www.humanisti.sk
Súťaž o knihu
Webhouse.sk
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVAAteisti Českej republiky Voľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam Roman
Spolupracujeme
Slovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.skdTest
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @426
Počítadlo


Spam poison

Prevrat v Turecku

Armáda sa pokúsila s tankmi upraviť demokraciu v Turecku

Menšia časť vysokopostavených veliteľov v tureckej armáde pod názvom „Mierová rada“ (anglicky: Peace in the Country Council alebo Turkish Peace Council) sa 15. júla 2016 pokúsila o štátny prevrat formou vojenského puču. Išlo o neočakávaný násilný pokus vykonať štátny prevrat, pretože o plánoch nevedela ani tajná služba v Turecku.

„Mierová rada“ vo svojom vyhlásení povedala, že velitelia v tureckej armáde chcú dostať pod kontrolu ústavný poriadok, brániť demokraciu, ľudské práva a slobody. Chcú zabezpečiť, aby Turecko bolo opäť právnym štátom, a chcú obnoviť právo, všeobecnú bezpečnosť a poriadok v štáte. O prevrat sa pokúsili kvôli narastajúcim obavám, že v Turecku sa prezident Erdoğan snaží posilniť svoju moc autokratickým spôsobom vládnutia. Erdoğan pochádza z islamského politického prostredia, jeho posilňovanie islamu zasa narúša charakter sekulárneho štátu. Zároveň vo vyhlásení spomenuli aj neustálu hrozbu terorizmu.

Sú to pekné zámery, aj kritika politiky v Turecku je oprávnená, ale odkedy sa demokracia upevňuje pomocou armády, pomocou silových zložiek štátu? Nejako takto upevňoval „demokraciu“ v Chile generál Pinochet, ktorý sa stal vodcom pravicovej vojenskej diktatúry.

Slováci majú vlastnú skúsenosť s vytváraním „mierovej rady“ z roku 1968 v Československu. Vtedy po vpáde vojsk Varšavskej zmluvy sa niekoľko funkcionárov KSČ (napríklad Biľak, Indra a Kolder) pokúsilo prevziať moc v štáte pomocou Revolučnej robotnícko-roľníckej vlády. Ich zámer nevyšiel, ale aj tak to nepomohlo k ukončeniu sovietskej okupácie. Cudzia armáda v Československu pôsobila až do Nežnej revolúcie v roku 1989. Prakticky „dočasný“ pobyt sovietskej armády na území Československa trval až do júna 1991.

Pre budovanie občianskej spoločnosti, pre demokraciu, je použitie armády nebezpečné. Je to silový nástroj, pri ktorom sa aj akokoľvek dobrý zámer môže zmeniť v obrovskú tragédiu. Je veľkým rizikom použiť armádu, pretože z pôvodného zámeru na zmenu režimu, povedzme na demokratickú zmenu, sa môže vyvinúť pravicová fašistická alebo revolučná ľavicová vláda. Pri oboch extrémoch v minulosti dochádzalo k justičným vraždám, k násiliu na uliciach, občianskej vojne, kriminalizovaniu nežiaducich osôb (napríklad Pinochet alebo Stalin odstránili, zavraždili, svojich „domnelých“ oponentov, teda tých, ktorí im prekážali pri upevňovaní moci). Komunisti zasa po roku 1948 v hysterickom záchvate pri upevňovaní moci dokonca odstraňovali vlastných komunistov. Husáka zatkli v roku 1951, a až po rozsiahlej amnestii prezidenta Novotného bol Husák v roku 1960 prepustený z väzenia. Vo vykonštruovanom procese so Slánskym v roku 1952 bolo vynesených 11 rozsudkov trestu smrti.

Musíme sa snažiť budovať, udržiavať a chrániť demokraciu pokojnými, doslova nenásilnými, mierovými prostriedkami. Ide najmä o účasť občanov zúčastňovať sa na politických rozhodnutiach formou volieb, referend, ideálne formou priamej demokracie. Ale čo sú to za voľby, ak pred volebnou miestnosťou alebo priamo vo volebnej miestnosti stoja vojaci so samopalmi? Alebo ak v uliciach operujú tanky a bojové vozidlá. Alebo ak sa na pokojných demonštrantov použijú vodné delá? Alebo ich rovno postrieľajú. Takéto násilne formy nemajú trvácnosť.

Keď bola schopná hoci len časť tureckej armády takej nočnej operácie v Turecku, prečo takúto iniciatívu nevykonali voči Islamskému štátu? Na jednej strane hovoria povstaleckí velitelia o hrozbe terorizmu, a na druhej strane si nevedia poradiť s terorizmom, ktorý páchajú bojovníci Islamského štátu. Nech armáda tam venuje svoju energiu. V noci 15. júla 2016 časť tureckej armády svoju energiu daromne premrhala na pokuse o štátny prevrat.

Viem, že v Turecku prezident posilňuje náboženskú ideológiu, konkrétne islam, na úkor ostatných svetonázorov, čiže je mi jasné, že sekularizácia v Turecku je ohrozená. Ale aj tak kvôli tomu nie je dôvod na použitie armády. V tomto prípade ide o zneužitie armády. V noci vládol len chaos, zmätok, ľudia ani nevedeli poriadne pochopiť, o čo ide armáde. Povstalecká armáda bola našťastie porazená, a k faktickému prevzatiu moci v Turecku nedošlo.

Armáda sa pokúsila s tankmi upraviť demokraciu v Turecku. Lenže ide o veľmi pomýlený názor. Demokracia je o ľude, nie o vojakoch. O osude krajiny majú rozhodovať občania v čo najväčšom možnom počte, v rozumnej miere napríklad občania od veku 18 rokov, nie velitelia v armáde.

Najviac ma upútali fotografie muža, ktorý sa pre mňa stal symbolom odporu voči snahe armády prevziať moc v štáte. Muž bránil prechodu tanku pred vchodom na letisko v Istanbule. Jeho telo akoby hovorilo: „Len cez moju mŕtvolu.“

Muž proti tanku

Po kliknutí na fotografiu sa v novom okne zobrazí v lepšom rozlíšení o rozmeroch 1 360 × 765 bodov.

Muž proti tanku

Po kliknutí na fotografiu sa v novom okne zobrazí v lepšom rozlíšení o rozmeroch 1 024 × 691 bodov.

Fotografie pochádzajú od medzinárodnej spravodajskej agentúry IHLAS News Agency (IHA) so sídlom v Istanbule v Turecku.

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

Ján ParadaJán Parada
laik s celoživotným vzdelávaním
Čerpané z:
vlastný zdroj

Myslíte si, že militantní islamisti sú hrozbou pre svet?

Áno (Počet hlasov: 218)
(68.13 %)

Nie (Počet hlasov: 102)
(31.88 %)Celkom hlasovalo: 320

Ján Parada, 16. 07. 2016 | Prečítané: 1030 | Rubrika: Polemika o…

Webhouse.sk

Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Voliči, pozor na Kisku!
Keď klamal v minulosti, bude klamať aj v budúcnosti. Pozri: Kiska povedal: „Nezaložím stranu.“ a Kiska je hanba Slovenska.
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Anketa Strom roka
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore