www.humanisti.sk
Inzeráty
Predám ochrannú známku s logom
Pozvánka na koncert
Webhouse.sk
Humanistická zbierka
Transparentný účet pre humanistov
Humanisti, už môžete pomáhať aj cez transparentný účet. Pozri: Zbierka na pomoc chudobným.
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVAAteisti Českej republikyVoľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam RomanSlovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.sk
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @254
Počítadlo


Spam poison

Slovenský deň nepočujúcich

„Počujete to ticho? My ho počujeme stále.“

časopis Život v HlohovciAj takto by sa dal charakterizovať svet nepočujúcich. V sobotu 16. októbra 2010 sa Hlohovec stal miestom stretnutia Slovenského dňa nepočujúcich. Tento deň bol zároveň oslavou Hlohovského športového klubu nepočujúcich, ktorý v našom meste pôsobí už 50 rokov a Hlohovský spolok nepočujúcich oslávil 45 rokov od založenia.

Príležitosť na rozhovor mali predstavitelia Trnavskej asociácie sluchovo postihnutých s predstaviteľom Trnavského samosprávneho kraja Ing. Milanom Domarackým, taktiež s riaditeľkou Spoločného sekretariátu Rady vlády SR pre seniorov a Rady vlády SR pre osoby so zdravotným postihnutím MUDr. Jolanou Javorkovou, DrSc., ktorá zastupovala podpredsedu vlády SR a predsedu Rady Doc. PhDr. Rudolfa Chmela a podpredsedu vlády SR a ministra práce, sociálnych vecí a rodiny SR RNDr. Jozefa Mihála. Podujatie sa uskutočnilo pod záštitou primátora mesta Hlohovec PhDr. Jána Dlhopolčeka, ktorý spolu s primátorom mesta Sereď Mgr. Vladimírom Vranovičom a poslancom NR SR Mgr. Andrejom Kolesíkom potešili usporiadateľov svojou prítomnosťou.

Tichý pochodNepočujúci sa mali možnosť v tento deň stretnúť na rôznych športových podujatiach. V podvečerných hodinách ste mohli v uliciach nášho mesta stretnúť „Tichý pochod“ – pripomenutie toho, že nepočujúci žijú v tichu. Ako sme sa dozvedeli, nepočujúci sú hendikepovaní práve tým, že im ostatný svet nerozumie, nevedia s počujúcimi komunikovať. Nepočujúci potrebujú tlmočníkov, ktorých veľmi postrádajú. Len v Trnavskom kraji sú dvaja, ktorí tlmočia do posunkovej reči. Mnohí by si mysleli, že im stačí papier a pero, ale nie je tomu tak. Pre tých, ktorí sa narodili so sluchovým postihom, je slovenčina cudzím jazykom a nie každý ju ovláda. Rodným jazykom nepočujúcich je posunková reč. Je vytvorená pre oči, neopiera sa o zvuk a ani nevyžaduje sluch, je založená na pohyboch a tvaroch v priestore.

Nepočujúci chcú prekonávať komunikačné a informačné bariéry. Návrhy na ich riešenie boli predmetom Deklarácie nepočujúcich, ktorú predstaviteľom štátnej správy a samosprávy odovzdal najvyšší predstaviteľ sluchovo postihnutých, prezident Asociácie sluchovo postihnutých v SR Ing. Ľuboslav Ferko.

text a foto: Jana Drgoňová

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

Život v Hlohovci
– spoločenský magazín, vydáva: Hlohovská televízia, s.r.o.
– redakcia: Nám. sv. Michala 3, 920 01 Hlohovec
Čerpané z: časopis Život v Hlohovci, 11/2010

hctv, 05. 01. 2011 | Prečítané: 4885 | Rubrika: Veda a spoločnosť

Webhouse.sk
Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Voliči, pozor na Kisku!
Keď klamal v minulosti, bude klamať aj v budúcnosti. Pozri: Kiska povedal: „Nezaložím stranu.“ a Kiska je hanba Slovenska.
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom