www.humanisti.sk
www.humanisti.sk
Inzeráty
Predám ochrannú známku s logom
Jedálny lístok
Quasars Ensemble
BILLA
Webhouse.sk
Humanistická zbierka
Transparentný účet pre humanistov
Humanisti, už môžete pomáhať aj cez transparentný účet. Pozri: Zbierka na pomoc chudobným.
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVA Voľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam RomanSlovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.sk
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @851
Počítadlo


Spam poison

Si kresťan? Musíš nenávidieť heavy metal!

O neschopnosti logicky myslieť u jedného fanatického katolíka

Katolíka, ktorý používa prezývku TvojOponent som už viackrát spomínal. Väčšinu času sa venuje fanatickej a bezhlavej kritike ateistov. Zistil, že Tomáš Peszyński protestuje proti vystúpeniu Alexandrovcov v Česku.

Katolík TvojOponent uverejnil na svojej demagogickej stránke 24. 10. 2015 článok Si ateista? Musíš nenávidieť Alexandrovcov!

TvojOponent sa o Tomášovi Peszyńskom vyjadril, že je ateista. A má pravdu, Peszyński o sebe naozaj povedal, že je ateista. Ale aký ateista?

V článku Dobré správy: Ukrajina, Izrael a Vatikán Tomáš Peszyński napísal:

„Ale to pápež František sám o sebe je dobrá správa. Som ateista. Hlboko presvedčený ateista. Verím v teóriu, že duch je produktom hmoty, nie naopak. Uznávam filozofickú líniu, ktorá smerovala k materializmu, ktorého vyvrcholením bola teória Marxa. To však neznamená, že by som uznával Marxa i v jeho sociálnych a politických názoroch. Ale myslím si, že čo sa týka prírody a vesmíru, majú marxisti pravdu. Tým to hasne. Napriek tomu všetkému verím v prínos náboženstva. Náboženstvo zohralo a stále hraje nevyhnutnú morálnu úlohu. Je to tmel spoločnosti. I ja ako skalný ateista žijem podľa kresťanských zásad a to, čo je dobré a čo nie, mi povedalo kresťanstvo. To je ten pocit toho, čo je dobré a čo zlé, nad ktorým nemusíme premýšľať a čo niekde tam hlboko cítime v podvedomí a ten, kto to necíti, toho nám môže byť akurát ľúto. Pápež František je záležitosť len jednej viery a len jednej cirkvi z tých všetkých náboženstiev a cirkví, ktoré existujú. Cez to všetko jeho skutky a slová toto presahujú. I to uznávam ako skalný ateista. Napríklad vďaka nemu už viem, že keby som sa vo svojom presvedčení mýlil a pravdu by mala katolícka cirkev, nie ja, tak pokiaľ som žil dobre, Pán Boh mi môj omyl odpustí. Čo predtým cirkev vylučovala. Tým spravil František cirkvi najlepšiu reklamu, akú mohol spraviť a pomohol jej viac než všetci tí, ktorí sa ju viac či menej násilne alebo propagandisticky snažili presadiť po svete. Tak chápem vľúdnu tvár cirkvi, ako o nej František hovorí a i na mňa ako ateistu táto vľúdna tvár zapôsobila pozitívne. A to je tiež dobrá správa.“

Keď už sa TvojOponent obul do ateistov, tak by mal byť presnejší. Ste ateisti, ktorí veríte v prínos náboženstva ako Tomáš Peszyński? Ste ateisti, ktorí žijete podľa kresťanských zásad ako Tomáš Peszyński? Ste ateisti, ktorým kresťanstvo povedalo, čo je dobré a čo zlé? A myslíte si, že nad tým nemusia ľudia premýšľať? Ak áno, potom sa TvojOponent prihovára vám, a myslí na takých, ako ste vy. Ste kresťanskí ateisti, neveríte v boha, ale v ostatnom sa správate ako kresťania. Napríklad môžete veriť poverám, čím sa nijako neodlišujete od ostatných teistov. Nad takými veriacimi „ateistami“ som krútil hlavou už v článku Existujú ateisti, ktorí veria v nadprirodzené javy? Takých „ateistov“, čo veria v existenciu duše, život po smrti, duchov a nadprirodzené sily, majú kresťania radi, lebo vo svojej podstate sú ich „blížni“. Ideologicky majú k sebe veľmi blízko. Rozdiel medzi nimi je len v otázke existencie boha, ale to je pre evanjelizátorov podružný problém, lebo je len otázkou času, kedy takého veriaceho „ateistu“ zlanária do kresťanského košiara. Kresťanskí pastieri len čakajú na vhodnú príležitosť, aby pretiahli takých veriacich „ateistov“ k svojim ovciam. Napríklad nevzdelaný kňaz František Sedláček tvrdí, že sa ešte s ateistom nestretol. Ešte jeden extrémny názor. Katolícky kňaz Marián Gavenda povedal:

„My tu kresťanov nemáme, máme pokrstených.“

A vyvolal tým búrlivú diskusiu, v ktorej došlo až k takému spochybneniu počtu kresťanov na Slovensku, že diskutujúca s prezývkou „catharinecarolina“ povedala:

„Marián Gavenda povedal pravdu! Väčšina Slovákov má do kresťanstva veľmi ďaleko.“

A diskutujúci s prezývkou „shamman“ kontroval:

„Veľa ľudí má krst a kadečo len z vypočítavosti, možno tak 5 percent sú čistí kresťania, a aj to 4 percentá kresťanov z východu, ostatné sa to opičí alebo chodí očumovať vnučky fanatických babiek. Prepáčte, ja som kresťan, ale v studenom kostole počúvať niečo, čo sa nájde aj v Novom Čase, nie je na zdravie vhodné.“

TvojOponent tvrdí, že keď ste ateisti, tak musíte nenávidieť Alexandrovcov. To je veľmi hrubá logická chyba! Poukážem to na opačnom prípade. Dávnejšie bol rozruch okolo metalového festivalu Gothoom. Kresťania pod patronátom Kresťanskodemokratického hnutia (KDH) špekulovali ako zakázať metalový festival. V tomto prípade môžeme oprávnene argumentovať tým, že na festival sa sťažovali kresťania, pretože sa sťažovali z ideologických dôvodov, z náboženských dôvodov. Nešlo o samotnú hudbu, a hudobný štýl heavy metal, ale o texty, ktoré vystupujúce hudobné skupiny spievali. Sťažujúci kresťania tvrdili, že hudobné skupiny spievajú protikresťanské piesne.

Čiže tu je priama súvislosť medzi hudobným festivalom a kresťanmi, ktorí sa sťažovali na festival. Mimochodom, organizátor festivalu GOTHOOM je veriaci človek, kresťan.

Ale v prípade protestu Tomáša Peszyńskeho proti vystúpeniu Alexandrovcov v Česku nie je žiadna súvislosť medzi ateizmom Tomáša Peszyńskeho a Alexandrovcami. On totiž proti nim neprotestuje z ateistickej pozície. Pri jeho proteste je úplne jedno, či je ateista alebo človek, ktorý žije podľa kresťanských zásad.

Preto TvojOponent nelogicky argumentuje, že keď je niekto ateista, tak musí nenávidieť Alexandrovcov. Vari by tiež takto argumentoval v prípade kresťanov, ktorí zavraždia lekára len preto, lebo ten lekár vykonáva interrupcie? A keď TvojOponent argumentuje proti ateistom, tak bude takto argumentovať v prípade teistu (napríklad moslima), ktorý podreže hlavu človeku len preto, lebo sa nechcel podriadiť Islamskému štátu? Ako ateisti sú rôzni, tak i teisti sú rôzni. Teisti sú ako židia, tak aj kresťania a moslimovia.

Nadpisom článku „Si kresťan? Musíš nenávidieť heavy metal!“ poukazujem na to, že katolík TvojOponent neovláda logiku. Pretože fakt, že nejakým kresťanom vadí heavy metal (v tom všeobecnom význame, vrátane odnoží ako black a death metal), nemá žiadnu súvislosť s poslucháčmi metalu a fanúšikmi týchto metalových skupín, pretože heavy metal hrajú a počúvajú aj kresťania. Neplatí, ak je niekto kresťan, že musí nenávidieť metal.

Bertrand Russell už v roku 1928 povedal:

„Ohromná väčšina intelektuálne významných ľudí neverí kresťanskému náboženstvu, no skrýva túto skutočnosť pred verejnosťou, pretože sa bojí, že stratí svoje príjmy.“

Netýka sa to len intelektuálne významných ľudí, ale aj politikov. Keď Robert Fico kandidoval na prezidenta, tak sa o sebe vyjadril:

…ja som prešiel svätým krstom, svätým prijímaním, prešiel som dokonca aj birmovkou, takže keby som si dnes mal urobiť nejaký profil vo vzťahu ku katolíckej cirkvi, možno by som vyšiel lepšie ako ktorýkoľvek poslanec za KDH. Ale neľutujem, naopak, to sú veci, ku ktorým mám naďalej veľký rešpekt, a sa to prejavuje aj teraz, pretože moje kontakty s predstaviteľmi katolíckej cirkvi ale aj s ostatnými cirkvami sú mimoriadne dobré a rozumieme si, pretože im rozumiem, lebo som v tom prostredí vyrastal, a vedel som, o čom to je.“

Ešte dodám: Nielen významní ľudia a politici, aj bežní ľudia sa veľmi nezaoberajú svojím svetonázorom, zvykli si nerozmýšľať nad tým, prečo sa nazývajú kresťanmi alebo prečo sa hlásia ku kresťanstvu. Je to taký folklór. Ale kléru to vyhovuje, že 76 % ľudí sa na Slovensku hlási k nejakému náboženstvu, pretože ide o veľké peniaze, ktoré dostávajú zo štátneho rozpočtu, a vtedy je každý, aj matrikový kresťan dobrý do počtu. Odporúčam prečítať si esej Ako odhaliť veriacich (pri sčítaní ľudu)? ktorú napísal Adam Roman.

Archív:

Tomáš Peszyński – Akcia AlexandrovciTomáš Peszyński – Dobré správy: Ukrajina, Izrael a VatikánTvojOponent – Si ateista? Musíš nenávidieť Alexandrovcov!TvojOponent – Zakázali Matušku, nech zakážu aj AlexandrovcovMarián Gavenda
Diskutujúca s prezývkou „catharinecarolina“Diskutujúci s prezývkou „shamman“Nový Čas

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

Ján ParadaJán Parada
laik s celoživotným vzdelávaním
Čerpané z:
vlastný zdroj

Poznáte človeka, ktorý si o sebe myslí, že je ateista, a zároveň verí v nejaké nadprirodzené javy?

Áno, ale ja to nie som (Počet hlasov: 9)
(16.98 %)

Áno, v rodine, príbuzný (Počet hlasov: 1)
(1.89 %)

Áno, známy, priateľ, kamarát (Počet hlasov: 0)
(0.00 %)

Áno, sú takí ľudia aj na Slovensku (Počet hlasov: 0)
(0.00 %)

Áno, ale zo zahraničia (Počet hlasov: 1)
(1.89 %)

Áno, ale som len počul (Počet hlasov: 0)
(0.00 %)

Nie (Počet hlasov: 42)
(79.25 %)Celkom hlasovalo: 53

Ján Parada, 24. 10. 2015 | Prečítané: 1620 | Rubrika: Polemika o…

Doba slovenská
BILLA
Webhouse.sk
Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Sociálne siete
Anketa
Ktorý vtáčik z týchto fotografií sa vám najviac páči?

Kolibkárik čipčavý (26 hl.)
 
Sýkorka belasá (18 hl.)
 
Stehlík obyčajný (11 hl.)
 
Sokol myšiar (9 hl.)
 
Drozd plavý (6 hl.)
 

Celkom hlasovalo: 70
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Lipka – diskusné fórum
Lipka
Diskuteri.sk
Diskuteri.sk
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Biblia očami vedy
Biblia očami vedy
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Spotrebiteľská Poradňasc
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore