www.humanisti.sk
www.humanisti.sk
Inzeráty
Predám ochrannú známku s logom
Jedálny lístok
BILLA
Webhouse.sk
Humanistická zbierka
Transparentný účet pre humanistov
Humanisti, už môžete pomáhať aj cez transparentný účet. Pozri: Zbierka na pomoc chudobným.
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVA Voľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam RomanSlovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.sk
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @876
Počítadlo


Spam poison

Petržalka si váži históriu

Bunker „Vrba“ je ako naše dieťa

Bunker

Po kliknutí na fotografiu sa v novom okne zobrazí v lepšom rozlíšení o rozmeroch 5 472 × 3 080 bodov (≅ 8,5 MB).

Budovanie opevnení (bunkrov) sa začalo približne v 30. rokoch minulého storočia a bolo reakciou na rozmach Hitlera a jeho stúpencov. Na Slovensku bolo postavených niekoľko stovák obranných objektov, ktoré boli súčasťou opevnenia, čo sa tiahlo od Ostravy, cez severnú a južnú Moravu až na Slovensko a Zakarpatskú oblasť Ukrajiny (vtedajšia časť Československa, Podkarpatská Rus) a tvorili ucelené obranné úseky. Nie všetky objekty sa však zachovali. Tie, ktoré nájdeme aj dnes, sa nachádzajú v údolí rieky Morava, v Komárne, ale aj u nás, v Bratislave. Jediný ucelený systém sa nachádza v Petržalke a bunkre kopírujú štátnu hranicu. Začínajú sa pri Karloveskom ramene, prechádzajú okolo hraničného prechodu Berg, sídlisko Kopčany a Lúky, Chorvátske rameno a opäť sa končia pri Dunaji. Keďže si Petržalka ctí historické udalosti spojené s našou mestskou časťou, porozprávali sme sa s hlavnými aktérmi obnovených kultúrnych pamiatok.

Miroslav Košírer, OZ Zachráňme petržalské bunkre

Koľko bunkrov máme v Petržalke?

V Bratislave bolo pôvodne 15 bunkrov. Momentálne ich máme 13 , keďže niektoré z nich boli zničené pri výstavbe diaľnice. Každý bunker má svoj názov, napríklad Štěrkovište, Mulda, Paseka, Lány, Vrba, Hřbitov, Cvičiště a iné. Z pochopiteľných dôvodov sú názvy bunkrov v češtine. Rekonštruovaných bunkrov, do ktorých sa ľudia môžu prísť aj pozrieť, máme v Petržalke tri. Samozrejme, ideálne by bolo opraviť všetky a priblížiť mladým aj tým starším dejiny Petržalky zážitkovou formou. Bohužiaľ, nie je to také jednoduché…

Ako ste sa vy dostali k oprave bunkra?

Najskôr som objavil vojenský cintorín, ktorý bol v dezolátnom stave. Sám som odpratával niektoré pozostatky vojakov… Neskôr sme dali do Večerníka článok s názvom „Cintorín na konci sveta“ a po pol roku sa tejto informácie chytili veľvyslanci. Nasledovala zbierka na jeho opravu. Ja, ako fotograf, som si počas opravy postupne robil zábery z jeho rekonštrukcie a plánoval z nich spraviť výstavu. Ako som sa tam tak prechádzal, objavil som zarastený bunker, v ktorom sa schádzali narkomani. Vyhodili sme ich odtiaľ, bunker vyčistili, vyrobil som 150 fotografií z rekonštrukcie cintorína , natiahol špagáty, pripevnil na ne fotografie svorkami a výstava v autentickom prostredí bola hotová. A mala veľký úspech.

Komu bunker patril a ako ste ho získali vy?

V čase, keď som bunker našiel, bol majetkom nikoho, nik sa k nemu nehlásil, dokonca ani „armáda“. S kolegom som sa preto dohodol, že spravíme dobrovoľnícku akciu a bunker opravíme, veď je to predsa časť našej histórie. Založili sme občianske združenie – Zachráňme petržalské bunkre, investovali sme vlastné finančné prostriedky a čas a vzniklo múzeum o dejinách československej armády, zamerané na vzdelávanie detí a mládeže. Keď už bolo všetko opravené, ozvala sa „armáda“, že bunker je ich. A tak sme si ho museli od nich odkúpiť.

Máte nejakú predstavu, ako by mohli petržalské bunkre fungovať?

Mojou víziou je vybudovať niečo podobné, ako je napríklad v Normandii – teda komplex múzeí zameraných na určitú oblasť, ktoré ročne prilákajú tisíce návštevníkov. Bolo by to prospešné nielen školám či obyvateľom, ale pomohlo by to aj cestovnému ruchu. Rád by som opravil aj bunker č. 13, ktorého potenciál by sa dal veľmi pekne využiť. Bohužiaľ, z majetkovo-právneho hľadiska to momentálne nie je možné.

Pomáha vám mestská časť pri rekonštrukciách či aktivitách, ktoré v bunkri robíte?

Mestská časť Petržalka je členom nášho občianskeho združenia. Sme veľmi radi, že sa starosta Vladimír Bajan do toho zapojil a veľmi nám pomohol. Zastrešil alebo organizoval veľa našich podujatí. Pritiahol k nám známe osobnosti, dokonca aj amerického veľvyslanca. Podporuje iniciatívu nielen nášho združenia. Vďaka nemu bunker výborne funguje a dnes k nám chodia nielen jednotlivci či rodiny s deťmi, ale aj žiaci materských, základných a stredných škôl. A musím skonštatovať, že ich téma bunkrov veľmi zaujíma.

Spája sa s bunkrom nejaká zaujímavá povera?

Áno, vraví sa, že keď sa mladá dvojica príde pozrieť na západ slnka pri bunkri, do roka a do dňa sa zosobášia. Stalo sa to aj mojej dcére a mnohým známym, dokonca vraj aj „staropetržalčanovi“, Jaroslavovi Gustafíkovi.

Je pravda, že vo vašom bunkri bola Eva Braunová?

Je to pravda, Eva Braunová s Hitlerom tam naozaj boli. Potvrdil nám to aj jeden vojak, ktorý bol istý čas v bunkri. A ako dokument slúži aj fotografia, na ktorej je Eva zachytená.

Na záver nám povedzte, či ste v súvislosti s bunkrom zažili milú alebo vtipnú príhodu.

Jedného dňa sem prišli štyria žiaci, jedno dievča a traja chalani. Mohli mať od 12 do 14 rokov. Vraj u nás boli so školou a veľmi sa im páčilo, tak sa prišli pozrieť opäť. „Ujo, my sme sa prišli pozrieť znovu, ale nemáme peniaze, lebo ešte nezarábame,“ povedali mi. Tak si to tu môžete odpracovať, povedal som a podal im náčinie na úpravu bunkra. Vedel som, že aj tak si to budem musieť opraviť (veď to boli ešte deti), ale chcel som, aby mohli aj oni priložiť ruku k dielu a byť hrdí na to, že pomohli dobrej veci. Po práci som ich obdaroval vojenskou odmenou – dostali odznaky. Neverili by ste, ako sa tešili. A ja s nimi.

Ivan Janiš, OZ B-S 6 Vrba

Povedzte nám niečo o bunkri „Vrba“.

Tieto objekty sa pôvodne volali ochranný úkryt či pechotný zrub. Všetci ich však volali jednoducho bunkre. V rokoch 1933 – 1936 sa stavali typy Šnejdárek a neskôr, v rokoch 1937 – 1938, typy ŘOP. O výstavbu nášho bunkra sa zaslúžil generál Jozef Šnejdárek a bol postavený v roku 1934. Názov dostal B – miesto kde sa nachádzal – Bratislava, S – stanovište, 6 – poradové číslo stavby a „Vrba“ – krycí názov. Bunker B-S 6 Vrba postavil 4. ženijný pluk z Bratislavy. Bunkre sa nikdy nestavali podľa nejakej šablóny a každý takýto objekt je jedinečný a atypický.

Pre koľko ľudí je bunkre určený?

Pôvodne bol stavaný pre približne 10 ľudí. Veliteľom objektu bol zvyčajne desiatnik a s „kolegami“ z iných objektov sa dorozumieval prostredníctvom telefónnej siete.

Ako ste sa dostali k tomu, že máte vlastný bunker?

Po 2. svetovej vojne sa o bunkre starala armáda a viac menej ich aj udržiavala. Zlom nastal v roku 2000, keď sa armáda rozhodla bunkre ako prebytočný majetok predať za symbolickú 1 Sk. Nik však o bunkre záujem nemal a my sme boli ešte veľmi mladí a bunkre nás vôbec nezaujímali. Samozrejme, pechotné zruby postupne chátrali, rozkrádali sa, nasťahovali sa sem bezdomovci, narkomani… Zmena nastala v roku 2009, keď sa jeden fotograf rozhodol zorganizovať výstavu fotografií v bunkri B-S 8 Hřbitov. Pre veľký záujem návštevníkov sa na ňom začali robiť rekonštrukčné práce, do ktorých sme sa pridali už aj my. Zmeny, ktorým bunker prešiel, boli na nepoznanie. Neskôr sme spoločne založili OZ Zachráňme petržalské bunkre. A keďže už názov OZ napovedá, že ide o viac bunkrov v Petržalke, rozhodol som sa spolu s ďalšími štyrmi kamarátmi, že zachránime ďalší. A tým bola naša Vrba.

Nemali ste problémy s rekonštrukciou či majetkovo-právnym vysporiadaním objektu?

S rekonštrukciou ako takou nie, s kúpou objektu áno. Začali sme opäť odznovu. Požiadali sme úrady, že by sme radi zrekonštruovali ďalší bunker, na čo nám oni odpovedali, že vraj: „To môže povedať každý, že zrekonštruuje bunker.“ A tak sme znovu museli založiť nové občianske združenie, tentoraz s názvom OZ B-S 6 Vrba. Objekt sme vyčistili, vymaľovali, doplnili výdrev a čakali, že už bude náš. Keď bolo všetko spravené, prišiel znalec a pre úrady spravil odhad ceny. Argumentovali sme priloženou fotodokumentáciou, aby brali do úvahy počiatočný stav nie to, čo sme do neho investovali z vlastných prostriedkov. Povedal, že v poriadku. Nakoniec nám prišla vojenská polícia oznámiť konečnú sumu – 4 590 €. Neverili sme vlastným očiam. Objekt, ktorý ponúkali za 1 korunu, nám ponúkli za takmer päťtisíc eur. A tak sme museli zohnať peniaze. Jeden si požičal z banky, ďalším požičali rodičia a tešili sme sa, že bude bunker náš. Chyba! Až na poslednú chvíľu nám dali vedieť, že bunker ide do dražby a suma 4 590 € je vyvolávacia cena. Neostávalo nám nič iné, len dražiť vo virtuálnej aukcii. Počas nej nám doslova tiekli nervy. Protivník v aukcii neustále prihadzoval na poslednú chvíľu. Nakoniec sa nám podarilo v poslednej minúte prihodiť 500 €. Suma za náš bunker vtedy už bola 7 000 €. A vyhrali sme. Objekt bol náš a my sme sa stali hrdými majiteľmi.

Aké sú prevádzkové náklady?

Prevádzkové náklady sú okolo 1 500 €, kde spadajú aj náklady na benzín do generátora, nájom za pozemok, daň z nehnuteľnosti, rôzne dobové artefakty, ktoré zháňame aj cez internet, kosenie trávy okolo pozemku a mnohé iné.

Pozemok pod vaším bunkrom patrí cirkvi. Prečo nie je váš?

Niekoľkokrát sme prosili cirkev, aby nám pozemok pod bunkrom a v jeho okolí predala alebo aspoň dala do dlhodobého prenájmu. Vraj sa nedá. Maximálne nám ho môžu dať na tri roky. Čo nám situáciu vôbec nerieši, nakoľko takto nemôžeme žiadať ani o rôzne dotácie, fondy a podobne, z ktorých by sme mohli opäť investovať do opráv či vybavenia bunkru.

Čo vás najviac teší?

Bunker „Vrba“ je ako naše dieťa. Staráme sa oň a teší nás každý pokrok, každý nový dobový predmet. A, samozrejme, veľkú radosť nám robia návštevníci, či už ide o jednotlivcov alebo skupiny a či je to počas roka prípadne v rámci akcií „Noc múzeí“ a „Noc lampášov“.

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

PetržalkaMiestny úrad Bratislava-Petržalka
Kutlíkova 17
852 12 Bratislava
– nositeľ titulu Efektívny používateľ modelu CAF
Čerpané z: www.petrzalka.sk a Viem byť Petržalčan

Súvisiace články:
Petržalka vyplatila sociálne slabším takmer 15 000 € (21.12.2018)
Pozvánka na štedrovečernú kapustnicu (19.12.2018)
Zimná údržba v Petržalke aj po novom zabezpečená (11.12.2018)
Vicestarostkami v Petržalke sú Ovečková a Hrehorová (10.12.2018)
Vianoce prídu aj do Petržalky (22.11.2018)
Petržalka bola ocenená za kvalitu (22.11.2018)
Jazdíme nazeleno (16.11.2018)
Pomáhame deťom s diabetom (14.11.2018)
Petržalka má jednu z najlepších web stránok spomedzi miest (14.11.2018)
Z Gessayovej sa stane športovo-relaxačná zóna (30.10.2018)
Petržalka je víťazom Národnej ceny SR za kvalitu za rok 2018 (25.10.2018)
Petržalka je pripravená na zimnú údržbu chodníkov (22.10.2018)
Starosta ocenil najlepších pedagógov (18.10.2018)
Odštartoval šiesty ročník Petržalskej super školy (16.10.2018)
Svetový deň výživy si pripomenú aj v niektorých školských jedálňach (15.10.2018)
Elektromobil aj ihrisko pre hendikepované deti (05.10.2018)
Petržalka svojich seniorov rozhodne nezanedbáva (03.10.2018)
Plaváreň je súčasťou Petržalky už dva roky (01.10.2018)
Materské školy majú nové cyklostojany (21.09.2018)
Rekonštrukcie ZŠ a MŠ takmer za milión (06.09.2018)
Máme novú škôlku na Vyšehradskej (03.09.2018)
Petržalská super škola opäť otvorí svoje brány (28.08.2018)
Podpísali sme memorandum o ochrane lesov (18.08.2018)
Vyhrali sme! Petržalka bude mať nové učebne (09.08.2018)
Máme doma prváka. Čo s tým? (08.08.2018)
Gessayova má nové ihrisko (07.08.2018)
Novinky z Petržalky vo vašej SMS (03.08.2018)
Rekonštrukcie komunikácií v Petržalke (28.07.2018)
Zamestnancom ZŠ a MŠ poskytujeme ubytovanie aj náborový príspevok (27.07.2018)
Na Draždiaku prezliekacie kabíny a toalety zadarmo (20.07.2018)
Revitalizácia detských verejných ihrísk (04.07.2018)
Vyjadrenie starostu Vladimíra Bajana k výstavbe ďalšej etapy nosného dopravného systému (28.06.2018)
Aj tento rok dostanú rodičia príspevok na súkromné materské školy (28.06.2018)
Ďalšia knižnica dostala novú tvár (22.06.2018)
Tartanová dráha už aj na Nobelovom námestí (21.06.2018)
V Petržalke prijali do škôlok o takmer 200 detí viac ako vlani (13.06.2018)
Run Fest Petržalka 2018 (12.06.2018)
Petržalka zaplnila Hlavné námestie (08.06.2018)
Do práce na bicykli jazdilo 15 zamestnancov (07.06.2018)
Súťaž na nový názov novín (06.06.2018)
Petržalka a šport vždy patrili k sebe (02.06.2018)
Podpora projektom v oblasti životného prostredia (31.05.2018)
Petržalka na Hlavnom námestí (28.05.2018)
Deň detí v Psom parku (25.05.2018)
V Petržalke evidujeme takmer 4 600 psov (23.05.2018)
Stromy sa nebudú rúbať, ale ošetrovať (18.05.2018)
Starosta gratuloval 150 jubilantom (17.05.2018)
Petržalka na plavárni prekonala minuloročný rekord (15.05.2018)
Petržalka čistila okolie Chorvátskeho ramena (12.05.2018)
Príbehy ľudí bez domova mávajú aj šťastné konce (07.05.2018)
Pozvánka na plaveckú dvanásťhodinovku (06.05.2018)
Petržalka bude znovu o niečo čistejšia (02.05.2018)
Zaspomínali sme si na 90. roky (01.05.2018)
Nájdime spoločnú reč (27.04.2018)
Poslanci rozhodovali aj o dotáciách (25.04.2018)
Dopravné ihriská pre škôlkarov (21.04.2018)
Petržalka sa opäť stretne na plavárni (17.04.2018)
Petržalka už aj na Instagrame (13.04.2018)
Do základných škôl sa zapísalo vyše tisíc detí (10.04.2018)
Ďalšia vynovená pobočka petržalskej knižnice (06.04.2018)
Aby autizmus nebol tabu (31.03.2018)
Petržalka opäť oceňovala pedagógov (28.03.2018)
Jarné motívy v paličkovanej čipke (24.03.2018)
Petržalka nečaká so založenými rukami (18.03.2018)
Chcete zlepšiť svoje prostredie? Využite grant (08.03.2018)
Petržalské školy otvárajú svoje brány (06.03.2018)
Pomohli sme ľuďom bez domova (02.03.2018)
Kam pochovávame zvieratká? (26.02.2018)
Stromy máme pod kontrolou (24.02.2018)
Dopravný podnik obmedzil petržalské spoje (20.02.2018)
Prepravná služba má za sebou stovku výjazdov (20.02.2018)
Petržalská kvapka krvi opäť úspešná (14.02.2018)
Petržalská kvapka krvi (14.02.2018)
Petržalskí piataci sú nadpriemerní (14.02.2018)
Starosta Petržalky sa zaujímal o petržalskú hrádzu (07.02.2018)
Nové ihrisko na Tyršovom nábreží (29.01.2018)
Na zaplatenie dane za psa vás mestská časť upozorní (26.01.2018)
Starostovi Petržalky dnes poslanci zvýšili plat (23.01.2018)

Petržalka, 27. 07. 2018 | Prečítané: 461 | Rubrika: Veda a spoločnosť

Doba slovenská
BILLA
Webhouse.sk
Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Sociálne siete
Anketa
Súhlasíte s finančnou odlukou cirkví od štátu?

Rozhodne áno (714 hl.)
 
Viac áno, ako nie (184 hl.)
 
Viac nie, ako áno (170 hl.)
 
Rozhodne nie (182 hl.)
 

Celkom hlasovalo: 1250
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
Lipka – diskusné fórum
Lipka
Diskuteri.sk
Diskuteri.sk
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Biblia očami vedy
Biblia očami vedy
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Spotrebiteľská Poradňasc
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore