www.humanisti.sk
www.humanisti.sk
Inzeráty
Predám ochrannú známku s logom
Jedálny lístok
BILLA
Webhouse.sk
Humanistická zbierka
Transparentný účet pre humanistov
Humanisti, už môžete pomáhať aj cez transparentný účet. Pozri: Zbierka na pomoc chudobným.
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVA Voľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam RomanSlovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.sk
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @033
Počítadlo


Spam poison

Otázky a odpovede zo života

Rozhovor s Michalom Černíkom na námet Knihy ľudských prianí

Ak je dnešný svet horší než vy, nech vás neprinúti k tomu, aby ste boli rovnakí ako on. Nech žiť pre vás znamená viac než byť len živý.

Skutočne si myslíte, že svet je horší než Vy?

Michal ČerníkAni v myšlienkach som nepomyslel na smrť niekoho iného len preto, že by mi to prinieslo úžitok. Je mi odporná chamtivosť, mojou životnou motiváciou nikdy nebola kariéra a peniaze za každú cenu. Nesúhlasím so žiadnou vojenskou agresiou, nech sa to nazýva trvalá sloboda alebo akokoľvek inakšie, pravými cieľmi všetkých regionálnych vojen dnešného sveta sú zisky a politická moc. Pre globálnych hráčov sveta ľudský život nemá reálnu cenu, zatiaľčo pre mňa má každý ľudský život rovnakú cenu ako môj život. Potom si skutočne môžem myslieť, že svet je horší než ja.

Čo pre Vás znamená žiť viac než byť len živý?

Väčšina ľudí, spracovaná masmédiami a reklamou, sa stáva iba konzumentmi života. Večer im k uspokojeniu životných potrieb stačí sadnúť si pred televíznu debnu a čumieť na seriály alebo na šport. Ľudia sú živí, ale nežijú, necítia, len spotrebovávajú, ich život je duchovne vyprázdnený. Chcú len brať, ale už nie taktiež niečo dávať. Tento životný štýl je mi bytostne cudzí.Ako zľahka prelietavajú vtáky ponad nás i našu samotu. Prajem vám však, aby vaše sny preleteli dobu a vyčkali na potomkov, ktorí ich postavia na zem.

Ktoré Vaše sny podľa Vás naši potomkovia postavia na zem?

Predovšetkým ideály spoločnosti, ktorá je sociálne spravodlivá, ktorá odzbrojila svoje myslenie a zbrane hromadného ničenia definitívne zanechala minulosti, a ktorá sa k prírode a matičke Zemi chová ako k vlastnému dieťaťu.Žiadny tvor neklame okrem človeka. Prajem vám, aby ste o to viac hladovali po pravde.

Darí sa Vám rozpoznať lož od pravdy?

Michal ČerníkSnažím sa o to. Moja novinárska profesia a zvedavosť mi dali nahliadnuť za oponu mocenských čachrov a rozlišovať medzi pravdou, polopravdou, bludom, demagógiou a lžou. Dcéra mi hovorí: A k čomu ti to je, aj tak s tým nič nenarobíš. A ja jej na to vravím: Nie je mi to k ničomu, ale aspoň viem, komu nemám tlieskať. Myslím, že súčasná domáca i svetová politika je celkom cynicky pragmatická a niekedy i z nedostatku múdrosti a prozreteľnosti z väčšej časti založená na klame, na klamstvách a na dogmách.

Skutočne toľko hladujete za pravdou?

Áno, sú pravdy víťazov a pravdy porazených, a tie sú vždy krátke, sú pravdy bohatých a pravdy chudobných, a tie vždy stoja proti sebe, sú pravdy doby a pravdy dejín, a tie sa vždy líšia, sú pravdy rozumu a pravdy emócií, sú pravdy účelu a pravdy poznania, a sú vcelku jednoduché pravdy života, a tie prežijú všetko. Snažím sa rozlišovať hranice medzi týmito polohami právd. Niekedy si nahováram, že sa mi to aj darí. Bohužiaľ, väčšina ľudí sa dnes pravdy úplne pragmaticky zrieka ako prežitku, a tak si zachraňuje dočasnú ľahkosť bytia.Nemusíte poznať chudobu, ale prajem vám, aby ste si vážili toho, čoho sa vám teraz dostáva.

Poznali ste chudobu?

V detstve a v mladosti som chudobu skutočne poznal. Ocko nesúhlasil s politickým dianím v päťdesiatych rokoch minulého storočia, ako dôstojník generálneho štábu bol prepustený, postupne ho vyhadzovali z každej práce, až skončil ako baník v Kladne. Peňazí bolo málo a keď po desiatich rokoch zomrel, mamka dostala ten najmenší vdovský dôchodok. Na všetko som si pri štúdiách musel zarobiť peniaze. Vedľa núdze som spoznával, čo to je byť druhoradým človekom. Takáto sociálna skúsenosť ide so mnou celý život.

Čoho si vážite Vy, aj keď sa Vám to dostáva?

Keď som bol v začiatkoch deväťdesiatych rokov mnoho mesiacov nezamestnaný a bez peňazí, kúpil som sedemročnej dcére dva grapefruity; žena ma napomenula, aby som neutrácal. A ja som jej vysvetlil, že dcéra vitamíny potrebuje, a načisto ma desilo, že bude žiť v chudobe, ktorú som v detstve poznával ja sám a nemali sme peniaze na podstatné veci ako jedlo, oblečenie a uhlie. Našťastie sa tak nestalo. Žijeme pomerne skromne, ale máme toľko peňazí, aby sme ich nemuseli vo vrecku prepočítavať a mohli si kúpiť nielen tie dva grepy. Pretože som poznal chudobu, vážim si všetko, čoho sa mi teraz dostáva k normálnemu žitiu. Mám teda všetko, čo si nemôže dopriať takmer 98 percent biednych obyvateľov tejto planéty.Prajem vám, aby ste žiadnu vieru nestavali nad pravdu. Aby ste z viery čerpali silu, ale nikdy sa od nej nenechali spútať a vydierať.

Poznali ste vo svojom živote chvíle, kedy sa viera postavila nad pravdu?

Michal ČerníkSpoznával som celý život, že sa vždy nejaká viera postavila nad pravdu, aj keď tá viera bola bludom, mýtom, dogmou. Mamička bola silne veriaca katolíčka a katolíctvo zo všetkých kresťanských náboženstiev je najviac založené na bludoch. Keď sme sa na vysokej škole učili marxizmus-leninizmus, uvedomoval som si po prvý raz niektoré dogmy. A v nich sme žili desiatky rokov. Po prevrate sa opäť hlásal celý rad bludov, tie sa stali vierou, ignorovali úplne normálny zdravý rozum. Zo všetkých bludov uvediem onú slepú vieru v trhové vzťahy, ktoré ako boh všetko za nás vyriešia, a kapitalizmus, ktorý je velebený ako jediný a najlepší zo všetkých systémov.

Kedy viera spútava a vydiera?

Vtedy, keď vás zbavuje vlastného myslenia, keď s vami manipuluje, keď sa stávate poslušným a príčinlivým vykonávateľom nejakej obludnej ideológie a cudzej zvole. Stávate sa fanatikom, sfanatizuje sa spoločnosť. Celé ľudské dejiny sú o tom – až po dnešok.Nenahovárajte si, že ste slobodní, dokiaľ sa nenaučíte slobodne myslieť a nezameriate sa k odvahe slobodne konať.

Myslíte si, že sa Vám darí slobodne myslieť a máte odvahu slobodne konať?

Myslím, že sa mi darí už niekoľko desiatok rokov slobodne myslieť, väčšine spoločnosti sa nedarí ani to. Ale na druhej strane som vždy zvažoval, ako je pre mňa existenčne a umelecky nebezpečné slobodne konať, nebol som žiadny hrdina a bojovník, chcel som si uchovať právo na normálny občiansky a umelecký život. Teraz, čo som na dôchodku a som tak trochu existenčne i nezávislý, dovoľujem si ten prepych nielen slobodne a nahlas myslieť, ale i slobodne sa rozhodovať. A zároveň spoznávam, že kritické myslenie je vždy, aj v demokratickej spoločnosti, trestané.Pod rovnakým nebom, na tej istej zemi, s tými istými ľuďmi vám prajem iný možný svet.

Môžete byť konkrétny a vysvetliť, ako si predstavujete iný možný svet?

Predovšetkým je to svet, kde nad sociálnym darvinizmom zvíťazila sociálna spravodlivosť, kde nad chamtivosťou a egoizmom zvíťazila ľudská solidarita, kde sa ľudia nedelia na triedy či na kasty, na elity a tých ostatných. Je to systém takej úrovne demokracie, ktorý neslúži bohatej menšine, neslúži ani väčšine, ale bez rozdielu slúži všetkým občanom, kde zákony slobodu ochraňujú a hlavne trestajú jej zneužívanie. Peniaze nie sú cieľom ale prostriedkom k zachovaniu dôstojného života ľudí. Piliermi spoločenských hodnôt sú humanistické a všeľudské princípy. Verím, že taký svet je možný a vy sa ho dožijete.Nech vždy zvažujete, čo musíte obetovať, keď prijmete niekoho priazeň.

Prijali ste niekedy niekoho priazeň a čo ste museli pre to obetovať? Ľutujete to?

Michal ČerníkPokiaľ si chce človek zachovať normálnu existenciu, tak v každom systéme, v tom minulom i v tom dnešnom, musí voliť určité kompromisy. Napríklad som prijímal priazeň minulého systému s vedomím niektorých kompromisov a zároveň s vedomím vlastných limitov, ktoré nesmiem prekročiť. Medzi ne napríklad patrí to, že ak nemôžem vysloviť pravdu, tak ju nebudem umlčiavať. Nebudem hovoriť to, čo si nemyslím, ale budem radšej mlčať. Ak nemôžem niekomu pomôcť, nebudem ho odpisovať. A keď ma v roku 1973 na päť týždňov zavreli v Ruzyni na základe krivého obvinenia, nepodpísal som spoluprácu, nenechal som sa vmanipulovať do role udavača. Tak by som mohol pokračovať vo výpočte limitov. Nová doba ma síce učinila relatívne slobodným, ale už som nemal chuť prijímať niečiu priazeň. Niektoré pravdy mám potrebu vysloviť, inak by som sa nimi dusil. A potom si aj vyčítam, prečo neviem konať oportunisticky, mal by som to v živote jednoduchšie.Nech nežijete proti svojim názorom, proti svojmu svedomiu, proti pravdám života.

Vám sa to darí?

Práve preto, že vo svojom konaní nie som pragmatik ale ani realista, myslím si, že som nežil proti svojim názorom, proti svojmu svedomiu, proti pravdám života, ktoré sú i mojimi pravdami. Môj vzťah medzi svedomím, myslením a konaním bol a je veľmi priateľský.

Ďakujem za rozhovor.

Michal Černík vydal cez štyri desiatky kníh rôznych žánrov pre deti a pre dospelých. Citácie sú čerpané z knihy s názvom Kniha ľudských prianí, ktorú vydalo vydavateľstvo BALT-EAST (Antonín Drábek).

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

Ján Parada
laik s celoživotným vzdelávaním
Čerpané z:
vlastný zdroj

Ján Parada, 04. 08. 2010 | Prečítané: 4332 | Rubrika: Kto sú humanisti?

Doba slovenská
BILLA
Webhouse.sk
Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Sociálne siete
Anketa
Súhlasíte s finančnou odlukou cirkví od štátu?

Rozhodne áno (701 hl.)
 
Viac áno, ako nie (179 hl.)
 
Viac nie, ako áno (166 hl.)
 
Rozhodne nie (175 hl.)
 

Celkom hlasovalo: 1221
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
 Re: Pokrytectvo
18-09-20 * 15:59
 Re: Trump sa správa ako Hitler
15-09-20 * 10:00
 Ktorí?
15-09-20 * 09:33
Lipka – diskusné fórum
Lipka
Diskuteri.sk
Diskuteri.sk
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Biblia očami vedy
Biblia očami vedy
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Spotrebiteľská Poradňasc
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore