www.humanisti.sk
www.humanisti.sk
Inzeráty
Predám ochrannú známku s logom
Jedálny lístok
BILLA
Webhouse.sk
Humanistická zbierka
Transparentný účet pre humanistov
Humanisti, už môžete pomáhať aj cez transparentný účet. Pozri: Zbierka na pomoc chudobným.
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVA Voľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam RomanSlovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.sk
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @198
Počítadlo


Spam poison

Národné parky oslavujú

16. 1. – PIENAP, 18. 1. – NP Slovenský raj a NP Malá Fatra

Predstavujú najvýznamnejšie prírodné dedičstvo, ochrana prírody je v nich nadradená nad ostatné činnosti. Reč je o národných parkoch, ktoré sú obľúbeným cieľom prechádzok turistov v každom ročnom období. Na Slovensku ich máme deväť.

Svoje vyhlásenie si o niekoľko dní pripomenú 3 z nich – Pieninský národný park (PIENAP), Národný park Slovenský raj (NP Slovenský raj) a Národný park Malá Fatra (NP Malá Fatra).

Starostlivosť na ich území organizačne riadi a zabezpečuje rezortná organizácia Ministerstva životného prostredia SR – Štátna ochrana prírody SR prostredníctvom príslušných správ národných parkov. 45. výročie od svojho vyhlásenia oslávi PIENAP v pondelok, 16. januára 2012. Na stredu, 18. januára pripadne 24 rokov od vyhlásenia Národných parkov Slovenský raj a Malá Fatra.

Pieninský národný park (PIENAP) s rozlohu takmer 3 750 ha a ochranným pásmom 22 444 ha je našim najmenším národným parkom. PIENAP sa rozprestiera v severnej časti Slovenska, pozdĺž štátnej hranice s Poľskou republikou a nadväzuje na poľský Pieniński park narodowy. Vo verejnosti je známy pre atraktívnu možnosť zviesť sa na pltiach po Dunajci. Ochrana pieninskej prírody sa začala už dávno pred vyhlásením národného parku. Už v roku 1932 bola vyhlásená Slovenská prírodná rezervácia v Pieninách. Spolu s Poľským národným parkom sa územie Pienin stalo prvým medzinárodne chráneným územím v Európe. Vyskytujú sa tu unikátne relikty ľadovej doby – borievka netatová, chryzantéma pieninská, ale aj vzácne druhy živočíchov, ako vydra, rys, mačka divá. Z operencov je to napr. výr skalný, kuvičok vrabčí, a iné. V Pieninách patrí k najnavštevovanejším najmä Červený kláštor.

NP Slovenský raj patrí k najkrajším národným parkom v Strednej Európe. Na území s rozlohou 19 763 ha, s ochranným pásmom 13 011 ha sa nachádza vyše 470 jaskýň a priepastí a veľmi známe, verejnosťou obľúbené rokliny (napr. Suchá Belá, Veľký Sokol a pod.). Verejnosti sprístupnená je len Dobšinská ľadová jaskyňa, ktorá je súčasťou Svetového prírodného dedičstva UNESCO. Z chránených rastlín tu rastie napr. astra alpínska, jazyčník sibírsky, poniklec slovenský a mnohé ďalšie. Z chránených živočíchov tu žije sokol sťahovavý – symbol Slovenského raja, medveď, rys či orol skalný.

V severozápadnej časti Západných Karpát sa nachádza NP Malá Fatra. Je najzápadnejším národným parkom karpatského oblúka. Na rozlohe 22 630 ha s ochranným pásmom 23 262 ha sa nachádza 14 národných prírodných rezervácií, 9 prírodných rezervácií, 5 prírodných pamiatok a 1 chránený areál. Obľúbeným cieľom návštevníkov je Rozsutec a túra po hrebeni Malej Fatry. V NP Malá Fatra rastie okolo 112 druhov chránených rastlín, patrí k nim napr. prilbica tuhá moravská, horec Clusiov, klinček lesklý, črievičník papučkový a ďalšie. Zo živočíchov tu žije vzácny mlok karpatský, orol skalný, sova dlhochvostá ale aj vydra riečna, rys, vlk či medveď.

Medveď © Michal Kalaš

Rozsiahlejšie územie, spravidla s výmerou nad 1 000 ha, prevažne s ekosystémami podstatne nezmenenými ľudskou činnosťou alebo v jedinečnej a prirodzenej krajinnej štruktúre, tvoriace nadregionálne biocentrá a najvýznamnejšie prírodné dedičstvo, v ktorom je ochrana prírody nadradená nad ostatné činnosti môže vláda Slovenskej republiky nariadením vyhlásiť za národný park.

Slovensko má 9 národných parkov: Tatranský národný park (1949), Pieninský národný park (1967), Národný park Nízke Tatry (1978), Národný park Malá Fatra (1988), Národný park Slovenský raj (1988), Národný park Poloniny (1997), Národný park Muránska planina (1998), Národný park Slovenský kras (2002) a Národný park Veľká Fatra (2002).

Rozsutec © Michal Kalaš

Pripravila: Beatrice Hudáková

Foto: © Michal Kalaš

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

Ministerstvo životného prostredia Slovenskej republiky
– je ústredným orgánom štátnej správy pre tvorbu a ochranu životného prostredia vrátane:
a) ochrany prírody a krajiny,
b) vodného hospodárstva, ochrany pred povodňami, ochrany akosti a množstva vôd a ich racionálneho využívania a rybárstva s výnimkou akvakultúry a morského rybolovu,
c) ochrany ovzdušia, ozónovej vrstvy a klimatického systému Zeme,
d) ekologických aspektov územného plánovania,
e) odpadového hospodárstva,
f) posudzovania vplyvov na životné prostredie,
g) zabezpečovania jednotného informačného systému o životnom prostredí a plošného monitoringu,
h) geologického výskumu a prieskumu,
i) ochrany a regulácie obchodu s ohrozenými druhmi voľne žijúcich živočíchov a voľne rastúcich rastlín,
j) geneticky modifikovaných organizmov
Čerpané z: www.minzp.sk

MŽP SR, 15. 01. 2012 | Prečítané: 4122 | Rubrika: Veda a spoločnosť

Doba slovenská
BILLA
Webhouse.sk
Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Sociálne siete
Anketa
Súhlasíte s finančnou odlukou cirkví od štátu?

Rozhodne áno (711 hl.)
 
Viac áno, ako nie (182 hl.)
 
Viac nie, ako áno (167 hl.)
 
Rozhodne nie (179 hl.)
 

Celkom hlasovalo: 1239
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
 RE: Niečo tu nie je v poriadku
22-09-20 * 16:42
 Re: Veď rozmýšľaj!
22-09-20 * 16:36
 Re: Pokrytectvo
18-09-20 * 15:59
Lipka – diskusné fórum
Lipka
Diskuteri.sk
Diskuteri.sk
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Biblia očami vedy
Biblia očami vedy
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Spotrebiteľská Poradňasc
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore