www.humanisti.sk
www.humanisti.sk
Inzeráty
Predám ochrannú známku s logom
Jedálny lístok
BILLA
Webhouse.sk
Humanistická zbierka
Transparentný účet pre humanistov
Humanisti, už môžete pomáhať aj cez transparentný účet. Pozri: Zbierka na pomoc chudobným.
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVA Voľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam RomanSlovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.sk
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @382
Počítadlo


Spam poison

Mimovládky sa spájajú, aby dozerali na odevné firmy

Dohoda o vstupe bola podpísaná práve dnes, 7. októbra na Medzinárodný deň dôstojnej práce

Amsterdam/Praha 7. októbra – České odevné firmy sa dostanú pod drobnohľad mimovládnych organizácií, ktoré sa zaoberajú pracovnými podmienkami robotníčok a robotníkov v ich dodávateľských závodoch. Verejnosť získa lepší prístup k informáciám, za akých podmienok vzniká oblečenie, ktoré bežne nosíme. Spotrebitelia zároveň dostanú väčšiu možnosť, že ich hlas odevné firmy vypočujú. Stane sa tak vďaka zapojeniu Českej republiky do medzinárodnej aliancie Clean Clothes Campaign (CCC). V CCC budú ČR zastupovať dve české mimovládne organizácie, a to NaZemi a Ekumenická akadémia Praha. Dohoda o vstupe bola podpísaná práve dnes, 7. októbra na Medzinárodný deň dôstojnej práce.

„Sme potešení, že môžeme uvítať nového člena do našej rozrastajúcej sa siete. Clean Clothes Česká republika bude 17. európskym partnerom, ktorý sa pripojí k viac než 250 mimovládnym organizáciám a odborom z celého sveta, a podporia tak najväčšiu medzinárodnú sieť zameranú na zlepšovanie pracovných podmienok v odevnom priemysle,“ povedala k vstupu ČR Emma Harbourová z medzinárodného sekretariátu CCC.

Českí spotrebitelia tak získajú lepší prístup k informáciám, za akých podmienok vzniká predovšetkým v tzv. rozvojových krajinách oblečenie, ktoré bežne nosíme. V pondelok 20. októbra organizácia NaZemi napríklad zverejní výskum medzi 47 „českými“ outdoorovými firmami. Z výskumu o. i. vyplýva, že minimálne 23 z nich vyrába i v Ázii.

„V NaZemi sa odevnému priemyslu venujeme už šesť rokov. Viac než 20-ročná skúsenosť CCC nám pomôže efektívnejšie vyvíjať tlak na zahraničné i české odevné firmy. Umožní nám napríklad lepší monitoring pracovných podmienok priamo v krajinách výroby a ich následnú zmenu,“ uviedla k vstupu koordinátorka Clean Clothes Česká republika Anna Lazorová.

Česká verejnosť sa bude môcť zároveň lepšie zapojiť do medzinárodných kampaní, ktoré majú väčší dopad na zlepšovanie pracovných podmienok a správanie samotných firiem. Napríklad vďaka medzinárodnej petícii, do ktorej sa zapojilo viac než 50 000 ľudí z celého sveta, sa podarilo v roku 2012 primäť firmu Adidas, aby zaplatila indonézskym robotníkom 1,8 mil. dolárov, ktoré im dlhovala na odstupnom. Po minuloročnom zrútení továrenského komplexu Rana Plaza sa po tlaku medzinárodných mimovládnych organizáciách a odboroch podarilo primäť vyše 170 firiem (medzi nimi napr. vlastníkov značiek H&M, Zara, Pull&Bear, Bershka či Adidas), aby podpísali dohodu o bezpečnosti, ktorá zaistí bangladéšskym robotníkom a robotníčkam väčšiu bezpečnosť na pracovisku. V rokoch 2005 až 2013 zomrelo iba v Bangladéši v odevných závodoch 1 468 osôb, z toho 1 139 len v Rana Plaza, zbytok najmä pri požiaroch predovšetkým v dôsledku chýbajúcich alebo nefunkčných únikových východov.

Jedným z posledných úspechov CCC je výsledok medzinárodnej kampane podporujúcej demonštrácie za navýšenie mzdy v Kambodži, ktorá minulý mesiac primäla firmy ako H&M, Inditex, C&A, Tchibo či Next k prijatiu vlastnej zodpovednosti a verejnému vyhláseniu. Tam uvádzajú, že sú pripravení zvýšiť minimálnu mzdu a navýšiť výkupné ceny za odoberané odevy. Počas posledných dvoch rokov sú totiž kambodžské robotníčky vyčerpané z extrémnych nadčasov (s ohľadom na veľmi nízke mzdy, ktoré im nestačia ani na pokrytie základných potrieb) a na pracovisku masovo omdlievajú. V auguste 2014 navyše niektoré z nich v dôsledku vyčerpania zomreli.

„Oblečenie by malo byť nielen funkčné a pekné, ale i slušné – a to v kontexte aliancie CCC, do ktorej dnes vstupujeme. To znamená, že práca v odevných závodoch by mala umožňovať pracovníčkam a pracovníkom slušný a dôstojný život,“ komentuje Jiří Silný, riaditeľ Ekumenickej akadémie Praha.

Najviac oblečenia sa do Európy privezie z Číny (39,8 %), Bangladéša (13,6 %) a Turecka (12,4 %). Z Kambodže sa dovezie 2,4 %. (1)

Pod čiarou

Poznámky:

(1) Eurostat 2014

NaZemi presadzuje globálne rozvojové vzdelávanie do škôl i mimo ne, zasadzuje sa o zodpovednosť firiem v ich dodávateľskom reťazci a propaguje fair trade ako účinnú podporu chudobným pestovateľom a remeselníkom z krajín globálneho Juhu.

O kampani Ušili to na nás
Kampaň Ušili to na nás je dlhodobou kampaňou zaoberajúcou sa pracovnými podmienkami v odevnom priemysle a vedie ju česká mimovládna organizácia NaZemi.

Ekumenická akadémia Praha je nezisková organizácia, ktorá pôsobí v ČR od roku 1996. Vo svojej činnosti vychádza z kritických a emancipačných ekumenických kresťanských tradícií. Presadzuje alternatívne prístupy k riešeniu ekonomických, sociálnych a ekologických problémov. Zároveň ich prenáša do praxe v podobe realizácie konkrétnych projektov.

Clean Clothes Campaign (CCC) sa zameriava na zlepšovanie pracovných podmienok pracujúcich v globálnom odevnom priemysle. Ide o medzinárodnú iniciatívu a v súčasnosti je do nej zapojených 17 štátov. CCC vznikla v roku 1989 v Holandsku a postupne sa rozšírila do ďalších krajín. Na národnej úrovni je tvorená koalíciami mimovládnych organizácií, odborov, cirkevných organizácií a ďalších relevantných partnerov. Na medzinárodnej úrovni sa k nim pripájajú i odborové a mimovládne organizácie z tzv. rozvojových krajín, pričom ide o viac než 250 rôznych organizácií, ktoré identifikujú lokálne problémy a ciele.

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

NaZemi
– česká mimovládna organizácia, ktorá usiluje o to, aby sa ľudia v rozvojových krajinách mohli vlastnými silami vymaniť z chudoby
– zameriava sa na prepojenosť nášho spotrebného správania s problémami v rozvojových krajinách a motivuje jednotlivcov, firmy i štáty prijať za tieto problémy zodpovednosť
Čerpané z: www.nazemi.cz

Súvisiace články:
Medzinárodný deň kávy slúži na pripomenutie životných a pracovných podmienok ich pestovateľov (30.09.2019)
Tovaru s certifikáciou Fairtrade sa predáva na Slovensku stále viac, dominujú kakao a káva (17.09.2019)
Tržby za predaj fairtradových výrobkov vzrástli celosvetovo o 9 percent (24.10.2018)
Desiatky parkov budú hostiť výstavu fotografií o ľuďoch, ktorí vyrábajú naše topánky (28.09.2018)
H&M sľúbila dôstojné mzdy, sľub však zatiaľ neplní (25.09.2018)
Predaj fairtradových komodít na slovenskom trhu vlani výrazne vzrástol (23.08.2018)
Okrúhly stôl – rozvoj fair trade na Slovensku (01.06.2018)
Na Slovensku sa v minulom roku predalo 70 ton kávy s certifikáciou Fairtrade (23.08.2017)
Chodíme v ich topánkach, ale v ich koži by sme nechceli byť (16.11.2016)
Fairtrade sa rozširuje ďalej do strednej Európy (08.10.2016)
Desiatky parkov sa premenili na galérie, ktoré oboznamujú s podmienkami výroby topánok (04.10.2016)
Slovenský trh s fairtradovými výrobkami dynamicky rastie (24.08.2016)
Rio získalo počas olympijských hier titul Fairtradové mesto (19.08.2016)
Tisíce ľudí podporilo svojich pestovateľov na Férových raňajkách NaZemi (14.05.2016)
Česi a Slováci vlani nakúpili 218 ton kávy s certifikátom Fairtrade (12.05.2016)
„Bol som nútený piť svoj moč,“ povedal robotník z obuvníckej továrne v Číne (11.05.2016)
Tisíce ľudí si opäť spraví piknik, aby podporili fairtradových a miestnych pestovateľov (11.05.2016)
Spotrebitelia apelujú na európskych poslancov (06.04.2016)
I v Českej republike sa vyrábajú odevy za nedôstojných podmienok (02.02.2016)
Veľké spoločnosti sa pripájajú k Fairtrade a nadácii Gold Standard v boji proti zmene klímy (10.12.2015)
Keňan zo slumu či veterinárka z Indie prídu inšpirovať českých skautov i širokú verejnosť na konferencii Re-imagining Futures (11.11.2015)
Česi o výrobe svojich topánok nevedia takmer nič (30.07.2015)
Spotrebitelia volajú po dôstojnej mzde reklamáciou svojho oblečenia (14.07.2015)
Tisíce ľudí podporilo svojich pestovateľov na Férových raňajkách (09.05.2015)
Predaj fairtradových výrobkov v Česku stúpol o 17 % (05.05.2015)
Tisíce ľudí bude piknikovať, aby podporili fairtradových a miestnych pestovateľov (05.05.2015)
Budú kožené topánky konečne zdravotne vyhovujúce? (29.04.2015)
Do Česka zavíta obchodný riaditeľ Fairtrade International (15.04.2015)
Reputácia obuvníckeho gigantu v ohrození: prepúštanie namiesto zvýšenia platov v bývalom dodávateľskom závode spoločnosti Baťa (05.12.2014)
Umelci budú maľovať v Prahe portréty zahynutých robotníčok, ktoré šili pre náš trh (04.12.2014)
Odevné značky dostupné i v ČR využívajú indické otrokyne (29.10.2014)
Prieskum medzi firmami: tvária sa ako české, ale vyrábajú i v Ázii (20.10.2014)
Fairtrade oslavuje v Česku 10 rokov, podľa najnovšieho výskumu o ňom počulo 52 percent ľudí (26.08.2014)
Pracující v oděvním průmyslu východní Evropy si vydělají méně než v Číně (01.07.2014)
Češi stále více volí fair trade (21.05.2014)
Třebíč se stala prvním Fairtradovým městem na Vysočině (15.05.2014)
Tisíce Čechů piknikovalo na podporu fairtradových a lokálních pěstitelů (10.05.2014)
Tisíce Čechů se chystají společně posnídat na fairtradovém pikniku (07.05.2014)
Obrat fairtradových výrobků meziročně stoupl o 80 % (06.05.2014)
Budou poslanci Evropského parlamentu podporovat důstojnou mzdu? (29.04.2014)
Rok po zřícení továren v Rana Plaza nedostaly oběti stále žádné odškodnění (23.04.2014)
Tři desítky kandidátů do EP se zavázaly podporovat spravedlivé obchodování (10.04.2014)
Fairtrade Česká republika rozšiřuje svou působnost na Slovensko, mění proto název na Fairtrade Česko a Slovensko (02.04.2014)
Výzkum: oděvní firmy profitují na extrémně nízkých mzdách (31.03.2014)
Fakulta tropického zemědělství získala titul Fairtradová fakulta (24.03.2014)
Mladá Boleslav je prvním Fairtradovým městem ve Středočeském kraji (20.03.2014)
Nová pražírna kávy Fair&Bio spojuje Fairtrade a sociální podnikání (11.03.2014)
Veřejní zadavatelé budou moci požadovat eticky vyráběné produkty (15.01.2014)
Spravedlivé obchodování slaví výročí – fairtradové výrobky se již 25 let prodávají pod jednotným označením (15.11.2013)
Jihomoravský Hodonín získal titul Fairtradové město (06.11.2013)
Spotřebitelé získávají možnost dát najevo, že chtějí etické zboží (21.10.2013)
168 milionů dětí ve světě pracuje. Jejich počet klesá, avšak pomalu (04.10.2013)
Knihovny, sdružení či mateřská centra mohou nově získat titul Místní podporovatel fair trade (26.06.2013)
První tři starostové v Česku podepsali světovou deklaraci, žádají OSN o podporu udržitelného rozvoje a fair trade (29.05.2013)
Férová snídaně (11.05.2013)
Ve více než 80 městech se sejdou stovky lidí, aby podpořily fair trade a lokální výrobce (09.05.2013)
Férové raňajky v Bratislave (06.05.2013)
V Česku je první Fairtradová fakulta, titul jde do Českých Budějovic (22.04.2013)
Prvních šest církevních subjektů splnilo v České republice kritéria kampaně Fairtradové církve a náboženské společnosti, dnes obdržely titul (16.04.2013)
H&M láká lidi na udržitelnou módu, i když dělníci, kteří pro tuto značku vyrábí, omdlévají hladem (25.03.2013)
Zahraniční outdoorové firmy jsou odpovědnější ve svých dodavatelských řetězcích (26.11.2012)
Značku Adidas bombardujú na facebooku nahnevaní spotrebitelia (07.11.2012)
Prvá Národná fairtradová konferencia v Litoměřiciach prilákala účastníkov z celej republiky (01.11.2012)
Chudoba svazuje, svázala i lidi na Staroměstském náměstí (17.10.2012)
Konferencia CSR: rozhodujúcu moc majú supermarkety (17.10.2012)
Chudoba zväzuje (11.10.2012)
Fairtradové cirkvi a náboženské spoločnosti (27.09.2012)
Požiar v pakistanskej textilke (18.09.2012)
Návštevníci letných festivalov budú predpovedať budúcnosť so živým facebookom (28.06.2012)
Tisíce spotrebiteľov požadujú reguláciu vyjednávacej sily supermarketov (20.06.2012)
Európsky súdny dvor vyjadril podporu fair trade vo verejných zákazkách (01.06.2012)
Fairtradové mestá a školy sa v Českej republike úspešne šíria do ďalších miest (25.05.2012)
Odvrátená strana Olympijských hier (14.05.2012)
Férové raňajky v 57 mestách Českej republiky (12.05.2012)
Férové raňajky vo vašom meste (09.05.2012)
Známe odevné značky stále predávajú džínsy, ktoré zabíjajú (31.03.2012)
Chcete vedieť, kto vyrobil vašu outdoorovú bundu? (26.03.2012)
Bežím za Fairtrade! (16.03.2012)
Beh vo fairtradovej spodnej bielizni v Prahe (12.03.2012)
Iris Munguíaová získala Cenu Strieborná ruža (05.03.2012)
Česká republika má prvé Fairtradové školy (10.02.2012)
Kampaň Práca pre deti (31.01.2012)
Pieskovanie (25.01.2012)

NaZemi, 07. 10. 2014 | Prečítané: 2547 | Rubrika: Veda a spoločnosť

Doba slovenská
BILLA
Webhouse.sk
Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Sociálne siete
Anketa
Súhlasíte s finančnou odlukou cirkví od štátu?

Rozhodne áno (701 hl.)
 
Viac áno, ako nie (181 hl.)
 
Viac nie, ako áno (166 hl.)
 
Rozhodne nie (175 hl.)
 

Celkom hlasovalo: 1223
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
 Re: Pokrytectvo
18-09-20 * 15:59
 Re: Trump sa správa ako Hitler
15-09-20 * 10:00
 Ktorí?
15-09-20 * 09:33
Lipka – diskusné fórum
Lipka
Diskuteri.sk
Diskuteri.sk
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Biblia očami vedy
Biblia očami vedy
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Spotrebiteľská Poradňasc
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore