www.humanisti.sk
www.humanisti.sk
Inzeráty
Predám ochrannú známku s logom
Jedálny lístok
BILLA
Webhouse.sk
Humanistická zbierka
Transparentný účet pre humanistov
Humanisti, už môžete pomáhať aj cez transparentný účet. Pozri: Zbierka na pomoc chudobným.
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVA Voľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam RomanSlovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.sk
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @819
Počítadlo


Spam poison

Port Mone má album roka

Album Thou vznikol vo veľmi neobvyklých akustických podmienkach, v lese

Port Mone v súťaži Experty.byZ Minska pochádzajúce inštrumentálne trio Port Mone získalo v celonárodnom hodnotení albumov vydaných v roku 2014 v Bielorusku hneď niekoľko ocenení. Najviac ich teší titul Album roka 2014, ktorý získali ich aktuálnym počinom s názvom Thou v najrešpektovanejšej celonárodnej neštátnej súťaži v Bielorusku s názvom Experty.by.

Album Thou (album roka 2014)Ceny siedmeho ročníka sa odovzdávali 10. marca tohto roka v Minsku a pre Alexeya Vorsobu, Sergeya Kravchenka a Alekseya Vanchuka to bola doslova žatva na ceny. Okrem už spomínaného ocenenia získali s albumom Thou prvé miesto za najlepší inštrumentálny album, prvé miesto v hodnotení medzinárodných expertov, prvé miesto v hodnotení tzv. veľkej poroty (16 bieloruských hudobných žurnalistov). Port Mone za album Thou (Hevhetia, 2014) získali aj dve druhé priečky v hodnotení odborných pracovníkov a v hodnotení hlasujúcej verejnosti.

„Je to naozaj veľmi príjemné, ale aj inšpirujúce. Napĺňa nás to optimizmom. Veľmi nám lichotí, že album dostal aj cenu Peoples Experts Prize. Znamená to, že sa páčil nielen odborným kritikom, ale aj bežným poslucháčom,“ radostne reaguje líder zoskupenia, akordeonista Alexey Vorsoba.

Na Slovensku vystupovali naposledy v košických Kasárňach/Kulturparku na Letnom hudobnom festivale Hevhetia 2014, ktorého návštevníci si mohli vypočuť skladby práve s oceňovaného albumu Thou. Ten je v poradí druhým oficiálnym albumom Bieloruského tria za ich deväťročnú existenciu. Po päťročnej prestávke vydali album, ktorý prezentuje skladby plné spletitých melódií a motívov. Hudba prepája klasiku, noise, ambient, experimentálnu a ľudovú hudbu aj improvizáciu novým, veľmi osobitým a originálnym spôsobom. Album Thou vznikol vo veľmi neobvyklých akustických podmienkach, v lese, ako vyjadrenie kreatívneho a novátorského postoja v ich tvorbe. Thou znamená v archaickej bieloruštine slovo Ty.

„Získaním týchto mnohých ocenení sa nám dostalo aj mnoho pozornosti a informačnej podpory. Čo nám umožňuje organizovať koncerty na vychytených miestach. Radi by sme sa poďakovali aj vydavateľstvu Hevhetia za to, že náš album Thou v minulom roku vydal. V blízkej budúcnosti plánujeme vydať tretí album a zorganizovať turné. Na ňom by sme svojou hudbou chceli v Európe predstaviť Bielorusko ako jedinečný kultúrny priestor. Okrem toho dúfame, že sa nám podarí zrealizovať náš dlhodobý sen, ktorým je koncertné turné v kostoloch,“ uzatvára Alexey Vorsoba.

Aj takto sa darí napĺňať dlhodobý zámer vydavateľstva stať sa globálnou značkou. Začína sa to prejavovať rôznymi oceneniami v zahraničí a čím ďalej, tým viac zahraničných umelcov uprednostňuje Hevhetiu pred inými aj renomovanými značkami.

Port Mone trio

Port MoneInštrumentálne trio Port Mone (Alexey Vorsoba – akordeón, Sergey Kravchenko – perkusie a Aleksey Vanchuk – basgitara) je známe svojimi jedinečnými a spletitými melódiami, v ktorých badať citeľné využitie akordeónu. Od svojho vzniku v roku 2006 v bieloruskom Minsku si trio Port Mone získalo hudobných kritikov východoeurópskej hudby a stalo sa vítaným účastníkom rôznych medzinárodných hudobných festivalov.

Hudba tria sa odchyľuje od typických štylistických noriem a prepája klasickú hudbu, noise, experimentálnu a ľudovú hudbu novým, osviežujúcim spôsobom. Debutový album tria pod názvom Dip vydalo rešpektované ruské nezávislé vydavateľstvo Geometry a nahrávka im priniesla uznanie a medzinárodné ocenenia. Album získal ocenenie Foreign Expert's Prize v Bielorusku (hodnotený kritikmi z Poľska, Ruska, Litvy, Lotyšska a Ukrajiny). Nahrávka bola ocenená ako najlepší zahraničný album roku 2009 v Chorvátsku a bola nominovaná na Steppenwolf Award ako najlepší album v roku 2010 v Rusku. Hudba Port Mone bola použitá vo viacerých dokumentoch a animovaných filmoch. Trio vytvára i živé hudobné predstavenia pre nemé filmy (Khlib – 1930, Ukrajina). Skladby Port Mone boli použité v kompiláciách v Poľsku, Rusku, Ukrajine, Bielorusku, Švédsku, Škótsku a v Spojených štátoch. Prirodzená úprimnosť ich hudby fascinuje a podmaňuje si rôznych poslucháčov.

Hudobná kritika zdôrazňuje, že Port Mone je novým fenoménom, ktorý je ťažko zaraditeľný do štylistických foriem a pripúšťa, že žiadne slová nedokážu presne opísať dopad tejto pomerne simplifikovanej hudby.

Najnovší album Thou nahralo trio Port Mone v neobvyklých akustických podmienkach mimo štúdia, v lese. Metóda a kontext nahrávky ako i zvukové riešenie albumu sú prejavom sebestačnosti, vyjadrujúcim súčasné kreatívne poslanie tria Port Mone, je to apel na niečo prirodzené, pravé a prvotné v ľudskej duši, čo existuje mimo spoločenských regulácií a kódov.

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

HevhetiaHevhetia
– slovenské hudobné vydavateľstvo Hevhetia vzniklo v roku 2001
– etablovalo sa na domácej scéne ako aktívny a obsahovo mimoriadne pestrý label, pokrývajúci široké rozpätie žánrov, ktoré sa často vymykajú komerčnému a mainstreamovému hudobnému prostrediu
Čerpané z: www.hevhetia.sk

Súvisiace články:
V košických Kasárňach/Kulturparku vypukne džezový ošiaľ (06.07.2018)
Do Košíc mieri hudobná novinka – festival Voicingers (16.05.2018)
Nebeská muzika boduje v európskom hudobnom rebríčku zameranom na world music (05.08.2017)
Víťazkou súťaže Debut 2017 je Skyva (19.12.2016)
Cluster Ensemble vydáva trojalbum so skladbami Philipa Glassa (23.06.2016)
Súťaž Debut 2017 (15.06.2016)
Vydavateľstvo Hevhetia oslavuje 15 rokov (15.06.2016)
Filmová hudba zaznie v Kasárňach i Kunsthalle (09.06.2016)
Festival Hevhetia vyráža aj do regiónu východného Slovenska (08.06.2016)
Hevhetia oslavuje výročie festivalom (07.06.2016)
Vydavateľstvo Hevhetia oslavuje 15 rokov (09.03.2016)
Piotr Wyleżoł ponúkne prehliadku sviežich a originálnych hudobných nápadov (10.09.2015)
Rosław Szaybo vystavuje v Poľskom inštitúte (21.08.2015)
Festival Hevhetia ‚vyruší‘ dobrou hudbou aj Bratislavu (17.08.2015)
Quasars Ensemble zahrá koncert v deň narodenín skladateľa Romana Bergera (04.08.2015)
Komara s legendárnym bubeníkom Patom Mastelottom a vychádzajúca džezová hviezda Paweł Kaczmarczyk sa predstavia v Kulturparku (07.07.2015)
Bubeník z King Crimson Pat Mastelotto zahrá v Košiciach (25.06.2015)
Vo východoslovenských kostoloch a hradoch zaznie príťažlivá hudba (22.06.2015)
Hevhetia vstupuje do sveta módy (10.06.2015)
Umelci Hevhetie okorenia tohtoročný Gurmánfest (09.06.2015)
Mozartove majstrovské diela budú znieť v kaštieľoch a hradoch východného Slovenska (05.06.2015)
Jazzová omša a žalmy odznejú v kostoloch a bazilikách východného Slovenska (04.06.2015)
Letný hudobný festival Hevhetia aj tento rok prinesie dobrú hudbu (02.06.2015)
Maca vydáva Platňu roka (14.04.2015)
Zanikajúce jazyky zachytené v jedinečnej hudobnej kompozícii (31.03.2015)

Hevhetia, 13. 03. 2015 | Prečítané: 1060 | Rubrika: Rubrika pána Rubika

Doba slovenská
BILLA
Webhouse.sk
Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Sociálne siete
Anketa
Súhlasíte s finančnou odlukou cirkví od štátu?

Rozhodne áno (701 hl.)
 
Viac áno, ako nie (180 hl.)
 
Viac nie, ako áno (166 hl.)
 
Rozhodne nie (175 hl.)
 

Celkom hlasovalo: 1222
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
 Re: Pokrytectvo
18-09-20 * 15:59
 Re: Trump sa správa ako Hitler
15-09-20 * 10:00
 Ktorí?
15-09-20 * 09:33
Lipka – diskusné fórum
Lipka
Diskuteri.sk
Diskuteri.sk
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Biblia očami vedy
Biblia očami vedy
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Spotrebiteľská Poradňasc
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore