www.humanisti.sk
Súťaž o knihu
Webhouse.sk
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVAAteisti Českej republiky Voľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam Roman
Spolupracujeme
Slovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.skdTest
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @960
Počítadlo


Spam poison

Rodičia nepočujúceho syna nakrútili dokumentárny film z prostredia nepočujúcich na Slovensku

Na Slovensku sa ročne narodí 200 detí s poruchou sluchu, až 90 percent z nich sa narodí počujúcim rodičom

To je prípad aj manželov Klaudie a Lukáša Oláhových. Ich dvojročný syn sa narodil ako nepočujúci. Manželia sa podujali nakrútiť dokumentárny film o živote nepočujúcich detí, aby poskytli informácie ďalším rodinám, ktorých postihol alebo postihne podobný osud. Jeho premiéra sa uskutoční 7. apríla večer o 17.00 h vo Výmenníku Važecká na sídlisku Nad jazerom v Košiciach.

Myšlienka nakrútiť dokumentárny film o nepočujúcich deťoch sa zrodila na úvodnom stretnutí rodičov a detí zapojených do projektu Mobilný pedagóg. Snímka ponúka príbehy piatich rodín, ktoré majú deti s poruchou sluchu. Rodiny rozprávajú svoj vlastný príbeh. Hovoria o tom, ako sa o chorobe dozvedeli, ako postupovali, ako toto obdobie zvládali, a čo všetko museli urobiť a robia. Návody na riešenie ponúkajú vo filme aj odborníci, foniatri, logopédka, pedagogičky, špeciálne pedagogičky, ľudia z tretieho sektora, ktorí v tejto problematike pracujú.

„Keď sa narodil náš synček, po novorodeneckom screeningu nám lekári povedali, že Gregor screeningom neprešiel a v uškách sa im nepodarilo nič namerať. Nasledovalo niekoľko vyšetrení, ich výsledky pre nás však neboli priaznivé a koncom októbra 2015, nám potvrdili diagnózu ťažkej obojstrannej percepčnej straty sluchu. Začali sme v tom momente konať. U nás v rodine začalo krízové riadenie a už hodinu po prepustení z nemocnice sme volali na všetky dôležité telefónne čísla, ktoré sme od foniatričky dostali. Mali sme len niekoľko dní na to, aby sme sa prihlásili do programu Mobilný pedagóg. Chceli sme pre syna mobilnú pedagogičku, ktorá by ho navštevovala u nás doma a to sa nám aj podarilo,“ vysvetľuje Klaudia Oláhová, jedna z autorov dokumentárneho filmu.

Dokumentaristi mapovali rodiny a ich deti od apríla do decembra 2016. Snímka má časozberný charakter. Jeho záver tvorcovia obohatili o príbeh nepočujúceho Ladislava Ráca, ktorý je pozitívnym príkladom pre všetkých. Vyštudoval vysokú školu, pracuje ako zdravotný brat na chirurgickej klinike v Košiciach.

Film je dojemným príbehom o tom, čo všetko rodičia chorých detí musia zvládnuť, ale zároveň poukazuje na to, že ak človek nájde vnútornú silu, podporu okolia a pozitívny príklad, dokáže oveľa viac, ako si myslí. Film je návodom na prežitie pre rodiny, ktorým sa narodí nepočujúce dieťa, vyšiel z produkcie organizácie Roma media – Romed, ktorej tím sa viac ako 14 rokov špecializuje na zobrazovanie Rómov v médiách a práve film Putovné načúvatka bol témou nie len rómskou, ale celospoločenskou.

„Štyri z piatich rodín, ktoré vo filme zdieľajú svoje príbehy, boli zapojené do projektu Mobilný pedagóg. V čase, keď sa prihlášky podávali, o programe nevedeli. Je to zaujímavé porovnanie, ako pracovali a postupovali rodiny, ktoré mobilnú pedagogičku mali, a ako pracovala rodina, ktorá túto možnosť či informácie nemala. Je zjavné, že program má hlboké opodstatnenie, vďaka nemu a kochleárnemu implantátu tu bude generácia nepočujúcich, ktorá bude schopná fungovať v spoločnosti plnohodnotne,“ dodáva Oláhová.

Premiéra filmu Putovné načúvatka je spojená s vernisážou výstavy fotografií a portrétovými kresbami malých „nepočujkov“, hrdinov filmu, ktoré nakreslila výtvarníčka Šarlota Bottová.

Projekt Putovné načúvatka bol podporený prostredníctvom Nadačného fondu Telekom pri Nadácii Pontis.

Archív:

Koláž I.Koláž II.Portrét II.

Vložila: Renáta Zolnaiová.

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

K13K13 – Košické kultúrne centrá
Mesto Košice na základe uznesenia mestského zastupiteľstva zriadilo príspevkovú organizáciu K13 – Košické kultúrne centrá k 1. 10. 2013. Svoju činnosť začala 1. 1. 2014 s cieľom budovať na základoch, ktoré sa položili počas roka 2013, kedy boli Košice Európskym hlavným mestom kultúry. Zastrešuje všetky kultúrne centrá, ktoré sa počas neho vytvorili. Vybudovaná kultúrna infraštruktúra, ktorá sa vytvorila vďaka investičným projektom, sa bude využívať na kultúrne účely a pokračovať sa bude aj v projektoch, ktoré sa osvedčili.
Čerpané z: www.k13.sk a www.vymenniky.sk

K13, 04. 04. 2017 | Prečítané: 664 | Rubrika: Kto sú humanisti?

Webhouse.sk

Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Voliči, pozor na Kisku!
Keď klamal v minulosti, bude klamať aj v budúcnosti. Pozri: Kiska povedal: „Nezaložím stranu.“ a Kiska je hanba Slovenska.
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore