www.humanisti.sk
www.humanisti.sk
Inzeráty
Predám ochrannú známku s logom
Jedálny lístok
BILLA
Webhouse.sk
Humanistická zbierka
Transparentný účet pre humanistov
Humanisti, už môžete pomáhať aj cez transparentný účet. Pozri: Zbierka na pomoc chudobným.
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVA Voľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam RomanSlovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.sk
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @628
Počítadlo


Spam poison

O titul Strom roka súťaží aj najväčší slovenský gaštan z Častej

Hlasovanie

Motto: Stromom môžeme len závidieť.

Ich úctyhodný vek, krásu, vytrvalosť a odolnosť voči ľudskej slepote. A pokoru, ktorú ak objavíte, vám priam vyráža dych.

Strom roka 2011Od dnes do 30. septembra 2011 môžete poslať hlas jednému z dvanástich finalistov ankety Strom roka a podporiť tak jeho ošetrenie. Poslaním ankety, ktorej deviaty ročník vyhlásila Nadácia Ekopolis, je upozorniť na staré, vzácne či ohrozené stromy a vzbudiť záujem ľudí o životné prostredie. Víťazný Strom roka 2011 bude reprezentovať Slovensko v súťaži Európsky strom roka. Hlavným partnerom ankety je Nadácia Slovenskej sporiteľne. Anketu ďalej podporili ISA Slovensko (Medzinárodná arboristická spoločnosť), Záhradníctvo A.B.I.E.S., Vydavateľstvo Dajama a Kníhkupectvo Artforum a International Visegrad Fund.

Do májovej uzávierky prišlo až 91 stromov z celého Slovenska, čo je o päť viac ako minulý rok.

„Nominované stromy reprezentovali viac ako 30 rôznych druhov drevín. Najväčšie zastúpenie medzi nominovanými stromami mali už tradične lipy, v tomto roku ich bolo 20. Za nimi nasledovali duby a platany,“ povedal Milan Hronec, programový manažér Nadácie Ekopolis.

Z prihlásených stromov vybrala porota 12 finalistov.

„Najmladšia je 100-ročná čerešňa mahalebková z Bratislavy, ktorá vyrástla na hradnom brale. Medzi najstarších spomedzi finalistov patrí chránený 500-ročný gaštan jedlý z Častej (okres Pezinok), najväčší gaštan na Slovensku a rovnako stará lipa malolistá z Kameničian (okres Ilava), ktorej koruna pripomína srdce. Vo finále sú najpočetnejšie zastúpené lipy – až tri. Nechýbajú ani exotické druhy ako katalpa bignóniovitá či borovica vejmutovka. O titul Strom roka 2011 sa uchádza aj 400-ročný dub letný z Podlužian ( okres Bánovce nad Bebravou) známy aj ako Rákoczyho dub. Len pre zaujímavosť, súčet odhadovaného veku 12 finalistov je 3670 rokov,“ pokračuje Milan Hronec.

Hlasovanie o víťaza ankety sa začalo na festivale Pohoda v Trenčíne (7. 7. 2011) a bude trvať do 30. septembra 2011. Fotografie a príbehy stromov – finalistov sú uverejnené na webovej stránke Nadácie Ekopolis (www.ekopolis.sk). Hlasovať za svoj strom môže každý, prostredníctvom SMS správy (na č. 7775, v tvare: Strom medzera a číslo stromu od 0 – 12), hlasovacieho lístka, pohľadnice alebo priamo na internete.

Koncom októbra bude súťaž vyhodnotená a strom s najvyšším počtom hlasov získa titul Strom roka 2011 a bude reprezentovať Slovensko v súťaži Európsky strom roka. Súčasne dostane odmenu v podobe dendrologického posudku od ISA Slovensko a finančný príspevok na ošetrenie 333 eur. Stromy, ktoré sa v ankete umiestnia na 2. a 3. mieste tiež získajú peňažnú sumu 333 eur, ktorá môže byť použitá na ich ošetrenie alebo na úpravu okolia.

Traja nominujúci budú odmenení hodnotnými knižnými darmi od Vydavateľstva Dajama, traja hlasujúci zase knižnými poukážkami vo výške 50 eur od kníhkupectva Artforum.

Dvanásť finalistov ankety Strom roka 2011

1

Čerešňa mahalebková

Bratislava – Staré mesto

100 rokov
2

Gaštan jedlý

Častá (okr. Pezinok)

500 rokov
3

Topoľ čierny

Majcichov (okr. Trnava)

200 rokov
4

Platan javorolistý

Hlohovec

220 rokov
5

Jarabina oskorušová

Bošáca – Zabudišová (okr. Nové mesto n. Váhom)

350 rokov
6

Dub letný

Podlužany – Maďarová (okr. Bánovce n. Bebravou)

400 rokov
7

Lipa malolistá

Kameničany (okr. Ilava)

500 rokov
8

Lipa veľkolistá

Žilina

350 rokov
9

Katalpa bignóniovitá

Hnúšťa (okr. Rim. Sobota)

180 rokov
10

Borovica vejmutovka

Stará Ľubovňa

350 rokov
11

Topoľ biely

Brezovica ( okr. Sabinov)

200 rokov
12

Lipa malolistá

Lipany (okr. Sabinov)

320 rokov

Príbehy nominovaných stromov:

Čerešňa mahalebkováStrom č. 1 – Čerešňa mahalebková (Prunus mahaleb L.), Bratislava – Staré mesto, Žižkova ulica pod Hradným bralom, vek: 100 rokov, výška: 5 m, obvod: 80 cm.

Mahalebka patrí medzi zriedkavejšie druhy čerešní a táto sa na hradnom brale uchytila náhodne, ako náletová drevina. To, že dokázala na takomto extrémnom mieste prežiť, je symbolom jej životaschopnosti a rozhodne patrí medzi zaujímavosti Podhradia.

Gaštan jedlýStrom č. 2 – Gaštan jedlý (Castanea sativa ), Častá, okraj vinohradov (okres Pezinok), vek: 500 rokov, výška: 23 m, obvod: 830 cm.

Kataster obce Častá je známy hojným výskytom gaštanov. Je dokonca možné, že aj jej názov je odvodený od latinského názvu „Castanea sativa“. Tento jedinec je naozaj unikátny, je to najväčší jedlý gaštan na Slovensku a patrí aj medzi najmohutnejšie a najstaršie stromy u nás. Rastie pri vinohradoch, neďaleko hradu Červený kameň. Za chránený bol vyhlásený v roku 1998.

Topoľ čiernyStrom č. 3 – Topoľ čierny (Populus nigra), Majcichov, lokalita Na lúkach, solitér pri poľnej ceste (okres Trnava), vek: 200 rokov, výška: 24 m, obvod: 640 cm.

Najstarší a najväčší strom v katastri je jedným z posledných pamätníkov rozsiahlych lužných lesov na nive Dudváhu, ktoré padli za obeť regulácii. Podľa odhadu veku, v čase jeho zrodu na začiatku 19. storočia, sa skončila jedna z morových epidémií. Zdravý a vitálny strom tak symbolizuje aj zrod nového života. Napriek svojmu veku a mnohým búrkam, ktoré ustál v otvorenej krajine, je stále vitálny a v dobrej kondícii. Strom rastie neďaleko pozostatkov veľkomoravskej pevnosti.

Platan javorolistýStrom č. 4 – Platan javorolistý (Platanus acerifolia), Hlohovec, historický park pri kaštieli v meste, vek: 220 rokov, výška: 30 m, obvod: 470 cm.

Strom rastie v najväčšom platanovom háji v strednej a pravdepodobne aj v celej Európe, v historickom parku pri kaštieli, ktorý je evidovaný ako genofondová plocha. Háj dal vysadiť koncom 18. storočia majiteľ hlohoveckého zámku – kancelár Jozef Erdődy. So svojou manželkou nemohli mať deti a možno aj to prispelo k tomu, že pod platanom sa tajne stretával so svojou slúžkou. Keď otehotnela, dozvedela sa o tom jeho manželka Alžbeta Mayerová a dala slúžku vyhnať. Následne potom sa z platana odlomil jeden z konárov, ktoré dovtedy tvorili symbol srdca. Odvtedy je srdce vytvorené z konárov otvorené. A také otvorené srdcia majú vraj aj Hlohovčania…

Jarabina oskorušováStrom č. 5 – Jarabina oskorušová (Sorbus domestica), Bošáca – Zabudišová, časť Chvílovec (okres Nové mesto nad Váhom), vek: 350 rokov, výška: 20 m, obvod: 440 cm.

Strom je skvostom medzi stovkami oskorúš v Bielych Karpatoch a ozdobou kultúrnej krajiny. Býval miestom zastávok detí, ktoré až do roku 1960 chodievali pešo do školy. Vraj v jeho okolí v noci aj „čosi“ strašilo, prepadávalo okoloidúcich a strhávalo z nich šaty. Poveru možno len vytvoril a udržiaval jej majiteľ, aby uchránil úrodu vzácneho ovocia pred zlodejmi. Strom stále rodí chutné plody, ktoré sú vhodné na sušenie, zaváranie a na výrobu pálenky, tradičnej oskorušovice.

Dub letnýStrom č. 6 – Dub letný (Quercus robur L.), Podlužany, časť Maďarová (Bánovce nad Bebravou), vek: 400 rokov, výška: 25 m, obvod: 455 cm.

V katastri obce nazývanom Maďarová rastie dub, ktorý aj svojim historickým významom priťahuje pozornosť nielen domácich obyvateľov, ale v poslednej dobe čoraz častejšie aj celých autobusových zájazdov zo Slovenska a Maďarska. Traduje sa, že na prelome 17. a 18. storočia si postavil pri tomto dube svoj vojenský tábor František Rákóczy, významná osobnosť odboja proti nadvláde Habsburgovcov. Odtiaľto aj so svojim vojskom tiahol v r. 1708 do poslednej významnej bitky proti cisárskym vojskám, bitky pri Trenčianskej Turnej. V pamäti domácich sa uchoval ako symbol odboja proti krutovláde a na jeho počesť bol pomenovaný ako Rákoczyho dub.

Lipa malolistáStrom č. 7 – Lipa malolistá (Tilia cordata), Kameničany, centrum obce (okres Ilava), vek: 500 rokov, výška: 22 m, obvod: 550 cm.

Lipa v Kameničanoch rastie presne v centre obce. Priamo pri nej je autobusová zastávka, možno práve preto, lebo ľudia sa pri nej v minulosti často a radi pristavili. Tvar jej koruny nápadne pripomína srdce. Vo vnútri kmeňa lipy je bútľavina, ktorá generáciám detí slúžila ako dobrá skrýša pri schovávačke. Pre domácich je malým zázrakom, pretože napriek pokročilému veku sa po dlhej zime vždy zobúdza a ako srdce dediny „bije“ naďalej.

Lipa veľkolistáStrom č. 8 – Lipa veľkolistá (Tila platyphyllos Scop.), Žilina, park pri Budatínskom hrade, vek: 350 rokov, výška: 27 m, obvod: 620 cm.

Táto lipa je najstarším a jedným z najmohutnejších stromov v parku pri Budatínskom hrade, živým pamätníkom jeho dejín. Vysadená bola pravdepodobne na začiatku 18. storočia, pri úprave vtedajšieho parku. Jeho majiteľmi boli v tom období Suňogovci. Podľa archívnych materiálov úpravy parku realizoval záhradník Ján František Roder, pôvodom zo Sliezska. Lipu dnes v parku „strážia“ drevení pltníci na Váhu, ktorí sú súčasťou expozície Považského múzea.

Katalpa bignóniovitáStrom č. 9 – Katalpa bignóniovitá (Catalpa bignonioides Walt.), Hnúšťa, Mariássyho záhrada na Francisciho ul. (okres Rimavská Sobota), vek: 180 rokov, výška: 11 m, obvod: 379 cm.

Katalpa v Hnúšti predstavuje najväčší exemplár tohto nezvyklého druhu v regióne. Jej jedinečnosť zvýrazňuje aj netypický, čiastočne poliehavý rast. Celé generácie detí sa tu hrávali a preliezali jej vodorovný kmeň priam položený na zemi. Park, v ktorom dnes rastie, založil koncom 19. storočia miestny zemepán Fáji. Dnes nesie názov Mariássyho záhrada.

Borovica vejmutovkaStrom č. 10 – Borovica vejmutovka (Pinus strobus L.), Stará Ľubovňa, Ľubovnianske kúpele, vek: 350 rokov, výška: 25 m, obvod: 590 cm.

Na trase náučného chodníka v lesoparku v Ľubovnianskych kúpeľoch rastie niekoľko exemplárov borovice vejmutovky, ktoré patria medzi najvzácnejšie dominanty lesoparku. Drevina pôvodne pochádza zo severovýchodnej Ameriky, kde tvorí rozsiahle porasty. U nás sa pestuje od konca 18. storočia a pre rýchly rast a majestátny tvar koruny je vzácnou a hodnotnou parkovou drevinou. Nominovaná borovica je najväčšia zo spomínaných a priťahuje pozornosť mnohých návštevníkov kúpeľov, ktorí čerpajú energiu a vnímajú liečivé vyžarovanie z jej členitého kmeňa.

Topoľ bielyStrom č. 11 – Topoľ biely (Populus alba L.), Brezovica, za obcou pri poľnej ceste, na ľavom brehu Torysy (okres Sabinov), vek: 200 rokov, výška: 25 m, obvod: 610 cm.

Nominovaný strom je najväčším z posledných šiestich topoľov, ktoré sa zachovali z pôvodnej topoľovej aleje. Aleju dal vysadiť miestny šľachtic z rodu Berzeviczyovcov ako dar pre svoju milovanú manželku, ktorá sa rada prechádzala po okolitej prírode. Okoloidúcich zaujme nielen svojou mohutnosťou, ale aj zaujímavou štruktúrou koruny, vďaka čomu strom pôsobí majestátne, staroveko až mysticky. Spomínané stromy prepájajú minulosť tohto miesta s prítomnosťou už viac ako 200 rokov.

Lipa malolistáStrom č. 12 – Lipa malolistá (Tilia cordata Miller), Lipany (okres Sabinov), vek : 320 rokov, výška: 23 m, obvod: 536 cm.

Podľa historických údajov na mieste, kde boli založené Lipany v 11. storočí, rástol posvätný staroslovanský lipový háj, ako symbol slovanstva. Tento háj bol takmer celý vyrúbaný, ostalo len posledných sedem líp. Do 16. storočia sa mesto volalo „Sedem Líp“, latinsky Septemthillis, maďarsky Héthárs. Spojenie medzi Lipanmi a lipami nie je len slovnou hračkou, ale skutočným príbehom, hlbokým vzťahom, ktorý si uvedomí každý vnímavý návštevník tohto malebného mesta. Dodnes má mesto sedem symbolických líp vo svojom erbe. Stovky živých líp rastú priamo v meste, ale aj v širšom okolí. Lipa pri kostole sv. Martina však patrí medzi najkrajšie a ľudia ju majú radi ako svoju „čestnú občianku mesta“.

Všetky potrebné informácie o ankete Strom roka 2011 nájdete na www.ekopolis.sk a v článku Strom roka 2011.

Kontakty: Programový manažér Milan Hronec, tel. 048/414 54 78, 0905 266 043, hronec@ekopolis.sk.

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

Nadácia Ekopolis
– víziou nadácie je vyspelá občianska spoločnosť, v ktorej si ľudia uvedomujú svoju zodpovednosť za jej vývoj a za stav životného prostredia. Spoločnosť, v ktorej majú občania záujem zapájať sa do správy vecí verejných, majú odvahu zaujať kritický postoj a záleží im na tom, aby rozvoj našej spoločnosti nebol na úkor budúcich generácií.
Čerpané z: www.ekopolis.sk

Súvisiace články:
V pohorí Považského Inovca ožilo vyše 40 km turistických trás (20.12.2012)
V Štiavnických vrchoch a vo Vtáčniku upravili 100 km trás pre turistov (07.12.2012)
Program Pohoda za mestom podporí ďalšie dobré nápady na skrášlenie oddychových miest (05.12.2012)
Skvalitnili vyše 38 km turistických trás vo Veľkej Domaši a Slanských vrchoch (03.12.2012)
Na juhu Slovenského raja preznačili vyše 38 km chodníkov (29.11.2012)
V Devíne oslávia Deň boja za slobodu a demokraciu pri upravenom pamätníku Brána Slobody (15.11.2012)
Nadácia Ekopolis a Slovnaft vyhlasujú už siedmy ročník grantového programu Zelené oázy (01.11.2012)
Stromom roka 2012 sa stal 138-ročný platan z Komjatíc (25.10.2012)
Druhé kolo výziev (15.10.2012)
V Sásovskej doline si upravili zelené miesto pre oddych (10.10.2012)
Martinské Jedľoviny sa stali krajším miestom oddychu (03.10.2012)
V Sásovej bude Leto v háji (25.09.2012)
Cieľom je zostrojiť e-Slnečnicu – robota na fotovoltaiku (18.09.2012)
V ankete Strom roka zatiaľ vedie orech čierny zo Serede (13.09.2012)
V 1. výzve získalo podporu 15 projektov (01.08.2012)
O titul Strom roka súťaží aj lipa zo Zlatých Moraviec, ktorá má 25 kmeňov (05.07.2012)
Ešte do konca mája môžete prihlásiť svoj strom do ankety Strom roka 2012 (17.05.2012)
Novinky z Nadácie Ekopolis (04.05.2012)
Program Think Big podporí 54 projektov z celého Slovenska (26.04.2012)
Máte nápady na využitie obnoviteľných zdrojov energie? (25.04.2012)
Nadácia Ekopolis vyhlásila 10. ročník ankety Strom roka (23.04.2012)
Pozvánka na spoločné plánovanie (21.04.2012)
Projekt Stromy namiesto letákov (04.04.2012)
Ožije 23 zelených oáz po celom Slovensku (29.03.2012)
260 km turistických trás po celom Slovensku obnovia vďaka programu Živé chodníky (26.03.2012)
Z programu Pohoda za mestom ožije ďalších šesť miest pre oddych a zábavu (22.03.2012)
Program švajčiarsko-slovenskej spolupráce (05.03.2012)
Slovenská lipa na 4. mieste (01.03.2012)
Európsky strom roka 2012 (13.02.2012)
Program Think Big podporí tento rok nápady mladých ľudí celkovou sumou 75 000 eur (09.02.2012)
Pohoda za mestom – 2. ročník (15.12.2011)
Vitajte cyklisti! (07.12.2011)
Nadácia Ekopolis získala ocenenie poroty Rady Európy za krajinu (01.12.2011)
Mesto v krajine, ľudia v meste (24.11.2011)
V Iži otvoria upravený parčík (18.11.2011)
V Prši obnovili parčík zničený povodňami (09.11.2011)
Naše sídlisko – náš priestor (04.11.2011)
Oživme vzťahy v komunite (27.10.2011)
Obnovili turistické značenie vo Veľkej Fatre a Nízkych Tatrách (26.10.2011)
V Bratislave ožil priestor na Mlynoch, aj vďaka Utopii (26.10.2011)
Stromom roka sa stala lipa malolistá z Lipian (20.10.2011)
Získajte grant a žite zelenšie! (14.10.2011)
V Michalovciach upravili okolie jazierka Baňa (11.10.2011)
Trenčianske nábrežie oživí Zátoka pokoja (28.09.2011)
V Liptovskom Mikuláši ožil park pátra Linčovského (22.09.2011)
Cyklofest 2011 (22.09.2011)
Novinky z Nadácie Ekopolis (14.09.2011)
Ešte do konca septembra môžete rozhodnúť o Strome roka 2011 (14.09.2011)
Otvoria náučný chodník v Žiarskej doline (02.08.2011)
Nadačný fond Živá energia podporil jedenásť ďalších nápadov zameraných na úspory a obnoviteľné zdroje energie (08.07.2011)
V Komárne ožila rekreačná zóna (27.06.2011)
Novinky z Nadácie Ekopolis (02.06.2011)
Think Big (10.05.2011)
Strom roka 2011 (09.05.2011)
Fond Živá energia (09.05.2011)

Nadácia Ekopolis, 07. 07. 2011 | Prečítané: 12625 | Rubrika: Veda a spoločnosť

Doba slovenská
BILLA
Webhouse.sk
Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Sociálne siete
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
 Re: Kurča na fazuľke
08-08-20 * 12:17
 Re: Moje poznámky
08-08-20 * 09:55
 Re: Kurča na fazuľke
08-08-20 * 09:39
Lipka – diskusné fórum
Lipka
Diskuteri.sk
Diskuteri.sk
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Biblia očami vedy
Biblia očami vedy
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Spotrebiteľská Poradňasc
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore