www.humanisti.sk
Súťaž o knihu
Webhouse.sk
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVAAteisti Českej republiky Voľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam Roman
Spolupracujeme
Slovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.skdTest
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @062
Počítadlo


Spam poison

Politické strany v Česku

S prívlastkom humanistická v názve

Zaujímalo ma, aké politické strany alebo hnutia existujú v Českej republike, ktoré majú v názve prídavné meno humanistická, humanistické…

Na stránke Ministerstva vnútra Českej republiky sa nachádza Zoznam politických strán a hnutí.

Pomocou ich vyhľadávača som našiel tieto dve strany:

• Československá strana Humanistické Internacionály

• Humanistická strana

Zoznam politických strán a hnutí v Českej republike

Po kliknutí na obrázok sa v novom okne zobrazí vo vyššom rozlíšení o veľkosti 729 × 391 bodov.

Československá strana Humanistickej Internacionály vznikla 27. 2. 1990, a uznesením Najvyššieho súdu Českej republiky zo dňa 19. 3. 1997, sp. zn. Can 47/95, došlo k zrušeniu strany 3. 4. 1997.

Na internete nenachádzam bližšie informácie o tom, čo je Humanistická Internacionála, len na slovenskej Wikipédii v kategórii Medzinárodné organizácie nachádzam Humanistickú internacionálu zaradenú medzi Iné.

Humanistická internacionála

Po kliknutí na obrázok sa v novom okne zobrazí vo vyššom rozlíšení o veľkosti 995 × 545 bodov.

Keďže strana zanikla v roku 1997, pochopiteľne dnes nenachádzam bližšie informácie o tom, prečo vznikla strana s takýmto názvom, aj prečo došlo k jej zániku. Beztak je to už jedno!

Humanistická strana existuje dodnes. Veľa sa o nich dozviete návštevou webovej stránky www.humanistickastrana.cz.

Humanistická strana

Humanistická strana je politická strana s prevážnou účasťou mladých ľudí a neobvykle vysokou účasťou žien, a to i v najdôležitejších funkciách. Vznikla 12. 9. 1996 z iniciatívy niektorých členov Humanistického hnutia.

Humanistický návrh sa odlišuje od návrhov ostatných strán, pretože nevzniká „zhora“, ale vychádza od ľudí. Pramení z toho, že nenachádzajú uspokojujúce odpovede u tradičných politikov, ktorí sa obracajú k národu, daňovým poplatníkom, pacientom, voličom, štatistickým číslam – nie k človeku, nie k ľuďom. Preto sa ľudia nezaujímajú o politiku – nenachádzajú miesto pre vlastnú možnosť zúčastniť sa rozhodovania.

Stručne povedané humanisti vidia ako veľký problém dneška to, že hlavnou hodnotou sú peniaze. Všetko sa robí pre peniaze, všetko je podriadené peniazom. Naviac peniaze sa stále viac koncentrujú do rúk malej skupiny ľudí, zatiaľ čo väčšina populácie má väčšie a väčšie ťažkosti so zaistením základných ľudských potrieb. Jediným skutočným riešením tejto situácie je zmeniť hodnoty tejto spoločnosti a na prvé miesto, ako hlavnú hodnotu postaviť človeka. Preto je nevyhnutné nájsť formu organizácie, ktorá by ľuďom umožňovala zúčastniť sa rozhodovania priamo – teda priama demokracia (nie ako sa to deje dnes, keď všetku moc rozhodovať má pár politikov, niekoľko finančných skupín a bánk).

Preto vznikla Humanistická strana, ktorá sa ale nezaoberá „mocenskými hrami“. Vysvetľuje nevyhnutnosť organizovať sa a zúčastniť sa i „špinavej politiky“, pretože nie je možné nechať naďalej voľný priestor tým, ktorým záujmy ľudí nič nehovoria.

Humanistická strana pôsobila do roku 2005 pod názvom Humanistická aliancia a s týmto názvom sa tiež pravidelne objavovali jej členovia i nezávislí kandidáti na kandidátnych listinách do volieb na všetkých úrovniach.

V súčasnosti je predsedom Humanistickej strany Ing. Jan Tamáš, Ph.D. a podpredsedami sú Ivona Novomestská a Jan Bednář.

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

Ján Parada
laik s celoživotným vzdelávaním
Čerpané z:
vlastný zdroj

Ján Parada, 21. 07. 2012 | Prečítané: 2076 | Rubrika: Kto sú humanisti?

Webhouse.sk

Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Voliči, pozor na Kisku!
Keď klamal v minulosti, bude klamať aj v budúcnosti. Pozri: Kiska povedal: „Nezaložím stranu.“ a Kiska je hanba Slovenska.
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
 Re: 1 %
15-11-19 * 16:47
 Re: Európska únia
10-11-19 * 09:32
 Re: Dobrý záber
04-11-19 * 21:10
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore