www.humanisti.sk
www.humanisti.sk
Inzeráty
Predám ochrannú známku s logom
Jedálny lístok
BILLA
Webhouse.sk
Humanistická zbierka
Transparentný účet pre humanistov
Humanisti, už môžete pomáhať aj cez transparentný účet. Pozri: Zbierka na pomoc chudobným.
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVA Voľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam RomanSlovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.sk
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @919
Počítadlo


Spam poison

Minule ostali pred bránami parlamentu. A nabudúce? (2. časť: ĽS-HZDS)

Odpovedá predseda Ľudovej strany – Hnutia za demokratické Slovensko Vladimír Mečiar

12. júna 2010 sa konali voľby do Národnej rady Slovenskej republiky. Z osemnástich strán sa do parlamentu dostalo šesť strán, pretože získali viac ako päť percent platných voličských hlasov.

Za bránami parlamentu ostali ostatné, avšak z nich sa trom stranám podarilo získať viac ako dve percentá hlasov, a to im umožnilo, že zaplatená volebná kaucia sa im vrátila.

Politické subjekty, ktoré mali záujem uchádzať sa o hlasy voličov v júnových parlamentných voľbách, okrem iného museli totiž dodať potvrdenie o zaplatení volebnej kaucie vo výške 16 596 eur. Ministerstvo vrátilo uhradenú kauciu do jedného mesiaca po vyhlásení výsledku volieb, ak politická strana alebo koalícia získala aspoň dve percentá z celkového počtu odovzdaných platných hlasov. Kaucie, ktoré sa nevracajú, sú príjmom štátneho rozpočtu.

Viac ako dve percentá získali tieto politické strany:

• Strana maďarskej koalície získala 109 638 platných hlasov (4,33 %)

• Ľudová strana – Hnutie za demokratické Slovensko získala 109 480 platných hlasov (4,32 %)

• Strana demokratickej ľavice získala 61 137 platných hlasov (2,41 %)

Oslovil som tieto strany, ktoré sa síce nedostali v predošlých voľbách do parlamentu, ale získali viac ako dve percentá platných voličských hlasov, aby sme poznali ich predvolebné predstavy o budúcej politike, ak by sa tentoraz dostali do parlamentu a názory na citlivú tému, o ktorej politici z rôznych dôvodov neradi hovoria: O odluke cirkví od štátu. Táto téma bola jednou z požiadaviek občanov na námestiach počas Nežnej revolúcie v roku 1989, a kvôli neprajnosti hlavných cirkevných organizácií a nezáujmu politikov sa dodnes neuskutočnila.

Ako druhú som oslovil Ľudovú stranu – Hnutie za demokratické Slovensko, ktorá získala 4,32 % hlasov.

Ľudová strana – Hnutie za demokratické SlovenskoĽudová strana – Hnutie za demokratické Slovensko vznikla z platformy Verejnosti proti násiliu (VPN) 3. 5. 1991. Hnutie za demokratické Slovensko sa rozhodlo ísť do volieb v roku 1992 so samostatným programom, ktorého prvým bodom a nosným pilierom bolo demokratickým a legitímnym spôsobom zavŕšiť emancipačný vývin Slovenska, vyhlásiť zvrchovanosť Slovenskej republiky, prijať Ústavu SR a usilovať sa o získanie medzinárodno-právnej subjektivity. Išlo teda o nové usporiadanie vzťahov s Českou republikou na princípe: rovný s rovným. Výsledky volieb v roku 1992 potvrdili oprávnenosť vzniku HZDS, ako aj príťažlivosť jeho programu pre občanov SR. Hnutie získalo pre zastúpenie v Slovenskej národnej rade 37,26 % oprávnených hlasov voličov, pre zastúpenie vo vtedajšej Snemovni ľudu Federálneho zhromaždenia ČSFR 33,53 % hlasov a vo vtedajšej Snemovni národov FZ 33,85 %. Z ďalších udalostí malo zásadný význam vyhlásenie Deklarácie o zvrchovanosti SR, ktoré prijala Slovenská národná rada 17. júla 1992. Následne – 1. septembra 1992 – bola schválená Ústava Slovenskej republiky. Dňa 1. 1. 1993 bolo zavŕšená odveká snaha slovenského národa na sebaurčenie vznikom samostatnej Slovenskej republiky. Hnutie za demokratické Slovensko sa tak pričinilo o bezprecedentné pokojné rozdelenie bývalého spoločného štátu Čechov a Slovákov a naplnilo viac ako tisícročné úsilie Slovákov o samostatnú štátnosť.

Vladimír MečiarPredseda Ľudovej strany – Hnutia za demokratické Slovensko JUDr. Vladimír Mečiar sa narodil 26. júla 1942 vo Zvolene. V roku 1974 ukončil štúdium na Právnickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. V rokoch 1970 až 1989 pracoval v rôznych, aj robotníckych profesiách v podnikoch Trenčianskeho kraja. V roku 1970 bol pre negatívny postoj k sovietskej okupácii Československa odvolaný z funkcií v mládežníckom hnutí a vylúčený z Komunistickej strany Československa (KSČ). Od januára do júna 1990 bol ministrom vnútra a životného prostredia SR. V rokoch 1990 až 1992 bol poslancom Snemovne národov Federálneho zhromaždenia ČSFR za Verejnosť proti násiliu (VPN). Ďalej: 1990 – 1991: predseda vlády SR; 1992: poslanec Slovenskej národnej rady za HZDS; 1991: zvolený za predsedu HZDS; 1992 – 1994: predseda vlády SR; október 1992 – marec 1993: poverený výkonom niektorých právomocí prezidenta SR; 1993 – 1994: predseda prezídia Fondu národného majetku SR; jún 1993 – marec 1994: poverený dočasným riadením Ministerstva pre správu a privatizáciu národného majetku SR; november – december 1994: poslanec Národnej rady SR za Hnutie za demokratické Slovensko (HZDS); december 1994 – marec 1998: predseda vlády SR; marec – október 1998: poverený výkonom niektorých právomocí prezidenta SR; 1999: uchádzal sa o post hlavy štátu ako parlamentný kandidát; 2002 – 2006: poslanec Národnej rady SR za ĽS-HZDS; v apríli 2004 v prezidentských voľbách kandidoval na post hlavy štátu SR; v rokoch 2006 až 2010 bol poslancom Národnej rady Slovenskej republiky. Ďalej pôsobil vo funkciách: predseda poslaneckého klubu ĽS-HZDS a člen Výboru NR SR pre ľudské práva, národnosti a postavenie žien.

Je nositeľom viacerých ocenení: čestný doktor Lomonosovej univerzity v Moskve a Univerzity Brača Karič v Belehrade. V roku 1995 sa stal nositeľom Veľkého kríža zvláštnej triedy Maltézskeho rádu a je držiteľom Ceny Poeuntingerovho kolégia v Mníchove za rozvoj európskej solidarity.

Veríte si, že tentoraz sa vám podarí osloviť voličov tak, že sa dostanete do parlamentu?

Vladimír Mečiar: Skôr ako viera je prosba na ľudí, aby tí, ktorí im dali štát, vytiahli ich z krízy, postavili základy demokratického systému, aby ich nenechávali pred bránami parlamentu. Vedia, aká cena sa za toho poldruha roka za to zaplatila, aby už konečne nenaleteli na hlučnú propagandu a vytváranie falošných obrazov, ktoré manipulujú s podvedomím ľudí. To je o ľuďoch, nech sa už nedajú! To nie je o tom: o mojej viere, a neviere.

S akým programom chcete osloviť voličov, aby práve vám odovzdali svoj hlas?

Vladimír Mečiar: Pokiaľ ide o náš program, je postavený tak, že zostáva na hodnotách národných, kresťanských a sociálnych. My tieto zásady nemeníme. Hlásia sa k nim mnohé iné strany teoreticky, ale praktickou činnosťou nie.

Náš program je postavený na tých troch pilieroch, ktoré som povedal: národný, kresťansky a sociálny. A musím povedať, že program má ZA aj PROTI. Ak vravíme, že proti čomu sme, tak sme proti chaosu, ktorý dnes ovládol celý štát a najvyššie štátne inštitúcie. Sme proti tomu, aby kríza samovoľne, bez reálnych východísk, ohrozovala sociálne istoty ľudí: právo na prácu, právo na vzdelanie, právo na zdravotnú ochranu, a všetky ostatné práva s tým súvisiace. Sme proti tomu, aby Slovensko naďalej sa hlásilo k európskej integrácii bez reálneho vstupu a prínosu do tejto integrácie. Aj vybudovanie štátu, ktorý by sa vedel s touto integráciou vysporiadať.

A za čo sme, nájdete v programe, ktorý schválime a prijmeme 3. decembra, kde sú rozpísané všetky naše stanoviská ku všetkým rezortom, aj základnej hodnotovej orientácii Slovenska.

Keď iné nie, tak spomeniem len športovcov, ktorých si nikto neváži, že reprezentovali Slovensko. Úpadok športu, úpadok hodnôt. Pokiaľ ide o priemysel, je to otázka regionalizácie v odvetvovej štruktúre. Z hľadiska zamestnanosti sme v katastrofálnej situácii, keď Slovensko nevie dať prácu vyše 600 000 ľuďom. Počíta sa až do 700 000. A keď na Slovensku 650 000 ľudí žije pod hranicou chudoby a na spadnutie v priebehu krátkeho času je ďalších 500 000. Násobme to tromi, a vyjde nám, že z 5 400 000 ľudí je 2 400 000 v ekonomicky zaujímavom veku, a z toho hrozí, že vyše milióna bude pod hranicou chudoby.

Kto toto môže pre tento štát chcieť?

A kým štát ide do niečoho, čo ľudí znepokojuje a boja sa, tak tí, ktorí ich majú reprezentovať a toto riešiť, na čo si ich volia, tak sa zaoberajú vzájomnými súbojmi v boji o moc, o vplyv, ale nie tým, čo urobia pre ľudí. Je mi smutne, keď veľa z toho, čo sme zakladali, sa rúca.

Je vaša strana principiálne za alebo proti odluke cirkví od štátu?

Vladimír Mečiar: Pokiaľ ide o postoje, ktoré tu sú vo vzťahu k cirkvi, naše stanovisko je jednoznačné. Vzťahy cirkvi a štátu treba zachovať. Aj pre hodnotovú orientáciu, aj pre väčšinovú orientáciu občanov, aj kvôli tomu, že cirkev dnes už nie je viera, je to rozsiahla sieť vzdelávacieho systému, sociálneho systému, ochrany kultúrnych pamiatok, čo všetko patrí do bohatstva tejto krajiny. A nemôžeme si dovoliť z večera do rána povedať, že toto odvrhneme, a nech to ide nejakým samovývojom, pretože je to súčasť tejto spoločnosti. Pričom samozrejme nijakým spôsobom nezasahujeme do práv tých, ktorí nie sú kresťansky orientovaní. Ale tie hodnoty sa vytvárajú pre nich.

Ďakujem predsedovi ĽS-HZDS Vladimírovi Mečiarovi za rozhovor.

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum. Súčasťou témy je anketa, v ktorej môžu užívatelia fóra vyjadriť svoju priazeň konkrétnej politickej strane.

Ján Parada
laik s celoživotným vzdelávaním
Čerpané z:
vlastný zdroj

Súvisiace články:
Volebné preferencie politických strán – jún 2017 (10.06.2017)
Dodrží Matovič sľub? (30.03.2016)
Absolut Fico, hip hop v politike (07.02.2016)
Prieskum verejnej mienky (23.01.2016)
Zvolení poslanci NR SR (11.03.2012)
Parlamentné voľby 2012 (11.03.2012)
Predvolebný prieskum voličských nálad (09.03.2012)
Cirkus Slovakia (08.03.2012)
Výsledky prieskumu verejnej mienky (08.03.2012)
Strana zelených má číslo 9 (08.03.2012)
Prieskum verejnej mienky (06.03.2012)
Robotníci a nezamestnaní medzi kandidátmi na poslancov NR SR (06.03.2012)
Vzdaní a odvolaní kandidáti (03.03.2012)
Rebríček najdôveryhodnejších politikov (20.02.2012)
Výsledky prieskumu verejnej mienky (17.02.2012)
Prieskum verejnej mienky (14.02.2012)
Slovensko pred voľbami 2012 (10.02.2012)
Transparentné Slovensko (09.02.2012)
Zaviažu sa politické strany sprísniť kontrolu ich financovania? (07.02.2012)
V ktorej Bošáci nie je kostol? (03.02.2012)
Prieskum verejnej mienky (02.02.2012)
Strana živnostníkov Slovenska – zoznam kandidátov pre voľby do parlamentu v roku 2012 (30.12.2011)
Strana slobodné slovo – Nory Mojsejovej – zoznam kandidátov pre voľby do parlamentu v roku 2012 (30.12.2011)
Strana maďarskej koalície – Magyar Koalíció Pártja – zoznam kandidátov pre voľby do parlamentu v roku 2012 (30.12.2011)
Strana občanov Slovenska – zoznam kandidátov pre voľby do parlamentu v roku 2012 (30.12.2011)
Slovenská demokratická a kresťanská únia – Demokratická strana – zoznam kandidátov pre voľby do parlamentu v roku 2012 (30.12.2011)
Obyčajní ľudia – zoznam kandidátov pre voľby do parlamentu v roku 2012 (30.12.2011)
Robíme to pre deti – SF – zoznam kandidátov pre voľby do parlamentu v roku 2012 (30.12.2011)
Strana +1 hlas – zoznam kandidátov pre voľby do parlamentu v roku 2012 (30.12.2011)
Ľudová strana – Hnutie za demokratické Slovensko – zoznam kandidátov pre voľby do parlamentu v roku 2012 (30.12.2011)
99 % – občiansky hlas – zoznam kandidátov pre voľby do parlamentu v roku 2012 (30.12.2011)
MOST – HÍD – zoznam kandidátov pre voľby do parlamentu v roku 2012 (30.12.2011)
Strana Rómskej únie na Slovensku – zoznam kandidátov pre voľby do parlamentu v roku 2012 (30.12.2011)
Komunistická strana Slovenska – zoznam kandidátov pre voľby do parlamentu v roku 2012 (30.12.2011)
Národ a Spravodlivosť – naša strana – zoznam kandidátov pre voľby do parlamentu v roku 2012 (30.12.2011)
Zmena zdola, Demokratická únia Slovenska – zoznam kandidátov pre voľby do parlamentu v roku 2012 (30.12.2011)
SMER – sociálna demokracia – zoznam kandidátov pre voľby do parlamentu v roku 2012 (30.12.2011)
Ľudová strana Naše Slovensko – zoznam kandidátov pre voľby do parlamentu v roku 2012 (30.12.2011)
Strana zelených – zoznam kandidátov pre voľby do parlamentu v roku 2012 (30.12.2011)
NÁŠ KRAJ – zoznam kandidátov pre voľby do parlamentu v roku 2012 (30.12.2011)
Právo a spravodlivosť – zoznam kandidátov pre voľby do parlamentu v roku 2012 (30.12.2011)
Sloboda a Solidarita – zoznam kandidátov pre voľby do parlamentu v roku 2012 (30.12.2011)
OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti – zoznam kandidátov pre voľby do parlamentu v roku 2012 (30.12.2011)
Slovenská národná strana – zoznam kandidátov pre voľby do parlamentu v roku 2012 (30.12.2011)
Strana demokratickej ľavice – zoznam kandidátov pre voľby do parlamentu v roku 2012 (30.12.2011)
Kresťanskodemokratické hnutie – zoznam kandidátov pre voľby do parlamentu v roku 2012 (30.12.2011)
Zelení – zoznam kandidátov pre voľby do parlamentu v roku 2012 (30.12.2011)
Vyžrebované čísla zaregistrovaných kandidátnych listín (19.12.2011)
Robíme to pre deti (14.12.2011)
Predčasné parlamentné voľby 2012 (13.12.2011)
Minule ostali pred bránami parlamentu. A nabudúce? (3. časť: SDĽ) (29.11.2011)
Minule ostali pred bránami parlamentu. A nabudúce? (1. časť: SMK-MKP) (18.11.2011)
Zvolení poslanci NR SR (13.06.2010)
Parlamentné voľby (13.06.2010)

Ján Parada, 18. 11. 2011 | Prečítané: 6011 | Rubrika: Polemika o…

Doba slovenská
BILLA
Webhouse.sk
Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Sociálne siete
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
 Re: Kurča na fazuľke
08-08-20 * 12:17
 Re: Moje poznámky
08-08-20 * 09:55
 Re: Kurča na fazuľke
08-08-20 * 09:39
Lipka – diskusné fórum
Lipka
Diskuteri.sk
Diskuteri.sk
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Biblia očami vedy
Biblia očami vedy
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Spotrebiteľská Poradňasc
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore