Štvrtok, 5. 6. 2014 o 18.00 h, Hlavná budova Kasární/Kulturparku
Ivan Csudai |
Jakub Reken |
AUTOBIOGRAF |
BA-ROK |
Kasárne/Kulturpark – Galéria Alfa, Košice
Kurátor: Vladimír Beskid
Vernisáž: 5. 6. 2014 o 18.00 h
Trvanie výstavy: 5. 6. – 3. 8. 2014
Generačný dialóg pedagóga a študenta v osobitnom výtvarnom režime
Galéria Alfa v Kasárňach/Kulturparku bude do augusta výstavným priestorom pre výtvarné diela dvoch maliarov. Na výstave sa stretnú dve generácie s tvorbou dvoch odlišných polôh pedagóga a jeho bývalého študenta. S AUTOBIOGRAFOM prichádza do Košíc profesor z bratislavskej Vysokej školy výtvarných umení Ivan Csudai s kolekciou z posledných dvoch – troch rokov. Do svojich diel veľmi figurálnym retrospektívnym spôsobom mixuje motívy, ktoré stále obmieňa. V menších priestoroch bude od 5. júna prezentovať svoje výtvarné práce na výstave s názvom BA-ROK košický umelec Jakub Reken, absolvent Csudaiovho ateliéru, ktorý sa pohybuje na hranici medzi figuráciou a abstrakciou. Na začiatku sú figuratívne motívy, ktoré cez počítač a iné digitálne prostriedky filtruje, odoberá, robí sendviče alebo mixy.
Ivan Csudai
„Individuálna výstava prof. Ivana Csudaia predstavuje umelca, ktorý patrí k najvýraznejším postavám strednej generácie na slovenskej maliarskej scéne. Ukazuje zároveň aj posun, ktorý zaznamenal v priebehu uplynulých troch desaťročí. Od silného nástupu post-modernej maľby 80. rokov s mytologickými prvkami a živým maliarskym rukopisom od polovice 90. rokov (séria 9 ľahkých kúskov, 1995 – 1996) preferuje striedmy, grafickejší a kombinatorský jazyk s vlastnou ikonografiou. Tá prináša na plátna celý rad motívov: obrysové hlavy a skákajúce postavy, medvedíky s lebkami, ruky myšiaka Mickeyho, klobúky so zajačími ušami, sviečky, parohy, chleby atď. Celé to prebíjajú všadeprítomné bodky, kruhy, rastre a dotvárajú charakteristický Csudaiov obrazový ‚sendvič‘. Výstava je postavená na aktuálnej tvorbe autora z rokov 2012 – 2014, kde autor zúročuje túto hru predmetov a symbolov súčasného sveta, ich zmnoženie, prekrývanie a prevrstvovanie. Názov výstavy iba podčiarkuje tento moment Csudaiovho vlastného ‚biografu‘ – ide o opätovné premietania overených sekvencií na maliarske plátna, ako aj autobiografické ‚písanie‘ ikonických scén posledných rokov,“ uviedol k výstave kurátor Vladimír Beskid.
Uznávaný maliar je zaraďovaný do skupiny postmoderny a vnímaný je ako jeden z najúspešnejších slovenských výtvarníkov strednej generácie. Charakteristickým znakom jeho tvorby sú série obrazov implicitne uzatvorené príbuznými témami, artikulované spoločným individuálnym štýlom a označené vlastným názvom. Každý obraz nesie jeho maliarsky rukopis, ktorý pomaly posúva a transformuje. Jeho figúry sú skôr naznačované ako namaľované. Jeho maľba sa postupne viditeľne zmenila. Patrí do generácie neoexpresionistických „nových divokých“ maliarov slovenskej postmoderny, ktorí na scénu nastúpili v druhej polovici 80. rokov 20. storočia. Od svojich „divokejších“ začiatkov sa Csudai plynulo posunul k tvorbe, v ktorej nájdené prevzaté motívy a symboly, odkazujúce či už na popkultúru alebo nesúce nostalgické črty, spracúva a kombinuje v počítači a následne prenáša na plátno. Výsledkom je plošná maľba čistých tvarov a kompozícií, v ktorých sú konštelácie znakov rozvinuté vo viacerých plánoch. Jeho štýl je predovšetkým línia, tvar a farba, základné geometrické tvary, farebné plochy a v neposlednom rade vrstvenie.

Prof. Ivan Csudai (1959) – maliar, grafický dizajnér, hudobník, pedagóg; žije a tvorí v Bratislave. Je absolventom VŠVU Bratislava (1987). Bol na štipendijných pobytoch na Akadémii výtvarných umení vo Viedni a v BINZ 39 v Zürichu. V jeho diskografii sa nachádza 8 vydaných CD titulov. Od roku 2005 je profesorom na Katedre maľby a iných médií VŠVU v Bratislave. Od roku 1986 mal vyše 60 samostatných a kolektívnych výstav; individuálne výstavy v Košiciach: 1996 – (Vz) duchaplné 90-te; 2000 – Pre koho alebo čo…; obe v Múzeu Vojtecha Löfflera. Monografia: Peter Michalovič: Ivan Csudai: Vita brevis, ars longa, Slovart Bratislava 2010, viac na: www.ivancsudai.sk.
Jakub Reken
„Košický maliar Jakub Reken (1986) je predstaviteľom nastupujúcej maliarskej generácie. Jeho spôsob maľby je na rozhraní figurácie a abstrakcie. Zväčša maľuje bez prípravných skíc a nákresov. Vychádza z jednoduchého princípu postupného pridávania a vrstvenia abstraktných prvkov, fragmentov, imaginárnych priestorov, ktoré v priebehu procesu transformuje do spletitej štruktúry farebných plôch a čiar. Pre neho je príznačná počiatočná fascinácia detailom, vybraným výsekom reality. K nej potom ‚montážnym‘ free-stylovým spôsobom pridáva, rozroluje, rozbalí zložitejší príbeh vybiehajúcich farebných jazykov, stúh, rotujúcich tvarov a dynamických priestorov. Toto špecifikum svojho procesuálneho prístupu niekedy zaznamenáva aj fotograficky. Dokonca fotozáznam svojej práce Reken prezentoval paralelne aj s maliarskymi dielami, dokumentujúc tak časovú následnosť jednotlivých etáp vzniku plátna (výstava Časozbery, GJK Trnava). Táto prvá samostatná prezentácia domáceho autora Jakuba Rekena v Košiciach v spojení s výstavou jeho profesora prináša nielen silnú lekciu súčasnej slovenskej maľby, ale aj istý generačný dialóg vo vzťahu pedagóg a študent v osobitnom výtvarnom režime,“ predstavil ďalšieho autora kurátor.

Mgr. art Jakub Reken (1986), maliar, žije a tvorí v Bratislave a v Košiciach. Po štúdiu na Škole úžitkového výtvarníctva v Košiciach (2001 – 2005) absolvoval Vysokú školu výtvarných umení v Bratislave (2006 – 2012), v IV. ateliéri prof. Ivana Csudaia, kde v súčasnosti pokračuje v doktorandskom štúdiu. Zo samostatných výstav: 2009 – TIGHTEN THE BOLTS, Galéria SODA, Bratislava; 2010 – Časozbery, Galéria Jána Koniarka Trnava; 2011 – Blur minds, clear sights, Stanica Žilina-Zárečie.
Výstava potrvá od 5. júna do 3. augusta 2014.
Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.
K13 – Košické kultúrne centrá
Mesto Košice na základe uznesenia mestského zastupiteľstva zriadilo príspevkovú organizáciu K13 – Košické kultúrne centrá k 1. 10. 2013. Svoju činnosť začala 1. 1. 2014 s cieľom budovať na základoch, ktoré sa položili počas roka 2013, kedy boli Košice Európskym hlavným mestom kultúry. Zastrešuje všetky kultúrne centrá, ktoré sa počas neho vytvorili. Vybudovaná kultúrna infraštruktúra, ktorá sa vytvorila vďaka investičným projektom, sa bude využívať na kultúrne účely a pokračovať sa bude aj v projektoch, ktoré sa osvedčili.
Čerpané z:
www.k13.sk