www.humanisti.sk
www.humanisti.sk
Inzeráty
Predám ochrannú známku s logom
Jedálny lístok
Quasars Ensemble
BILLA
Webhouse.sk
Humanistická zbierka
Transparentný účet pre humanistov
Humanisti, už môžete pomáhať aj cez transparentný účet. Pozri: Zbierka na pomoc chudobným.
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVA Voľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam RomanSlovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.sk
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @659
Počítadlo


Spam poison

Košice lajkujú literatúru

Festival LiKE predstaví literatúru vo všetkých jej podobách

Kedy: 3. – 5. novembra 2016
Kde: Tabačka/Kulturfabrik a Kotolňa, Košice

Začiatkom novembra bude košická Tabačka/Kulturfabrik patriť úvodnému ročníku multižánrového festivalu súčasnej literatúry s názvom LiKE. Od 3. do 5. novembra sa priaznivci kvalitnej literatúry môžu tešiť na autorské čítania, besedy, výstavy ilustrácií a komiksov, premietanie vizuálnej poézie, prednášky o typografii a grafickom dizajne, rôzne diskusie na aktuálne kultúrne témy a sprievodné podujatia.

LiKE

LiKE je nový košický festival súčasnej literatúry, na ktorom sa predstavia spisovatelia, ilustrátori, grafici, ako aj vydavatelia a zástupcovia knižnej kultúry.

„Na podujatí prezentujeme viaceré osobnosti – svetovo uznávaného dizajnéra a typografa Petra Biľaka, libanonského tvorcu komiksov a performera Mazena Kerbaja, intermediálneho umelca Milana Adamčiaka, etablovaných domácich spisovateľov – Dušana Mitanu, Vladimíra Ballu, Máriu Ferenčuhovú či Michala Habaja,“ hovorí Miroslava Vallová z Literárneho informačného centra, ktoré prostredníctvom Dní slovenskej literatúry podporuje aktivity ľudí a združení výrazne ovplyvňujúcich literárny život na Slovensku.

Festivalový warm-up

Vo štvrtok 3. novembra od 17. hodiny sa môžu záujemcovia a zvedavci „ohriať“ v košickej Kotolni sa Strojárenskej ulici na vernisáži výstavy komiksu, ktorá ponúkne diela vyše 30 autorov z krajín V4.

Po vernisáži bude na tom istom mieste nasledovať prezentačný formát Pecha-Kucha, ktorej v poradí 43. časť bude mať podtitul Literárny špeciál. Od 18. hodiny budú mať možnosť návštevníci vidieť prednášky a prezentácie desiatky aktérov, ktorí sa venujú literatúre. Pätica kultúrnych operátorov venujúcich sa literatúre z Košíc a Bratislavy pripravila bohatý program, ktorý je prístupný na webovej stránke www.likefestival.sk.

Otvorenie a rapový dvojkoncert

Oficiálne otvorenie festivalu LiKE bude v piatok 4. novembra o 18. hodine v Bistre Tabačka. Jeho súčasťou bude aj vernisáž výstavy ilustrácií Daniely Olejníkovej z najnovšej knihy Mareka Vadasa – Útek.

Ťahákom prvého večera bude okrem iných aj Libanonský komiks, v ktorom sa o svojom živote medzi Bejrútom a Berlínom, o situácii v regióne a komikse na Blízkom východe bude rozprávať libanonský hosť Mazen Kerbaj so spisovateľom a prekladateľom Michalom Hvoreckým.

Aký koncert zvoliť na otvorenie festivalu súčasnej literatúry? Fero Malík dramaturg Literárneho klubu a programu festivalu LiKE, má v tom jasno:

„WWW je legenda českej hiphopovej scény. Ich hudba v kombinácii s výbornými textami Lubomíra Typlta bude na jednom pódiu doplnená neortodoxným bubeníkom Pavlom Fajtom.“

Hudobný program doplní rapové duo Modré hory, ktoré zaujme svojou civilnosťou a autentickosťou.

Literatúra od rána do večera

Fabric caféHlavným festivalovým dňom bude sobota. Raňajkovať môžete priamo na Brakfaste so špeciálnymi hosťami a pokračovať ďalej podľa chuti na diskusno-prezentačných blokoch s poetmi, prozaikmi či komiksovými expertmi. Návštevníci festivalu LiKE oslávia 20 rokov literárnej súťaže Poviedka spolu s jej laureátmi, dajú si Čau o piatej s vydavateľom Kolomanom Kertészom Bagalom a jeho autormi. V rámci festivalovej relaxačnej zóny je pre vás pripravený knižný a dizajnérsky mini-market. Pripravte sa aj na diskusiu O súčasných podobách extrémizmu s Michalom Havranom, kde budú diskutovať fotograf a novinár Andrej Bán, programový riaditeľ Nadácie Milana Šimečku Laco Oravec a Tomáš Rafa, ktorý sa vo videoarte venuje vymedzovaniu hraníc patriotizmu, extrémizmu a nacionalizmu. Po diskusii budú nasledovať prezentačno-diskusné bloky. LiKE uvedie dizajnéra svetového formátu, žijúceho v Holandsku, Petra Biľaka a dve legendy slovenskej literatúry – Dušana Mitanu a Stanislava Rakúsa. V tabačkovom Black Boxe zažijete tajomné vystúpenie Michala Habaja, v kinosále zas „pohyblivé básne” a večer uzatvára koncert košickej formácie Poetic Electric vo Fabric café.

EdpK – Európsky dom poézie KošiceSúčasťou festivalu LiKE bude aj prezentácia aktivít Európskeho domu poézie Košice v podobe edukačnej platformy LitZoom (alternatívna hodina literatúry), v rámci ktorej sa môžete zapojiť do kreatívneho písania so zaujímavými lektormi a samostatného formátu Košice Book fest, kde sa predstavia najmä literáti a umelci z metropoly východu.

Organizačný tím verí, že festival LiKE nebude iba jednorazovým „košickým endemitom“, ale stane sa neoddeliteľnou a každoročnou kultúrnou udalosťou.

„Cieľom festivalu LiKE je ukázať, že súčasná literatúra je kvalitná a komunikatívna. Napriek tomu, že žijeme v dobe sociálnych médií,“ dodáva Simona Fochlerová z Európskeho domu poézie Košice.

Pod čiarou

Festival LiKE organizujú EdpK – Európsky dom poézie Košice, Literárne informačné centrum, BRaK – Bratislavský knižný festival, Literarnyklub.sk a vydavateľstvo Dive Buki.

Vstup voľný.

Vstup na dvojkoncert Modré hory (SK) & WWW Neurobeat + FAJT (CZ): v predpredaji 7 €, na mieste 9 €.

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

MediaparkMediapark, o.z.
– občianske združenie Mediapark je subjektom združujúcim osoby pôsobiace v mediálnej oblasti
Letná 43, 040 01 Košice-Staré Mesto
Čerpané z: www.mediapark-oz.sk

Mediapark, 19. 10. 2016 | Prečítané: 622 | Rubrika: Rubrika pána Rubika

Doba slovenská
BILLA
Webhouse.sk
Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Sociálne siete
Anketa
Ktorý vtáčik z týchto fotografií sa vám najviac páči?

Kolibkárik čipčavý (26 hl.)
 
Sýkorka belasá (17 hl.)
 
Stehlík obyčajný (11 hl.)
 
Sokol myšiar (9 hl.)
 
Drozd plavý (6 hl.)
 

Celkom hlasovalo: 69
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Lipka – diskusné fórum
Lipka
Diskuteri.sk
Diskuteri.sk
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Biblia očami vedy
Biblia očami vedy
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Spotrebiteľská Poradňasc
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore