www.humanisti.sk
www.humanisti.sk
Inzeráty
Predám ochrannú známku s logom
Jedálny lístok
Quasars Ensemble
BILLA
Webhouse.sk
Humanistická zbierka
Transparentný účet pre humanistov
Humanisti, už môžete pomáhať aj cez transparentný účet. Pozri: Zbierka na pomoc chudobným.
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVA Voľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam RomanSlovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.sk
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @238
Počítadlo


Spam poison

Pushkin Klezmer Band, izraelská Gulaza a jidiš uspávanky… alebo čo si nenechajte ujsť na festivale Mazal tov

Piaty ročník festivalu

Festival židovskej kultúry Mazal tov oslávi svoje piate narodeniny klezmerom, aký v Košiciach ešte nebol, izraelskou Gulazou i divadlom pre deti ušitým na mieru pre festival. Prvýkrát prináša súčasný židovský komiks a úspešné izraelské filmy.

Piaty ročník festivalu ponúka prezentáciu vyšehradských krajín v rámci platformy Visegrad Space. Festival otvorí výstava komiksovej antológie Zlaté včely, ktorú príde predstaviť scenáristka Monika Powalisz (29. 6. o 17.00 h, KLUB). Pod jej vedením si návštevníci festivalu budú môcť vytvoriť aj vlastný komiksový príbeh na dvojdňovom workshope (29. – 30. 6.), kde im s výtvarnou stránkou tvorby komiksu pomôže košická ilustrátorka Lenka Šturmankinová.

Inšpiratívnu poľskú scénu súčasnej židovskej hudby zastúpi speváčka a skladateľka Ola Bilińska so svojím triom – projektom Berjozkele (29. 6. o 19.30 h, Kasárne/Kulturpark). Berjozkele je kolekciou uspávaniek a večerných piesní v jazyku jidiš. Mnohé z nich boli populárne v Poľsku začiatkom 20. storočia, iné boli dlhý čas zabudnuté. Ola Bilińska ich starostlivo vyberá a vytvára program, ktorý je pestrý a zároveň štylisticky a emocionálne kompaktný. Viac než storočné piesne privádza späť do života a dáva im pôsobivú modernú podobu.

Večer izraelského filmu (30. 6. o 17.00 a 19.30 h, Kino Úsmev) predstaví dve úspešné snímky v digitalizovanej sále zrekonštruovaného Kina Úsmev.

Romantická dráma Jablká z púšte je o medzigeneračnom konflikte medzi ortodoxnými rodičmi a ich dospievajúcou dcérou, ktorú láka neortodoxný spôsob života.

Dráma zo súdnej siene Viviane sa chce rozviesť mala premiéru v júni 2014 v rámci oficiálneho výberu festivalu v Cannes. Film bol nominovaný na Zlatý glóbus v kategórii Najlepší cudzojazyčný film, získal cenu Najlepší izraelský film 2014 a ďalších 26 ocenení a nominácií (festivaly v San Sebastian, Palm Springs, Chicago, Hamburg a ďalšie).

Piatkový večer bude na festivale Mazal tov patriť dobrému jedlu a hudbe. Ochutnávku autentického izraelského jedla Erev tov (1. 7. o 17.00 h, Burekas) bude umocňovať koncert maďarského dua Klezmer Chaverim.

Pushkin Klezmer BandV klezmerovom žánri sa ponesie aj piatkový večerný koncert židovsko-rómskej kapely z Kyjeva Pushkin Klezmer Band (o 19.30 h, Kunsthalle). Koncert popredných klezmerových muzikantov z Ukrajiny a Moldavska sa bude konať v Kunsthalle a bude doplnený o dvorného VJ-a kapely.

Deťom bude venovaná nová bábková inscenácia Hlavouni z tvorivej dielne pražského Studia Damúza (2. 7. o 15.00 h, Kasárne/Kulturpark). Pri príprave rozprávky sa tvorcovia inšpirovali známou knihou Isaaca Bashevisa Singera Blázni z Chelmu a ich dejiny. Divadelná hra vznikla na objednávku pre festival a stane repertoárovým predstavením spomínaného divadla.

Dokumentárny film Posledný portrét (2. 7. o 18.00 h, Tabačka Kulturfabrik) je o známom fotografovi Yurim Dojčovi, ktorý pátra po osudoch svojej rodiny a židovskej kultúry na Slovensku. Dojč skrze fotografie zachytáva príbehy tých, ktorí prežili holokaust, dokumentuje priestory, v ktorých kedysi miestni Židia žili a predmety, ktoré im patrili. Medzi najsilnejšie momenty filmu patrí nájdenie zbierky opustených kníh. Medzi nimi Yuri Dojč objaví aj modlitebnú knižku patriacu jeho starému otcovi Jakubovi Deutschovi, ktorý prišiel o život v koncentračnom tábore Osvienčim.

GulazaZáverečný koncert festivalu bude mať nádych Orientu. Zaznejú na ňom piesne jemenských Židov v podaní izraelskej kapely Gulaza (2. 7. o 19.30, Tabačka Kulturfabrik). Charizmatický frontman a spevák Igal Mizrahi vyrastal vo fascinujúcom skrytom svete jemenských žien a roky venoval štúdiu ich piesní a textov. Tie boli dobre stráženým tajomstvom, ktoré z generácie na generáciu odovzdávali matky dcéram. Starodávne piesne nadobudli v nových inštrumentálnych aranžmánoch Gulazy moderný súčasný rozmer.

Históriu a reálie židovských Košíc budú môcť návštevníci spoznávať na komentovaných prehliadkach synagógy a Galérie Ľudovíta Felda s lektorkou Janou Teššerovou (2. – 3. 7., Synagóga a Galéria Ľ. Felda na Puškinovej ulici) a tiež na potulkách s Milanom Kolcunom (2. – 3. 7.).

Vznik festivalu v roku 2012 súvisel s potrebou obnoviť historickú pamäť mesta o židovskej komunite, ktorá na začiatku 20. storočia výrazným spôsobom prispela k rozvoju Košíc. Poslaním festivalu je približovať židovskú kultúru širokej verejnosti a prostredníctvom umenia podporovať dialóg o tolerancii medzi obyvateľmi mesta.

Prvé dva ročníky organizátori postavili na známych menách, vďaka čomu si festival získal okamžitú pozornosť širokého publika aj náročnejšieho diváka. Od prezentovania všeobecne známych mien sa dramaturgia postupne posunula k alternatívnejšiemu výberu menej známych, no o to originálnejších umelcov, ktorí na festival prinášajú nové svieže umenie.

Festival v roku 2016 podporili International Visegrad Fund, Mesto Košice, K13 – Košické kultúrne centrá, Fond na podporu umenia, Úrad vlády SR – Kultúra národnostných menšín 2016, Visit Košice a Ministerstvo dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR, Veľvyslanectvo štátu Izrael na Slovensku, Poľský inštitút Bratislava, Creative Industry Košice a Hotel Yasmin.

Vstupenky na festival sú dostupné v sieti Ticketportal.

Organizátor: občianske združenie More, o. z.

Program 5. ročníka festivalu Mazal tov

29. 6. – 2. 7. 2016, Košice

Streda 29. júna

17.00 | Monika Powalisz: ZLATÉ VČELY (PL)
KLUB, Štúrova 11
Festival Mazal tov otvorí výstava antológie komiksov poľskej autorky Moniky Powalisz Zlaté včely o Židoch medzivojnovej Varšavy. Antológia predstavuje príbehy známych židovských obyvateľov mesta, ich osudy, sny, dilemy a prostredie, v ktorom žili.

19.30 | Ola Bilińska: BERJOZKELE (PL)
KASÁRNE/KULTURPARK, Kukučínova 2
Berjozkele je hudobný projekt, ktorý moderným spôsobom reinterpretuje tradičné piesne v jidiš. Album vydal v decembri 2014 Židovský historický inštitút vo Varšave a je skutočným klenotom medzi podobnými umeleckými počinmi.

Pod čiarou

Štvrtok 30. júna

17.00 | Večer izraelského filmu: JABLKÁ Z PÚŠTE (IL)
KINO ÚSMEV, Kasárenské nám. 1
Tapuchim min ha'midbar. Izrael, 2014, 96 min., rodinná dráma, romantický. Hebrejsky so slovenskými a anglickými titulkami, MP.

19.30 | Večer izraelského filmu: VIVIANE SA CHCE ROZVIESŤ (IL)
KINO ÚSMEV, Kasárenské nám. 1
Gett – The Trial of Viviane Amsalem. Izrael/Francúzsko/Nemecko, 2014, 115 min. Dráma. Hebrejsky, francúzsky a arabsky, so slovenskými a anglickými titulkami, MP.

Pod čiarou

Piatok 1. júla

17.00 | EREV TOV (SK, HU)
BUREKAS, Vrátna 58
Erev tov (hebr. Dobrý večer) s ochutnávkou autentického izraelského jedla od Burekasu. Ochutnávka bude spojená s workshopom a koncertom maďarského dua KLEZMER CHAVERIM so začiatkom o 18.00.

19.30 | PUSHKIN KLEZMER BAND (UA)
KUNSTHALLE, Rumanova 1
Klezmer párty s Pushkin Klezmer Band, židovsko-rómskou kapelou z Kyjeva, ktorá spája popredných klezmorim – profesionálnych svadobných muzikantov z Ukrajiny a Moldavska.

Pod čiarou

Sobota 2. júla

15.00 | Damúza: HLAVOUNI (CZ)
KASÁRNE/KULTURPARK, Kukučínova 2
Pražské Studio Damúza pripravilo pre Festival Mazal tov novú bábkovú rozprávku na motívy knihy Isaaca Bashevisa Singera Blázni z Chelmu a ich dejiny.

18.00 | POSLEDNÝ PORTRÉT (UK, SK)
TABAČKA KULTURFABRIK, Gorkého 2
Dokumentárny film, 2015, Veľká Británia/Slovensko, 80 min., slovensky. Réžia: Katya Krausová, Yuri Dojč.

19.30 | GULAZA (IL)
TABAČKA KULTURFABRIK, Gorkého 2
Gulaza prináša piesne jemenských Židov v slovenskej premiére na festival Mazal tov.

Pod čiarou

2. – 3. júla | Židovské Košice s Janou Teššerovou: SYNAGÓGA A GALÉRIA ĽUDOVÍTA FELDA
SYNAGÓGA a KULTÚRNE CENTRUM ĽUDOVÍTA FELDA, Puškinova 3
V septembri 2015 otvorila ŽNO Košice galériu nesúcu meno významného košického výtvarníka Ľudovíta Felda. Expozícia v areáli Ortodoxnej synagógy na Puškinovej ulici obsahuje prevažne diela akademického maliara Ľ. Felda, košického rodáka, absolventa košickej maliarskej školy Eugena Króna, ako aj diela významných židovských maliarov Slovenska.

2. – 3. júla | Dvojpotulka s Milanom Kolcunom a Zoltánom Balassom: ŽIDOVSKÉ KOŠICE
Zraz vždy pred vedeckou knižnicou, Hlavná 10
Obľúbená dvojpotulka Židovské Košice ponúkne dve rôzne trasy.

Sobota 2. júla | Tri bývalé synagógy, vstup do jednej z nich, vstup do bývalej židovskej školy, reštaurácia, pravdepodobná židovská modlitebňa, lóža B'nai Brit, „židovská ulica“.

Nedeľa 3. júla | Vstupy do synagóg, mikve, židovské osobnosti Košíc.

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

Jana ŠargováMgr. Jana Šargová
– muzikologička, dramaturgička, organizátorka festivalu MAZAL TOV
Čerpané z:
vlastný zdroj

Jana Šargová, 10. 06. 2016 | Prečítané: 882 | Rubrika: Rubrika pána Rubika

Doba slovenská
BILLA
Webhouse.sk
Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Sociálne siete
Anketa
Ktorý vtáčik z týchto fotografií sa vám najviac páči?

Kolibkárik čipčavý (5 hl.)
 
Sýkorka belasá (11 hl.)
 
Stehlík obyčajný (6 hl.)
 
Sokol myšiar (2 hl.)
 
Drozd plavý (0 hl.)
 

Celkom hlasovalo: 24
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
 Podporte 2 percentami ľudské práva
02-07-20 * 22:34
 Re: Werner
02-07-20 * 19:16
 Re: Werner
02-07-20 * 16:45
Lipka – diskusné fórum
Lipka
Diskuteri.sk
Diskuteri.sk
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Biblia očami vedy
Biblia očami vedy
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Spotrebiteľská Poradňasc
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore