www.humanisti.sk
www.humanisti.sk
Inzeráty
Predám ochrannú známku s logom
Pozvánka na koncert
Webhouse.sk
Humanistická zbierka
Transparentný účet pre humanistov
Humanisti, už môžete pomáhať aj cez transparentný účet. Pozri: Zbierka na pomoc chudobným.
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVAAteisti Českej republikyVoľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam RomanSlovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.sk
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @932
Počítadlo


Spam poison

Medzinárodný deň mieru

21. september

Svetový mier!

„Nikdy sa o ňom nehovorilo viac a nikdy sa preň neurobilo menej ako v našich časoch; nikdy nebolo viac falošných prorokov, viac lží, viac smrti, ničenia a sĺz ako v našom storočí, dvadsiatom, storočí pokroku techniky, civilizácie, masovej kultúry a masového vraždenia.“

To sú slová známeho spisovateľa Ericha Maria Remarqua v jednej z jeho kníh, ktorá nesie názov Čierny obelisk. My sme sa rozhodli pre tento citát, kvôli tomu, že najviac vystihuje to, čo chceme prezentovať. 21. september je dňom svetového mieru. Spoločnými silami redakčného tímu sme sa rozhodli tento deň osláviť a zviditeľniť nielen v našej škole, ale aj v našej obci. Vyrobili sme letáčiky, ktoré sme poroznášali, vytvorili plagáty a samozrejme túto prezentáciu.

Mier náš každodenný

Väčšina ľudí pravdepodobne ani len netuší, že 21. september vyhlásila Organizácia Spojených národov za Medzinárodný deň mieru. Čo je horšie, netušia to ani politici. Teda tí, ktorí majú udržiavanie mierových vzťahov takpovediac v náplni práce. Mier vždy bol a zostane najšľachetnejším ideálom ľudstva. Nikdy sa však k nemu nepriblížime, ak nebudeme nosiť v srdci myšlienku na svoju spoluvinu. V spore o to, kam sme sa dostali, totiž niet nevinných.
(Eduard Chmelár)

OSN – Organizácia spojených národov

Myšlienka založiť svetovú organizáciu, ktorá by sa snažila o mier, vznikla na konci prvej svetovej vojny. Lídri víťazných mocností založili vo Versailles Spoločnosť národov. Druhá svetová vojna bola dôkazom jej zlyhania. Už v roku 1942 však americký prezident Franklin D. Roosevelt použil termín Spojené národy. S blížiacim sa koncom vojny sa blížil aj vznik OSN. Oficiálne OSN vznikla 24. októbra 1945, potom ako bola Charta ratifikovaná piatimi stálymi členmi Bezpečnostnej rady Čínou, Francúzskom, Sovietskym zväzom, USA, Spojeným kráľovstvom a väčšinou z ďalších 46 signatárskych krajín.

1. Svetová vojna

Prvá svetová vojna bol vojnový konflikt medzi 28. júlom 1914 a 11. novembrom 1918, ktorý sa odohrával prevažne na území Európy, ale aj v Afrike, Rusku, na oceánoch, na Strednom východe a inde. Bol to dovtedy najväčší vojnový konflikt v dejinách ľudstva.

Záver vojny

Jarná nemecká ofenzíva na západnom fronte však napriek presunu síl z Ruska nemala úspech, pretože 8. augusta 1918 Dohoda prelomila nemeckú obranu medzi Albertom a Montdidierom, a potom sa už od bitky pri Ardenách (26. 9.) francúzsko-anglické vojská valili na Sedan a Nemci pochopili, že prehrali vojnu. 30. septembra požiadalo o mier Bulharsko, o mesiac neskôr Turecko. Osamotené Nemecko 11. novembra 1918 podpísalo prímerie v Compiègnskom lese, čím sa skončila prvá svetová vojna.

Dôsledky

Vo vojne zomrelo asi 10 000 000 ľudí, zranených bolo asi 20 000 000. Zomierali najmä vojaci, často veľmi mladí (pomer medzi vojenskými a civilnými stratami na životoch bol 75:1). Materiálne škody boli obrovské a azda ešte väčšie boli škody na ľudskej psychike najmä mladej generácie (vo vojne bojoval napríklad aj mladý Adolf Hitler, strojca druhej svetovej vojny).

Zamyslenie…

Čo je silnejšie? Vojna, či mier? Dovolím si tvrdiť, že mier. Prejav sa, ak sa ti dačo nezdá. Ale skús bez jedinej iskričky hnevu.
(Hoffman)

2. svetová vojna

Druhá svetová vojna je dodnes najväčší a najrozsiahlejší ozbrojený konflikt v dejinách ľudstva, ktorý stál život asi 45 až 60 miliónov ľudí. Boje prebiehali v Európe, Ázii a Afrike a zúčastňovali sa na nich muži i ženy aj z oboch ďalších obývaných kontinentov: Ameriky a Austrálie. Počas šiestich rokov trvania zomreli desiatky miliónov civilistov, milióny príslušníkov ozbrojených síl, boli zničené celé mestá a spôsobené nevyčísliteľné škody na majetku a kultúrnom dedičstve ľudstva.

Vypuknutie 2. sv. vojny

Samotná vojna sa začala 1. septembra 1939 o 4.45 hod. ráno, keď Nemecký krížnik zahájil paľbu na Gdansk.

Výsledky 2. sv. vojny

Druhá svetová vojna celkom zmazala rozdiely medzi zázemím a frontom. Najväčší vplyv na to malo masové nasadenie letectva, ktoré bombardovalo nielen nepriateľské továrne, ale aj domovy robotníkov, ktorí v nich pracovali. Rovnako podstatné bolo aj bezohľadné správanie sa armád k civilistom na nepriateľskom území, ktoré bolo podporované z národnostného, rasového alebo triedneho hľadiska.

Symbol mieru – holubica mieru

Symbol mieru – holubica mieru

Pozrite si prezentáciu (PPT; 9,78 MB) a fotografie z našej školy k Medzinárodnému dňu mieru.

Navštívte aj stránku OSN: The International Day of Peace.

Medzinárodný deň mieru bol ustanovený v roku 1981 rezolúciou 36/67 Valného zhromaždenia Spojených národov tak, aby sa zhodoval s dňom jeho otváracieho zasadania, čo bolo každoročne tretí septembrový utorok. Prvý Mierový deň sa slávil v septembri roku 1982. V roku 2001 prijalo Valné zhromaždenie jednohlasne rezolúciu 55/282, ktorá určila 21. september za výročný pamätný deň nenásilia a prímeria. Organizácia Spojených národov vyzýva všetky štáty a národy dodržať v tento pamätný deň zastavenie nepriateľských akcií a aj inakšie ho osláviť výchovnými akciami, ktoré zvyšujú povedomie mieru vo verejnosti.

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

Mgr. Monika Pokusová
šéfredaktorka
školský časopis „Nitrický Korenárik“
Základná škola s materskou školou Nitrica
Čerpané z: Nitrický Korenárik

Monika Pokusová, 21. 09. 2010 | Prečítané: 5303 | Rubrika: Veda a spoločnosť

Webhouse.sk
Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Voliči, pozor na Kisku!
Keď klamal v minulosti, bude klamať aj v budúcnosti. Pozri: Kiska povedal: „Nezaložím stranu.“ a Kiska je hanba Slovenska.
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
 Re: Mladá sila
25-02-20 * 17:18
 Mladá sila
23-02-20 * 22:24
 Re: Nebezpečný vírus ohrozuje
23-02-20 * 09:48
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore