012)
Bežím za Fairtrade! (16.03.2012)
Beh vo fairtradovej spodnej bielizni v Prahe (12.03.2012)
Iris Munguíaová získala Cenu Strieborná ruža (05.03.2012)
Česká republika má prvé Fairtradové školy (10.02.2012)
Kampaň Práca pre deti (31.01.2012)
Pieskovanie (25.01.2012)

NaZemi, 14. 07. 2015 | Prečítané: 1818 | Rubrika: Kto sú humanisti?

Doba slovenská
BILLA
Webhouse.sk
Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Sociálne siete
Anketa
Ktorý vtáčik z týchto fotografií sa vám najviac páči?

Kolibkárik čipčavý (27 hl.)
 
Sýkorka belasá (19 hl.)
 
Stehlík obyčajný (11 hl.)
 
Sokol myšiar (10 hl.)
 
Drozd plavý (6 hl.)
 

Celkom hlasovalo: 73
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Lipka – diskusné fórum
Lipka
Diskuteri.sk
Diskuteri.sk
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Biblia očami vedy
Biblia očami vedy
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Spotrebiteľská Poradňasc
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore