www.humanisti.sk
Súťaž o knihu
Webhouse.sk
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVAAteisti Českej republiky Voľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam Roman
Spolupracujeme
Slovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.skdTest
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @606
Počítadlo


Spam poison

Minority Film Festival 2011

Prehliadka filmov o menšinách ožíva

Minority Film FestivalPo štyroch rokoch obnovuje svoje aktivity prehliadka filmov o menšinách MINORITY FILM FESTIVAL. Jej šiesty ročník sa uskutoční v dňoch 24. – 27. novembra 2011 v multikine CINEMAX zábavno-obchodného centra MAX v meste Trenčín. Úrad vlády Slovenskej republiky si na jej realizáciu ako partnera vybral nás – občianske združenie Filmpress.sk. Na programe sú vernisáže výstav, koncerty, diskusie, besedy s tvorcami, ale predovšetkým filmové predstavenia, na ktoré majú diváci už tradične vstup voľný – zdarma. Ústrednou témou sú opäť spolunažívanie, tolerancia, kultúrna, názorová i sociálna diverzita, ale tentoraz sa prehliadka bližšie prizrie najmä českej menšine na Slovensku.

Predchádzajúci 5. ročník Minority Film Festivalu sa konal v roku 2007, ale jeho korene siahajú až do roku 2001. Spoločnosť Peter Hledík – Barok film realizovala v rokoch 2001 – 2002 v gescii Úradu vlády, sekcie pre ľudské práva a menšiny v rámci projektu Minority Tolerance Programme verejnú informačnú kampaň o menšinách v elektronických masmédiách, s názvom Tolerancia. Cudzie slovo? Prostredníctvom cyklu desiatich dvadsaťšesťminútových dokumentárnych filmov, televíznych a rozhlasových besied projekt šíril myšlienku tolerancie medzi národnou väčšinou a národnostnými menšinami. Cieľom bolo sprostredkovať verejnosti informácie o národnostných menšinách jazykom filmového dokumentu a vyvolať verejnú diskusiu na túto tému.

Na cyklus dokumentárnych filmov nadviazala v rokoch 2003 až 2007 prehliadka filmov o menšinách Minority Film Festival. Náplňou troj- až päťdňových stretnutí s divákmi v Bratislave boli dokumentárne i hrané filmy, koncerty a besedy na témy spolužitia, tolerancie, odporu voči rasizmu a xenofóbii. Prvý ročník sa uskutočnil v roku 2003 pod záštitou prezidenta SR a 5. ročník Minority Film Festivalu bol od 11. do 14. októbra 2007 v bratislavských kinách.

Minority Film FestivalNa úspešné a divácky navštevované podujatia nadväzuje aj 6. ročník Minority Film Festivalu. Nová koncepcia ďalších ročníkov smeruje k divákom na Slovensku mimo hlavného mesta a jej mottom je MODELOVÉ MESTO. V najbližších rokoch by sa mal festival odohrávať práve tam, kde žijú národnostné menšiny spolu s majoritným obyvateľstvom – od Dunajskej Stredy, Komárna, cez Spišskú Novú Ves, Bardejov až po Košice.

Špecifickým mestom je Trenčín. V období pred rokom 1989 bolo v tomto meste veliteľstvo 2. armádneho okruhu, a tak po rozdelení bývalej republiky zostalo v meste približne 10 tisíc občanov českej národnosti. Česká menšina sa odlišuje od ostatných menšín žijúcich na území Slovenska, keďže nevznikla osídlením niektorého z jeho regiónov. Česi sa stali národnostnou menšinou prakticky až po roku 1993, keď došlo k rozdeleniu dovtedy spoločného štátu Čechov a Slovákov.

Najväčšia koncentrácia občanov českej národnosti sa sústreďuje práve v Trenčíne, Zvolene, Košiciach a v Bratislave. Minority Film Festival sa zatiaľ tejto národnostnej menšine nevenoval, zrejme pre jej špecifickosť a domnelú bezproblémovosť. Vo svojom šiestom ročníku tento dlh splatí.

Hlavnými organizátormi 6. ročníka Minority Film festivalu sú Úrad vlády Slovenskej republiky a občianske združenie Filmpress.sk, spoluorganizátormi Barok Film, Furia Film a Continental film. Partnermi prehliadky sú Trenčiansky samosprávny kraj, Trenčianske osvetové stredisko, Zábavno-obchodné centrum MAX Trenčín, mesto Trenčianske Teplice a Kúpele Trenčianske Teplice.

Festival sa realizuje s finančnou podporou Úradu vlády SR v rámci dotačného programu Podpora a ochrana ľudských práv a slobôd.

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

FILMPRESS, o. z.
– občianske združenie Filmpress vydáva internetový časopis slovenských filmových novinárov Filmpress.sk – Revue slovenských filmových novinárov
Čerpané z: www.filmpress.sk

Filmpress, 10. 11. 2011 | Prečítané: 1397 | Rubrika: Rubrika pána Rubika

Webhouse.sk

Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Voliči, pozor na Kisku!
Keď klamal v minulosti, bude klamať aj v budúcnosti. Pozri: Kiska povedal: „Nezaložím stranu.“ a Kiska je hanba Slovenska.
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Anketa Strom roka
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore