www.humanisti.sk
Súťaž o knihu
Webhouse.sk
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVAAteisti Českej republiky Voľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam Roman
Spolupracujeme
Slovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.skdTest
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @291
Počítadlo


Spam poison

Prichádza kultová Brautiganova kniha

Artforum vydáva V melónovom cukre

7. decembra vydáva vydavateľstvo Artforum najslávnejšiu knihu Richarda Brautigana V melónovom cukre. Táto novela je pretransformovaným obrazom Ameriky druhej polovice 60-tych rokov, ktorá bola poznamenaná najmä hnutím hippies. Jej príbeh-nepríbeh sa odohráva v surrealistickej krajine, na území nazvanom jaZMAR. Na tomto území žije uzavretá komúna v súznení s prírodou, v objatí (zajatí) hmotnej i nehmotnej substancie, ktorou je melónový cukor. Brautiganova knižka je natoľko hravá, tajuplná a amorfná, že priam láka k viacerým interpretáciám. Záleží na každom čitateľovi, akým spôsobom bude túto knihu čítať a vnímať, pretože V melónovom cukre ponúka nielen veľa otázok, ale aj odpovedí. Táto pozoruhodná kniha vychádza na Slovensku po prvýkrát. Preložil ju s bravúrnou suverenitou Daniel Hevier a o jej nádhernú grafickú podobu sa postarala Daniela Olejníková.

Richard Brautigan – V melónovom cukre

Richard Brautigan: V melónovom cukre
Dátum vydania: 7. 12. 2011
Vydavateľ: Artforum

Ukážka:

V melónovom cukre

V melónovom cukre sa deje diali a udievali, tak, ako sa môj život deje v melónovom cukre. Poviem vám o tom, pretože ja som tu a vy ste kdesi tam.

Kdekoľvek však ste, musíme sa usilovať konať to najlepšie. Je to vzdialený cieľ a my ho môžeme dosiahnuť iba skrz melónový cukor. Dúfam, že sa to podarí.

Bývam v zrube blízko jaZMARU. Vidím jaZMAR rovno z obloka. Je nádherný. Aj so zatvorenými očami ho vidím a môžem sa ho dotknúť. V tejto chvíli je studený a prevracia sa ako nejaká vec v detskej dlani. Neviem, čo za vecičku by to malo byť.

V jaZMARE existuje krehká rovnováha. Taká nám vyhovuje.

Zrub je malý, ale príjemný a pohodlný ako môj život, z borovice, melónového cukru a kameňov ako skoro všetko, čo je okolo.

Životy sme si starostlivo vytvorili z melónového cukru a potom sa vydali do diaľav svojich snov cestami, ktoré lemujú borovice a kamene.

Mám posteľ, stoličku, stôl a veľkú debnu na svoje veci. Mám lampáš, v ktorom v noci zhára pstruhomelónový olej.

Ale o tom inokedy. O tom vám poviem nabudúce. Môj život je bez otrasov.

Podídem k obloku a opäť vyzriem von. Na pretiahnutý okraj oblaku žiari slnko. Je utorok a slnko je zlatisté.

Vidím borovicové lesy. Rieka sú studené a priezračné a plné pstruhov.

Niektoré rieky majú šírku iba niekoľko centimetrov.

Poznám rieku širokú iba centimeter. Viem to, pretože som ju odmeral a celý deň pri nej presedel. Uprostred popoludnia sa spustil dážď. Tu všetkému hovoríme rieky. Sme už takí.

Vidím melónové polia a rieky, ktoré cez ne pretekajú. V borovicových lesoch a melónových poliach je množstvo mostov. Pred týmto zrubom je tiež most.

Niektoré mosty sú z dreva, starého a pokropeného striebrom ako dážď, niektoré mosty sú z kameňa dovezeného z veľkej diaľky a usporiadaného podľa vzorky tej diaľky a ďalšie mosty sú z melónového cukru.

Tieto mosty sa mi páčia najviac.

Nepredstaviteľné množstvo vecí tu vyrábame z melónového cukru – porozprávam vám o tom – vrátane tejto knižky, ktorá sa píše neďaleko jaZMARU.

Toto všetko bude preskúmané, bude preputované v melónovom cukre.

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

Vydavateľstvo Artforum
Vydávanie kníh sa v Artfore začalo presne tak, ako viaceré dôležité kroky v našich životoch – otázkou: prečo to neurobiť? Začali sme teda vydávať tie, ktoré nám na pulte najviac chýbali a chceli sme ich tam mať. A pretože pre nás kniha nie je len spotrebný materiál, ale životná nutnosť, je dôležité dať knihe, jej myšlienkam a posolstvu aj formu, ktorá jej prináleží.
Čerpané z: vydavatelstvo.artforum.sk

Artforum, 05. 12. 2011 | Prečítané: 2501 | Rubrika: Rubrika pána Rubika

Webhouse.sk

Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Voliči, pozor na Kisku!
Keď klamal v minulosti, bude klamať aj v budúcnosti. Pozri: Kiska povedal: „Nezaložím stranu.“ a Kiska je hanba Slovenska.
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
 Re: 1 %
15-11-19 * 16:47
 Re: Európska únia
10-11-19 * 09:32
 Re: Dobrý záber
04-11-19 * 21:10
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore