www.humanisti.sk
www.humanisti.sk
Inzeráty
Predám ochrannú známku s logom
Jedálny lístok
Webhouse.sk
Humanistická zbierka
Transparentný účet pre humanistov
Humanisti, už môžete pomáhať aj cez transparentný účet. Pozri: Zbierka na pomoc chudobným.
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVAAteisti Českej republikyVoľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam RomanSlovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.sk
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @835
Počítadlo


Spam poison

Slovenské národné stredisko pre ľudské práva

Slovenské národné stredisko pre ľudské práva bolo zriadené zákonom Národnej rady Slovenskej republiky č. 308/1993 Z.z. o zriadení Slovenského národného strediska pre ľudské práva s účinnosťou od 1. januára 1994.

Návrh zákona bol predložený Vládou Slovenskej republiky na základe uznesenia vlády Slovenskej republiky č. 430 z 15. júna 1993, ktorým odsúhlasili realizáciu „Projektu na zriadenie Slovenského národného strediska pre ľudské práva“ so sídlom v Bratislave.

Slovenské národné stredisko pre ľudské právaProjekt vznikol na podnet Organizácie spojených národov. Prijatím zákona č. 136/2003 Z.z., ktorým sa mení a dopĺňa zákon Národnej rady Slovenskej republiky č. 308/1993 Z. z. o zriadení Slovenského národného strediska pre ľudské práva a zákona č.365/2004 Z.z. o rovnakom zaobchádzaní v niektorých oblastiach, o ochrane pred diskrimináciou a zmene a doplnení niektorých zákonov (antidiskriminačný zákon), sa rozšírili úlohy Strediska, ktoré je nezávislou právnickou osobou v oblasti ochrany ľudských práv a základných slobôd, vrátane práv dieťaťa.

Čo je to diskriminácia?

Diskriminácia vo všeobecnosti znamená konanie, ktorým sa s osobou zaobchádza menej priaznivo než s inými osobami, a to na základe rasového či etnického pôvodu, náboženstva, pohlavia, veku, postihnutia, sexuálnej orientácie a iného postavenia. Antidiskriminačný zákon rozlišuje priamu a nepriamu diskrimináciu a upravuje, čo je to obťažovanie, neoprávnený postih, ako aj pokyn a nabádanie na diskrimináciu.

V ktorých oblastiach a komu zákon ukladá dodržiavať zásadu rovnakého zaobchádzania?

V oblasti pracovnoprávnych vzťahov, sociálneho zabezpečenia, zdravotnej starostlivosti, vzdelávania a poskytovania tovarov a služieb. Povinnosť dodržiavať túto zásadu majú štátne orgány, orgány územnej samosprávy a záujmovej samosprávy, ale aj fyzické a právnické osoby pôsobiace v týchto oblastiach.

Čím sa odlišuje priama diskriminácia od nepriamej?

Kým priama diskriminácia je konanie, pri ktorom sa s osobou zaobchádza menej priaznivo, ako by sa zaobchádzalo s inou osobou v porovnateľnej situácii, nepriamou diskrimináciou je navonok neutrálny pokyn alebo prax, ktoré znevýhodňujú jednu osobu v porovnaní s druhou.

Čo je podľa zákona obťažovaním?

Ide o také zaobchádzanie s osobou, ktoré táto považuje za nepríjemné, nevhodné alebo urážlivé a ktorého úmyslom je zníženie dôstojnosti tejto osoby alebo vytvorenie nepriateľského, ponižujúceho alebo zastrašujúceho prostredia.

Zakazuje zákon aj pokyn a nabádanie na diskrimináciu?

Áno, pod pokynom na diskrimináciu sa rozumie zneužitie podriadeného na diskrimináciu inej osoby. Nabádaním na diskrimináciu je presviedčanie, utvrdzovanie alebo podnecovanie jednej osoby na diskrimináciu druhej osoby.

Kedy je osoba podľa zákona neoprávnene postihnutá?

Vtedy, ak konanie, prípadne nekonanie, je pre osobu nepriaznivé a priamo súvisí s domáhaním sa ochrany pred diskrimináciou, a to aj inej osoby, prípadne s podaním svedeckej výpovede, vysvetlenia vo veciach porušenia zásady rovnakého zaobchádzania.

Umožňuje zákon rozdielne zaobchádzanie?

Áno, pretože diskrimináciou nie je také zaobchádzanie, ktoré je objektívne odôvodnené povahou činností vykonávaných v zamestnaní, napríklad určenie minimálnej alebo maximálnej vekovej hranice ako podmienky prijatia do zamestnania alebo skončenia zamestnania, alebo stanovenie podmienky zdravotnej spôsobilosti. Diskrimináciou nie je ani rozdielne zaobchádzanie z dôvodu pohlavia, ak ide ochranu tehotných žien alebo matiek.

Ako môžem uplatniť právo na právnu ochranu a konanie, ak si myslím, že vo vzťahu k mojej osobe bola porušená zásada rovnakého zaobchádzania?

Ak sa vám nepodarí dosiahnuť nápravu u porušovateľa zásady rovnakého zaobchádzania, môžete sa obrátiť na súd. Zastupovať vás môže okrem advokáta aj Slovenské národné stredisko pre ľudské práva, ktorému adresujte svoju písomnú žiadosť.

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

redakcia
portálu mladých humanistov
Čerpané z:
Slovenské národné stredisko pre ľudské práva

redakcia, 11. 08. 2007 | Prečítané: 2927 | Rubrika: Veda a spoločnosť

Webhouse.sk
Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Sociálne siete
Anketa
Súhlasíte s trvalým zatvorením obchodov v nedeľu?

Áno (13 hl.)
 
Nie (15 hl.)
 

Celkom hlasovalo: 28
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
 Pokrytectvo
21-05-20 * 20:41
 Re: Confirmation bias
21-05-20 * 16:10
 Stretne Mars planétu Zem
21-05-20 * 00:01
Lipka – diskusné fórum
Lipka
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Biblia očami vedy
Biblia očami vedy
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Spotrebiteľská Poradňasc
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore