www.humanisti.sk
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovKníhkupectvo AlternatívaAteisti Českej republiky Voľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam Roman
Spolupracujeme
Kochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republiky
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Kultúrny program (Staré Mesto)
Bratislava-Staré Mesto
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @806
Počítadlo


Spam poison

Rozprávkový život nielen s rozprávkami

K jubileu režisérky Mgr. art. Oľgy Janíkovej

Mgr. art. Oľga Janíková (* 4. 9. 1951 Bratislava) je televízna a rozhlasová režisérka, rozhlasová redaktorka, dramatička a autorka textov piesní. V roku 2006 kandidovala na post riaditeľky Slovenského rozhlasu – jej ambíciou bolo oživenie vysielania. Viac priestoru by venovala vzdelávaniu. Bola za zachovanie všetkých rozhlasových okruhov. Bola aj za zavedenie doobedňajšieho vysielania pre deti a mládež na Rádiu_FM. Svoj projekt postavila hlavne na využití bratislavského sídla SRo. Tzv. obrátenú pyramídu by premenila na multifunkčné obchodné centrum so zameraním na kultúru. Príjmy z prenájmu by dala na vyrovnanie dlhu SRo. Úspory by hľadala aj v zmene intervalu platenia koncesionárskych poplatkov z mesačných na ročné platby. Tým by SRo usporil na poštovnom 120 až 150 miliónov Sk ročne.

Z jej rozsiahlej audiovizuálnej tvorby pripomeňme diela: reprezentatívny dokumentárny film pre STV Slovenský folklór (1975); mnohokrát reprízovaná inscenácia pôvodnej rozprávky Tlstibáb (1977); netradičné portréty popredných slovenských básnikov v STV – M. Válek, M. Rúfus, I. Krasko. M. Haľamová, P. Janík a ďalší (1993 – 2002); 24 pokračovaní obľúbenej hudobnej relácie STV zameranej na folklór Naša naj (1995); cyklus invenčných klipov na klasickú hudbu svetových skladateľov – W. A. Mozart, F. Chopin, F. Liszt, G. Gershwin – Hudobný relax (1993 – 2002); prenikavý pohľad do histórie a nových liečebných metód závažného duševného ochorenia Epilepsia (2003); profil legendárneho futbalového reprezentanta, trénera a lekára (otca režisérky) MUDr. Ivana Chodáka Gentleman na trávniku (2004); dabing niekoľkých desiatok pokračovaní viacerých populárnych televíznych seriálov a približne 20 celovečerných primetimových titulov – napríklad Dom za všetky peniaze, Chyť ma, ak to dokážeš, Lara Croft (od roku 1993); dokumentárne filmy ocenené na medzinárodných festivaloch Prežije kamzík (2007) a Zhovorčivý spachtoš (2008); kolekcia originálnych filmových a zvukových snímok pre zrekonštruované Slovenské múzeum ochrany prírody a jaskyniarstva, odmenené Cenami ministrov kultúry a životného prostredia (2016).

Zo širokej škály rozhlasových nahrávok uveďme: niekoľko desiatok významných diel domácich i svetových autorov – napríklad Partia biliardu, Chlapci z Brazílie, z ktorých mnohé scenáristicky spracovala (dramatizovala) pre rozhlas podľa literárnych predlôh (1977 – 1991); 12 rokov autorsky a režijne pripravovala jednu z poslucháčsky najúspešnejších hudobno-hádankárskych relácií pre mládež Tri oriešky jednej múzy (1977 – 1991); podieľala sa na vytvorení novej modernej publicistickej relácie venovanej umeleckej tvorbe Pars pro toto (1991); pripravovala ročný cyklus rozhovorov o filozofii životného štýlu s poprednými odborníkmi na hinduizmus, judaizmus, budhizmus, šintoizmus, protestantizmus, rotariánstvo a podobne Všetko je inak (2002).

Realizovala mnoho populárnych rozprávkových titulov na MG a CD nosičoch, za ktoré získala viacero Zlatých platní a z ktorých viaceré majú formu muzikálu. Vymenujme spomedzi nich: Ako išlo vajce na vandrovku (1997); O škaredom káčatku (1998); Perníková chalúpka (1999); Janko Hraško (1999); Mrázik (2000); Tri zakliate kniežatá (2000); Kráľ Drozdia Brada (2000); Zakliata hora (2001); O princeznách (2002); Škriatok sviatok pre chlapcov (2002); Škriatok sviatok pre dievčatá (2002); Trpaslíci z Hawkinsonovho ostrova (2002); Alibaba a štyridsať zbojníkov (2003); Doktor Jajbolí (2003); Svetská krása (2003); Tri múdre kozliatka (2004), O hlúpej žene (2004); Budkáčik a Dubkáčik (2005).

Režírovala propagačné filmy a reklamné spoty pre viacerých renomovaných slovenských. rakúskych aj nadnárodných klientov (od roku 1993).

V oblasti divadla režijne a herecky spolupracovala najmä s legendárnym súborom malých satirických foriem Mandragora (1982); autorka textov piesní k divadelnej hre Nebeská návšteva (1982); autorka textov piesní k scénickým programom Fujarová šou (1981); Rýchlokurz geniality (1982); režijne naštudovala muzikál pre deti Dráčik Háčik (2016), pre ktorý napísala aj texty piesní a podieľala sa na jeho finálnej autorskej podobe.

Je tiež spoluautorkou rozhlasovej a televíznej hry Tuctová komédia – s manželom Pavlom (1986).

Okrem už prezentovaných získaných ocenení, vrátane medzinárodných, dozaista treba osobitne zdôrazniť z veľkého množstva prestížnych tvorivých uznaní aspoň niekoľko ďalších: divadelná cena na podujatí Kremnické gagy (1982); Zlatý klinec za réžiu rozhlasového spotu AUDI A4 – Váš štvrtý rozmer (1995); Telemúza za réžiu unikátneho retroportrétu M. Válka (1997); prémia Literárneho fondu za réžiu dabingu seriálu pre deti Stanley (2007).

Režisérka Mgr. art. Oľga Janíková svojou pestrou a hodnotnou tvorbou rozvíja aj bohaté rodinné tradície v oblasti duchovného dozrievania Slovenska. K jej predkom patria napríklad národný buditeľ a kultúrny dejateľ August Horislav Krčméry (praprastarý otec), organizátorka ženského hnutia Oľga Krčméryová, rod. Petényová (prastará mama), spisovateľ Štefan Krčméry (praujec), vydavateľ Viktor Sekey (starý otec), choreografka a režisérka, zakladateľka Lúčnice Oľga Chodáková (matka). Tvorivú štafetu odovzdala aj ďalšej generácii – jej najstarší syn Paľo Janík moderoval populárne televízne relácie Štúdio Kontakt a Môj najmilší hit, v súčasnosti je režisér, scenárista a kameraman – debutoval autorským celovečerným filmom Tak fajn (2012).

Oľga Janíková na bronzovej medaile

Popis k medaile: Oľga Janíková na bronzovej medaile, ktorej autorom je William Schiffer (Paríž 2005).
Po kliknutí na obrázok sa v novom okne zobrazí v lepšom rozlíšení o rozmeroch 1 552 × 2 592 bodov.

Viac informácií:

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

Ján ParadaJán Parada
laik s celoživotným vzdelávaním
Čerpané z:
vlastný zdroj

Ján Parada, 27. 08. 2016 | Prečítané: 7558 | Rubrika: Kto sú humanisti?

Zbierka na ochranu humanistov

Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie.

Pozri: Globálna kampaň na ochranu humanistov.

HELP US PROTECT HUMANISTS AT RISK
Anketa
„To, kto ti vládne, zistíš podľa toho, koho nesmieš kritizovať.“ Myslíte si, že Voltaire vyslovil túto myšlienku?

Áno (18 hl.)
 
Asi áno (6 hl.)
 
Asi nie (11 hl.)
 
Nie (42 hl.)
 

Celkom hlasovalo: 77
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
 Re: Eugenius: Proti Donaldovi Trampovi…
17-01-18 * 17:03
 Re: Harabin
17-01-18 * 16:37
 Harabin
17-01-18 * 10:48
Brajti
The Brights
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore