www.humanisti.sk
www.humanisti.sk
Inzeráty
Predám ochrannú známku s logom
Jedálny lístok
BILLA
Webhouse.sk
Humanistická zbierka
Transparentný účet pre humanistov
Humanisti, už môžete pomáhať aj cez transparentný účet. Pozri: Zbierka na pomoc chudobným.
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVA Voľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam RomanSlovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.sk
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @925
Počítadlo


Spam poison

Prvá Národná fairtradová konferencia v Litoměřiciach prilákala účastníkov z celej republiky

Celá akcia bola zakončená módnou prehliadkou fairtradového oblečenia

V utorok 30. októbra sa v Litoměřiciach konala vôbec prvá Národná fairtradová konferencia, ktorá prilákala asi 80 účastníkov z celej republiky. Zišli sa na nej zástupcovia verejnej správy i samosprávy, už certifikovaných Fairtradových miest a škôl, záujemcovia o získanie tohto titulu a koordinátori Zdravých miest. Nechýbali ani študenti, neziskové organizácie a ďalší aktívni občania so záujmom o zodpovedné nakupovanie.

„Išlo o prvú akciu tohto rozsahu u nás. Hlavným cieľom bolo dať účastníkom maximum kvalitných informácií, ktoré môžu využiť v praxi a vytvoriť priestor pre vzájomnú výmenu skúseností. Myslím, že oba tieto ciele sa nám podarilo splniť,“ hovorí Hana Chorváthová, zástupkyňa organizácie Fairtrade ČR, ktorá konferenciu spoluorganizovala.

„Som rada, že úsilie, ktoré bolo do organizácie vložené, neprišlo nazmar, ale premenilo sa v pozitívnu atmosféru, spoločnú a vzájomnou inšpiráciu účastníkov. Rada by som poďakovala všetkým, ktorí sa konferencie zúčastnili,“ dodáva za hlavného organizátora akcie, mesto Litoměřice, Marcela Trejbalová, projektová manažérka z Mestského úradu v Litoměřiciach.

Konferencia mala taktiež podporu Ministerstva životného prostredia, v úvodnom bloku vystúpila Marie Petrová, tajomníčka pracovnej skupiny pre miestnu Agendu 21 Rady vlády pre udržateľný rozvoj, ktorá hovorila o súvislostiach fair trade a miestnej Agendy 21. Vzácnym hosťom konferencie bola pani Jenny Fosterová z Veľkej Británie, ktorá pracuje už šesť rokov ako koordinátorka programov fair trade v Bristole – v jednom z „najzelenejších“ miest Európy. Pre všetkých zúčastnených bola veľkou inšpiráciou ohľadne spôsobov zapojenia miestnych obchodníkov do fair trade a získavania verejnej podpory pre svoje kampane.

Konferencia bola doplnená o niekoľko príkladov dobrej praxe, nech už v podaní žiakov základnej Masarykovej školy v Litoměřiciach, či pani Romany Šafránkovej, ktorá vyučuje na Strednej škole a Jazykovej škole vo Volyni a je tiež členkou riadiacej skupiny Fairtradového mesta Volyně. V odpoludňajšom bloku nasledovala panelová diskusia, kde mali účastníci možnosť vyjasnenia otázok, ktoré v súvislosti s fair trade, či svojim zapojením do kampaní majú. Celá akcia bola zakončená módnou prehliadkou fairtradového oblečenia, ktoré dodala spoločnosť Ona Fair a predviedli tanečnice z DMC revolution, tanečnej a pohybovej školy z Litoměřic.

Konferencia ukázala, že ľudia sa do podpory fair trade zapojujú s nadšením. Fair trade dokáže spojiť všetkých aktérov verejného života, nech už politikov, aktivistov, úradníkov, študentov alebo bežných občanov. Na konferencii zaznelo niekoľko príkladov dobrej praxe, ako možno efektívne informovať o pracovných podmienkach v krajinách globálneho Juhu alebo ako globálne témy zaradiť do výuky na škole,“ uviedol Stanislav Komínek, koordinátor kampane Fairtradová mestá a propagátor zodpovedných verejných nákupov z organizácie NaZemi.

