www.humanisti.sk
www.humanisti.sk
Inzeráty
Predám ochrannú známku s logom
Jedálny lístok
BILLA
Webhouse.sk
Humanistická zbierka
Transparentný účet pre humanistov
Humanisti, už môžete pomáhať aj cez transparentný účet. Pozri: Zbierka na pomoc chudobným.
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVA Voľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam RomanSlovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.sk
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @913
Počítadlo


Spam poison

Spotrebitelia apelujú na európskych poslancov

Chceme vedieť, kto pre nás tovar vyrába

Praha/Brusel 6. apríla 2016 – Českí, ako aj európski spotrebitelia odkazujú európskym poslancom: chceme väčšiu transparentnosť v dodávateľskom reťazci obuvníckeho priemyslu, prísnejšie kritériá na dovážané výrobky a lepšie označovanie pôvodu výrobkov. Vyplýva to z výsledkov fór, ktoré sa uskutočnili v 12 európskych krajinách i z „mobilnej krokovej“ petície, ktorú podporilo 16 000 európskych spotrebiteľov a ktorej propagačné video s Annou Polívkovou sa dostalo v 18 krajinách k 30 miliónom ľudí. Výsledky fór i petíciu dnes odovzdali zástupcovia kampane Obuj sa do toho (Change Your Shoes) predstaviteľom Európskej únie na diskusnom stretnutí v Európskom parlamente (1).

„Chceme, aby EÚ zaviedla také právne predpisy, ktoré by regulovali obuvnícky priemysel, chránili zamestnancov a prispeli k lepšej informovanosti spotrebiteľov o podmienkach, za ktorých boli vyrobené ich topánky a či napríklad neobsahujú toxické látky,“ oznámil k odovzdaným požiadavkám pre európskych poslancov Klaus Melvin Jensen, dánsky koordinátor kampane Change Your Shoes.

Tieto požiadavky podporilo naprieč Európou tiež 16 000 spotrebiteľov prostredníctvom mobilnej aplikácie, vďaka ktorej mohli spotrebitelia počítať svoje kroky a pochodovať tak spoločne do Bruselu. Dohromady ušli v celej Európe 59 miliónov krokov.

„V Českej republike sa do interaktívnej petície zapojilo 2 340 ľudí. Podporila ju tiež herečka Anna Polívková, ktorá sa stala tvárou kampane a objavila sa v spote upozorňujúcim na zlé pracovné podmienky ľudí, ktorí pre nás na druhom konci sveta vyrábajú naše topánky,“ uviedol Petr Mareš z organizácie NaZemi, ktorá je koordinátorom kampane Obuj sa do toho v Českej republike. „Ohlasy verejnosti na túto kampaň boli podľa reakcií na sociálnych sieťach pozitívne. Len v Českej republike video na facebooku oslovilo takmer 2 milióny ľudí a malo 7 000 zdieľaní,“ doplnil Mareš.

Česká republika bola tiež jednou z 12 členských krajín EÚ (ďalej Poľsko, Rakúsko, Švédsko, Fínsko, Dánsko, Navarra – Španielsko, Bulharsko, Taliansko, Veľká Británia, Slovensko a Nemecko), kde sa na konci roku 2015 konala tzv. Fóra verejnosti. Na stretnutiach bolo prítomných celkom 767 účastníkov. Popri odborníkov, predstaviteľov neziskového sektora a politikov to bolo 540 občanov. Účastníci naprieč Európou sa zhodli na niekoľkých požiadavkoch na úpravu európskej rozvojovej a obchodnej politiky tak, aby viac zohľadňovala pracovné a ľudské práva ľudí, ktorí pre nás vyrábajú obuv či odevy.

Česi ročne utratia za topánky 3 149 Kč (116 €). Pre porovnanie najviac peňazí na svoju obuv vynaložia Taliani, v prepočte 5 863 Kč za rok (217 €). Spotrebitelia však takmer nič netušia o tom, v akých podmienkach robotníci a robotníčky topánky šijú, a či nám pri ich nosení nehrozia nejaké zdravotné riziká. Majú tiež problém zistiť krajinu pôvodu. Uviedol to nedávno publikovaný prieskum verejnej mienky, ktorý sa uskutočnil v 20 európskych krajinách (2).

V roku 2013 bolo na celom svete vyrobených viac než 22 miliárd párov topánok (3). Celkom 87 % svetovej produkcie topánok pritom pochádza z Ázie. Zďaleka najväčšou producentskou krajinou je Čína, kde sa v roku 2014 vyrobilo približne 14,6 miliárd párov topánok, nasleduje India, Brazília, Vietnam a Indonézia. Typické sú tu extrémne nízke mzdy (len 2 % z predajnej ceny jedného páru topánok sa zaplatí robotníkovi, ktorý topánky šil (4)), veľký počet externých pracovníkov v domácnosti a nebezpečné pracovné podmienky. Ľuďom v garbiarstve hrozí vyššie riziko rakoviny, majú dýchacie ťažkosti a trpia ochorením kože.

Pod čiarou

Poznámky a doplňujúce informácie:

(1) Stretnutie organizovala európska iniciatíva Change Your Shoes, ktorá usiluje o etický, udržateľný a transparentný dodávateľský reťazec v obuvníckom a garbiarskom priemysle. V rámci iniciatívy spolupracuje pätnásť európskych a tri ázijské organizácie. V ČR ju pod názvom Obuj sa do toho vedie nezisková organizácia NaZemi. Stretnutie sa týkalo zvýšenia transparentnosti dodávateľských reťazcov ako možného nástroja k zlepšeniu pracovných podmienok robotníkov a robotníčok, ktorí náš spotrebný tovar najmä v ázijských krajinách vyrábajú. Jedným z dôležitých tém boli pracovné podmienky v indonézskom obuvníckom a garbiarskom priemysle.

(2) Prieskum v rámci projektu Change Your Shoes uskutočnila medzinárodná spoločnosť Nielsen. Uskutočnil sa na reprezentatívnej vzorke 10 000 respondentov, 500 z každej krajiny.

(3) Najnovšie údaje z roku 2013 v ročenke World Footwear Yearbook 2014, 5. strana.

(4) Podľa analýzy ceny páru tenisiek: brožúra Tlačí vás topánka (prehľad svetovej produkcie obuvi), str. 4.

NaZemi presadzuje globálne rozvojové vzdelávanie do škôl i mimo ne, zasadzuje sa o zodpovednosť firiem v ich dodávateľskom reťazci a propaguje fair trade ako účinnú podporu chudobným pestovateľom a remeselníkom z krajín globálneho Juhu.

V októbri 2014 vstúpila organizácia NaZemi spoločne s Ekumenickou akadémiou do medzinárodnej aliancie Clean Clothes Campaign. Vznikla tak česká pobočka Clean Clothes Česká republika. Česká republika sa stala 16. členom aliancie a organizácia NaZemi sa tým pripojila k viac než 250 organizáciám z celého sveta.

Popri odevnom priemysle, ktorému sa NaZemi venuje už osem rokov, sa táto organizácia začala zameriavať tiež na zlepšovanie pracovných podmienok v obuvníckom priemysle. Koná tak spoločne s 15 európskymi a tromi ázijskými organizáciami, ktoré sa zameriavajú na dodržiavanie ľudských práv pri výrobe tovaru. Spoločne chcú zvyšovať povedomie spotrebiteľov, podnecovať zmeny zákonov a posilniť zodpovednosť firiem v oblasti pracovných podmienok.

Projekt je realizovaný s finančnou podporou Európskej únie. Obsah projektu je celkom na zodpovednosti NaZemi a ako taký nemôže byť považovaný za stanovisko Európskej únie. Projekt bol podporený z prostriedkov Ministerstva zahraničných vecí ČR v rámci Programu zahraničnej rozvojovej spolupráce ČR.

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

NaZemiNaZemi
– česká mimovládna organizácia, ktorá usiluje o to, aby sa ľudia v rozvojových krajinách mohli vlastnými silami vymaniť z chudoby
– zameriava sa na prepojenosť nášho spotrebného správania s problémami v rozvojových krajinách a motivuje jednotlivcov, firmy i štáty prijať za tieto problémy zodpovednosť
Čerpané z: www.nazemi.cz

Súvisiace články:
Medzinárodný deň kávy slúži na pripomenutie životných a pracovných podmienok ich pestovateľov (30.09.2019)
Tovaru s certifikáciou Fairtrade sa predáva na Slovensku stále viac, dominujú kakao a káva (17.09.2019)
Tržby za predaj fairtradových výrobkov vzrástli celosvetovo o 9 percent (24.10.2018)
Desiatky parkov budú hostiť výstavu fotografií o ľuďoch, ktorí vyrábajú naše topánky (28.09.2018)
H&M sľúbila dôstojné mzdy, sľub však zatiaľ neplní (25.09.2018)
Predaj fairtradových komodít na slovenskom trhu vlani výrazne vzrástol (23.08.2018)
Okrúhly stôl – rozvoj fair trade na Slovensku (01.06.2018)
Na Slovensku sa v minulom roku predalo 70 ton kávy s certifikáciou Fairtrade (23.08.2017)
Chodíme v ich topánkach, ale v ich koži by sme nechceli byť (16.11.2016)
Fairtrade sa rozširuje ďalej do strednej Európy (08.10.2016)
Desiatky parkov sa premenili na galérie, ktoré oboznamujú s podmienkami výroby topánok (04.10.2016)
Slovenský trh s fairtradovými výrobkami dynamicky rastie (24.08.2016)
Rio získalo počas olympijských hier titul Fairtradové mesto (19.08.2016)
Tisíce ľudí podporilo svojich pestovateľov na Férových raňajkách NaZemi (14.05.2016)
Česi a Slováci vlani nakúpili 218 ton kávy s certifikátom Fairtrade (12.05.2016)
„Bol som nútený piť svoj moč,“ povedal robotník z obuvníckej továrne v Číne (11.05.2016)
Tisíce ľudí si opäť spraví piknik, aby podporili fairtradových a miestnych pestovateľov (11.05.2016)
I v Českej republike sa vyrábajú odevy za nedôstojných podmienok (02.02.2016)
Veľké spoločnosti sa pripájajú k Fairtrade a nadácii Gold Standard v boji proti zmene klímy (10.12.2015)
Keňan zo slumu či veterinárka z Indie prídu inšpirovať českých skautov i širokú verejnosť na konferencii Re-imagining Futures (11.11.2015)
Česi o výrobe svojich topánok nevedia takmer nič (30.07.2015)
Spotrebitelia volajú po dôstojnej mzde reklamáciou svojho oblečenia (14.07.2015)
Tisíce ľudí podporilo svojich pestovateľov na Férových raňajkách (09.05.2015)
Predaj fairtradových výrobkov v Česku stúpol o 17 % (05.05.2015)
Tisíce ľudí bude piknikovať, aby podporili fairtradových a miestnych pestovateľov (05.05.2015)
Budú kožené topánky konečne zdravotne vyhovujúce? (29.04.2015)
Do Česka zavíta obchodný riaditeľ Fairtrade International (15.04.2015)
Reputácia obuvníckeho gigantu v ohrození: prepúštanie namiesto zvýšenia platov v bývalom dodávateľskom závode spoločnosti Baťa (05.12.2014)
Umelci budú maľovať v Prahe portréty zahynutých robotníčok, ktoré šili pre náš trh (04.12.2014)
Odevné značky dostupné i v ČR využívajú indické otrokyne (29.10.2014)
Prieskum medzi firmami: tvária sa ako české, ale vyrábajú i v Ázii (20.10.2014)
Mimovládky sa spájajú, aby dozerali na odevné firmy (07.10.2014)
Fairtrade oslavuje v Česku 10 rokov, podľa najnovšieho výskumu o ňom počulo 52 percent ľudí (26.08.2014)
Pracující v oděvním průmyslu východní Evropy si vydělají méně než v Číně (01.07.2014)
Češi stále více volí fair trade (21.05.2014)
Třebíč se stala prvním Fairtradovým městem na Vysočině (15.05.2014)
Tisíce Čechů piknikovalo na podporu fairtradových a lokálních pěstitelů (10.05.2014)
Tisíce Čechů se chystají společně posnídat na fairtradovém pikniku (07.05.2014)
Obrat fairtradových výrobků meziročně stoupl o 80 % (06.05.2014)
Budou poslanci Evropského parlamentu podporovat důstojnou mzdu? (29.04.2014)
Rok po zřícení továren v Rana Plaza nedostaly oběti stále žádné odškodnění (23.04.2014)
Tři desítky kandidátů do EP se zavázaly podporovat spravedlivé obchodování (10.04.2014)
Fairtrade Česká republika rozšiřuje svou působnost na Slovensko, mění proto název na Fairtrade Česko a Slovensko (02.04.2014)
Výzkum: oděvní firmy profitují na extrémně nízkých mzdách (31.03.2014)
Fakulta tropického zemědělství získala titul Fairtradová fakulta (24.03.2014)
Mladá Boleslav je prvním Fairtradovým městem ve Středočeském kraji (20.03.2014)
Nová pražírna kávy Fair&Bio spojuje Fairtrade a sociální podnikání (11.03.2014)
Veřejní zadavatelé budou moci požadovat eticky vyráběné produkty (15.01.2014)
Spravedlivé obchodování slaví výročí – fairtradové výrobky se již 25 let prodávají pod jednotným označením (15.11.2013)
Jihomoravský Hodonín získal titul Fairtradové město (06.11.2013)
Spotřebitelé získávají možnost dát najevo, že chtějí etické zboží (21.10.2013)
168 milionů dětí ve světě pracuje. Jejich počet klesá, avšak pomalu (04.10.2013)
Knihovny, sdružení či mateřská centra mohou nově získat titul Místní podporovatel fair trade (26.06.2013)
První tři starostové v Česku podepsali světovou deklaraci, žádají OSN o podporu udržitelného rozvoje a fair trade (29.05.2013)
Férová snídaně (11.05.2013)
Ve více než 80 městech se sejdou stovky lidí, aby podpořily fair trade a lokální výrobce (09.05.2013)
Férové raňajky v Bratislave (06.05.2013)
V Česku je první Fairtradová fakulta, titul jde do Českých Budějovic (22.04.2013)
Prvních šest církevních subjektů splnilo v České republice kritéria kampaně Fairtradové církve a náboženské společnosti, dnes obdržely titul (16.04.2013)
H&M láká lidi na udržitelnou módu, i když dělníci, kteří pro tuto značku vyrábí, omdlévají hladem (25.03.2013)
Zahraniční outdoorové firmy jsou odpovědnější ve svých dodavatelských řetězcích (26.11.2012)
Značku Adidas bombardujú na facebooku nahnevaní spotrebitelia (07.11.2012)
Prvá Národná fairtradová konferencia v Litoměřiciach prilákala účastníkov z celej republiky (01.11.2012)
Chudoba svazuje, svázala i lidi na Staroměstském náměstí (17.10.2012)
Konferencia CSR: rozhodujúcu moc majú supermarkety (17.10.2012)
Chudoba zväzuje (11.10.2012)
Fairtradové cirkvi a náboženské spoločnosti (27.09.2012)
Požiar v pakistanskej textilke (18.09.2012)
Návštevníci letných festivalov budú predpovedať budúcnosť so živým facebookom (28.06.2012)
Tisíce spotrebiteľov požadujú reguláciu vyjednávacej sily supermarketov (20.06.2012)
Európsky súdny dvor vyjadril podporu fair trade vo verejných zákazkách (01.06.2012)
Fairtradové mestá a školy sa v Českej republike úspešne šíria do ďalších miest (25.05.2012)
Odvrátená strana Olympijských hier (14.05.2012)
Férové raňajky v 57 mestách Českej republiky (12.05.2012)
Férové raňajky vo vašom meste (09.05.2012)
Známe odevné značky stále predávajú džínsy, ktoré zabíjajú (31.03.2012)
Chcete vedieť, kto vyrobil vašu outdoorovú bundu? (26.03.2012)
Bežím za Fairtrade! (16.03.2012)
Beh vo fairtradovej spodnej bielizni v Prahe (12.03.2012)
Iris Munguíaová získala Cenu Strieborná ruža (05.03.2012)
Česká republika má prvé Fairtradové školy (10.02.2012)
Kampaň Práca pre deti (31.01.2012)
Pieskovanie (25.01.2012)

NaZemi, 06. 04. 2016 | Prečítané: 1156 | Rubrika: Veda a spoločnosť

Doba slovenská
BILLA
Webhouse.sk
Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Sociálne siete
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
 Re: Kurča na fazuľke
08-08-20 * 12:17
 Re: Moje poznámky
08-08-20 * 09:55
 Re: Kurča na fazuľke
08-08-20 * 09:39
Lipka – diskusné fórum
Lipka
Diskuteri.sk
Diskuteri.sk
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Biblia očami vedy
Biblia očami vedy
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Spotrebiteľská Poradňasc
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore