– Prvý riaditeľ gymnázia: „Doterajšia línia, zreteľne deliaca štát od cirkví, je zmazaná.“
– Druhý riaditeľ základnej školy: „Rozvrh hodín budeme musieť stavať podľa požiadaviek jednotlivých náboženstiev.“
– Tretí riaditeľ: „Povinnosť školy byť v otázkach náboženstva neutrálnou patrí minulosti.“
– Štvrtý riaditeľ: „Modlitebňa bude mať demonštratívny a reklamný vplyv na žiakov iných konfesií.“
Dogmatici iných konfesií budú žiadať vlastné modlitebne.
Pre pokojné spolunažívanie žiakov je existencia modlitebne kontraproduktívna. Zvýši sa tlak na žiakov, ktorí nežijú prísne podľa viery, Jedna žiačka si už sťažovala, že ju verbálne napadli spoluveriaci, keď jedla cez ramadán.
Hovorca strany zelených: „Modlitebne sú jed pre integráciu. Nezasýpajú deliace jarky, prehlbujú ich a kopú nové.“
Jeden hovorca súdu upozornil, že nariadenie nemá ešte všeobecnú právnu platnosť. Konečné rozhodnutie padne až v hlavnom pojednávaní, pravdepodobne do konca roka. Do tých čias však musia zodpovední činitelia konať podľa nariadenia. Upozornil aj na to, že pre modlenie sa vyslovene počíta čas mimo pravidelných hodín vyučovania.
Ako sa dalo čakať, zástupcovia veľkých cirkví v oblasti Berlína rozhodnutie správneho súdu vítajú: Evanjelik Jastrzembski vidí posilnenie práva mať náboženstvo a žiť podľa neho: „Umožňuje žiakom modliť sa.“ Rozhodnutie sa vraj nedotýka povinnosti školy byť vo veciach náboženstva neutrálnou. Katolík Förner hovorí v podstate to isté. Pozitívne reagovala aj neoliberálna (vládna) strana FDP a iniciatíva Pro Reli, ktorá na jar tohto roku iniciovala neúspešnú petíciu o zavedení náboženstva ako povinného predmetu na berlínskych školách.
Iného názoru je hovorca CDU pre integráciu: Vypovedanie neutrality dá do pohybu skalu, čo povedie k polarizácii, a tú si nikto nemôže priať. Umožniť individualistické chodníčky znamená separáciu už v triedach.
Predsedníčka berlínskeho odborového združenia učiteľov nemá obavy, že teraz prídu hromadné objednávky modlitební, ale aj tak odporúča, aby senát nechal preskúšať toto rozhodnutie vrchným správnym súdom.
Zástupca zelených: Okrem Iránu nepoznám krajinu, kde sú v škole modlitebne. V Turecku zaručene nie sú.
Zástupkyňa SPD nechce kritizovať súdne rozhodnutie, ale: „V škole nemajú miesto nijaké náboženské symboly.“
Starosta berlínskej štvrti Neukölln je ostrý ako zvyčajne: „Tento rozsudok vedie do čias pred osvietenstvom. Mohli ho vyniesť len ľudia, ktorí nikdy neboli v miestach ako je Neukölln. Jeho symbolická sila je smrteľná. Sloboda náboženstva predsa neznamená, že štát musí vytvoriť materiálne predpoklady, aby každý mohol kdekoľvek plniť svoje náboženské rituály.
Veď ani korán niečo takéto nepredpisuje! To aby som aj moslimským spolupracovníkom na radnici zriadil modlitebne? A aj pre každého moslimského chirurga, žeby mohol prerušiť operáciu a rozprestrel svoj modlitebný koberček? To je absurdné!“
Ilustračné foto: © IslamiCity
Svoj názor k danej téme môžete vyjadriť v diskusnom fóre.
Ján Paradalaik s celoživotným vzdelávaním
Čerpané z:
Welt online