Konferenciu zhodnotila taktiež pani Iveta Ondráčková, koordinátorka projektu Zdravé mesto a MA21 z Třebíča: „Program bol veľmi pestrý a inšpirujúci. Akcia nám vliala do žil ďalšiu silu a presvedčenie, že to, čo robíme, má zmysel a že sa snáď skoro dočkáme certifikácie Třebíča ako fairtradového mesta. Aktivity v tejto oblasti realizujeme už viac ako tri a pol roka, v tejto chvíli potrebujeme zaistiť iba podporu vedenia mesta.“

Organizátori plánujú nadviazať na tohoročnú úspešnú akciu ďalšími ročníkmi. V nich bude možné zohľadniť i priania a pripomienky účastníkov práve uskutočnenej konferencie. Niektorí by napríklad uvítali i väčší priestor pre riešenie diskutabilných otázok ohľadne fair trade.

Hlavným organizátorom konferencie bolo mesto Litoměřice, jedno z prvých Fairtradových miest v Českej republike. Na organizácii sa podieľali taktiež koordinátori kampane Fairtradová mestá: Fairtrade Česká republika a mimovládna organizácia NaZemi. Konferenciu rovnako podporila Ekumenická Akadémia Praha.

Kontakt:
Hana Chorváthová, Fairtrade Česká republika
ikonaTel.: 734 336 592
ikonah.chorvathova@fairtrade-cesko.cz

Marcela Trejbalová, mesto Litoměřice
ikonaTel.: 737 222 681
ikonamarcela.trejbalova@litomerice.cz

Ďalšie informácie:

Mesto Litoměřice získalo status Fairtradové mesto v septembri 2011. Za ten čas sa Mestu Litoměřice podarilo zorganizovať takmer 60 osvetových akcií, viac ako 1 500 žiakov a študentov sa zúčastnilo seminárov a workshopov zameraných na globálnu zodpovednosť a asi 3 500 účastníkov z radov verejnosti malo možnosť ochutnať fairtradové výrobky a dozvedieť sa základné informácie o fair trade. Podpora spoločenskej zodpovednosti a fair trade je zakotvená i v novom Strategickom pláne rozvoja mesta. Viac na www.zdravemesto.litomerice.cz.

Fairtrade Česká republika je národným zástupcom Fairtrade International, podporuje dovoz výrobkov so známkou Fairtrade® do Českej republiky a monitoruje český trh s fairtradovými výrobkami. V súčasnosti má sedem členským organizácií, ktorým ponúka služby v oblasti fair trade, podieľa sa na kampaniach a propagácii konceptu fair trade v Českej republike. V máji 2012 prešla organizácia z pôvodného názvu Asociace pro fair trade na medzinárodne používaný názov Fairtrade Česká republika. Viac na www.fairtrade-cesko.cz.

NaZemi je mimovládna nezisková organizácia. Presadzuje globálne rozvojové vzdelávanie do škôl i mimo nich, zasadzuje sa o zodpovednosť firiem v ich dodávateľskom reťazci a propaguje fair trade ako účinnú podporu chudobným pestovateľom a remeselníkom z krajín globálneho Juhu. Viac na www.nazemi.cz.

Fotografie:

Prvá Národná fairtradová konferenciaPrvá Národná fairtradová konferenciaPrvá Národná fairtradová konferencia
Módna prehliadka fairtradového oblečenia

Konferencia bola realizovaná v rámci projektu Aware&Fair za finančnej podpory Európskej únie.

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

NaZemi
– česká mimovládna organizácia, ktorá usiluje o to, aby sa ľudia v rozvojových krajinách mohli vlastnými silami vymaniť z chudoby
– zameriava sa na prepojenosť nášho spotrebného správania s problémami v rozvojových krajinách a motivuje jednotlivcov, firmy i štáty prijať za tieto problémy zodpovednosť
Čerpané z: www.nazemi.cz

Súvisiace články:
Medzinárodný deň kávy slúži na pripomenutie životných a pracovných podmienok ich pestovateľov (30.09.2019)
Tovaru s certifikáciou Fairtrade sa predáva na Slovensku stále viac, dominujú kakao a káva (17.09.2019)
Tržby za predaj fairtradových výrobkov vzrástli celosvetovo o 9 percent (24.10.2018)
Desiatky parkov budú hostiť výstavu fotografií o ľuďoch, ktorí vyrábajú naše topánky (28.09.2018)
H&M sľúbila dôstojné mzdy, sľub však zatiaľ neplní (25.09.2018)
Predaj fairtradových komodít na slovenskom trhu vlani výrazne vzrástol (23.08.2018)
Okrúhly stôl – rozvoj fair trade na Slovensku (01.06.2018)
Na Slovensku sa v minulom roku predalo 70 ton kávy s certifikáciou Fairtrade (23.08.2017)
Chodíme v ich topánkach, ale v ich koži by sme nechceli byť (16.11.2016)
Fairtrade sa rozširuje ďalej do strednej Európy (08.10.2016)
Desiatky parkov sa premenili na galérie, ktoré oboznamujú s podmienkami výroby topánok (04.10.2016)
Slovenský trh s fairtradovými výrobkami dynamicky rastie (24.08.2016)
Rio získalo počas olympijských hier titul Fairtradové mesto (19.08.2016)
Tisíce ľudí podporilo svojich pestovateľov na Férových raňajkách NaZemi (14.05.2016)
Česi a Slováci vlani nakúpili 218 ton kávy s certifikátom Fairtrade (12.05.2016)
„Bol som nútený piť svoj moč,“ povedal robotník z obuvníckej továrne v Číne (11.05.2016)
Tisíce ľudí si opäť spraví piknik, aby podporili fairtradových a miestnych pestovateľov (11.05.2016)
Spotrebitelia apelujú na európskych poslancov (06.04.2016)
I v Českej republike sa vyrábajú odevy za nedôstojných podmienok (02.02.2016)
Veľké spoločnosti sa pripájajú k Fairtrade a nadácii Gold Standard v boji proti zmene klímy (10.12.2015)
Keňan zo slumu či veterinárka z Indie prídu inšpirovať českých skautov i širokú verejnosť na konferencii Re-imagining Futures (11.11.2015)
Česi o výrobe svojich topánok nevedia takmer nič (30.07.2015)
Spotrebitelia volajú po dôstojnej mzde reklamáciou svojho oblečenia (14.07.2015)
Tisíce ľudí podporilo svojich pestovateľov na Férových raňajkách (09.05.2015)
Predaj fairtradových výrobkov v Česku stúpol o 17 % (05.05.2015)
Tisíce ľudí bude piknikovať, aby podporili fairtradových a miestnych pestovateľov (05.05.2015)
Budú kožené topánky konečne zdravotne vyhovujúce? (29.04.2015)
Do Česka zavíta obchodný riaditeľ Fairtrade International (15.04.2015)
Reputácia obuvníckeho gigantu v ohrození: prepúštanie namiesto zvýšenia platov v bývalom dodávateľskom závode spoločnosti Baťa (05.12.2014)
Umelci budú maľovať v Prahe portréty zahynutých robotníčok, ktoré šili pre náš trh (04.12.2014)
Odevné značky dostupné i v ČR využívajú indické otrokyne (29.10.2014)
Prieskum medzi firmami: tvária sa ako české, ale vyrábajú i v Ázii (20.10.2014)
Mimovládky sa spájajú, aby dozerali na odevné firmy (07.10.2014)
Fairtrade oslavuje v Česku 10 rokov, podľa najnovšieho výskumu o ňom počulo 52 percent ľudí (26.08.2014)
Pracující v oděvním průmyslu východní Evropy si vydělají méně než v Číně (01.07.2014)
Češi stále více volí fair trade (21.05.2014)
Třebíč se stala prvním Fairtradovým městem na Vysočině (15.05.2014)
Tisíce Čechů piknikovalo na podporu fairtradových a lokálních pěstitelů (10.05.2014)
Tisíce Čechů se chystají společně posnídat na fairtradovém pikniku (07.05.2014)
Obrat fairtradových výrobků meziročně stoupl o 80 % (06.05.2014)
Budou poslanci Evropského parlamentu podporovat důstojnou mzdu? (29.04.2014)
Rok po zřícení továren v Rana Plaza nedostaly oběti stále žádné odškodnění (23.04.2014)
Tři desítky kandidátů do EP se zavázaly podporovat spravedlivé obchodování (10.04.2014)
Fairtrade Česká republika rozšiřuje svou působnost na Slovensko, mění proto název na Fairtrade Česko a Slovensko (02.04.2014)
Výzkum: oděvní firmy profitují na extrémně nízkých mzdách (31.03.2014)
Fakulta tropického zemědělství získala titul Fairtradová fakulta (24.03.2014)
Mladá Boleslav je prvním Fairtradovým městem ve Středočeském kraji (20.03.2014)
Nová pražírna kávy Fair&Bio spojuje Fairtrade a sociální podnikání (11.03.2014)
Veřejní zadavatelé budou moci požadovat eticky vyráběné produkty (15.01.2014)
Spravedlivé obchodování slaví výročí – fairtradové výrobky se již 25 let prodávají pod jednotným označením (15.11.2013)
Jihomoravský Hodonín získal titul Fairtradové město (06.11.2013)
Spotřebitelé získávají možnost dát najevo, že chtějí etické zboží (21.10.2013)
168 milionů dětí ve světě pracuje. Jejich počet klesá, avšak pomalu (04.10.2013)
Knihovny, sdružení či mateřská centra mohou nově získat titul Místní podporovatel fair trade (26.06.2013)
První tři starostové v Česku podepsali světovou deklaraci, žádají OSN o podporu udržitelného rozvoje a fair trade (29.05.2013)
Férová snídaně (11.05.2013)
Ve více než 80 městech se sejdou stovky lidí, aby podpořily fair trade a lokální výrobce (09.05.2013)
Férové raňajky v Bratislave (06.05.2013)
V Česku je první Fairtradová fakulta, titul jde do Českých Budějovic (22.04.2013)
Prvních šest církevních subjektů splnilo v České republice kritéria kampaně Fairtradové církve a náboženské společnosti, dnes obdržely titul (16.04.2013)
H&M láká lidi na udržitelnou módu, i když dělníci, kteří pro tuto značku vyrábí, omdlévají hladem (25.03.2013)
Zahraniční outdoorové firmy jsou odpovědnější ve svých dodavatelských řetězcích (26.11.2012)
Značku Adidas bombardujú na facebooku nahnevaní spotrebitelia (07.11.2012)
Chudoba svazuje, svázala i lidi na Staroměstském náměstí (17.10.2012)
Konferencia CSR: rozhodujúcu moc majú supermarkety (17.10.2012)
Chudoba zväzuje (11.10.2012)
Fairtradové cirkvi a náboženské spoločnosti (27.09.2012)
Požiar v pakistanskej textilke (18.09.2012)
Návštevníci letných festivalov budú predpovedať budúcnosť so živým facebookom (28.06.2012)
Tisíce spotrebiteľov požadujú reguláciu vyjednávacej sily supermarketov (20.06.2012)
Európsky súdny dvor vyjadril podporu fair trade vo verejných zákazkách (01.06.2012)
Fairtradové mestá a školy sa v Českej republike úspešne šíria do ďalších miest (25.05.2012)
Odvrátená strana Olympijských hier (14.05.2012)
Férové raňajky v 57 mestách Českej republiky (12.05.2012)
Férové raňajky vo vašom meste (09.05.2012)
Známe odevné značky stále predávajú džínsy, ktoré zabíjajú (31.03.2012)
Chcete vedieť, kto vyrobil vašu outdoorovú bundu? (26.03.2012)
Bežím za Fairtrade! (16.03.2012)
Beh vo fairtradovej spodnej bielizni v Prahe (12.03.2012)
Iris Munguíaová získala Cenu Strieborná ruža (05.03.2012)
Česká republika má prvé Fairtradové školy (10.02.2012)
Kampaň Práca pre deti (31.01.2012)
Pieskovanie (25.01.2012)

NaZemi, 01. 11. 2012 | Prečítané: 2086 | Rubrika: Veda a spoločnosť

Doba slovenská
BILLA
Webhouse.sk
Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Sociálne siete
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
 Re: Kurča na fazuľke
08-08-20 * 12:17
 Re: Moje poznámky
08-08-20 * 09:55
 Re: Kurča na fazuľke
08-08-20 * 09:39
Lipka – diskusné fórum
Lipka
Diskuteri.sk
Diskuteri.sk
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Biblia očami vedy
Biblia očami vedy
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Spotrebiteľská Poradňasc
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore