www.humanisti.sk
www.humanisti.sk
Inzeráty
Predám ochrannú známku s logom
Jedálny lístok
BILLA
Webhouse.sk
Humanistická zbierka
Transparentný účet pre humanistov
Humanisti, už môžete pomáhať aj cez transparentný účet. Pozri: Zbierka na pomoc chudobným.
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVA Voľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam RomanSlovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.sk
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @323
Počítadlo


Spam poison

Prezentácia Európskeho hlavného mesta kultúry v Moskve a Petrohrade

Výstavy v Moskve a Petrohrade

Nezisková organizácia Košice 2013 venuje jednu zo svojich piatich programových línií zviditeľneniu Košíc a regiónu východného Slovenska za jeho hranicami. Program „Putujúce mesto“ posilňuje značku slovenskej umeleckej scény navonok a exportuje ju do zahraničia. Má zviditeľniť mesto a región na kultúrnej európskej mape, prepájať národné a európske dimenzie projektu Košice – Európske hlavné mesto kultúry 2013 a prezentovať súčasnú slovenskú kultúru a jej osobnosti v zahraničí.

„Putujúce mesto predstavuje celú sériu propagačných a kultúrnych aktivít, ktoré vytvárajú nové možnosti pre vzájomnú umeleckú výmenu, komunikáciu a vytváranie dlhodobejších networkov do budúcnosti,“ uviedol umelecký riaditeľ Košice 2013 Vladimír Beskid.

Množstvo kultúrnych podujatí – koncertov, výstav, divadelných predstavení, filmových projekcií zviditeľnilo Košice v celej stredoeurópskej oblasti. Prezentovali sme sa v Berlíne, Prahe, Varšave, Viedni, Budapešti, Paríži, Maribore, Marseille či v Londýne a Bruseli. O niekoľko dní tím EHMK zavíta do Moskvy a Petrohradu spolu s umelcami.

V dňoch 25. – 28. júna sa v týchto mestách predstavia slovenskí fotografi, komorné zoskupenie Quasars Ensemble, ako aj jazzové duo Nikolaj Nikitin & Ondrej Krajňák.

CITY CODE/KÓD MESTA je fotografickou správou o meste štyroch slovenských autorov Viktora Freša, Šymona Klimana, Mareka Kvetana, Illah van Oijeny. Ich tvorbu uvidia návštevníci v Slovenskom inštitúte v Moskve a v Šeremetevskom paláci v Petrohrade. Výstavný projekt prezentuje štvoricu mladých fotografov o súčasnom živote nielen v Košiciach.

Podľa kurátora výstavy Vladimíra Beskida, všetci umelci uprednostňujú skôr fragmenty a detaily mesta. Prinášajú svieži a nekonvenčný pohľad na každodenný život a situácie s určitou dávkou zveličenia a irónie.

„Marek Kvetan preferuje manipulatívnu fotografiu, osobité vizuálne dokumenty, kde vymazáva z turisticky známych panorám veľkomiest ich hlavné dominanty a tvorí tak nové mestá bez reklám, či domy bez okien a dverí na amerických uliciach. Viktor Frešo prináša sériu invalidných a pripútaných bicyklov, ktoré ohlodala newyorská ulica na nemobilné kostry. Šymon Kliman umiestňuje profesionálne modelky do bežných situácií na ulici, čím iba zvyšuje karikatúrny kontrast navoňanej fikcie a túžby módnej fotografie s ustarostenou realitou. Osobitnú pozornosť si zasluhujú zábery z Košíc od pôvodom Holanďanky Illah van Oijenovej, ktorá s nadhľadom zaznamenáva momentky z košických predmestí a sídlisk. Vytvára podivnú mozaiku každodenných situácií a čarovných spojení.“

Quasars EnsembleV Moskve a Petrohrade zahrá aj komorné zoskupenie Quasars Ensemble, ktoré založil v roku 2008 skladateľ Ivan Buffa za účelom naplnenia interpretačnej idey, akú zdieľal s hudobníkmi svojej generácie. Odvtedy sa súbor prezentuje na domácich aj zahraničných pódiách a uvádza diela svetovej literatúry, ako aj tvorbu slovenských skladateľov. Súbor pravidelne hosťuje na festivaloch a koncertoch v Nemecku (Ost-West-Podium Kassel, Villa Concordia Bamberg), Rakúsku, Švajčiarsku, Portugalsku (Musica Viva Lisabon, Festivais de Outono Aveiro), Česku (Forfest Kroměříž, Ostravské dni, Čtvero ročních období Ostrava, Svatováclavský hudební festival Ostrava), Poľsku (Krakow Composers Festival), Bulharsku (Varna Summer International Music Festival).

Okrem účinkovania na najvýznamnejších festivaloch a abonentných filharmonických koncertoch na Slovensku pripravuje aj vlastné cykly koncertov v Bratislave, v menších mestách po celom Slovensku, ako aj festivalový projekt Quasars Ensemble & Košice. Súbor niekoľko krát za sebou účinkoval na festivaloch ako Bratislavské hudobné slávnosti, Melos-Étos, predstavil sa aj na Konvergenciách, Košickej hudobnej jari, filharmonických cykloch Slovenskej filharmónie či ŠKO Žilina, Novej slovenskej hudbe, Večeroch novej hudby, Ars Nova Cassoviae, SPACE a ďalších. Quasars Ensemble bol odmenený štipendiom, v rámci ktorého sa v roku 2012 stal jedným zo sídelných komorných súborov počas Letných kurzov v nemeckom Darmstadte a v roku 2013 je rezidenčným súborom Kasárni/Kulturpark.

Súčasťou projektu je taktiež prezentácia jazzové duo Nikolaj Nikitin & Ondrej Krajňák. Venuje sa vlastnej tvorbe a originálnemu prístupu k jazzovým štandardom. Komorné zoskupenie dokáže vyčarovať farby a dynamické rozdiely, kde sa častokrát pretínajú hranice jazzovej a klasickej hudby. Improvizácia ako aj prísne nakomponované pasáže vytvárajú jedinečnú harmóniu zvuku.

Nikolaj NikitinNikolaj Nikitin, saxofonista a skladateľ s ruskými koreňmi patrí k najvýraznejším interpretom súčasného slovenského jazzu. Okrem aktívneho koncertovania so slovenskou a európskou jazzovou špičkou sa venuje aj organizácií jazzových podujatí. V roku 2012 vydal debutový album Personal Suite, ktorý je jedinečnou autorskou a osobnou výpoveďou talentovaného hudobníka. Na ňom sa predstavil s legendami slovenského jazzu – klaviristom Gabrielom Jonášom, kontrabasistom Jurajom Griglákom a bubeníkom Jozefom Dömem. Hudbu Nikolaja Nikitina charakterizuje jedinečný cit pre tón, originálny prístup ku kompozíciám a výraz, ktorý častokrát spája svet jazzu s klasickou hudbou.

Ondrej KrajňákOndrej Krajňák mladý klavirista, skladateľ, aranžér a interpret študoval na Jazzovej akadémii Erkela Ferenca v Budapešti (HUN). V tom čase sa zúčastnil jazzovej súťaže v Poľsku, kde získal zvláštne ocenenie. Ako osemnásťročný reprezentoval školu v súťaži Jazzový klavír v Budapešti, kde vyhral cenu za sólový prejav. Po ukončení štúdia na Jazzovej akadémii mu bolo udelené štipendium na prestížnej Berklee College of Music v Bostone (USA), no rozhodol sa túto ponuku nevyužiť. Považujú ho za jedného z najlepších klaviristov na Slovensku. Na jeho hre je badateľný vplyv hudobníkov ako Oscar Peterson, Gonzalo Rubalcaba, Chick Corea alebo Adam Makovic, z predstaviteľov vážnej hudby ho ovplyvnili Johann Sebastian Bach, Béla Bartók, Fryderyk Chopin a Sergej Prokofjev. Podieľal sa na mnohých projektoch v spolupráci s významnými osobnosťami slovenskej i zahraničnej hudobnej scény.

Fotografická výstava v Moskve a Petrohrade

Názov výstavy: CITY CODE/KÓD MESTA (Fotografická správa o meste štyroch slovenských fotografov)

Umelci: Viktor Frešo, Šymon Kliman. Marek Kvetan, Illah van Oijenová

Kurátor: Vladimír Beskid

Miesto: Slovenský inštitút Moskva, 25. 6. 2013, otvorenie výstavy o 19.00 h. Výstava potrvá do 17. 7. 2013 v priestoroch Slovenského inštitútu v Moskve.

Šeremetevský palác, Petrohrad, 28. 6. 2013.

Výstava je súčasťou prezentácie Európskeho hlavného mesto kultúry KOŠICE 2013, n. o. a projektu Putujúce mesto.

Výstavný projekt pod názvom CITY CODE/KÓD MESTA prezentuje štvoricu mladých slovenských fotografov a ich fotografickú správu o súčasnom živote v meste (nielen v Košiciach). Všetci prezentovaní umelci uprednostňujú skôr fragmenty a detaily mesta. Prinášajú svieži a nekonvenčný pohľad na každodenný život a situácie s určitou dávkou zveličenia a irónie. Každý z nich však volí vlastné prostriedky a stratégie. Marek Kvetan (1976) uprednostňuje manipulatívnu fotografiu, osobité „ vizuálne dokumenty (VIDOC)“, kde vymazáva z turisticky známych panorám veľkomiest ich hlavné dominanty a tvorí tak nové mestá (New City, 2000 – 2004) – Bratislava bez hradu, Vyšehrad bez Pražského hradu a pod. Ďalej „gumuje“ vo svojich záberoch okná a dvere na obytných domoch a panelákoch (Home, 2002 – 2004), na amerických uliciach zmiznú všetky reklamné nápisy a texty (VIDOC, 2000 – 2002). U Viktora Freša (1974) vidíme sériu invalidných a pripútaných bicyklov, ktoré ohlodala newyorská ulica na nemobilné kostry (NY Bike Collection, 2003). Šymon Kliman umiestňuje profesionálne modelky do bežných situácií na ulici, čím iba zvyšuje karikatúrny kontrast navoňanej fikcie a túžby módnej fotografie s ustarostenou realitou (Fashion in Action, 2007). Osobitnú pozornosť si zasluhujú zábery z Košíc od Illah van Oijenovej, pôvodom Holanďanky, ktorá v rokoch 2008 – 2010 s istým odstupom a nadhľadom zaznamená momentky z košických predmestí a sídlisk a vytvára tak podivnú mozaiku každodenných situácií a čarovných spojení (Verejno-privátny priestor, 2008 – 2010). Výstava je súčasťou projektu Putujúce mesto/Travelling City EHMK Košice 2013.

Názvy fotocyklov:

  • Viktor Frešo (1974): NY Bike Collection, 2003
  • Marek Kvetan (1976): VIDOC, 2000 – 2002
  • Marek Kvetan (1976): New City, 2000 – 2004
  • Marek Kvetan (1976): Home, 2002 – 2003
  • Šymon Kliman (1980): Fashion in Action, 2007
  • Illah van Oijenová (1981): Public-Private Space, 2008 – 2010

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

Košice – Európske hlavné mesto kultúry 2013, n. o.
Mesto Košice založilo neziskovú organizáciu predovšetkým za účelom prípravy, realizácie, monitoringu a hodnotenia projektu Košice – Európske hlavné mesto kultúry 2013 a súvisiacich činností a projektov podľa projektu Košice Interface 2013 schváleného medzinárodnou výberovou komisiou dňa 9. septembra 2008 v Bratislave.
Čerpané z: www.kosice2013.sk

Súvisiace články:
Charizmatická Mélanie Pain preladí hudbu na novú vlnu (05.12.2013)
Návštevníci portálu „prelistovali“ za päť rokov takmer 3,5 milióna stránok (05.12.2013)
Malá bodka za veľkým začiatkom (25.11.2013)
British Express otvára vizuálnu scénu Britských ostrovov (13.11.2013)
Cesta do neznáma prinesie témy a formy „na hrane“ (12.11.2013)
Päť neopakovateľných festivalových dní Quasars Ensemble & Košice (18.10.2013)
Biela noc 2013 prinesie rekordných 41 inštalácií a do histórie sa zapíše aj niekoľkými prvenstvami (30.09.2013)
Origami pre Bielu noc skladajú v Košiciach všetci – deti, študenti, hendikepovaní, dôchodcovia i väzni (24.09.2013)
Biela noc 2013 pritiahne do Košíc aj umelcov z Japonska a Austrálie (19.09.2013)
Biela noc/Nuit Blanche 2013 presiahne európsky kontinent (10.09.2013)
Trienále súčasného obrazu otvorí novú kapitolu umenia (06.09.2013)
Charizmatický Krzysztof Penderecki sa Košičanom prihovorí hudbou (05.09.2013)
Biela noc/Nuit Blanche 2013 bude mať svetový rozmer (05.09.2013)
Dve jubileá v jednom roku (05.09.2013)
Pražský výběr uvidíte aj ONLINE! (14.08.2013)
Geometrické polia (01.08.2013)
Festival Leto v parku sa začína už túto sobotu (31.07.2013)
Umením architektov je vytvárať priestor pre umenie (25.07.2013)
MEDZICENTRUM IV. bude o nových prístupoch tvorby vo verejnom priestore (22.07.2013)
Festival Leto v parku sa vracia do Kasární/Kulturparku (10.07.2013)
Košická Hala umenia ponúkne predovšetkým súčasné vizuálne umenie (03.07.2013)
Multižánrová umelecká performancia skončila (25.06.2013)
Vybetónovaným korytom Mlynského náhonu na 24 hodín opäť potečie „voda“ (18.06.2013)
Yuri Dojc: Last Folio (10.06.2013)
V Košiciach sa chystá veľký umelecký Návrat vody do mesta (06.06.2013)
Deň detí na KVP (29.05.2013)
Koncert slnka z japonského hudobného neba (26.05.2013)
Mesto sa zmení na obrovské hudobné pódium (22.05.2013)
Festival USE THE C!TY sa začína už dnes (22.05.2013)
Umenie vo verejnom priestore (20.05.2013)
Košický hrad už túto sobotu umožní návrat do stredoveku (14.05.2013)
Mesto Košice si užijete počas piateho ročníka festivalu USE THE C!TY (13.05.2013)
Plávajúce umenie rozkvitlo na Mlynskom náhone (07.05.2013)
Počas Dní Pentapolitany sa predstavia regionálni umelci (06.05.2013)
Košické sídliská ožijú kultúrou (22.04.2013)
EHMK pozýva na výstavu fotografií do Londýna (10.04.2013)
Hudba medzi Východom a Západom (10.04.2013)
Jakubisko ukáže výtvarné diela aj za 700 000 Kč (23.03.2013)
Gotický skvost privíta hudobnú ikonu Jordiho Savalla s orchestrom (22.03.2013)
Filmové skvosty Jakubiska ozdobia výtvarné diela (15.03.2013)
V košickej katedrále vystúpi Jordi Savall (08.03.2013)
Japonská fraška kjógen Buaku (25.02.2013)
Hostia One Day Jazz Festivalu (18.02.2013)
One Day Jazz Festival prináša do Košíc jazzovú špičku (18.02.2013)
Quasars Ensemble budú v roku 2013 rezidenčným súborom Kasární/Kulturpark (28.01.2013)
Košičania nesklamali! (20.01.2013)
V Štátnom divadle odhalili tajomstvo Košického vesmírneho programu (20.01.2013)
Košice – odporúčaná destinácia pre rok 2013 (20.01.2013)
Európske peniaze dajú kraju schopnosť konkurovať (19.01.2013)
Stiahnite si aplikáciu „Kosice 2013“ (19.01.2013)
Metropola východu ožije počas víkendu Otváracím ceremoniálom na Planéte Košice (18.01.2013)
Stosedemdesiat mladých Košičanov pomôže v zákulisí Otváracieho ceremoniálu EHMK (18.01.2013)
Otvárací ceremoniál symbolicky odštartuje novú budúcnosť Košíc (12.01.2013)

Košice – EHMK 2013, 21. 06. 2013 | Prečítané: 3158 | Rubrika: Rubrika pána Rubika

Doba slovenská
BILLA
Webhouse.sk
Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Sociálne siete
Anketa
Súhlasíte s finančnou odlukou cirkví od štátu?

Rozhodne áno (701 hl.)
 
Viac áno, ako nie (179 hl.)
 
Viac nie, ako áno (166 hl.)
 
Rozhodne nie (175 hl.)
 

Celkom hlasovalo: 1221
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
 Re: Trump sa správa ako Hitler
15-09-20 * 10:00
 Ktorí?
15-09-20 * 09:33
 Re: No tak!
15-09-20 * 08:30
Lipka – diskusné fórum
Lipka
Diskuteri.sk
Diskuteri.sk
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Biblia očami vedy
Biblia očami vedy
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Spotrebiteľská Poradňasc
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore