www.humanisti.sk
www.humanisti.sk
Inzeráty
Predám ochrannú známku s logom
Jedálny lístok
BILLA
Webhouse.sk
Humanistická zbierka
Transparentný účet pre humanistov
Humanisti, už môžete pomáhať aj cez transparentný účet. Pozri: Zbierka na pomoc chudobným.
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVA Voľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam RomanSlovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.sk
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @020
Počítadlo


Spam poison

Referendum o zákaze výstavby minaretov

Švajčiari v ľudovom hlasovaní schválili zákaz výstavby ďalších minaretov v krajine.

V nedeľu 29. novembra 2009 sa vo Švajčiarsku konalo referendum o zákaze výstavby ďalších minaretov. Alpská krajina je prvým európskym štátom, ktorý usporiadal referendum, týkajúce sa moslimskej časti obyvateľstva.

Návrh na zákaz minaretov podalo zoskupenie pravicových strán – Švajčiarskej ľudovej strany a Federálnej demokratickej únie. Ich predstavitelia to zdôvodnili tým, že minarety – veže mešít, z ktorých muezín zvoláva moslimov k modlitbe – vedú k „islamizácii krajiny“. Na rozdiel od takýchto veží postavených v islamských krajinách sa minarety vo Švajčiarsku nepoužívajú ku zvolávaniu moslimov k modlitbám.

Ľudia združení v Iniciatíve proti minaretom uisťovali, že nechcú zakázať mešity, iba minarety, ktoré nie sú symbolom viery, ale moci.

Protiislamská demonštrácia v Bruseli

Demonštranti s tričkami hlásajúcimi „Stop islamizácii“,
zdroj: © aktuálne.sk
.

Člen komisie navrhujúcej zákaz Walter Wobmann zo Švajčiarskej ľudovej strany sa pred referendom vyjadril:

Minarety sú symboly moci, takto sa začína islamizácia. Ďalším krokom budú muezíni a potom islamské právo šaría. Takýto vývoj si vo Švajčiarsku neprajeme.

Mešity ako rakety

Plagát Iniciatívy proti minaretomŠvajčiarska ľudová strana (SVP) zožala veľkú kritiku za plagáty, ktoré vylepovala pred referendom. Medzi švajčiarskymi moslimami, ktorých je v sedemmiliónovej krajine takmer 400 tisíc, väčšinou tureckého pôvodu alebo pôvodom z krajín bývalej Juhoslávie, vyvolalo referendum odpor. Asi len 13 percent z nich sú podľa vládnych údajov praktizujúci moslimovia. Vyznavači islamu protestovali proti plagátom, s ktorými viedli odporcovia minaretov kampaň. Ukazovali minarety zobrazené ako rakety a siluetu moslimky v čiernom habite na pozadí helvétskeho kríža. Vo Švajčiarsku stoja dve stovky mešít, len štyri z nich majú minarety.

Moslimská komunita sa sťažuje na diskrimináciu. Poukazujú na nové stavby sikhských a pravoslávnych chrámov, ktoré nikomu nevadia.

Federálny výbor proti rasizmu označil plagát za démonizáciu moslimov, predstavitelia miestnych vlád v Bazileji, Lausanne a na niektorých ďalších miestach nepovolili vylepovanie sporných plagátov.

Vydavateľstvo Ringier, ktoré vlastní viacero tlačených periodik aj na Slovensku, odmietlo umiestniť kresbu, týkajúcu sa tejto kampane, vo svojich novinách a časopisoch aj napriek tomu, že išlo o platenú inzerciu.

Švajčiarska ľudová strana nie je vo vláde, ale je najpopulárnejšou švajčiarskou stranou. V minuloročných parlamentných voľbách získala 29 percent hlasov, najviac zo všetkých. V referende o minaretoch, ktoré je vlastne referendom o postoji k islamu a moslimom, však uspela.

Pre zákaz novej výstavby minaretov sa vyslovila viac ako polovica z celkovo 26 švajčiarskych kantónov. Referendom sa dosiahlo, aby zákaz výstavby minaretov bol pridaný ako dodatok k Ústave. Výsledok referenda nemá vplyv na už postavené minarety.

V referende sa hlasovalo aj o exporte švajčiarskych zbraní

V referende sa hlasovalo aj o ďalšej citlivej otázke – exporte švajčiarskych zbraní. Odporcovia vývozu tvrdia, že Švajčiarsko svojimi zbraňami podporuje konflikty v iných štátoch, a to sa nezlučuje s jeho neutralitou. Opačný tábor argumentuje pracovnými miestami v zbrojnom priemysle a právom na sebaobranu. Od roku 1972 je to už tretie hlasovanie o tejto otázke.


Čo hovoria na referendum voľnomyšlienkari vo Švajčiarsku?

Voľnomyšlienkarstvo je hnutie usilujúce sa o vymanenie ľudského myslenia spod vplyvu cirkevných dogiem. Z toho vychádza, že voľnomyšlienkar (z hľadiska cirkevných dogiem) je človek vyjadrujúci voľne svoje myšlienky a názory, najmä v náboženských otázkach a neuznávajúci cirkevné dogmy.

Hlas humanistov proti tomuto referendu nebol vypočutý.

Plagát proti referendu

Zákaz minaretov vo Švajčiarsku: Nie, ale…

24. 11. 2009 (pred konaním referenda)

Švajčiarsky spolok voľnomyšlienkarov (Freidenker-Vereinigung der Schweiz; skratka FVS) sa bezvýhradne hlási k idei ľudských práv. Preto odmieta zákaz minaretov v ústave.

Súčasne očakáva od občanov, že budú hodnoty, na ktorých je Ústava založená, a v nej zakotvené všeobecné ľudské práva, bezvýhradne rešpektovať, a riadiť sa podľa nich.

Právne dôvody

Zákaz minaretov porušuje oddelenie cirkvi a štátu
Pretože – odhliadnuc od úvodu preambuly – sekulárna ústava bude doplnená o paragraf špecifický pre konkrétne náboženstvo, a tým vytvorí precedens.

Zákaz minaretov porušuje slobodu vyznania a svedomia
Pretože aj verejné prejavy náboženstva spadajú pod slobodu vyznania.

Zákaz minaretov porušuje právo na rovnaké zachádzanie
Pretože zákaz sa týka iba stavieb jednej náboženskej komunity.

Spoločensko-politické úvahy

Zákaz minaretov nerieši problém integrácie imigrantov
Integrácia potrebuje na jednej strane ochotu jednotlivých imigrantov zaradiť sa do našej sekulárnej spoločnosti, a dodržiavať tu platné zákony, a na druhej strane ochotu spoločnosti prijať ľudí ochotných sa integrovať.
Voľnomyšlienkari sú presvedčení, že výdobytky osvietenstva formovali súčasnú kultúru Európy, a úspešne potlačili mnoho kresťanských klerikálnych elementov. Sekulárna, pluralitná a demokratická spoločnosť si tak isto poradí aj s islamom.
Vykonávanie ich pôvodného náboženstva môže v prvej fáze pomôcť niektorým imigrantom cítiť sa v cudzej krajine ako doma.
Ale: Nie všetci imigranti sú veriaci, a štát by nemal náboženstvo vyžadovať. Preto integrácia prostredníctvom náboženstva sa nesmie stať súčasťou stratégie štátu.
Voľnomyšlienkari stavajú na osvedčených nástrojoch ako osveta, vzdelanie, a na vzájomnej povinnosti tolerancie a rešpektu.

Zákaz minaretov nie je potrebný
Zákaz je druh regulácie, ktorý by v liberálnej spoločnosti mal byť použitý iba v prípade, že žiadne iné prostriedky nepomáhajú,a existuje silný verejný záujem.
Naše plánovacie a stavebné právne normy si vedia poradiť aj s veľkostavbami – a musia teda zvládnuť aj náboženské stavby. Narušenia panorámy miesta a iné negatívne dopady musia byť takisto takto zohľadnené.
Ale: Voľnomyšlienkari požadujú, aby sakrálne stavby zodpovedali regionálnym potrebám. Stavby kalkulované čiste ako demonštrácia moci nesmú byť povolené.

Minaret nenarúša náboženský zmier
Mocenské nároky, ktoré by mohli niektorí moslimovia spájať s minaretmi, však nie sú spoločným prejavom u všetkých moslimov. Konkrétne, nie minarety narúšajú náboženský zmier, ale fanatizmus u niektorých veriacich. Názor, že niektoré kruhy sa cítia ohrozené istými náboženskými stavbami, nezakladá žiadny verejný záujem, a samo o sebe nie je narušením náboženského zmieru.
Ale: Vo Švajčiarsku je príliš veľa náboženských stavieb, ktoré nie sú využívané na pôvodný účel. Voľnomyšlienkari sú toho názoru, že diskusia o zmene využitia, prestavbe, a nakoniec aj zbúraní nevyužitých náboženských stavieb z pohľadu tých daňových poplatníkov, ktorých sa to týka, sa nesmie stať zakázanou témou, tabu.

30. 11. 2009 (po referende) ešte vydali krátky oznam:

Komentár k zákazu minaretov

Švajčiarsky spolok voľnomyšlienkarov ľutuje, že – odhliadnuc od úvodu preambuly – sekulárna ústava bola doplnená o diskriminujúci paragraf špecifický pre konkrétne náboženstvo.

Žiadna integrácia prostredníctvom náboženstva
Voľnomyšlienkari sú presvedčení, že výdobytky osvietenstva formovali súčasnú kultúru Európy, a úspešne potlačili mnoho kresťanských klerikálnych elementov. Sekulárna, pluralitná a demokratická spoločnosť si tak isto poradí aj s islamom.
„Integrácia cez náboženstvo“ sa nesmie stať súčasťou štátnej stratégie, lebo nie všetci imigranti sú veriaci, a štát nesmie náboženstvo vyžadovať.
Voľnomyšlienkari stavajú na osvedčených nástrojoch ako osveta, vzdelanie, a na vzájomnej povinnosti tolerancie a rešpektu.

Žiadne náboženské kulty kalkulované čiste ako demonštrácia moci
Voľnomyšlienkari požadujú, aby sakrálne stavby zodpovedali regionálnym potrebám. Stavby kalkulované čiste ako demonštrácia moci nesmú byť povolené.

Preklad z nemčiny: Marián Bobrík.

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

Ján Parada
laik s celoživotným vzdelávaním
Čerpané z: odkazy na švajčiarskych voľnomyšlienkarov (Freidenker-Vereinigung der Schweiz) – Minarettverbot in der Schweiz: Nein, aber a Kommentar zum Minarettverbot, ďalej z Kampaň Stop minaretom, SWISS Info, Webnoviny, ČT 24, tn.cz a aktuálne.sk

Ján Parada, 02. 12. 2009 | Prečítané: 5463 | Rubrika: Polemika o…

Doba slovenská
BILLA
Webhouse.sk
Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Sociálne siete
Anketa
Súhlasíte s finančnou odlukou cirkví od štátu?

Rozhodne áno (701 hl.)
 
Viac áno, ako nie (179 hl.)
 
Viac nie, ako áno (166 hl.)
 
Rozhodne nie (175 hl.)
 

Celkom hlasovalo: 1221
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
 Re: Pokrytectvo
18-09-20 * 15:59
 Re: Trump sa správa ako Hitler
15-09-20 * 10:00
 Ktorí?
15-09-20 * 09:33
Lipka – diskusné fórum
Lipka
Diskuteri.sk
Diskuteri.sk
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Biblia očami vedy
Biblia očami vedy
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Spotrebiteľská Poradňasc
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore