www.humanisti.sk
www.humanisti.sk
Inzeráty
Predám ochrannú známku s logom
Jedálny lístok
BILLA
Webhouse.sk
Humanistická zbierka
Transparentný účet pre humanistov
Humanisti, už môžete pomáhať aj cez transparentný účet. Pozri: Zbierka na pomoc chudobným.
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVA Voľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam RomanSlovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.sk
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @916
Počítadlo


Spam poison

Literárny maratón 2012

24 hodinové nonstop čítanie

Kedy: 29. – 30. máj 2012

od 10.00 do 10.00 h

Kde: Hviezdoslavova 5, Košice

Verejná knižnica Jána Bocatia (VKJB) v Košiciach pozýva všetkých oddaných milovníkov literatúry, ale tiež jej menej vášnivých sympatizantov na Literárny maratón 2012, čiže 24 hodinové nonstop čítanie, ktoré sa uskutoční 29. – 30. mája 2012 v čase od 10.00 do 10.00 h v centrálnej požičovni Verejnej knižnice Jána Bocatia na Hviezdoslavovej ulici.

Budova knižnice na Hviezdoslavovej 5

Deviaty ročník tohto podujatia organizuje knižnica už tradične v spolupráci s Jazzovou sekciou v Prahe. Tento rok sa do tejto medzinárodnej akcie zapojí prostredníctvom svojej Mestskej knižnice aj partnerské mesto Košíc Miškovec. Týždenný literárny maratón sa tak od 28. mája do 1. júna 2012 bude postupne presúvať po trase Praha – Lysá nad Labem – Košice – Miškovec – Praha.

Čitatelia z radov širokej verejnosti si budú môcť pre svoje 15 minútové čítanie zvoliť úryvok z diela svojho obľúbeného autora, prípadne prezentovať vlastnú tvorbu. Čítania sa zúčastnia aj spisovatelia a osobnosti kultúrneho života z Košíc i celého Slovenska (Pavel „Hirax“ Baričák, Roman Brat, Pavol Garan, Ján Marton, Ľubica Lju Mesárošová, Števa Opremčáková, Tina Van der Holland, košickí herci Dana Košická, Ľuba Blaškovičová a Miro Kolbašský, spevák Tomáš Buranovský) a dvaja spisovatelia z Miškovca Csorba Piroska a Fecske Csaba.

Literárny maratón 2012

„Cieľom literárneho maratónu je propagovať literatúru a jej autorov prostredníctvom zážitkového čítania, poskytnúť dostupnú kultúrnu aktivitu rôznym sociálnym, etnickým a vekovým skupinám na báze spoločného záujmu o knihu a čítanie. Tieto ciele sa budeme snažiť zabezpečiť pomocou rôznorodých aktivít a foriem, pričom nosným podujatím projektu bude 24 hodinové nonstop čítanie a jeho internetový prenos do celého sveta,“ vyjadrila sa o akcii riaditeľka Verejnej knižnice Jána Bocatia Klára Kernerová.

Tohoročné nonstop čítanie sa bude vyznačovať niekoľkými zaujímavosťami a novinkami. Každého účastníka odfotografuje známy košický fotoreportér Miro Vacula. Zo snímok zachytených počas maratónu vznikne v priestoroch knižnice výstava košických literárnych maratóncov. Všetci zúčastnení si navyše odnesú svoju fotografiu aj domov.

Keďže rok 2012 je Európskym rokom aktívneho starnutia a medzigeneračného dialógu, odrazí sa táto téma aj v koncepcii čítania. Maratón odštartuje svojím príspevkom najstaršia čitateľka pani Terézia Reitznerová, ktorá aj po deväťdesiatke stále číta v troch jazykoch – českom, slovenskom, nemeckom a spamäti recituje básne. Prvýkrát prebehne skrátený čítací maratón aj vo vybraných domovoch sociálnych služieb so zámerom motivovať seniorov k čítaniu a ponúknuť ďalšie možnosti spolupráce s knižnicou.

Ďalším špecifickým znakom tohoročného čítania je akcent na poéziu. V rámci maratónu sa okrem iných predstavia aj členovia Košického literárneho klubu KOLIK s ukážkami zo svojej tvorby, v ktorej dominujú práve básne. Sprievodné podujatia, ktoré knižnica pripravila na spestrenie hlavného programu, budú takisto orientované prevažne na poéziu. Spomínaný literárny klub, ktorého stretnutie prebehne 29. mája 2012 od 16.00 do 19.00 v študovni VKJB navštívi ako hosť úspešný slovenský básnik Pavol Garan, autor básnických zbierok Smrť zahroteným prstom (získal za ňu prémiu Ceny Ivana Kraska) a Jednotlivec (Trochejský kôň).

Na poetické ladenie maratónu nadviaže o 19.00 hudobno-literárne pásmo, v ktorom vystúpi obľúbený slovenský spisovateľ, hudobník a fotograf Pavel „Hirax“ Baričák s ďalšími dvoma autormi –poetkou Ľubicou Lju Mesárošovou (vydala zbierku Se/ZÓNA pokušenia) a básnikom Jánom Martonom ( knihy Život nie je pes, je to suka; Eskimák na korze).

Bonusom pre účastníkov čítania bude humorne ladené predstavenie s názvom COOLtúra, ktoré je na programe 30. mája 2012 o 18.00 v čitárni VKJB. Pôjde o zmes hovoreného slova, vtipnej poézie a zábavných piesní v podaní protagonistov rozhlasového kabaretu Pánska Jazda – Tomáša Repčiaka a Martina Horbala. Každý aktér tohoročného maratónu si okrem už spomenutej fotografie a voľnej vstupenky na predstavenie COOLtúra odnesie aj odznak. Počas obidvoch dní bude navyše prebiehať zlosovateľná anketa o knižné ceny, ktorej výsledky knihovníkom prezradia, ktorá bola najčítanejšia kniha košického literárneho maratónu 2012.

Košice odovzdajú štafetu literárneho maratónu do Prahy a to nielen symbolicky. Riaditeľka Verejnej knižnice Jána Bocatia sa zúčastní nonstop čítania v Prahe, kde bude Košice prezentovať trochu netradične. V pražskej premiére prečíta úryvok z českej klasiky – Dobrého vojaka Švejka v zemplínčine.

Pripravila: Mgr. Alena Zavocka
Verejná knižnica Jána Bocatia

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

Verejná knižnica Jána Bocatia
– kultúrna inštitúcia Košického samosprávneho kraja
Hlavná 48
042 61 Košice
Čerpané z: www.vkjb.sk

VKJB, 26. 05. 2012 | Prečítané: 2244 | Rubrika: Rubrika pána Rubika

Doba slovenská
BILLA
Webhouse.sk
Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Sociálne siete
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
 Re: Kurča na fazuľke
08-08-20 * 12:17
 Re: Moje poznámky
08-08-20 * 09:55
 Re: Kurča na fazuľke
08-08-20 * 09:39
Lipka – diskusné fórum
Lipka
Diskuteri.sk
Diskuteri.sk
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Biblia očami vedy
Biblia očami vedy
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Spotrebiteľská Poradňasc
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore