www.humanisti.sk
Súťaž o knihu
Webhouse.sk
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVAAteisti Českej republiky Voľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam Roman
Spolupracujeme
Slovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.skdTest
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @409
Počítadlo


Spam poison

Pavol Rankov – Matky

Pozvánka na prezentáciu novej knihy

22. 2. má Artforum 22 rokov.

Pri tej príležitosti vás srdečne pozývame na prezentáciu novej knihy slovenského spisovateľa Pavla Rankova Matky, ktorá sa uskutoční 22. februára 2012 o 19.00 h v Artfore na Kozej ulici v Bratislave.

Večerom bude sprevádzať a s autorom debatovať Dado Nagy.

O knihe:

Pavol Rankov – MatkyRomán o viere a vine výlučne v ženskom podaní: Každá z nich je dcéra a každá z nich je matka.

Kniha zachytáva obdobie od konca druhej svetovej vojny až po súčasnosť. Hlavné protagonistky od seba a svojich neľahkých osudov delí šesťdesiatsedem rokov. Na začiatku románu sa ocitáme v malej slovenskej dedinke v roku 1944, v momente, keď sa mladá Zuzana teší zo svojej romantickej lásky zamknutá v izbe s ruským vojakom:

„Zvery v ruji. Nič vás nevyruší.“
Pokrútila hlavou a vzdychla.
„Lenže toto je môj dom,“ povedala už takmer nahlas.
„A moja dcéra.“

Veľmi náročný vzťah matka – dcéra rieši aj druhý príbeh – príbeh tehotnej študentky spoločenských vied Lucie, ktorá sa vo svojej odbornej práci zaoberá témou realizácie materstva v špecifickej spoločensko-historickej situácii. Má pred sebou skvelý materiál – ozajstný príbeh dnes už starej Zuzany, ktorá vychovávala svoje dieťa dlhé roky ruskom lágri, kde sa i narodilo. A nielen to. Lucia má pred sebou rovnako komplikovaný vzťah s vlastnou matkou ako jej omnoho staršia kamarátka Zuzana.

Muži hrajú v novom Rankovovom románe len okrajovú úlohu. Svet tejto knihy je mocným včelím rojom samičiek, v ktorého strede stoja dve ženy – silné rebelky a buričky vo vzťahu k matkám a neisté, pochybujúce bytosti smerom k vlastným deťom.

Už tým je nová kniha Pavla Rankova v patriarchálnom svete slovenského písomníctva výnimočná a hodná povšimnutia.

Témou diela je materstvo, respektíve jeho realizácia v špecifickej spoločensko-historickej situácii. Chronologický dej rámcuje expozícia na Vianoce roku 1944 v malej dedine na severovýchode Slovenska a rozuzlenie o deväť, respektíve o šesťdesiat sedem rokov neskôr na tom istom mieste.
(anotácia na obale knihy)

O spisovateľovi:

Pavol RankovPavol Rankov sa narodil v roku 1964 v Poprade. V súčasnosti pracuje a žije v Bratislave. Vydal tri poviedkové zbierky a román Stalo sa prvého septembra (alebo inokedy), ktorý získal viacero ocenení a jeho dramatizáciu zaradilo do svojho repertoáru aj SND. Autorove knihy boli preložené do arabčiny, maďarčiny, poľštiny, češtiny, chorvátčiny, slovinčiny a bulharčiny.

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

Vydavateľstvo Artforum
Vydávanie kníh sa v Artfore začalo presne tak, ako viaceré dôležité kroky v našich životoch – otázkou: prečo to neurobiť? Začali sme teda vydávať tie, ktoré nám na pulte najviac chýbali a chceli sme ich tam mať. A pretože pre nás kniha nie je len spotrebný materiál, ale životná nutnosť, je dôležité dať knihe, jej myšlienkam a posolstvu aj formu, ktorá jej prináleží.
Čerpané z: vydavatelstvo.artforum.sk a inforum.artforum.sk

Artforum, 20. 02. 2012 | Prečítané: 4353 | Rubrika: Rubrika pána Rubika

Webhouse.sk

Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Voliči, pozor na Kisku!
Keď klamal v minulosti, bude klamať aj v budúcnosti. Pozri: Kiska povedal: „Nezaložím stranu.“ a Kiska je hanba Slovenska.
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore