www.humanisti.sk
www.humanisti.sk
Inzeráty
Predám ochrannú známku s logom
Jedálny lístok
Webhouse.sk
Humanistická zbierka
Transparentný účet pre humanistov
Humanisti, už môžete pomáhať aj cez transparentný účet. Pozri: Zbierka na pomoc chudobným.
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVAAteisti Českej republikyVoľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam RomanSlovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.sk
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @068
Počítadlo


Spam poison

Nestrácajme čas!

Výzva odbornej a kultúrnej obce vláde SR, médiám a verejnosti ku klimatickej kríze

Ôsmeho októbra 2018 uverejnila vedecká obec alarmujúce stanovisko. Varovanie Medzivládneho panelu OSN pre klimatickú zmenu znie jasne: Máme len dvanásť rokov na transformáciu spoločnosti a odklon od fosílnych palív, aby sme globálne otepľovanie udržali na hranici 1,5 stupňa Celzia. Inak nezabránime najhorším následkom. Znamená to, že záväzky Parížskej dohody z roku 2015 už nebudú stačiť.

Kolaps je v plnom prúde: úbytok lesov, suchá, požiare, záplavy, závažné znečistenie vody, pôdy a ovzdušia, masové vymieranie živočíšnych druhov, nárast hladiny oceánov, čoraz extrémnejšie výkyvy počasia. Ak nezačneme konať ihneď, za jedno desaťročie sa Zem i naša krajina môžu zmeniť na nepoznanie. Čaká nás kríza energetických a potravinových zdrojov, nárast masovej migrácie či šírenie epidémií. V tejto situácii nebude optimálne fungovať ani ekonomika.

V našej spoločnosti vedieme mnoho legitímnych zápasov – za slobodu a demokraciu, spravodlivosť, zamestnanosť, kvalitné zdravotníctvo či školstvo. Ak však prehráme boj s klimatickou zmenou, prehráme aj všetky ostatné. Nezvratne. Je nutné otvoriť celospoločenskú diskusiu o tom, či je pri súčasnej spotrebe, čerpaní neobnoviteľných zdrojov energie, znečisťovaní ovzdušia a vôd a masívnom výrube stromov reálne možné zachovanie života na Zemi tak, ako ho dnes poznáme.

Nenechajme krátkodobé ekonomické záujmy zvíťaziť nad etikou, solidaritou a osobnou zodpovednosťou za svet, v ktorom žijeme. Väčšina riešení klimatickej krízy je známa, chýba však všeobecná vôľa realizovať ich v praxi. Obmedziť nárast globálneho otepľovania vyžaduje rýchle a ďalekosiahle zmeny a systémové riešenia vo všetkých oblastiach. Prispieť k nim budeme musieť všetci, bez výnimky. Musíme spoločne hľadať také riešenia na zmiernenie klimatickej krízy a jej vplyvov, aby bol dôstojný život nás všetkých naďalej možný – žiadajme preto klimatickú spravodlivosť.

Začiatkom decembra 2018 sa v Katoviciach v Poľsku začala klimatická konferencia COP24 s účasťou viac ako 200 krajín sveta. Chceme, aby sa Slovensko zaradilo medzi krajiny, ktoré aktívne bojujú za okamžité spomalenie klimatickej zmeny. V záujme svojho obyvateľstva a všetkých ľudí tejto planéty. Prajeme si byť krajinou, ktorá inšpiruje k pozitívnej zmene.

PRETO:

Vyzývame vládu Slovenskej republiky, aby čo najskôr uznala klimatickú zmenu ako problém s najvyššou prioritou a predložila verejnosti adaptačné a regulačné stratégie. Žiadame, aby k dôležitým rozhodnutiam prizývala odborníkov a odborníčky dlhoročne aktívne v témach ochrany prírody, obehového hospodárstva, obnoviteľných zdrojov energie, humanitnej environmentalistiky a ďalších, aj sociálnych vied. Aby nasledovala ich odporúčania a aktívne podporovala nimi navrhované riešenia. Vyzývame k urýchleniu ukončenia výroby energie z fosílnych palív (uhlie, zemný plyn) a jej náhradu ekologickejšími zdrojmi energie v čo najväčšom rozsahu.

Vyzývame štátne orgány a samosprávu na spoluprácu s ekologickými organizáciami, aktivistickými a dobrovoľníckymi združeniami a jednotlivcami, ktorí zviditeľňujú, navrhujú a realizujú konkrétne kroky na zlepšenie súčasnej situácie. Tí, ktorí upozorňujú na akútnosť problému, si zaslúžia podporu, a nie represiu.

Vyzývame všetkých verejných činiteľov a činiteľky, ako aj osobnosti spoločenského života, aby situáciu v oblasti klimatických zmien a stavu životného prostredia nepodceňovali. Je to aj ich mlčanie a nezáujem, čo vedie verejnosť k ľahostajnému prístupu, zľahčovaniu a ignorovaniu vážnych varovaní vedeckej obce.

Vyzývame ľudí na vedúcich pozíciách veľkých spoločností pôsobiacich na Slovensku, produkujúcich najviac emisií, aby prevzali zodpovednosť za dôsledky svojej činnosti. Žiadame ich, aby prijali regulačné opatrenia na zastavenie devastačných praktík a obrátili sa k ekologickým riešeniam. Zisk nie je jediným meradlom úspechu, je ním aj spoločenská zodpovednosť a vôľa meniť smerovanie spoločnosti k lepšiemu. Vzduch, voda a život sa nedajú vyrobiť ani kúpiť. Moc odvrátiť katastrofu je dnes aj vo vašich rukách.

Vyzývame akademickú obec, pedagógov a pedagogičky všetkých úrovní vzdelávacieho systému, aby témy klimatickej krízy a ekológie výraznejšie zaraďovali do vzdelávacieho procesu. Aby kládli dostatočný dôraz na pravidelné informovanie o problémoch a možnostiach ich riešení, ako aj na spoločnú diskusiu o nevyhnutných zmenách v živote každého jednotlivca a rodiny. Sú to práve deti a mladí ľudia, ktorých sa v budúcnosti dôsledky klimatickej zmeny dotknú najviac. Dajme im možnosť zaujať jasné stanovisko, hľadať riešenia a konať.

Vyzývame médiá, a to predovšetkým verejnoprávne, aby sa téme klimatických zmien začali venovať intenzívne a pravidelne, na úrovni hlavného spravodajstva a odborných relácií. Je nevyhnutné bezodkladne a jasne informovať širokú verejnosť o naliehavosti problému, poskytovať mediálny priestor odborným kapacitám a predkladať možnosti zapojenia sa do riešení aj na úrovni jednotlivcov.

Vyzývame všetkých, aby sa odvážne postavili praktikám bezuzdného drancovania krajiny, dlhodobému ignorovaniu odborných hlasov, ako aj pomalému a nedostatočnému uplatňovaniu nevyhnutných opatrení. Musíme všetci ihneď začať spolupracovať na znižovaní množstva emisií CO2 a produkcie odpadu a zapojiť sa spoločne do ochrany a obnovy lesných spoločenstiev.

Ďakujeme všetkým, ktorí pomáhajú prispievať ku konštruktívnemu dialógu a aktívnej spolupráci kolektívov a jednotlivcov naprieč politickým spektrom, rezortmi, vednými disciplínami, pracovnými odvetviami, záujmovými a sociálnymi skupinami.

Nestrácajme čas spormi, nedôverou a ľahostajnosťou, keď nám už doslova horí pod nohami. Neprehrajme boj s našou chamtivosťou a pohodlnosťou a pokúsme sa zachrániť, čo sa ešte dá. Nestrácajme čas!

Bratislava, Košice, Oravská Lesná, Zaježová a Zvolen
3. december 2018

Pripojte sa k výzve

Pripojte sa k výzve. Kliknite na obrázok, a otvorí sa vám stránka na podpis výzvy.

5. decembra 2018 už 2 500 ľudí podporilo výzvu.

Ak správne vyplníte políčka pre podpis, tak sa vám spätne zobrazí poďakovanie ako je zobrazené v archíve.

Archív:

Poďakovanie

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

Nestrácajme čas!Nestrácajme čas!
Výzva odbornej a kultúrnej obce vláde SR, médiám a verejnosti ku klimatickej kríze
Na výzve sa podieľali:
Oto Hudec, vizuálny umelec, vysokoškolský učiteľ; Diana Klepoch Majdáková, kurátorka (vizuálne umenie), kultúrna manažérka; Lucia Ladiva Bužeková, dramaturgička, aktivistka; Veronika Galeková, manažérka OZE; Michal Marguš, manažér, ekoaktivista; Ľubica Segečová, grafická dizajnérka; Anna Segečová, biologička; Júlia Vrábľová, vysokoškolská učiteľka, jazykovedkyňa; Laura Kovácsová, environmentálna aktivistka a publicistka; Boris Meluš, grafický dizajnér a kultúrny manažér; Ľubomír Mäkký, programátor a outdoorový publicista
Čerpané z: NestracajmeCas.sk a Facebook fanpage

Nestrácajme čas!, 05. 12. 2018 | Prečítané: 272 | Rubrika: Kto sú humanisti?

Webhouse.sk
Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Sociálne siete
Anketa
Súhlasíte s trvalým zatvorením obchodov v nedeľu?

Áno (18 hl.)
 
Nie (20 hl.)
 

Celkom hlasovalo: 38
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
 Vidím pohyby
01-06-20 * 05:22
 Chcete vedieť, či ste nervózni?
01-06-20 * 05:19
 Pokrytectvo
21-05-20 * 20:41
Lipka – diskusné fórum
Lipka
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Biblia očami vedy
Biblia očami vedy
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Spotrebiteľská Poradňasc
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore