www.humanisti.sk
www.humanisti.sk
Inzeráty
Predám ochrannú známku s logom
Jedálny lístok
BILLA
Webhouse.sk
Humanistická zbierka
Transparentný účet pre humanistov
Humanisti, už môžete pomáhať aj cez transparentný účet. Pozri: Zbierka na pomoc chudobným.
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVA Voľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam RomanSlovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.sk
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @643
Počítadlo


Spam poison

Róm ako Slovák

Politická korektnosť je neseriózny jav v spoločnosti

Aktuality.sk uverejnili článok Vo Veľkej Británii zavraždili Slováka.

V článku sa píše:

Aktuality.skV britskom Bradforde došlo k vražde Slováka.

Ako píše britská BBC, o život prišiel 23-ročný Marek B., ktorého našli mŕtveho 23. októbra na jednej z bradfordských adries. Vyšetrovatelia potvrdili, že zomrel po bodnom poranení.

Do väzby vzala britská polícia iného Slováka – Stanislava M., ktorý predstúpi pred súd 3. novembra.

Peter Susko z Tlačového odboru Ministerstva zahraničných vecí správu o smrti Slováka nepotvrdil, na otázku Aktuality.sk, či ministerstvo disponuje informáciami o prípade, odpovedal: „Nie.“

Diskusia k tomuto článku bola zrušená.

Prečo je diskusia pod týmto článkom zrušená, vysvetľujú v článku Vypíname niektoré diskusie.

Aktuality.sk – diskusieAktuality.sk sa rozhodli, že k niektorým článkom budú už od začiatku vypnuté diskusie.

11. 8. 2014 – Od dnešného dňa vypíname diskusie k niektorým typom článkov. Dôvodom je rastúca nenávisť a zhoršujúca sa komunikácia a slovník diskutérov.

Ide predovšetkým o témy Ruska, Ukrajiny, islamu a Rómov.

Ak by išlo naozaj o občanov Slovenskej republiky slovenskej národnosti, tak predpokladám, že diskusiu by nezrušili. Ale nakoľko ide pravdepodobne o občanov Slovenskej republiky rómskej národnosti, tak diskusiu preventívne zrušili.

Do článku nemôžu napísať, že ide o Rómov. Lebo, čo ak títo Rómovia nevedia ani poriadne hovoriť po rómsky, a ani sa nijako zvlášť nehlásia k rómskemu etniku. Je totiž veľa Rómov, ktorí tvrdia, že sú slovenskej národnosti. Cítia sa ako Slováci, aj keď vyzerajú ako Rómovia, a geneticky u nich prevládajú rómske korene.

A vypla by sa diskusia aj v prípade, že by išlo o občana Slovenskej republiky českej národnosti? Alebo maďarskej národnosti?

Výraz Slovák, ktorý je použitý v článku znamená, že ide o občana Slovenskej republiky, bez ohľadu na národnosť alebo etnikum.

Aj o americkom prezidentovi Obamovi sa povie, že je Američan (občas), niekedy, že je Afroameričan, lebo sa už nepatrí povedať, že je černoch. Černoch rovná sa Afroameričan. Akurát, že belochom sa už nepovie Euroameričan. Ale túto nerasistickú formu politickej korektnosti som už spomenul v článku A prečo nie Euroameričan?

Pozrel som sa aj na spomínanú stránku BBC, a zistil som, že v článku vôbec nespomínajú, že ide o Slováka. Ale spomína sa to v policajnom hlásení. Pozri ďalej o „West Yorkshire Police“.

30 October 2014 Last updated at 14:50 GMT

Murder accused appears in court over Bradford man's stabbing

Marek Benak

Marek Benak, 23 died from a single stab wound (foto: West Yorkshire Police)

BBCA 47-year-old man has appeared in court charged with murdering a man found stabbed at a house in Bradford.

Marek Benak, 23, was found dead at an address in Great Horton Road on 23 October.

A post-mortem examination found he died from a single stab wound.

Stanislav Misko, 47, of Carlisle Road, Bradford, was remanded in custody by the city's magistrates and will appear at Bradford Crown Court on 3 November.

West Yorkshire PoliceNa Slovensku žije veľa ľudí s priezviskami Beňák a Benák. Rovnako je veľa ľudí s priezviskami Misko, Miskó, Miško a Miškó.

Takže môže ísť o občanov Slovenskej republiky. Beriem aj do úvahy fakt, že veľa Rómov zo Slovenska žije vo Veľkej Británii.

Na stránke West Yorkshire Police sa píše, že Marek Benak pochádza zo Slovenska.

A postmortem yesterday confirmed that the victim, who was 23 and from Slovakia, died from a single stab wound.

Názov článku som zvolil Róm ako Slovák, pretože Slováci si musia zvyknúť, že pod pomenovaním Slovák nemusí byť len občan slovenskej národnosti, ale občan Slovenskej republiky akejkoľvek národnosti, vietnamskej, bulharskej, českej, rusínskej alebo hoci aj maďarskej. Akejkoľvek, ku akej sa niekto na Slovensku hlási. Zároveň názov článku Róm ako Slovák reflektuje na rozhodnutie redakcie Aktuality.sk vypínať diskusie pod článkami, ktoré sa týkajú Rómov.

Lebo je zaujímavé, že v zahraničí, napríklad v Česku, hovoria o Slovákovi Józsefovi Berényiovi, že je Maďar. Pozri článok Osmině Slováků může vládnout Maďar Berényi. O svém občanství mlží.

Čas.sk uverejnil článok Berényi dúfa, že aj v SR bude môcť byť prezident Róm alebo Maďar, kde pomenovania Róm a Maďar sa týkajú tiež Slovákov, akože občanov Slovenskej republiky. Aj pre Aktuality.sk sú Slováci (občania Slovenskej republiky) Róm a Maďar v článku Róm alebo Maďar by mohol byť slovenským prezidentom, verí Berényi. V agentúre SITA považujú za normálne hovoriť o občanovi Slovenskej republiky maďarskej národnosti, že ide o Maďara.

Bugár si myslí, že na Slovensku ešte nemôže byť prezidentom Maďar. Pripomenul, že keď sa Maďari v roku '98 prvýkrát dostali do vlády, boli vyhrážky. V roku 2002 boli otázky, čo keby bol Maďar predsedom národnej rady, ale pomaličky sa to vyvíja.

SME.sk to zvýraznili priamo v nadpise článku Bugár: Prezidentom ešte nemôže byť Maďar.

TASR uverejnila správu Prahu povedie Bratislavčanka Adriana Krnáčová, v ktorej sa píše:

Novou pražskou primátorkou bude Slovenka Adriana Krnáčová, ktorá bola na prvom mieste kandidátky víťazného hnutia ANO. V českej metropole sa na tom dnes dohodli ANO, ČSSD a trojkoalícia KDU-ČSL, Strany zelených (SZ) a hnutia Starostovia a nezávislí (STAN), informoval server Novinky.cz.

iDnes.czPozrel som sa na ten odkaz, a Novinky.cz v článku Pražskou primátorkou bude Krnáčová vôbec nespomínajú, že je Slovenka. Ani, že je Bratislavčanka. Áno, narodila sa síce v Bratislave, ale doma rozprávala po maďarsky a nemecky. Pritom v Prahe žije viac ako 20 rokov.


V Česku sa o nej nevyjadrujú, že je Slovenka. Len novinári na Slovensku majú nutkanie pripomínať, že sa narodila na Slovensku. (A preto je podľa nich Slovenka.) Nielen v TASR, ale aj napríklad denník SME už v nadpise článku Pražskou primátorkou bude Slovenka Adriana Krnáčová zdôraznil, že ju v redakcii považujú za Slovenku.

TÝDEN.czAko je to s ňou naozaj? Je to občianka Českej republiky slovenskej národnosti? Čiže Češka? Alebo primátorkou hlavného mesta Českej republiky, Prahy, môže byť aj občianka Slovenskej republiky? Čiže Slovenka. Je alebo nie je Češka slovenského pôvodu? Pretože české občianstvo má Krnáčová päť mesiacov a trvalý pobyt v Prahe ešte o niečo kratšiu dobu.

„Do Českej republiky som prišla ale už v roku 1995,“ povedala 19. 10. 2014 Krnáčová pre časopis TÝDEN.cz.

České články, kde vôbec nespomínajú, že Krnáčová je Slovenka:

Na Wikipédii s českou verziou sa tiež nespomína, že je Slovenka, akurát sa tam uvádza, že sa narodila 26. septembra 1960 v Bratislave v Československu.

Na svojom blogu uviedla:

Narodila se v Bratislavě v minulém tisíciletí.

Akoby chcela naznačiť, že ide o veľmi dávnu minulosť, že už ju nespája s Bratislavou veľké puto.

Vo svojom životopise na stránke českého politického hnutia ANO tiež nehovorí, že je Slovenka, len spomína slovenčinu medzi svojimi jazykovými znalosťami.

Jazyková znalost:

Čeština slovem a písmem
Slovenština slovem a písmem, rodilý mluvčí
Němčina slovem a písmem, rodilý mluvčí
Angličtina slovem a písmem
Maďarština slovem, rodilý mluvčí
Ruština slovem a písmem
Italština slovem

Takže, niekedy je politicky korektné povedať, že ide o Róma (alebo Maďara, a. i.), zvyčajne pri pozitívnej správe, a niekedy je to politicky nekorektné, najmä pri negatívnej správe.

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

Ján Parada
laik s celoživotným vzdelávaním
Čerpané z:
vlastný zdroj

Ján Parada, 31. 10. 2014 | Prečítané: 1759 | Rubrika: Polemika o…

Doba slovenská
BILLA
Webhouse.sk
Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Sociálne siete
Anketa
Ktorý vtáčik z týchto fotografií sa vám najviac páči?

Kolibkárik čipčavý (5 hl.)
 
Sýkorka belasá (10 hl.)
 
Stehlík obyčajný (6 hl.)
 
Sokol myšiar (2 hl.)
 
Drozd plavý (0 hl.)
 

Celkom hlasovalo: 23
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
 Podporte 2 percentami ľudské práva
02-07-20 * 22:34
 Re: Werner
02-07-20 * 19:16
 Re: Werner
02-07-20 * 16:45
Lipka – diskusné fórum
Lipka
Diskuteri.sk
Diskuteri.sk
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Biblia očami vedy
Biblia očami vedy
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Spotrebiteľská Poradňasc
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore