www.humanisti.sk
www.humanisti.sk
Inzeráty
Predám ochrannú známku s logom
Jedálny lístok
BILLA
Webhouse.sk
Humanistická zbierka
Transparentný účet pre humanistov
Humanisti, už môžete pomáhať aj cez transparentný účet. Pozri: Zbierka na pomoc chudobným.
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVA Voľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam RomanSlovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.sk
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @787
Počítadlo


Spam poison

Slovenským školám bude slúžiť moderný elektronický testovací systém e-Test

Odborný tím NÚCEM-u, viac ako 600 učiteľov – autorov úloh a testov a asi 1 660 škôl na Slovensku už začína pracovať s novým elektronickým testovacím systémom e-Test

Vytvárajú sa tak základné podmienky na postupné zavádzanie elektronického testovania do škôl ako objektívnej, modernej a bezpečnej formy merania vedomostí žiakov. Slovensko uvádza do prevádzky vlastný unikátny elektronický testovací systém, čím potvrdzuje ambíciu sledovať trendy vyspelých krajín v oblasti hodnotenia kvality vzdelávania.

Národný ústav certifikovaných meraní vzdelávania (NÚCEM) naplnil jeden z cieľov národného projektu Zvyšovanie kvality vzdelávania na základných a stredných školách s využitím elektronického testovania (E-test). Školám zapojeným do projektu začína sprístupňovať nový elektronický testovací systém e-Test. IBM Slovensko, spoločnosť s r. o. ho v týchto dňoch odovzdáva NÚCEM-u a postupne uvádza do prevádzky. Učitelia a žiaci zo zapojených škôl začínajú vstupovať od novembra tohto roka prostredníctvom zabezpečeného vstupu do vlastného portálu, v ktorom budú pracovať. Stovky učiteľov z celého Slovenska, ktorí tvoria úlohy na základe moderných metodík špeciálne pre projekt, ich už postupne vkladajú do unikátneho elektronického systému a napĺňajú banku úloh a testov.

Systém e-Test bude ponúkať školám a učiteľom niekoľko druhov testovaní. Popri realizácii národných certifikačných meraní výsledkov vzdelávania (Maturita online a Testovanie 9 online) to budú školské testovania (školy ich môžu využiť napríklad ako vstupné alebo koncoročné preverovania vedomostí) a učiteľské testovania.

„Učiteľ si bude môcť zo školskej databázy úloh vybrať už hotový test, alebo si ho upraviť podľa vlastných požiadaviek a vopred si pripraviť testovanie žiakov svojej triedy v termíne, ktorý mu vyhovuje,“ povedala riaditeľka NÚCEM-u Romana Kanovská a dodala, že testovanie elektronickou formou bude objektívnejšie a prácu učiteľov uľahčí a zrýchli.

„Systém e-Test hneď po ukončení testovania vyhodnotí odpovede na zatvorené úlohy a žiak sa hneď dozvie jeho percentuálnu úspešnosť z tohto typu úloh. Veľmi to ušetrí čas pedagógom, ktorí predtým často po nociach opravovali klasické ‚papierové‘ písomky,“ vysvetlila riaditeľka.

Odpovede žiakov na otvorené úlohy v teste vyhodnotí tím odborníkov NÚCEM-u, čo zaručuje vyššiu objektivitu hodnotenia.

Dôležitou vlastnosťou e-Testu je ochrana úloh a testov v centrálnej databáze a zamedzenie prístupu žiakov k nepovoleným pomôckam pri riešení testu (napr. internetové prehliadače, prístup do školskej siete a podobne).

E-Test obsahuje ďalej autorský nástroj na tvorbu úloh a testov, automatizovaný schvaľovací proces na zaručenie kvality úloh a testov, podporu pilotovania testov aj realizácie testovania schválených testov, čo je zásadné pre celý proces – od vzniku úloh a testov až po ich umiestenie v banke úloh a testov. Systém ďalej zabezpečuje aj vyhodnotenie testov, štatistické spracovanie a zverejnenie výsledkov a ich archiváciu.

„Prístup do systému budú mať všetci žiaci a pedagogickí zamestnanci zo zapojených škôl, ktorí sa zúčastňujú na projekte,“ priblížila ďalej riaditeľka R. Kanovská.

Novinkou a zároveň z pedagogického hľadiska významným prínosom pre školy sú hodnotiace správy (reporty), ktoré e-Test umožňuje vytvárať na základe nameraných výsledkov žiakov a škôl. V reportoch budú spracované tak údaje o vývoji úspešnosti školy v rôznych testoch, ako aj údaje o vývoji úspešnosti žiakov konkrétnych tried. Napríklad v prípade vývoja úspešnosti školy v testoch sa zobrazí v grafe porovnanie jej úspešnosti voči celkovej úspešnosti škôl v testovanej vzorke. Zároveň škola dostane porovnanie jej úspešnosti voči školám rovnakého druhu, toho istého zriaďovateľa ako aj voči úspešnosti ostatných škôl v danom kraji. NÚCEM a samotné školy budú mať užitočný elektronický nástroj, ktorý im pomôže porovnávať vzájomnú úspešnosť v testoch až na úroveň triedy.

„Realizácia štandardizovaných testov, ktoré objektívnejšie zhodnotia vedomosti každého žiaka, ale i možnosť školy porovnať svoje výsledky s ostatnými školami sú dôležitou pomôckou pre riaditeľov škôl pre autoevalváciu (sebahodnotenie) a skvalitňovanie vzdelávacieho prostredia na škole. Aj s ich pomocou môžu riaditelia zefektívňovať vyučovací proces a učitelia upravovať prácu so žiakmi na hodinách tak, aby napredovali,“ hovorí o e-testovaní štátny tajomník Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR Juraj Draxler.

Prácu s novým elektronickým systémom e-Test si od budúceho týždňa až do januára 2015 budú precvičovať žiaci 2. stupňa základných škôl a stredoškoláci počas overovania nových testov a testovacích zošitov z viacerých predmetov. V priebehu novembra sa do testovania prostredníctvom počítačov zapoja aj žiaci 5. ročníka vybraných základných škôl, ktorí na preverenie vedomostí z 1. stupňa ZŠ z vyučovacích jazykov a matematiky využijú testy z Testovania 5 (tzv. E – Testovanie 5).

Dodávateľom e-Testu je víťaz verejného obstarávania užšou súťažou na nadlimitnú zákazku dodávku tovarov, licencií a služieb, ktoré sú nevyhnutné na tvorbu testovacích nástrojov (úloh a testov) a elektronického testovania žiakov základných a stredných škôl – IBM Slovensko, spoločnosť s r. o.

„Sme veľmi radi, že sme sa mohli v spolupráci s NÚCEM-om podieľať na tvorbe takého robustného systému, akým je e-Test. Rast vzdelanostnej úrovne žiakov a študentov je základným predpokladom na tvorbu znalostnej ekonomiky, ktorú IBM na Slovensku pomáha budovať už niekoľko rokov. Elektronický testovací systém e-Test je unikátnym riešením, ktoré dokáže jednoznačne identifikovať, otestovať a ohodnotiť výsledky testov žiakov, a zároveň slúži aj ako nástroj na tvorbu úloh a samotných testov,“ hovorí generálny riaditeľ IBM Slovensko Martin Murgáč.

Systém e-Test dokáže zabezpečiť vytvorenie, klasifikáciu a uloženie tisícok úloh a testov pre certifikačné a školské testovania takým spôsobom, aby nemohlo dôjsť k ich predčasnému zverejneniu. Všetky testy a úlohy vytvorené pre certifikačné testovanie systém podpíše a bezpečne zakryptuje s využitím najmodernejších softvérových technológií. Na vývoji softvérového systému e-Test, ktorý bol vytvorený na Slovensku, sa podieľala viac ako stovka špecialistov.

Mária Grebeňová-Laczová
manažérka publicity
národného projektu E-test
Vladislav Doktor
Communications Manager
IBM Slovensko spol. s r. o.

Informácia o projekte:

Národný projekt Zvyšovanie kvality vzdelávania na základných a stredných školách s využitím elektronického testovania (E-test) je spolufinancovaný z Európskeho sociálneho fondu prostredníctvom operačného programu Vzdelávanie a je určený pre všetky kraje Slovenska vrátane Bratislavského kraja. Aktuálne je do projektu zapojených 1 660 základných a stredných škôl. Okrem vytvorenia podmienok na postupné zavedenie elektronického testovania v školách SR, je ďalším výsledkom projektu vznik databázy originálnych 130 testov a 30 tisíc úloh zo všeobecnovzdelávacích predmetov. Obdobie realizácie projektu E-test je marec 2013 až november 2015.

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

Národný ústav certifikovaných meraní vzdelávania (NÚCEM)
– je štátnou rozpočtovou organizáciou s právnou subjektivitou, zriadenou Ministerstvom školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky
Čerpané z: www.nucem.sk

NÚCEM, 14. 11. 2014 | Prečítané: 922 | Rubrika: Veda a spoločnosť

Doba slovenská
BILLA
Webhouse.sk
Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Sociálne siete
Anketa
Súhlasíte s finančnou odlukou cirkví od štátu?

Rozhodne áno (701 hl.)
 
Viac áno, ako nie (180 hl.)
 
Viac nie, ako áno (166 hl.)
 
Rozhodne nie (175 hl.)
 

Celkom hlasovalo: 1222
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
 Re: Pokrytectvo
18-09-20 * 15:59
 Re: Trump sa správa ako Hitler
15-09-20 * 10:00
 Ktorí?
15-09-20 * 09:33
Lipka – diskusné fórum
Lipka
Diskuteri.sk
Diskuteri.sk
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Biblia očami vedy
Biblia očami vedy
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Spotrebiteľská Poradňasc
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore