www.humanisti.sk
www.humanisti.sk
Inzeráty
Predám ochrannú známku s logom
Jedálny lístok
BILLA
Webhouse.sk
Humanistická zbierka
Transparentný účet pre humanistov
Humanisti, už môžete pomáhať aj cez transparentný účet. Pozri: Zbierka na pomoc chudobným.
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVA Voľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam RomanSlovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.sk
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @307
Počítadlo


Spam poison

Participatívny rozpočet je v rukách Banskobystričanov – rozhodnú o sume takmer 20 000 eur

Návrhy projektov možno podať do 15. marca 2015

Ako sa zapojiť do participatívneho rozpočtu?V tomto ročníku participatívneho rozpočtu občania Banskej Bystrice rozhodnú o použití sumy 19 343 eur. Na Prvom diskusnom fóre participatívneho rozpočtu pre Banskú Bystricu, ktoré sa konalo koncom januára 2015, boli stanovené prioritné témy ako Kultúra a história, Mládež a šport, Aktívne občianstvo a komunitný rozvoj, Zeleň v meste a verejné priestory. Návrhy projektov možno podať do 15. marca 2015.

„Participatívny rozpočet je potrebné chápať ako komplexný celok (komplex občianskych aktivít) – verejné diskusné fóra, verejné stretnutia občanov v období medzi fórami a práca v tematických skupinách. Tie predstavujú jedinečný a momentálne nenahraditeľný spôsob aktivizácie občanov pre rozvoj mesta. Na nich si zažívajú občania aktívnu a tvorivú spoluprácu v občianskej komunite. Zároveň sa na nich učia navzájom sa počúvať a zdieľať odlišné názory, argumentovať a zvažovať. Učia sa ako efektívne pracovať v skupinách a rozvíjať riešenia v prospech mesta,“ priblížila Daniela Haragová z Koordinačnej rady participatívneho rozpočtu.

V roku 2015 budú Banskobystričania rozhodovať o sume vo výške 19 343 eur. Suma je vyrátaná z celkového počtu obyvateľov Banskej Bystrice ku koncu roka 2014, vynásobená 25 centami na obyvateľa. Podľa štatistík matričného úradu k 30. septembru 2014 bol počet obyvateľov Banskej Bystrice 77 375.

Na Prvom diskusnom fóre participatívneho rozpočtu pre Banskú Bystricu, ktoré sa konalo vo štvrtok 29. januára 2015, boli stanovené prioritné témy ako Kultúra a história, Mládež a šport, Aktívne občianstvo a komunitný rozvoj, Zeleň v meste a verejné priestory.

„Zároveň boli zvolení 8 členovia Koordinačnej rady, ktorá zabezpečuje efektívnu koordináciu v procese participatívneho rozpočtu, tak medzi jednotlivými tematickými skupinami, ako aj s orgánmi mesta,“ uviedol Miroslav Šimkovič z Koordinačnej rady participatívneho rozpočtu.

Ak sa chcete zapojiť do participatívneho rozpočtu, stačí mať nápad/podnet, ktorý spracujete do podoby jednoduchého projektu. Ako vypracovať projekt sa dozviete na stretnutiach tematických skupín. Tematické skupiny slúžia ako priestor pre stretávanie sa ľudí, ktorých spája spoločná oblasť záujmu, s cieľom navzájom si pomôcť alebo sa inšpirovať pri tvorbe riešení pre mesto v podobe projektových návrhov.

Na Prvom diskusnom fóre 2015 určili jeho účastníci kritériá, podľa ktorých budú hodnotené projekty v procese ich výberu. Tieto kritériá boli stanovené pre každú tematickú skupinu zvlášť:

  • Tematická skupina Kultúra a história: zapojenie dobrovoľníctva, podpora lokálnych a mladých umelcov, trvalá udržateľnosť – tradícia, zapojenie všetkých skupín obyvateľov, podpora významných výročí mesta, prispenie k popularizácii a dobrému menu mesta,
  • Tematická skupina Mládež a šport: dostupnosť pre verejnosť (športoviská), schopnosť zaujať a osloviť široké vrstvy mládeže, zaangažovanie dobrovoľníkov na realizácii projektu, udržateľnosť (opakovanie, údržba…),
  • Tematická skupina Aktívne občianstvo a komunitný rozvoj: dosah projektu (merateľný výstup – počet), trvalá udržateľnosť, počet zapojených občanov do projektu, publicita a propagácia projektu, záverečný event,
  • Tematická skupina Zeleň v meste a verejné priestory: udržateľnosť (prospech po dobu viac ako 1 obdobia), zvýšenie funkčnosti (atraktivity, kvality), zapojenie dobrovoľníkov, počet ľudí zapojených do prípravy projektu.

Návrhy projektov možno podať do 15. marca 2015 elektronicky, resp. do 16. marca 2015 v Klientskom centre na Mestskom úrade. Maximálna suma na jeden projekt je stanovená vo výške 5 000 eur. O tom, ktoré nápady budú podporené, sa bude rozhodovať na Druhom diskusnom fóre 21. mája 2015.

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

Participatívny rozpočet pre Banskú Bystricu
– je proces priamej, dobrovoľnej a všeobecnej demokracie zabezpečujúcej ľuďom možnosť diskutovať o všetkom, čo súvisí s verejným rozpočtom a politikou a zároveň prijímať relevantné rozhodnutia
Čerpané z: www.pr.banskabystrica.sk a www.facebook.com/groups/PRpreBB

PRpreBB, 27. 02. 2015 | Prečítané: 876 | Rubrika: Veda a spoločnosť

Doba slovenská
BILLA
Webhouse.sk
Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Sociálne siete
Anketa
Súhlasíte s finančnou odlukou cirkví od štátu?

Rozhodne áno (701 hl.)
 
Viac áno, ako nie (179 hl.)
 
Viac nie, ako áno (166 hl.)
 
Rozhodne nie (175 hl.)
 

Celkom hlasovalo: 1221
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
 Re: Trump sa správa ako Hitler
15-09-20 * 10:00
 Ktorí?
15-09-20 * 09:33
 Re: No tak!
15-09-20 * 08:30
Lipka – diskusné fórum
Lipka
Diskuteri.sk
Diskuteri.sk
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Biblia očami vedy
Biblia očami vedy
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Spotrebiteľská Poradňasc
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore