www.humanisti.sk
www.humanisti.sk
Inzeráty
Predám ochrannú známku s logom
Jedálny lístok
BILLA
Webhouse.sk
Humanistická zbierka
Transparentný účet pre humanistov
Humanisti, už môžete pomáhať aj cez transparentný účet. Pozri: Zbierka na pomoc chudobným.
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVA Voľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam RomanSlovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.sk
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @608
Počítadlo


Spam poison

O neuroteológii

Pravé spektrum uverejnilo 14. 12. 2009 esej Márie Leitnerovej „Je Boh v mozgu alebo mozog v Bohu?“

Píše sa tam:
„Neuroteológia … predstavuje mozog ako špičkový počítač, ktorý obsahuje všetky „programy“ potrebné pre ľudský život. Tento účelný systém tvorí špecificky ľudské vnímanie sveta a spôsob uvažovania. Ak v mozgu existuje systém pre vnímanie Boha, je skôr dôkazom, než popretím jeho existencie. Podľa neuroteológov Boh vytvoril mozog tak, aby sme ho mohli vnímať, pričom prostriedkom tvorby mohla byť evolúcia. Bez náboženských systémov by žiaden človek nemohol uvažovať o existencii Boha ani zažiť pocit jeho prítomnosti.“

neuróny

S prvými tromi riadkami o tejto tzv. neuroteológii sa dá súhlasiť – až na vedecky sa tváriaci názov predmetu záujmu pseudovedcov či paravedcov – veď len čo do veci zamiešajú božské pôsobenie, strácajú nárok na označenie svojej činnosti za vedeckú.

Štvrtá veta pripúšťa, že niečo môže byť dôkazom aj existencie, aj neexistencie Boha; ja volím toto druhé, lebo tzv. dôkazy existencie Boha ma nepresviedčajú.

Piata veta je kameňom úrazu. Hovorí opatrne o možnosti (postupného) „vytvorenia“ mozgu evolúciou, hoci v podstate ide o „stvorenie“ Adama (naraz) aj s dnešným mozgom. Po poldruha storočí priam bytostného odmietania evolúcie (konkrétne mylného „vzniku človeka z opice“) teológovia naraz vidia postupné premeny potomstva, na ktoré ich nadarmo upozorňoval Darwin. Iste nie preto, aby sa mu pomstili, pripisujú ich autorstvo Bohu, ale nejednotne: podľa jedných stvoril Boh každý druh (species) zvierat a rastlín osobitne, podľa druhých všetko naraz, iba človeka s jeho duchom (a dušou!) osobitne.

Tu je namieste prvá zásadná pripomienka k tejto eseji: Konštatujeme, že teológovia a veriaci veľkých kresťanských cirkví (katolíci a protestanti) ustupujú od pojmu Stvoriteľa (doslovne podľa biblie 6 pracovných dní plus nedeľa) a prechádzajú na Tvoriteľa, ktorý dal povel, aby sa dnešný moderný človek vyvinul evolúciou, ktorá mala trvať a trvala asi pätnásť miliárd rokov; takáto interpretácia je možná, ale nie je čestná. Vyžaduje prinajmenšom verejné vyznanie, že sa (účelovo) mení definícia teologických významov pojmov „stvoriť“, „stvorenie“ ako opaku „vyvinúť“, „vývoj“ a zavádza sa nový pojem „stvorenie vývojom“.

A druhá, russellovská: Otec vývojovej teórie, Charles Darwin, neriešil otázku vzniku života či vesmíru; no my ľudia máme schopnosť extrapolovať a využívame ju. Darwin zistil, že mechanizmus neriadeného a bezcieľneho prírodného výberu mal schopnosť „vytvoriť“ v priebehu času dnešný (miestami obdivuhodný) stav živého sveta. Načo tu uvádzať do hry pojem veľmi neurčitého sprostredkovateľa (Boha)? Vravíte, že všetko musí mať svoju príčinu – iba Boh nie. Logicky rozmýšľajúci človek s tým nemôže súhlasiť. Ak Boh nemusí mať príčinu, nemusí ju mať ani Prírodný výber.

Posledná veta tohto odseku je typu „Či bude zajtra pršať? To závisí od počasia“.
Nezmysel.

Neurovedy sa samozrejme musia zaoberať v rámci všetkých iných aj náboženskými myšlienkami, mémami. Čas ukáže, či a v čom sa náboženské mémy líšia napríklad od príbuzenských, hudobných, obranných atď. mémov.

Posledná veta eseje svedčí o neutešenom stave vzdelávania našich mladých ľudí, usvedčeného v prípade Márie Leitnerovej z Trnavskej univerzity z indoktrinácie: už počas štúdia psychológie je si istá, že … ateizmus môže byť poruchou mozgu. Predpokladám, že väčšina jej spolužiačok a spolužiakov sú moderní mladí ľudia (v podstate a väčšine ateisti) – naozaj na nich vidieť, že sú chorí na mozog?


Dovoľujem si upozorniť čitateľov na dve zaujímavé eseje o tzv. neuroteológii v Zošitoch humanistov, a to v č. 42: Shankar Vedantan: Výskum vzťahov medzi mozgom a religiozitou a v č. 58: Samuel Schirmbeck: Moderní neurológovia a otázka existencie Boha.

Ilustračné foto: © Filipino Voices: Benign0

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

Rastislav_SkodaRastislav Škoda
publicista a vydavateľ  dvojmesačníka Zošity humanistov
Čerpané z:
príspevok je odpoveďou na esej Márie Leitnerovej, študentky psychológie na Trnavskej univerzite

Rastislav Škoda, 15. 12. 2009 | Prečítané: 6834 | Rubrika: Veda a spoločnosť

Doba slovenská
BILLA
Webhouse.sk
Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Sociálne siete
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
 Re: Kurča na fazuľke
08-08-20 * 12:17
 Re: Moje poznámky
08-08-20 * 09:55
 Re: Kurča na fazuľke
08-08-20 * 09:39
Lipka – diskusné fórum
Lipka
Diskuteri.sk
Diskuteri.sk
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Biblia očami vedy
Biblia očami vedy
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Spotrebiteľská Poradňasc
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore