www.humanisti.sk
www.humanisti.sk
Inzeráty
Predám ochrannú známku s logom
Jedálny lístok
BILLA
Webhouse.sk
Humanistická zbierka
Transparentný účet pre humanistov
Humanisti, už môžete pomáhať aj cez transparentný účet. Pozri: Zbierka na pomoc chudobným.
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVA Voľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam RomanSlovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.sk
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @893
Počítadlo


Spam poison

Najvyšší ústavní činitelia Slovenskej republiky si uctili hrdinov padlých na Dukle

73. výročie Dňa hrdinov karpatsko-duklianskej operácie

Vyšný Komárnik 6. októbra 2017 – Prezident Slovenskej republiky Andrej Kiska, predseda Národnej rady Slovenskej republiky Andrej Danko a predseda vlády Slovenskej republiky Robert Fico si dnes pri príležitosti 73. výročia Dňa hrdinov karpatsko-duklianskej operácie pri pamätníku na Dukle uctili pamiatku padlých hrdinov jednej z najťažších horských bitiek 2. svetovej vojny. Na pietnom akte sa okrem viacerých hostí z domova i zo zahraničia zúčastnil i predseda Poslaneckej snemovne Parlamentu Českej republiky Jan Hamáček a minister obrany Slovenskej republiky Peter Gajdoš.

„Prišli sme sem, aby sme vzdali česť a zaspomínali na viac ako 20 000 bojovníkov z hrdinskej Červenej armády, ktorí tu položili svoje životy, na viac ako 1 800 príslušníkov 1. československého zboru. To sú ľudia, ktorí tu položili svoj život,“ povedal Kiska s tým, že za každým jedným človekom sa skrýva príbeh otca, brata, syna, mamy, manželky, dcéry, ktorých doma niekto čakal.

„Boli to ľudia, ktorí položili svoj život za boj proti zlu. Toto zlo sa dnes šíri aj v našej spoločnosti. Zlo sa organizuje a stáva sa stále silnejším, zlo v zelených tričkách sa skrýva za heslá ‚Za Boha‘ a ‚Za národ‘. Zlo chce našu krajinu vyňať z našej modernej Európy. Preto som dnes vyzval všetkých ľudí, ktorí tu dnes boli, aby sme urobili všetko to, čo potrebujeme, zlo totiž často víťazí len vďaka tomu, že dobrí ľudia nerobia nič,“ zdôraznil prezident.

Predseda parlamentu Andrej Danko povedal, že žijeme v období, v ktorom veľa vecí vnímame povrchne.

„Mier, pokoj, existencia hraníc nám pripadajú ako samozrejmosť. O to viac by sme naozaj v dnešnej dobe mali bojovať s hlupákmi, ktorí si myslia, že môžu meniť svet, otáčať zemeguľu, môžu Slovensko otočiť z existencie v Európskej únii a NATO. Hovorím to s plnou vážnosťou, úctou a pokorou k vojskám Sovietskeho zväzu, ktoré tu najviac bojovali, s úctou k Ruskej federácii a jej zástupcovi, s úctou k poľským zástupcom a všetkým tým, ktorí sa na tejto pietnej spomienke zúčastňujú. Žijeme v období, v ktorom sa stávame bezcitní, bažíme za senzáciami, kedy prestávame hladiť svojich blízkych a hanbíme sa povedať slová ako láska a pokora,“ povedal Andrej Danko.

Podľa premiéra Fica sme krajina, v ktorej všetko spochybňujeme. Ako povedal, sú ľudia, ktorí spochybňujú, či vôbec malo význam ísť do takejto obrovskej operácie v októbri 1944.

„Prosím, nechajme vojenskú stránku na expertov. Sú tu minimálne dva fakty, ktoré nemôžeme opomenúť. Po prvé: Bolo to vážne rozhodnutie vtedajšieho Sovietskeho zväzu pomôcť Slovenskému národnému povstaniu. Druhá vec, a tu nadviažem na slová pána prezidenta, lebo s ním absolútne súhlasím, pokiaľ ide o riziko, ktoré na Slovensku vnímam. Uvedomte si, prosím, všetci, že aj v období medzi 1. a 2. svetovou vojnou fašisti získali politickú moc demokraticky, pretože jednoducho boli vo voľbách. To sa stalo aj u nás. Máme župana, máme politickú stranu, ktorá sedí v Národnej rade Slovenskej republiky. Preto župné voľby nebudú iba o školách, o cestách, o regionálnom rozvoji. Budú aj o tom, či budeme naďalej legitimizovať fašizmus ako spôsob riadenia verejných vecí. Prosím, odmietnime to!!! Je to obrovské riziko,“ povedal Robert Fico.

Minister obrany Slovenskej republiky Peter Gajdoš počas pietneho aktu vyznamenal Pamätnou medailou ministra obrany Slovenskej republiky II. stupňa dvoch preživších bojovníkov – Jána Jurčišina z obce Vagrinec v okrese Svidník a Jána Štefánika z Giraltoviec.

Spomienkové slávnosti sa následne konali vo Svidníku pri soche armádneho generálna Ludvíka Svobodu a Pamätníku sovietskej armády.

Karpatsko-duklianska operácia bola najväčšou a najkrvavejšou bitkou línie východného frontu súvisiaca s územím Slovenska. Vojská Červenej armády a Prvého československého armádneho zboru počas nej narazili na tvrdý odpor nemeckých jednotiek. Útočná operácia, ktorá mala spojiť povstalecké sily Slovenského národného povstania so sovietskymi vojskami trvala od 8. septembra 1944 do 28. októbra 1944.

Príhovor predsedu vlády na Dukle pri príležitosti 73. výročia karpatsko-duklianskej vojenskej operácie


Vážený prezident Slovenskej republiky, vážený predseda Národnej rady Slovenskej republiky, vzácni hostia, predovšetkým priami účastníci bojov v 2. svetovej vojne.

Chodievam na toto miesto pravidelne, a vždy mám mráz na chrbte. Niekedy samozrejme môžeme povedať, že aj od zimy, ale mám mráz na chrbte preto, lebo si len viem predstaviť, čo sa tu dialo počas 2. svetovej vojny v roku 1944.

Armádny generál Ludvík Svoboda, ktorý velil 1. československému armádnemu zboru, povedal, že ‚ten, kto to prežil, nikdy nezabudne‘. A naozaj, môžeme len počúvať priamych účastníkov a čítať, čo sa v týchto nádherných lesoch, ktoré teraz vnímame ako majestát prírody, ako symbol pokoja, dialo.

Smrť tu naozaj žala ničivú úrodu. A v lesoch, odkadiaľ teraz vanie pokoj a kľud, museli byť ohlušujúce rany po výbuchoch, ale aj po výkrikoch ľudí, ktorí boli zranení alebo zomierali.

Vážené dámy a páni,
my sme krajina, v ktorej všetko spochybňujeme. A sú aj ľudia, ktorí spochybňujú, či vôbec malo význam ísť do takej obrovskej operácie v októbri 1944.

Prosím, nechajme vojenskú stránku na expertov. My nie sme experti na vojnu. Ale sú tu minimálne dva fakty, ktoré nemôžeme opomenúť.

Po prvé: Bolo to vážne rozhodnutie vtedajšieho Sovietskeho zväzu pomôcť Slovenskému národnému povstaniu. Veľká časť nemeckých vojsk bola viazaná v tomto regióne, a priznajme sa, čo by sa dialo, keby mohli pokojne od tadiaľto ustupovať smerom na západ, aké zverstvá by fašisti napáchali v ďalších a ďalších slovenských dedinách a mestách, hoci tých zverstiev po nich zostalo strašne, strašne, veľa.

Druhý fakt je, že nikdy sa tak masívne nezúčastnili bojov v 2. svetovej vojne Česi a Slováci vedľa seba ako v 1. armádnom zbore pod vedením armádneho generála Ludvíka Svobodu.

Dámy a páni,
povedal to pán prezident, zomrelo tu 21 000 sovietskych vojakov. Zomrelo tu 1 800 príslušníkov 1. československého armádneho zboru. Nechcem teraz hovoriť o tisícoch ťažko zranených alebo ľahko zranených ľuďoch. Chcem však povedať niečo, čo považujem v tomto okamihu za veľmi dôležité.

Viete, tí vojaci z tej Červenej armády bojovali pod nejakými zástavami. A bojovali pod nejakými symbolmi. A bol to aj kosák a kladivo. Chcem sa spýtať, či máme právo velebiť nejakého idiota, ktorý jednoducho si povie, že jemu sa kosák a kladivo na pamätníku padlým v 2. svetovej vojne nepáči. Dokonca médiá vedú polemiku, či to vraj nie je nejaký prejav slobody, symbol slobody? Dokonca niektorí politici sa za neho postavili! Žiadne hrdinstvo! Je to tupý barbar!!! A ja odmietam, aby sme takýmto spôsobom znevažovali padlých v 2. svetovej vojne. To boli ich symboly, to boli ich znaky. A tieto symboly a znaky jednoducho patria, preto neznevažujme úctu, neznevažujme tých, ktorí tuná, v tejto doline, zostali v roku 1944.

Druhá vec, a tu nadviažem na slová pána prezidenta, lebo s ním absolútne súhlasím, pokiaľ ide o riziko, ktoré na Slovensku vnímam.

Uvedomte si, prosím, všetci, že aj v období medzi 1. a 2. svetovou vojnou fašisti získali politickú moc demokraticky, pretože jednoducho boli vo voľbách. To sa stalo aj u nás. Máme župana, máme politickú stranu, ktorá sedí v Národnej rade Slovenskej republiky. Preto župné voľby nebudú iba o školách, o cestách, o regionálnom rozvoji. Budú aj o tom, či budeme naďalej legitimizovať fašizmus ako spôsob riadenia verejných vecí. Prosím, odmietnime to!!! Je to obrovské riziko. Experiment v Banskej Bystrici sa ukázal ako zlý. Neboli žiadne lacné riešenia. Banská Bystrica bola veľmi poškodená. Preto v demokratických voľbách je mimoriadne, mimoriadne dôležité, aby sme sa spamätali, a neumožnili ďalší nástup fašizmu v tejto krajine.

A úplne na záver:

Vážené dámy a páni,
žijeme v 21. storočí. A naša budúcnosť nemôže byť o návrate do 20. storočia. Naša budúcnosť musí byť o postupovaní do 22. storočia. Opäť chcem ísť do obdobia, kedy boli národy rozhádané? Keď boli vojny? Ukazuje sa, že Európska únia je v tomto unikátny projekt, pretože únia dala dohromady rivalov v minulosti, ktorí sa niekedy aj zabíjali. A dnes sú z nich spojenci a priatelia. A my chceme ako krajina byť s týmito úspešnými krajinami v jednom jadre. Pretože len to nám zabezpečí, že v Európe mier, ktorý my považujeme úplne za samozrejmý. Ale že budeme aj lepšie postupovať, pokiaľ ide o naše plány a ciele v zlepšovaní životnej úrovne.

Prosím, dajme tento nový zmysel. Dajme tento nový zmysel aj odkazom, ktoré nechávame na Dukle každý rok.

Ešte raz. Večná pamiatka, večná sláva hrdinom duklianskej operácie.

Ďakujem, že ste prišli.“

Zdroj video záznamu: Úrad vlády SR.

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

Štátny znakÚrad vlády SR
Tlačový a informačný odbor
Nám. slobody 1, 813 70 Bratislava 1
Čerpané z: www.vlada.gov.sk

Úrad vlády SR, 08. 10. 2017 | Prečítané: 403 | Rubrika: Kto sú humanisti?

Doba slovenská
BILLA
Webhouse.sk
Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Sociálne siete
Anketa
Súhlasíte s finančnou odlukou cirkví od štátu?

Rozhodne áno (712 hl.)
 
Viac áno, ako nie (183 hl.)
 
Viac nie, ako áno (168 hl.)
 
Rozhodne nie (179 hl.)
 

Celkom hlasovalo: 1242
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
 RE: Niečo tu nie je v poriadku
22-09-20 * 16:42
 Re: Veď rozmýšľaj!
22-09-20 * 16:36
 Re: Pokrytectvo
18-09-20 * 15:59
Lipka – diskusné fórum
Lipka
Diskuteri.sk
Diskuteri.sk
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Biblia očami vedy
Biblia očami vedy
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Spotrebiteľská Poradňasc
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore