www.humanisti.sk
www.humanisti.sk
Inzeráty
Predám ochrannú známku s logom
Jedálny lístok
BILLA
Webhouse.sk
Humanistická zbierka
Transparentný účet pre humanistov
Humanisti, už môžete pomáhať aj cez transparentný účet. Pozri: Zbierka na pomoc chudobným.
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVA Voľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam RomanSlovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.sk
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @359
Počítadlo


Spam poison

Pieskovanie

Máte doma nebezpečné džínsy?

Ročne sa na svete vyrobí približne 5 miliárd džínsov. Mnohé z nich sú upravené tak, aby vyzerali „štýlovo obnosené“, čo sa dá dosiahnuť tiež tzv. pieskovaním. Vzhľadom k zákazu pieskovania v mnohých krajinách túto techniku módne spoločnosti presúvajú do rozvojových krajín s lacnejšou pracovnou silou a voľnejšou legislatívou, ako je napríklad Turecko, Bangladéš, Čína alebo Mexiko.

Pieskovanie

Pre úpravu povrchu džínsov sa k dosiahnutiu „obnoseného“ vzhľadu alebo k vytvoreniu určitých obrazcov využíva pieskovanie. Pieskovanie je technika úpravy povrchu materiálu, pri ktorej sa využíva prúd piesku pod vysokým tlakom. V minulosti sa hojne využívalo v banskom a stavebnom priemysle. Manuálne pieskovanie kremenným pieskom bolo zakázané v Európskom hospodárskom priestore už v roku 1966 v dôsledku závažných zdravotných rizík spojených s využitím tejto techniky.

Trend „ošúchaných“ džínsov možno sledovať od 80. rokov 20. storočia. Samozrejme existujú i iné metódy, ako takýto vzhľad dosiahnuť – pieskovanie je však najlacnejší spôsob, ktorý dokáže zabezpečiť i jemnejšie vzory.

Smrť za pol roka

V mnohých krajinách, kde sa pomocou pieskovania bielia džínsy, sa využíva tzv. manuálne pieskovanie. Inými slovami, robotníci ručne zameriavajú hadice, z ktorých strieka pod vysokým tlakom kremenný piesok, na džínsy – a do ovzdušia sa pritom dostáva obrovské množstvo prachu obsahujúceho voľný oxid kremičitý. Prach sa robotníkom bez potrebných ochranných pomôcok dostáva do pľúc, kde sa usadzuje a spôsobuje ochorenie nazývané silikóza. Pre túto chorobu nemáme žiadny liek – chorí umierajú v dôsledku komplikácií s dýchaním.

Kampaň proti pieskovaniu

Prvý prípad silikózy spôsobený pieskovaním džínsov bol zaznamenaný v roku 2005 v Turecku. Dodnes za pieskovanie zaplatilo len v Turecku životom asi 50 ľudí, ďalších 5 000 ľudí ochorelo (podľa odhadov tureckej neziskovej organizácie Turkish Solidarity Committee of Sandblasting Laborers). Zaujímavosťou je, že pokiaľ k prejaveniu ochorenia v banskom priemysle bolo potrebných 20 až 30 rokov, pri robotníkoch v textilnom priemysle môže byť táto doba skrátená aj na šesť mesiacov.

Zakázané, ale len niekde

Problematika pieskovania džínsov a dopadov tejto techniky na zdravie robotníkov bola najprv zaznamenaná v Turecku. Organizácia Turkish Solidarity Committee of Sandblasting Laborers spojila postihnutých robotníkov, doktorov, právnikov, novinárov a iné osobnosti a od júla 2008 spustila kampaň za zákaz pieskovania v Turecku. Pieskovanie bolo oficiálne zakázané Ministerstvom zdravotníctva v marci 2009. Avšak v malých a ilegálnych dielňach táto technika zrejme pretrváva. S oficiálnym zákazom sa výroba obnosených džínsov presunula do iných krajín, kde je legislatíva zatiaľ voľnejšia. S určitosťou je technika naďalej využívaná v Bangladéši, Mexiku, Číne, Pakistane a Kambodži, pravdepodobne tiež v Indii, Indonézii, Egypte, Jordánsku, a Sýrii.

Medzinárodná kampaň za zákaz pieskovania

Medzinárodná kampaň Ušili to na nás! sa v decembri 2010 pripojila k spoločnému manifestu Turkish Solidarity Committee of Sandblasting Laborers a medzinárodnej organizácie Clean Clothes Campaign. Manifest vyzýva odevné firmy, aby zastavili výrobu a predaj takto upravených džínsov. Koalícia organizácií prostredníctvom uvedeného manifestu a za podpory spotrebiteľov tlačila na firmy, aby prebrali zodpovednosť a zakázali techniku pieskovania vo svojom dodávateľskom reťazci.

Na začiatku kampane bolo len málo firiem, ktoré si riziká pieskovania priznali a zakázali používanie tejto techniky. Prvými lastovičkami boli firmy Levi-Strauss a Hennes & Mauritz (H&M), ktoré už v septembri 2010 oznámili, že pieskovanie prestanú uskutočňovať. Kampaň oslovila viac než tridsať firiem, ktoré sú u nás bežne dostupné, ako napríklad Replay, Next, Diesel alebo i Tesco. Zároveň organizácie združené v kampani podporili požiadavky hlasov spotrebiteľov v urgentnom apele a rôznymi verejnými akciami. Na nátlak verejnosti a masmédií väčšina dotknutých firiem proklamovala záväzok zastaviť využívanie pieskovania vo svojich dodávateľských reťazcoch a využívať iné techniky bielenia džínsov. Závažnosť problému pieskovania dokazuje i to, že fórum firiem Business Social Compliance Initiative (BSCI) v apríli 2011 odporučilo svojim členom zakázať pieskovanie vo svojich dodávateľských reťazcoch.

Cestou je nátlak verejnosti

Zaujímavý je príklad známej odevnej značky pre mladých, ktorý ilustruje správanie mnohých odevných firiem. Spoločnosť najprv mlčala a následne vyhlásila, že všetky bezpečnostné štandardy dodržuje. V apríli organizácia Clean Clothes Campaign uverejnila dôkazy o tom, že firma pieskovanie bežne využíva, na čo v reakcii firma hrozila právnymi postihmi. Avšak i tu nátlak verejnosti dosiahol to, že táto firma koncom mája pieskovanie vo svojej výrobe zakázala.

Symboly označujúce pieskovanie

Dnešná situácia dokazuje, aký význam majú občianske iniciatívy a sústredený tlak spotrebiteľov. Na začiatku bola turecká kampaň za zákaz pieskovania a reakcie niekoľkých firiem, po spustení medzinárodnej kampane sa podarilo primäť väčšinu oslovených firiem k zákazu pieskovania a k deklarácii záväzku firiem tento zákaz dôsledne sledovať vo výrobe. Ale kampaň má pred sebou stále ešte ďalšie výzvy, medzi ktoré patrí napríklad sledovať, či sa zákaz skutočne dodržuje i v praxi, a taktiež primäť k verejnému zákazu pieskovania firmy, ktoré stále odolávajú (napr. Dolce & Gabbana, Armani).

Viac informácií o pieskovaní a postojoch firiem nájdete na stránke www.killerjeans.org.

Napísala: Anna Lazorová, 15. 7. 2011

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

NaZemi
– spoločnosť pre fair trade
– česká mimovládna organizácia, ktorá usiluje o to, aby sa ľudia v rozvojových krajinách mohli vlastnými silami vymaniť z chudoby
– zameriava sa na prepojenosť nášho spotrebného správania s problémami v rozvojových krajinách a motivuje jednotlivcov, firmy i štáty prijať za tieto problémy zodpovednosť
Čerpané z: www.fairtrade.cz

Súvisiace články:
Medzinárodný deň kávy slúži na pripomenutie životných a pracovných podmienok ich pestovateľov (30.09.2019)
Tovaru s certifikáciou Fairtrade sa predáva na Slovensku stále viac, dominujú kakao a káva (17.09.2019)
Tržby za predaj fairtradových výrobkov vzrástli celosvetovo o 9 percent (24.10.2018)
Desiatky parkov budú hostiť výstavu fotografií o ľuďoch, ktorí vyrábajú naše topánky (28.09.2018)
H&M sľúbila dôstojné mzdy, sľub však zatiaľ neplní (25.09.2018)
Predaj fairtradových komodít na slovenskom trhu vlani výrazne vzrástol (23.08.2018)
Okrúhly stôl – rozvoj fair trade na Slovensku (01.06.2018)
Na Slovensku sa v minulom roku predalo 70 ton kávy s certifikáciou Fairtrade (23.08.2017)
Chodíme v ich topánkach, ale v ich koži by sme nechceli byť (16.11.2016)
Fairtrade sa rozširuje ďalej do strednej Európy (08.10.2016)
Desiatky parkov sa premenili na galérie, ktoré oboznamujú s podmienkami výroby topánok (04.10.2016)
Slovenský trh s fairtradovými výrobkami dynamicky rastie (24.08.2016)
Rio získalo počas olympijských hier titul Fairtradové mesto (19.08.2016)
Tisíce ľudí podporilo svojich pestovateľov na Férových raňajkách NaZemi (14.05.2016)
Česi a Slováci vlani nakúpili 218 ton kávy s certifikátom Fairtrade (12.05.2016)
„Bol som nútený piť svoj moč,“ povedal robotník z obuvníckej továrne v Číne (11.05.2016)
Tisíce ľudí si opäť spraví piknik, aby podporili fairtradových a miestnych pestovateľov (11.05.2016)
Spotrebitelia apelujú na európskych poslancov (06.04.2016)
I v Českej republike sa vyrábajú odevy za nedôstojných podmienok (02.02.2016)
Veľké spoločnosti sa pripájajú k Fairtrade a nadácii Gold Standard v boji proti zmene klímy (10.12.2015)
Keňan zo slumu či veterinárka z Indie prídu inšpirovať českých skautov i širokú verejnosť na konferencii Re-imagining Futures (11.11.2015)
Česi o výrobe svojich topánok nevedia takmer nič (30.07.2015)
Spotrebitelia volajú po dôstojnej mzde reklamáciou svojho oblečenia (14.07.2015)
Tisíce ľudí podporilo svojich pestovateľov na Férových raňajkách (09.05.2015)
Predaj fairtradových výrobkov v Česku stúpol o 17 % (05.05.2015)
Tisíce ľudí bude piknikovať, aby podporili fairtradových a miestnych pestovateľov (05.05.2015)
Budú kožené topánky konečne zdravotne vyhovujúce? (29.04.2015)
Do Česka zavíta obchodný riaditeľ Fairtrade International (15.04.2015)
Reputácia obuvníckeho gigantu v ohrození: prepúštanie namiesto zvýšenia platov v bývalom dodávateľskom závode spoločnosti Baťa (05.12.2014)
Umelci budú maľovať v Prahe portréty zahynutých robotníčok, ktoré šili pre náš trh (04.12.2014)
Odevné značky dostupné i v ČR využívajú indické otrokyne (29.10.2014)
Prieskum medzi firmami: tvária sa ako české, ale vyrábajú i v Ázii (20.10.2014)
Mimovládky sa spájajú, aby dozerali na odevné firmy (07.10.2014)
Fairtrade oslavuje v Česku 10 rokov, podľa najnovšieho výskumu o ňom počulo 52 percent ľudí (26.08.2014)
Pracující v oděvním průmyslu východní Evropy si vydělají méně než v Číně (01.07.2014)
Češi stále více volí fair trade (21.05.2014)
Třebíč se stala prvním Fairtradovým městem na Vysočině (15.05.2014)
Tisíce Čechů piknikovalo na podporu fairtradových a lokálních pěstitelů (10.05.2014)
Tisíce Čechů se chystají společně posnídat na fairtradovém pikniku (07.05.2014)
Obrat fairtradových výrobků meziročně stoupl o 80 % (06.05.2014)
Budou poslanci Evropského parlamentu podporovat důstojnou mzdu? (29.04.2014)
Rok po zřícení továren v Rana Plaza nedostaly oběti stále žádné odškodnění (23.04.2014)
Tři desítky kandidátů do EP se zavázaly podporovat spravedlivé obchodování (10.04.2014)
Fairtrade Česká republika rozšiřuje svou působnost na Slovensko, mění proto název na Fairtrade Česko a Slovensko (02.04.2014)
Výzkum: oděvní firmy profitují na extrémně nízkých mzdách (31.03.2014)
Fakulta tropického zemědělství získala titul Fairtradová fakulta (24.03.2014)
Mladá Boleslav je prvním Fairtradovým městem ve Středočeském kraji (20.03.2014)
Nová pražírna kávy Fair&Bio spojuje Fairtrade a sociální podnikání (11.03.2014)
Veřejní zadavatelé budou moci požadovat eticky vyráběné produkty (15.01.2014)
Spravedlivé obchodování slaví výročí – fairtradové výrobky se již 25 let prodávají pod jednotným označením (15.11.2013)
Jihomoravský Hodonín získal titul Fairtradové město (06.11.2013)
Spotřebitelé získávají možnost dát najevo, že chtějí etické zboží (21.10.2013)
168 milionů dětí ve světě pracuje. Jejich počet klesá, avšak pomalu (04.10.2013)
Knihovny, sdružení či mateřská centra mohou nově získat titul Místní podporovatel fair trade (26.06.2013)
První tři starostové v Česku podepsali světovou deklaraci, žádají OSN o podporu udržitelného rozvoje a fair trade (29.05.2013)
Férová snídaně (11.05.2013)
Ve více než 80 městech se sejdou stovky lidí, aby podpořily fair trade a lokální výrobce (09.05.2013)
Férové raňajky v Bratislave (06.05.2013)
V Česku je první Fairtradová fakulta, titul jde do Českých Budějovic (22.04.2013)
Prvních šest církevních subjektů splnilo v České republice kritéria kampaně Fairtradové církve a náboženské společnosti, dnes obdržely titul (16.04.2013)
H&M láká lidi na udržitelnou módu, i když dělníci, kteří pro tuto značku vyrábí, omdlévají hladem (25.03.2013)
Zahraniční outdoorové firmy jsou odpovědnější ve svých dodavatelských řetězcích (26.11.2012)
Značku Adidas bombardujú na facebooku nahnevaní spotrebitelia (07.11.2012)
Prvá Národná fairtradová konferencia v Litoměřiciach prilákala účastníkov z celej republiky (01.11.2012)
Chudoba svazuje, svázala i lidi na Staroměstském náměstí (17.10.2012)
Konferencia CSR: rozhodujúcu moc majú supermarkety (17.10.2012)
Chudoba zväzuje (11.10.2012)
Fairtradové cirkvi a náboženské spoločnosti (27.09.2012)
Požiar v pakistanskej textilke (18.09.2012)
Návštevníci letných festivalov budú predpovedať budúcnosť so živým facebookom (28.06.2012)
Tisíce spotrebiteľov požadujú reguláciu vyjednávacej sily supermarketov (20.06.2012)
Európsky súdny dvor vyjadril podporu fair trade vo verejných zákazkách (01.06.2012)
Fairtradové mestá a školy sa v Českej republike úspešne šíria do ďalších miest (25.05.2012)
Odvrátená strana Olympijských hier (14.05.2012)
Férové raňajky v 57 mestách Českej republiky (12.05.2012)
Férové raňajky vo vašom meste (09.05.2012)
Známe odevné značky stále predávajú džínsy, ktoré zabíjajú (31.03.2012)
Chcete vedieť, kto vyrobil vašu outdoorovú bundu? (26.03.2012)
Bežím za Fairtrade! (16.03.2012)
Beh vo fairtradovej spodnej bielizni v Prahe (12.03.2012)
Iris Munguíaová získala Cenu Strieborná ruža (05.03.2012)
Česká republika má prvé Fairtradové školy (10.02.2012)
Kampaň Práca pre deti (31.01.2012)

NaZemi, 25. 01. 2012 | Prečítané: 6731 | Rubrika: Polemika o…

Doba slovenská
BILLA
Webhouse.sk
Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Sociálne siete
Anketa
Súhlasíte s finančnou odlukou cirkví od štátu?

Rozhodne áno (701 hl.)
 
Viac áno, ako nie (181 hl.)
 
Viac nie, ako áno (166 hl.)
 
Rozhodne nie (175 hl.)
 

Celkom hlasovalo: 1223
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
 Re: Pokrytectvo
18-09-20 * 15:59
 Re: Trump sa správa ako Hitler
15-09-20 * 10:00
 Ktorí?
15-09-20 * 09:33
Lipka – diskusné fórum
Lipka
Diskuteri.sk
Diskuteri.sk
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Biblia očami vedy
Biblia očami vedy
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Spotrebiteľská Poradňasc
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore