www.humanisti.sk
www.humanisti.sk
Inzeráty
Predám ochrannú známku s logom
Jedálny lístok
Quasars Ensemble
BILLA
Webhouse.sk
Humanistická zbierka
Transparentný účet pre humanistov
Humanisti, už môžete pomáhať aj cez transparentný účet. Pozri: Zbierka na pomoc chudobným.
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVA Voľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam RomanSlovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.sk
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @102
Počítadlo


Spam poison

Prečo som za odluku cirkví od štátu

Sekulárny štát je hodnota, ktorú treba chrániť

Ministerstvo spravodlivosti SR predložilo minulý týždeň do vlády návrh, aby sa novým účastníkom medzirezortného pripomienkového konania stala Konferencia biskupov Slovenska. V praxi to znamená, že katolícki biskupi by mohli vznášať pripomienky ku všetkým návrhom zákonov. KBS sa aj doteraz vyjadrovala k právnym predpisom, ktoré sa jej týkali, po schválení nových Legislatívnych pravidiel vlády sa však bude povinne prerokovávať každý návrh zákona aj s katolíckymi biskupmi. Tento návrh považujem za ohrozenie princípov sekulárneho štátu a hrubé porušenie Ústavy Slovenskej republiky.

Podľa čl. 1 ods. 1 Ústavy SR sa Slovenská republika neviaže na nijakú ideológiu ani náboženstvo. Tento princíp svetonázorovej neutrality vychádza zo sekulárneho pojmu štátu, čiže z predpokladu, že štát a cirkev sú vo svojej vlastnej sfére pôsobnosti nezávislé a neutrálne. Túto zásadu uznáva nielen celá moderná Európa, ale vyplýva aj z dokumentov II. vatikánskeho koncilu (Concilium Vaticanum II, Gaudium et spes, Caput IV, De vita communitatis politicae, 76). Podľa oficiálneho komentára k tomuto článku ústavy z pera profesora Alexandra Bröstla:

„Štát nesmie diskriminovať svojich občanov kvôli náboženstvu a ideológii. Musí zaručovať slobodu mnohých odlišných náboženstiev a svetonázorov tak, aby sa každému z nich dostala rovnaká príležitosť na vyjadrenie svojich záležitostí.“

Nesmieme dopustiť, aby sa stala zo Slovenska (povedané slovami Dominika Tatarku) „farská republika“, aby boli uprednostňovaní katolíci pred evanjelikmi, kresťania pred židmi, veriaci pred ateistami. Sekulárny štát je hodnota, ktorú treba chrániť. Zaručuje nám svetonázorovú neutralitu ako spoločnú platformu, na ktorej sa môžeme všetci stretnúť a dohodnúť, ktorá nás chráni pred akýmkoľvek fundamentalizmom, ktorá umožňuje štátu vyžadovať a vynucovať si plnenie všeobecne záväzných občianskych pravidiel. Slovenská republika je pritom jedným z posledných európskych štátov, ktoré nemajú vyriešené vzťahy s cirkvami.

Som za odluku cirkví od štátu. Nielen preto, lebo logicky vyplýva priamo z ústavy, lebo je to posledná nenaplnená programová požiadavka Nežnej revolúcie, ktorú nám všetky vlády neúprimne sľubujú už takmer 30 rokov. Ale aj preto, lebo iba tento princíp dokáže zamedziť takým excesom, aké sa stali napríklad minulý rok vo Viedni, kde moslimská škola odmietla učiť deti evolučné základy biológie. Štát musí vyžadovať od všetkých dodržiavanie rovnakých pravidiel, a to dokáže len svetonázorovo neutrálna sekulárna spoločnosť. Je dôležité pochopiť, že sekulárna spoločnosť a odluka cirkvi od štátu nie sú namierené proti cirkvám. Práve naopak. Som si istý, že tieto princípy a opatrenia povedú k zlepšeniu vzťahov medzi cirkvami, štátom a občianskou spoločnosťou.

Prezident republiky má byť do značnej miery aj strážcom ústavy. Mal by byť vzorom v jej dodržiavaní a mal by sa ozvať vždy, keď sa duch a litera základného zákona štátu porušujú. Záleží mi na dobrých vzťahoch s cirkvami. Ako prezident republiky by som sa s nimi nestretával len raz za rok pri novoročnom prípitku, ale do Prezidentského paláca by som pravidelne pozýval duchovné autority našej spoločnosti: kňazov, teológov, ale aj filozofov, psychológov, odborníkov v oblasti etiky, významných mysliteľov, s ktorými by som sa radil o najdôležitejších otázkach a morálnych výzvach našej krajiny. Ale nemôžem dopustiť, aby sa predstavitelia jednej z cirkví uprednostňovali pred inými, aby sa tu celé desaťročia ignorovali sekulárni humanisti, aby našu spoločnosť čoraz viac ovplyvňoval a ochromoval klerikalizmus – snaha zneužívať náboženstvo na politické ciele. Vážim si duchovných, ktorí celým svojím životom dokazujú lásku k človeku a snahu o to, aby bolo Slovensko lepším miestom na Zemi – lenže takí sú väčšinou v opozícii voči cirkevnej hierarchii. Finančná previazanosť štátu a cirkví neslúži na duchovné pozdvihnutie obyvateľstva, ale zneužívanie cirkevných hodnostárov na rýdzo politické ciele. Cirkvi tak nie sú slobodnejšie, ale mocensky zaviazanejšie. Treba to zmeniť tak, ako sa na vyspelú a dospelú spoločnosť patrí.

Propagácia tohto príspevku ma stála 100 eur. Vďaka tomu ho uvidí viac než 100 tisíc ľudí. Ak chcete, aby moje názory poznali milióny ľudí, prispejte, prosím, na môj transparentný účet, aby bola moja prezidentská kampaň ešte nezávislejšia, demokratickejšia a efektívnejšia. Zo srdca ďakujem.

emotikon

Archív:

Eduard Chmelár (21. 1. 2019)

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

Eduard Chmelárdoc. Mgr. Eduard Chmelár, PhD.
– narodil sa 21. 8. 1971 v Modre
– publicista, spisovateľ, historik, mierový aktivista
Čerpané z:
Chmelár pre Slovensko, osobná stránka a www.facebook.com

Eduard Chmelár, 22. 01. 2019 | Prečítané: 265 | Rubrika: Kto sú humanisti?

Doba slovenská
BILLA
Webhouse.sk
Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Sociálne siete
Anketa
Ktorý vtáčik z týchto fotografií sa vám najviac páči?

Kolibkárik čipčavý (5 hl.)
 
Sýkorka belasá (10 hl.)
 
Stehlík obyčajný (6 hl.)
 
Sokol myšiar (2 hl.)
 
Drozd plavý (0 hl.)
 

Celkom hlasovalo: 23
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
 Podporte 2 percentami ľudské práva
02-07-20 * 22:34
 Re: Werner
02-07-20 * 19:16
 Re: Werner
02-07-20 * 16:45
Lipka – diskusné fórum
Lipka
Diskuteri.sk
Diskuteri.sk
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Biblia očami vedy
Biblia očami vedy
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Spotrebiteľská Poradňasc
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore