Kotlebisti sa na svojej stránke pochválili, že Matica slovenská pozvala na banskobystrický krajský snem, ktorý sa uskutočnil v sobotu 21. mája 2016, aj zástupcov politickej strany Kotleba – Ľudová strana Naše Slovensko. Neviem, či preto, lebo Marian Kotleba je predseda strany Kotleba – Ľudová strana Naše Slovensko, alebo preto, že v súčasnosti je predseda Banskobystrického samosprávneho kraja. Možno ho pozvali pre obe dôvody, ale aj ešte iné (národné, vlastenecké) dôvody. Alebo preto, že strana je v parlamente. Krajský snem zvoláva krajská rada v súčinnosti s Členským ústredím Matice slovenskej, takže kto je veľmi zvedavý na dôvody pozvania, môže sa ich opýtať. Mňa zaujalo čosi iné.
Pozvaného Mariana Kotlebu na sneme zastupovali poslanci NR SR Rastislav Schlosár a Jana Nehézová, ktorí kandidovali za stranu Kotleba – Ľudová strana Naše Slovensko.
Citujem z článku Poslanci NR SR za ĽS Naše Slovensko ako hostia na krajskom sneme Matice Slovenskej v Detve:
„Vo svojom príhovore Rastislav Schlosár matičným delegátom pripomenul, že úlohou Matice Slovenskej je predovšetkým to, aby ‚zachovala Slovensko slovenské a kresťanské‘ tak, ako si to želali aj naši národní velikáni. Ďalej uviedol, že tento cieľ možno dosiahnuť len vtedy, keď bude Matica Slovenska ‚dbať o obnovenie slovenskej suverenity a nezávislosti, ktorú sme stratili našim vstupom do Európskej únie‘ a súčasne, ak sa bude ‚dôsledne vyhýbať jedu liberalizmu a multikulturalizmu, ktoré systematicky rozkladajú náš národ‘.“
Sic! Boli na sneme, a nevedia, že Matica slovenská sa píše s malým písmenom „s“? V pohode, veď sú „hejslováci“.
Definícia „hejslováka“ znie: Kto príliš zdôrazňuje, vyzdvihuje svoju slovenskosť, obyčajne iba slovami bez činov (bez skutkov).
Kotlebista Rastislav Schlosár pripomenul zúčastneným matičným delegátom, aby zachovala Slovensko aj kresťanské. Na Slovensku sa najviac ľudí (viac ako 3 milióny) hlási k niektorej kresťanskej organizácii. Aspoň to vyplýva zo sčítania ľudu. Lenže na Slovensku žijú aj nekresťania. Významnú skupinu tvoria ľudia bez náboženského vyznania, ľudia, ktorí sa nehlásia k žiadnej náboženskej organizácii. Pri sčítaní ich bolo 725 362, čo je 13,4% podiel z celkového poštu obyvateľov. Po rímskokatolíkoch, ktorých je podľa sčítania 3 347 277 (62 %), sú ľudia, ktorí sa nehlásia ku kresťanským organizáciám, druhou najpočetnejšou skupinou. Kresťanov z Evanjelickej cirkvi augsburského vyznania je podstatne menej, len 316 250. Kotlebisti tento fakt o druhej najpočetnejšej skupine občanov na Slovensku výdatne ignorujú. Avšak kotlebisti, ak nechcú byť len obyčajnými „hejslovákmi“, by si mali uvedomiť niekoľko ďalších dôležitých faktov.
Ústava Slovenskej republiky v 1. oddiele v článku 1 uvádza:
Slovenská republika je zvrchovaný, demokratický a právny štát. Neviaže sa na nijakú ideológiu ani náboženstvo.
V časti „Základné práva a slobody“ sa uvádza:
Základné práva a slobody sa zaručujú na území Slovenskej republiky všetkým bez ohľadu na pohlavie, rasu, farbu pleti, jazyk, vieru a náboženstvo, politické, či iné zmýšľanie, národný alebo sociálny pôvod, príslušnosť k národnosti alebo etnickej skupine, majetok, rod alebo iné postavenie. Nikoho nemožno z týchto dôvodov poškodzovať, zvýhodňovať alebo znevýhodňovať.
A zákon o Matici slovenskej č. 58/1997 na to pamätal. Slová ako kresťanský a náboženský sa tam nevyskytujú. Dôraz sa kladie na upevňovanie slovenského vlastenectva, a to sa dá upevňovať ako kresťansky (pomocou náboženskej ideológie), tak aj humanisticky, aj inak.
Najdôležitejšie sú Stanovy Matice slovenskej. V stanovách sa uvádza:
„Matica slovenská je verejnoprávna ustanovizeň. Pôsobí ako národnoprospešná, nezávislá, nadstranícka, nadkonfesijná, nadrezortná národná a kultúrna ustanovizeň.“
Nadkonfesijná znamená, že nezvýhodňuje (neuprednostňuje) konkrétnu konfesiu. Konfesia znamená vierovyznanie alebo náboženstvo, napríklad náboženské vyznanie viery v kresťanskom náboženstve; prípadne príslušnosť ku kresťanskej cirkvi (a tých je na Slovensku viacero).
V stanovách v Hlave I., v 7. bode, sa píše:
„Matica slovenská chce neformálne prehlbovať u svojich členov prirodzený pozitívny vzťah k svojej vlasti, domovine svojich predkov, a tak upevňovať národnú hrdosť a vlastenectvo. Bude sa usilovať získavať všetkých občanov k pozitívnemu vzťahu k slovenskej štátnosti a k napĺňaniu úloh, ktoré Matici slovenskej zveril zákonom štát.
V tomto smere:
a) národne aktivizuje a zjednocuje všetkých občanov Slovenskej republiky, a to bez rozdielu národnosti, náboženského vyznania, politickej príslušnosti vrátane slovenských komunít v zahraničí v záujme upevňovania slovenskej štátnosti,
b) do svojej činnosti zapája a angažuje mladú slovenskú inteligenciu zo všetkých oblastí vedeckého, kultúrneho a spoločenského života,
c) konkrétnymi činmi a podujatiami rozširuje trvalú úctu k svojmu národu poznávaním jeho dejín a súčasného života.“
Opakujem: „bez rozdielu náboženského vyznania“. A v stanovách sa kresťanstvo tiež nespomína.
Členom Matice slovenskej sa môže stať každý občan Slovenskej republiky, aj nekresťan, aj humanista.
Keď sa Matica slovenská dostane do závislosti na kotlebistoch, budeme ľutovať ich úspech, lebo ich úspech bude porážkou Matice slovenskej. Členovia Matice slovenskej by si mali dávať veľký pozor na to, kto im čo pripomína. Slovom kto myslím na kotlebistu Rastislava Schlosára, a jemu podobných, ktorí si vykladajú zákony po svojom.
Ešte aj predseda Matice slovenskej Marián Tkáč v Programe Matice slovenskej na roky 2011 – 2013 s výhľadom do roku 2017 zo 17. septembra 2011 na záver pripomenul:
„Matica slovenská cieľavedomým a angažovaným plnením svojho programu, za účinnej podpory vládnych, politických i mimovládnych korporácií, významne posilní svoju účasť na plnohodnotnom rozvoji kultúry, vzdelávania, vedeckovýskumnej a zjednocujúcej aktivity v Slovenskej republike a prispeje k prehĺbeniu historického vedomia a národného povedomia, národnej hrdosti, vlastenectva a štátnosti. Svojou históriou a aktivitami v slovenskom národnom živote a bojom za národné práva si vydobyla také spoločenské postavenie v dejinách slovenského národa, ktoré ju opodstatňuje byť aj v súčasnosti jedným z najvýznamnejších činiteľov zjednocovania slovenskej spoločnosti bez rozdielu politickej príslušnosti, náboženského vierovyznania a sociálneho postavenia. Na takéto poslanie Matica slovenská má všetky predpoklady aj v súčasnosti.“
Matica slovenská si musí zachovať svoj status, že nebude robiť rozdiely medzi vlastencami. Viem si predstaviť, ako ostatní delegáti mlčali a neozvali sa, neohradili sa, neprotestovali, nepripomenuli kotlebistovi Rastislavovi Schlosárovi, že Matica slovenská je nadkonfesijná!
Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.
Ján Parada
laik s celoživotným vzdelávaním
Čerpané z:
vlastný zdroj