www.humanisti.sk
www.humanisti.sk
Inzeráty
Predám ochrannú známku s logom
Jedálny lístok
Quasars Ensemble
BILLA
Webhouse.sk
Humanistická zbierka
Transparentný účet pre humanistov
Humanisti, už môžete pomáhať aj cez transparentný účet. Pozri: Zbierka na pomoc chudobným.
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVA Voľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam RomanSlovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.sk
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @986
Počítadlo


Spam poison

Mosty nádeje

Kniha o dospievajúcej a nepoddajnej bytosti odhodlanej riskovať a ísť za šťastím aj cez pol sveta

V pondelok 7. novembra vychádza vo vydavateľstve Artforum kniha americkej spisovateľky Livie Bitton-Jacksonovej, Mosty nádeje. Kniha zachytáva Elli vo veku 15 – 20 rokov, po návrate z Osvienčimu. Spolu s matkou a bratom ich čaká vyplienený dom a prekvapené reakcie susedov, že sa vrátili živí. Napriek nejasným signálom o prichádzajúcej totalite nás mladá hrdinka prekvapuje intuíciou a odvahou odísť z krajiny, nebyť vo svojom ďalšom živote obeťou. Autorka vykreslila prototyp dospievajúcej povojnovej Židovky, akčnej a nepoddajnej bytosti odhodlanej riskovať a ísť za šťastím aj cez pol sveta.

O autorke:

Livia Bitton-Jacksonová

Livia Bitton-JacksonováNarodila sa ako Elli Friedmannová v roku 1931 v Šamoríne v Československu. Ako trinásťročná bola odvlečená spolu s celou rodinou do koncentračného tábora. Prežila Osvienčim i niekoľko ďalších koncentračných táborov a v roku 1951 emigrovala do USA na lodi plnej utečencov. Získala univerzitné vzdelanie a prednášala na mnohých popredných univerzitách, je profesorkou a odborníčkou na históriu a židovstvo už viac ako tridsať rokov. Je autorkou mnohých odborných publikácií (A Decade of Zionism in Hungary, Elli: Coming of Age in the Holocaust, The Jewish Woman in Christian Literature, Saving What Remains: A Holocaust Survivor’s Journey to Reclaim Her Ancestry) i beletrie a mnohé z jej kníh získali prestížne ceny: Christopherovu cenu, Cenu newyorských verejných knižníc pre mimoriadnu čitateľskú obľúbenosť a boli preložené do viacerých jazykov. Autorka prednáša v USA, Anglicku a Izraeli na témy týkajúce sa holokaustu, Izraelu na Strednom východe, vzťahu židovstva a islamu či žien v judaizme. Žije v Izraeli.

Ukážka:

Cieľ Amerika

Šamorín, január 1946

Mosty nádejeOd zázračného večera minulý týždeň, keď mi Miki odhalil tajomstvo práce v Briche v rámci Alija Bet a „ilegálne“ transporty do Palestíny, sa Miki na mňa usmieva, keď sa naše oči stretnú nad jedálenským stolom. Jeho pohľad je vytrvalý a cítim, ako mi horia líca. Aj ostatní si všimli zmenu a fascinovane na nás hľadia. Je mi to trápne, ale zdá sa, že Miki si to nevšíma.

Stále častejšie trávi poobedia pri mojich úlohách. Otvoril mi úplne nový vesmír citov. Úchvatný nový svet.

Bubi prišiel na víkend domov a mamička mu povedala o náhlej zmene v mojej duši. Ostal zarazený. „Čo zmenilo tvoj názor?“ pýta sa užasnuto.

„Miki,“ vpadla do toho mamička. „Pracuje pre Alija Bet. Dali sa dokopy, Miki a tvoja malá sestrička. Chce, aby s ním išla do Palestíny. Nezdá sa ti pre ňu pristarý?“

„Má dvadsaťsedem,“ poviem ticho. „Nie je starý.“ Uvedomujem si chvenie v hlase. „Nikdy som nepovedala, že chce, aby som s ním išla. Miki nemá nič spoločné s mojím rozhodnutím. Mamička, však vieš, aký mám vzťah k zemi izraelskej!“

Bubi pozorne počúva a oči sa mu plnia smútkom. „Vedel som o transportoch,“ vzdychne si. „Tiež som o tom premýšľal. Celé týždne som nemohol myslieť na nič iné. Uvedomil som si ale, čo by robila mamička v Palestíne? Zem izraelská je pre mladých ľudí.“

Mamička mlčí. Vie, že kvôli vážnemu zraneniu chrbtice, ktoré utrpela v Osvienčime, nemôže ťažko fyzicky pracovať.

„Čo bude robiť mamička?“ nalieha Bubi. „V zemi izraelskej sa neuživí ako krajčírka. Kto z nových osadníkov potrebuje nové šaty? Kto z nich si môže dovoliť nové šaty?“

Náš rozhovor pokračuje dlho do noci. Už nemôžem argumentovať tak nadšene. Ako by som mohla ohroziť mamičkine zdravie v tvrdých podmienkach zeme izraelskej?

Koncom víkendu padne definitívne rozhodnutie: Pôjdeme spolu do Ameriky.

Mamička aj Bubi prijímajú moju rezignáciu s pochopením, s obavami. S bôľom.

Rozhodnutie nám mení život. Odteraz sa náš citový svet sústreďuje okolo odchodu. Korešpondencia so strýkom Abim, s americkým veľvyslanectvom v Prahe, s československými úradmi v Bratislave, colné záležitosti, povolenia a žiadosti, celý náš život sa zameriava len na to.

Tajne, sebecky sa modlím, aby sa stal zázrak, ktorý by opäť nastolil zem izraelskú na program dňa.

Papiere predsa ešte neprišli. Žiadosťou vysťahovanie nám ešte neschválili. Ešte nám nepotvrdili americké víza. Nakoniec môžeme aj tak skončiť v Palestíne.

Stále odkladám konfrontáciu s Mikim. Nechcem ohroziť náš vzťah. Zmenia sa jeho city, keď sa dozvie o rozhodnutí našej rodiny? Bude opäť neprístupný a odmeraný?

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

Vydavateľstvo Artforum
Vydávanie kníh sa v Artfore začalo presne tak, ako viaceré dôležité kroky v našich životoch – otázkou: prečo to neurobiť? Začali sme teda vydávať tie, ktoré nám na pulte najviac chýbali a chceli sme ich tam mať. A pretože pre nás kniha nie je len spotrebný materiál, ale životná nutnosť, je dôležité dať knihe, jej myšlienkam a posolstvu aj formu, ktorá jej prináleží.
Čerpané z: vydavatelstvo.artforum.sk

Artforum, 28. 10. 2011 | Prečítané: 2714 | Rubrika: Rubrika pána Rubika

Doba slovenská
BILLA
Webhouse.sk
Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Sociálne siete
Anketa
Ktorý vtáčik z týchto fotografií sa vám najviac páči?

Kolibkárik čipčavý (26 hl.)
 
Sýkorka belasá (18 hl.)
 
Stehlík obyčajný (11 hl.)
 
Sokol myšiar (10 hl.)
 
Drozd plavý (6 hl.)
 

Celkom hlasovalo: 71
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Lipka – diskusné fórum
Lipka
Diskuteri.sk
Diskuteri.sk
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Biblia očami vedy
Biblia očami vedy
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Spotrebiteľská Poradňasc
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore