www.humanisti.sk
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovKníhkupectvo AlternatívaAteisti Českej republiky Voľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam Roman
Spolupracujeme
Kochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republiky
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Kultúrny program (Staré Mesto)
Bratislava-Staré Mesto
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @153
Počítadlo


Spam poison

Poplatky za urgent spôsobujú veľký chaos

Platiť musela aj žena vo vysokom štádiu tehotenstva

Jana CigánikováStrana Sloboda a Solidarita vyzvala ministra zdravotníctva Tomáša Druckera, aby myslel aj na tehotné ženy pri akútnych problémoch, ktoré ich privedú na urgentné príjmy nemocníc.„Tehotné ženy musia byť ušetrené od rozhodovania sa pod vplyvom nutnosti zaplatiť poplatok, či ich stav už je akútny alebo nie, lebo to môže viesť k podceneniu situácie a v konečnom dôsledku môže ohroziť zdravie ich bábätka,“ uviedla na tlačovej besede poslankyňa NR SR a členka zdravotníckeho tímu SaS Jana Cigániková v prítomnosti Ivana Baloga, ktorý upozornil na 10-eurový poplatok za vyšetrenie manželky vo vysokom štádiu tehotenstva.

„Nijako sme nekritizovali nemocnicu Nitra, kritizovali sme to, že musíme zaplatiť 10-eurový poplatok. Nešlo o samotných 10 eur, ale o princíp – nastávajúca matka sa sama ťažko rozhodne, či má ísť do nemocnice na pohotovosť alebo má čakať do rána a potom jej ošetrujúci lekár povie, kde bola doteraz,“ povedal Ivan Balog.

Cigániková kritizovala ministra Druckera za jeho prvotnú reakciu na adresu vyšetrenia Angeliky Balogovej. Tomáš Drucker vtedy povedal:

„Neboli žiadne objektívne príznaky u tejto pacientky. Vyšetrenie aj s napísaním správy trvalo asi 25 minút, v takomto prípade určite má desať eur zmysel.“

Podľa Cigánikovej „namiesto riešenia problému idú spolu s nemocnicou dehonestovať tehotnú ženu s manželom, ktorí neurobili nič iné, len porozprávali o svojej skúsenosti. Toto sa mi nepáči.“

Poslankyňa SaS zároveň upozornila na list generálneho riaditeľa Úradu pre riadenie podriadených organizácií Borisa Mrekaja, ktorý žiada vedenie nemocníc, aby zabezpečilo, že 24. 12. 2017 a 25. 12. 2017 nebudú vyberané poplatky za poskytnutú zdravotnú starostlivosť na urgentných príjmoch.

Paradoxné je, že to už neplatí o iných sviatočných dňoch – 26. 12. a 1. 1. Vzniká teda jeden veľký chaos. Nie je zjavné, za čo a kedy platiť 10-eurové poplatky. Prečo jeden zákon 24. 12. neplatí, ale 1. 1. už platí? Skutočne nie je podozrenie na pôrod vo vysokom štádiu tehotenstva urgentným prípadom?“ pýta sa Jana Cigániková.

Občania podľa Cigánikovej nevedia, na čo majú v zdravotníctve nárok, chýba osveta pre pacienta, ako má rozoznať, či ide o urgentný prípad alebo nie.

„Riešením v prípade tehotných žien by mohla byť napríklad rada od lekára cez telefón či návšteva zdravotnej sestry – pôrodnej asistentky priamo v domácnosti,“ doplnila poslankyňa Cigániková a vyzvala ministra Druckera, aby urobil poriadok a zákony predkladal riadnym procesom tak, aby chyby v nich nebolo potrebné riešiť za chodu, ako sa to deje teraz.

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

Sloboda a SolidaritaSloboda a Solidarita
– politická strana
Ctíme si slobodu, kladieme prekážky jej nepriateľom, bojujeme za vyššiu životnú úroveň ľudí v dobre spravovanej krajine. Toto je naše poslanie v strane Sloboda a Solidarita. Našou úlohou je vytvárať podmienky pre zvyšovanie príjmov tých, ktorí pracujú, zabezpečiť základnú mieru solidarity s tými, ktorí nepracujú, zvyšovať mieru osobnej slobody ruka v ruke so zodpovednosťou a usilovať sa o štíhly štát, hospodáriaci efektívne a vyrovnane. Štát je v našom ponímaní garantom včasnej spravodlivosti.
Čerpané z: www.sas.sk

SaS, 12. 01. 2018 | Prečítané: 45 | Rubrika: Kto sú humanisti?

Zbierka na ochranu humanistov

Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie.

Pozri: Globálna kampaň na ochranu humanistov.

HELP US PROTECT HUMANISTS AT RISK
Anketa
„To, kto ti vládne, zistíš podľa toho, koho nesmieš kritizovať.“ Myslíte si, že Voltaire vyslovil túto myšlienku?

Áno (26 hl.)
 
Asi áno (7 hl.)
 
Asi nie (13 hl.)
 
Nie (46 hl.)
 

Celkom hlasovalo: 92
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
 Zlo v cirkvi!
20-01-18 * 20:42
 Hanbi sa!
20-01-18 * 19:54
 Len
20-01-18 * 19:31
Brajti
The Brights
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore