www.humanisti.sk
www.humanisti.sk
Inzeráty
Predám ochrannú známku s logom
Jedálny lístok
Quasars Ensemble
BILLA
Webhouse.sk
Humanistická zbierka
Transparentný účet pre humanistov
Humanisti, už môžete pomáhať aj cez transparentný účet. Pozri: Zbierka na pomoc chudobným.
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVA Voľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam RomanSlovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.sk
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @692
Počítadlo


Spam poison

Smeruje ľudstvo k novému živočíšnemu druhu Homo sapiens ecologicus?

Rozhovor s biológom a zároveň europoslancom

Invázne rastlinyV dňoch 1. a 2. júna 2011 sa v Mariánskych Lázňach uskutoční konferencia „Invázne rastliny – európsky problém?“, ktorú usporiadalo mesto Mariánské Lázně pod záštitou poslanca Európskeho parlamentu RNDr. Pavla Poca.

Pri tej príležitosti som mu položil niekoľko otázok.

Prečo je potrebné uskutočniť takúto konferenciu? O aký problém ide?

Je to prosté. Ľudia, ktorí sa touto témou zaoberajú, si potrebujú vymieňať skúsenosti a získavať širší prehľad o tom, čo robia ostatní. Okrem toho, likvidácia boľševníka v povodí Kosího potoka je zatiaľ podľa mňa najväčšia akcia tohto druhu v ČR, a navyše s dotáciou z európskych peňazí. To už stojí za výmenu skúseností.

Je tento problém celoeurópsky?

A aký problém nie je celoeurópsky? Samozrejme, že je to európska téma. Invázne druhy sú problémom snáď vo všetkých európskych krajinách. Nejde zďaleka len o boľševník alebo len o rastliny. Sú to aj živočíšne druhy a problém má vo všeobecnosti cezhraničný presah.

Pripravuje sa nejaká stratégia pre invázne nepôvodné druhy na pôde parlamentu EÚ? Je zámerom konferencie pripraviť podklady pre konkrétnu stratégiu?

Dvakrát nie. Nie je úlohou parlamentu pripravovať stratégie a nie je úlohou konferencie o úspešnej praxi pripravovať podklady. Na európskej úrovni sa problémom inváznych druhov zaoberá príslušné riaditeľstvo Európskej komisie. Napríklad už v rokoch 2002 – 2005 financovala Komisia projekt týkajúci sa boľševníka obrovského v Európe, ktorého sa zúčastnili i českí odborníci. Detaily je možné nájsť na webovej stránke www.giant-alien.dk.

Ak sa pozrieme na predošlú konferenciu, tak zo 4. ročníka Konferencie o kvalite ovzdušia v Ostrave 2010 už sú nejaké výstupy? V niečom sa pokročilo?

Nemám o tom od doby konania konferencie žiadne správy, takže neviem.

Ako sa vyvíjajú rokovania o integrovanej smernici o priemyselných emisiách?

Smernica bola schválená. Implementácia je v rukách členských štátov. Smernica je iba právny nástroj. Ako bude využitá alebo zneužitá, závisí od tých, ktorí ju realizujú.

Zaujíma ma, ako to poslanci myslia so sprísnením informačnej povinnosti smerom k občianskej verejnosti. Môžete to bližšie objasniť?

Nemôžem, pretože rovnako ako ostatné ustanovenia smernice, i toto nájde konečnú podobu pri implementácii. Ale obecne možno povedať, že Európsky parlament má vôľu posilniť občiansku spoločnosť. Nie vždy sa to však stretáva s pochopením národných štátov.

Záujem o ochranu životného prostredia sa môže rozchádzať so záujmom priemyslu, s celkovým priemyselným rozvojom. Ako zladiť tieto záujmy? Dá sa to?

Politicky korektná odpoveď by bola, že je to možné, keď je na oboch stranách dobrá vôľa. Ale nebola by to odpoveď pravdivá. Nie je to otázka zladenia, je to otázka priorít. Dokiaľ sú ľudia kvôli ekonomickým dôvodom ochotní trpieť poškodzovanie životného prostredia, potravového reťazca alebo dokonca svojho zdravia, je akákoľvek snaha o ochranu životného prostredia odsúdená k nezdaru. Oná tá doba, to precitnutie, že nie všetko je možné ohodnotiť peniazmi, a keď sa to rozbije, tak kúpiť nové, jedného dňa príde. Ale môj osobný dojem je, že veci sa budú musieť ešte veľmi zhoršiť, než sa budú môcť začať zlepšovať.

To už iste súvisí aj s vašou prácou politika. Ste členom Skupiny progresívnej aliancie socialistov a demokratov v Európskom parlamente. Do akej miery dokážete ovplyvňovať politiku, keď ste v opozícii?

Nepredstavujte si politiku v EP ako politiku u nás doma. Kto je v EP v opozícií?

Opozícia existuje tam, kde je vláda. Ale EÚ vládu, ako vieme, nemá. Mechanizmus zostavovania Európskej komisie je iný než sa zostavujú klasické vlády. Valcovanie opozície sa jednoducho nekoná. Hlavným nástrojom európskej politiky je konsenzus, a to konsenzus čo najširší. Spravodajcovia sa nevyberajú podľa kľúča koalícia/opozícia, každá správa má svojho tieňového spravodajcu, a nie sú výnimočné účelové spojenectva medzi politickými frakciami pre schvaľovanie konkrétnej legislatívy alebo dokonca konkrétnych pozmeňovacích návrhov. Politická kultúra sa naozaj trochu odlišuje od tej, ktorú poznáme z domova.

Sú na vás vyvíjané tlaky lobistických skupín? Napríklad pri hlasovaní. Aby ste hlasovali v prospech nejakých spoločností, záujmových skupín…

Zatiaľ som na nič také nenarazil zo strany nejakých spoločností alebo záujmových skupín. Tí sa skôr snažia vysvetliť svoje problémy a presvedčiť, ja takýto lobing vnímam viac ako zdroj informácií než tlak. Pravdaže, iná vec sú priamo členské štáty, ako vlastná krajina, tak i niektoré ďalšie. Tam ide o skutočný politický tlak a niekedy človek musí zmobilizovať všetku sílu, aby sa nenechal manipulovať.

Snažil sa vás niekto niekedy korumpovať? Podplatiť?

Nie, tak to našťastie zatiaľ nie. Nakoniec mal by to dosť ťažké, ako podnikateľ mám určité ekonomické zázemie a tú prácu v politike robím preto, že ma po rokoch v podnikaní zasa konečne niečo baví a naplňuje.

Ako ide dokopy politika a snaha chrániť životné prostredie?

Vcelku dobre. To je práve na politike fajn, pokiaľ niečo chcete spraviť, máte predsa len viac možností než bežný občan. Nedávno som riešil nejakú lapáliu s devastáciou lokality, kde sa vyskytuje syseľ pasienkový, zvlášť chránený druh. Tých ľudí, ktorí sa na mňa obrátili so sťažnosťou, nikto nebral veľmi vážne, na moje listy a aktivitu ale príslušné orgány zareagovali viacmenej obratom. Niekedy ma to popudzuje, tá ľahostajnosť k tomu, čo chcú obyčajní ľudia, ale potom si zasa poviem, tak s tým niečo urob, dokiaľ môžeš.

Čo sa teraz deje ohľadom rozvoja solárnych systémov? Aj u solárnych elektrárni, a podobne… Sadzby, dane…

V Českej republike bol rozvoj solárnych systémov poznamenaný dvakrát. Najprv sa deformáciou výkupných cien vytvoril neuveriteľne lukratívny biznis. No a potom sa pomocou legislatívnych operácií, ktoré sú taká legislatívna promiskuita, celá vec zase zdeformovala na druhú stranu. Vôbec sa mi to nepáči, ale bohužiaľ to patrí do kompetencie členského štátu, z pozície člena EP s tým nič nenarobím.

Nemáte dojem, že sú privysoké, likvidačné pre podnikanie v sektore obnoviteľných zdrojov energie?

Nie, to si naozaj nemyslím. Obnoviteľné zdroje energie musia mať nejaký stimul v začiatkoch, ale rozmaznávať ich donekonečna nejde. Jednak potom nie je tlak na inováciu, jednak sa deformuje ekonomika tých zdrojov a jednak sa na to nabaľuje špekulantská luza. Ani jedno obnoviteľným zdrojom nepomáha.

Ste biológ. Môžete na záver rozhovoru priblížiť čitateľom váš pohľad na „ekologicky múdreho druha“? Dnešný človek sa nazýva ako živočíšny druh Homo sapiens sapiens. Smeruje ľudstvo k novému živočíšnemu druhu Homo sapiens ecologicus? Čo mu chýba k tomu, aby bol ekologicky múdrym druhom? Ako by ste definovali „ekologicky múdreho druha“?

Ekologicky múdry druh zanecháva čo najmenšiu ekologickú stopu. Takým druhom sa človek raz bude musieť stať. Nie je to o žiadnych návratoch do doby kamennej. Je to len a len o zdravom rozume a zmene rebríčka hodnôt. Som pevne presvedčený, že k nemu dôjde.

Ďakujem za rozhovor.

Poslanec Európskeho parlamentu RNDr. Pavel PocRNDr. Pavel Poc sa narodil 26. mája 1964 v meste Havlíčkův Brod. Je poslancom Európskeho parlamentu zvoleným za Českú stranu sociálne demokratickú. Je členom Skupiny progresívnej aliancie socialistov a demokratov v Európskom parlamente. Zároveň je členom Výboru pre životné prostredie, verejné zdravie a bezpečnosť potravín Európskeho parlamentu (ENVI) a členom Delegácie pri Parlamentnom výbore pre spoluprácu EÚ – Rusko. Jeho osobná stránka má adresu www.pavelpoc.cz, má aj blog na iDNES.cz, a bližšie informácie nájdete aj na stránke Európskeho parlamentu. V e-zine má uverejnenú výzvu poslancov Európskeho parlamentu pod názvom Europoslanci: znížte užívanie antibiotík u zvierat.

Stiahni súborPozvánka na konferenciuInvázne rastliny – európsky problém?“ (súbor je vo formáte PDF a má 1,83 MB).

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

Ján Parada
laik s celoživotným vzdelávaním
Čerpané z:
vlastný zdroj

Ján Parada, 21. 05. 2011 | Prečítané: 3559 | Rubrika: Veda a spoločnosť

Doba slovenská
BILLA
Webhouse.sk
Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Sociálne siete
Anketa
Ktorý vtáčik z týchto fotografií sa vám najviac páči?

Kolibkárik čipčavý (9 hl.)
 
Sýkorka belasá (14 hl.)
 
Stehlík obyčajný (6 hl.)
 
Sokol myšiar (4 hl.)
 
Drozd plavý (0 hl.)
 

Celkom hlasovalo: 33
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
 Imperializmus
06-07-20 * 20:27
 Re: Ruskí imperialisti
06-07-20 * 16:18
 Ruskí imperialisti
06-07-20 * 14:36
Lipka – diskusné fórum
Lipka
Diskuteri.sk
Diskuteri.sk
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Biblia očami vedy
Biblia očami vedy
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Spotrebiteľská Poradňasc
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore