www.humanisti.sk
www.humanisti.sk
Inzeráty
Predám ochrannú známku s logom
Jedálny lístok
BILLA
Webhouse.sk
Humanistická zbierka
Transparentný účet pre humanistov
Humanisti, už môžete pomáhať aj cez transparentný účet. Pozri: Zbierka na pomoc chudobným.
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVA Voľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam RomanSlovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.sk
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @473
Počítadlo


Spam poison

Koniec sveta nebude…

Košice na pôde NR SR pozvali Slovensko do Európskeho hlavného mesta kultúry 2013

Košice sa už o niekoľko týždňov stanú oficiálne, spolu s francúzskym Marseille, európskymi kultúrnymi metropolami roku 2013. Práve blížiaci sa začiatok nového roka je dôvodom, prečo dnes v slovenskom parlamente predseda Národnej rady SR (NR SR) Pavol Paška spolu s ministrom kultúry SR Marekom Maďaričom, primátorom Košíc Richardom Rašim a tímom neziskovej organizácie Košice – Európske hlavné mesto kultúry 2013 (EHMK) ponúkli malú kultúrnu pozvánku do Košíc.

Umeleckým programom sa o ňu postarali hudobníci z Cluster ensemble (Ivan Šiller, František Király, Zuzana Biščáková, Dalibor Kocián, Lenka Novosedlíková) s hosťami Jozefom Luptákom a Braňom Dugovičom a tanečníkmi Michaelou Nezvalovou, Soňou Ferienčíkovou a Vladislavom Šoltýsom, spojení vedením Ivana Šillera. Ako líder festivalu Svetové dni novej hudby ISCM pripravuje koncom budúceho roka v Košiciach 90. ročník tejto najvýznamnejšej celosvetovej prehliadky modernej vážnej hudby.

„Vďaka projektu sa Košice stali najdynamickejšie sa rozvíjajúcim mestom na Slovensku. Budujeme modernú európsku metropolu, kde sa oplatí nielen žiť, pracovať a tvoriť, ale kam sa aj turistom oplatí prísť. Medzi top destinácie roku 2013 zaradili Košice nielen svetoznámy cestovateľský bedeker Lonely Planet, ale aj americký cestovateľský portál Budgettravel.com. Verím, že keď Košice objavuje celý svet, cestu k nám si na budúci rok nájde aj zvyšok Slovenska,“ uviedol primátor Košíc Richard Raši.

Ako dodal, budúci rok je ideálnou príležitosťou spojiť poznávanie mesta a regiónu so zaujímavými, výnimočnými kultúrnymi zážitkami.

Aj podľa predsedu parlamentu Pavla Pašku je rok 2013 ideálnou príležitosťou navštíviť východné Slovensko. Dnešné podujatie, spojené so stretnutím s novinármi, sa konalo pod jeho záštitou.

„Som hrdý na to, že moje rodné mesto sa stane európskym hlavným mestom kultúry. My Košičania sme lokálpatrioti, ale uvedomujeme si, že projekt svojim významom presahuje hranice nášho mesta a bude mať nielen nadregionálny aj celoslovenský pozitívny dopad. Preto som rád, že môžem aj z parlamentnej pôdy aspoň krátkou umeleckou ´ochutnávkou´ pozvať na východ našej krajiny nielen volených zástupcov, ale prostredníctvom médií aj občanov zo všetkých kútov Slovenska,“ uviedol predseda NR SR Pavol Paška.

Podľa ministra kultúry SR Mareka Maďariča sa projekt EHMK Košice 2013 v našich podmienkach môže stať dôležitým dôkazom toho, že ak zainvestujeme do kultúry vo väčšej miere, dokáže kultúra, a s ňou spätý kultúrny a kreatívny priemysel, priniesť do daného regiónu aj významný ekonomický a inovačný efekt. Rezort kultúry je gestorom realizácie národných projektov investičného charakteru v rámci projektu EHMK – Košice 2013 a vystupuje v pozícii Sprostredkovateľského orgánu pod Riadiacim orgánom pre Regionálny operačný program 2007 – 2013, prioritná os 7. Na národný projekt Košice – EHMK 2013 schválila slovenská vláda v marci 2012 prostriedky zo štrukturálnych fondov Európskej únie v celkovej výške 60 miliónov eur. Sú určené na obnovu, rekonštrukciu, rozširovanie a modernizáciu stavebných objektov a na posilnenie vybavenosti verejných priestranstiev.

Riaditeľ neziskovej organizácie Košice – Európske hlavné mesto kultúry (EHMK) 2013 Ján Sudzina vyzdvihol fakt, že projekt nie je len o kultúrnom programe, ale o celkovej transformácií mesta a regiónu.

„Dvadsiatka investičných projektov prinesie pozitívnu zmenu v možnostiach realizácie kultúrnych podujatí v Košiciach. Na ich základe vzniknú tri inštitúcie nového typu, ktoré doposiaľ nemajú obdobu ani v meste ani v regióne. Dúfame, že svojim významom sa zaradia medzi podobné trendové európske ustanovizne a na východe Slovenska sa stanú kolískou aktuálneho súčasného umenia,“ konštatoval Sudzina.

Ako spresnil, mali by sa nimi stať Kasárne/Kulturpark, ako miesto pre kreatívny priemysel a nové trendy v umení, Kunsthalle, ako výstavný priestor novej generácie a Výmenníky projektu SPOTs, ako miesta pre rozvoj komunitného života a sociálneho umenia.

V tíme n. o. Košice 2013 pripravujú v súvislosti s transformačnými prvkami aj novú kultúrnu stratégiu.

„Máme rozpracovaný rámcový plán pre kreatívny priemysel s výhľadom do roku 2020, do ktorého chceme zapojiť mesto, kraj a významných hráčov v celom regióne, počínajúc privátnym sektorom a končiac univerzitami,“ uviedol Sudzina.

Podľa neho, aj vďaka projektu EHMK, má vízia premeny Košíc z industriálneho na kreatívne mesto veľkú šancu všetkých zjednotiť.

Podľa umeleckého riaditeľa n. o. Košice 2013 Vladimíra Beskida kultúrny a umelecký program roka 2013 bude silným impulzom pre Košice i región. Má ich nielen stimulovať, ale aj viesť k vytvoreniu komunikačnej siete, minimálne stredoeurópskeho rozmeru. Balík takmer 300 akcií od kľúčových, cez významné, až po najpočetnejšie sprievodné, bude vytvárať širokospektrálny program. Okrem medzinárodnej, rozvojovej úrovne s európskou dimenziou, budú mať aj národný a lokálny kontext.

„Architektúru programu sme postavili na piatich prioritných líniách, štyroch osobnostiach a tiež na spolupráci s našim partnerom Marseille – Provence. Snahou bolo postaviť program ako vyvážený. Nielen medzi všetkými druhmi umenia, tradičnými a inovatívnymi podujatiami, ale aj z pohľadu vekovej skladby divákov. Koncentrujeme sa však na súčasné umenie a významnú pozornosť venujeme prezentácii slovenského umenia v zahraničí,“ konštatoval Beskid.

Medzi extra podujatia bude podľa neho patriť najmä program, koncentrovaný v nových pilotných inštitúciách Kasárňach/Kultruparku a v Kunsthalle. Za také považuje pilotný projekt medzinárodnej prehliadky súčasného tanca Dni nového tanca/New Dance Day, Svetové dni novej hudby/ISCM World New Music Days, ktoré sa po prvý krát vo svojej 90 ročnej histórii uskutočnia na Slovensku, trienále súčasného obrazu, vznik nových inscenácií či vystúpenie Tokijského metropolitného symfonického orchestra.

Aj umelecký riaditeľ zdôraznil, že koncepcia programovej štruktúry nie je postavená iba na jednorazových kultúrnych podujatiach v roku 2013. Jej hlavným cieľom je naštartovať proces dlhodobého rozvoja a stimulujúcich podmienok pre kultúrnych operátorov v celom regióne, podporovať medzinárodné partnerstvá a tvorivé, perspektívne iniciatívy. V tomto duchu sa ponesie aj otvárací ceremoniál EHMK 2013, ktorého dramaturgia je pripravená ako bod obratu. Uskutoční sa počas víkendu 19. a 20. januára a bude poňatý ako jedinečný, dvojdňový a inšpiratívny happening, ktorým ožije celé mesto. Program bude rozložený na viacerých miestach a scénach, od Štátneho divadla, cez Steel Arénu, pódium na Hlavnej ulici až po mnohé kluby a reštaurácie tak, aby si každý prišiel na svoje.

„Ceremoniál vnímame ako štartovaciu platformu, ktorá otvorí nielen veľké defilé kultúrneho a umeleckého programu roku 2013, ale bude aj symbolicky upozorňovať na to, že sa dívame do budúcna, že máme víziu moderného kreatívneho mesta a veríme, že vďaka projektu sa podarí okysličiť a stimulovať domácu kultúrnu scénu,“ dodal umelecký riaditeľ n. o. Košice 2013 Vladimír Beskid.

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

Košice – Európske hlavné mesto kultúry 2013, n. o.
Mesto Košice založilo neziskovú organizáciu predovšetkým za účelom prípravy, realizácie, monitoringu a hodnotenia projektu Košice – Európske hlavné mesto kultúry 2013 a súvisiacich činností a projektov podľa projektu Košice Interface 2013 schváleného medzinárodnou výberovou komisiou dňa 9. septembra 2008 v Bratislave.
Čerpané z: www.kosice2013.sk

Súvisiace články:
Košice 2013 začali odpočítavanie pred otváracím ceremoniálom (21.12.2012)
Dóm sv. Alžbety ukáže na Vianoce čerstvo zrekonštruovaný interiér (17.12.2012)
The End/Koniec sa začína už dnes (14.12.2012)
World Press Photo (06.12.2012)
Koniec sveta nebude… (30.11.2012)
Na JAMIROQUAI sa za päť dní predalo viac než 1 300 vstupeniek (24.11.2012)
V košickej DIG gallery sa predstaví robotické umenie (21.11.2012)
Geopolitické a Geoumelecké hranice (13.11.2012)
Košice 2013 v centre európskeho diania (07.11.2012)
Rekonštrukcia Dómu sv. Alžbety je vo vysokom štádiu rozpracovanosti (07.11.2012)
Práce na obnove kaštieľa v Krásnej finišujú, pozdržali ich archeologické nálezy (07.11.2012)
Cesta do neznáma – Život s hendikepom (02.11.2012)
Dilemma v Košiciach (31.10.2012)
Hudba medzi Východom a Západom prinesie tri atraktívne koncerty (26.10.2012)
Košice 2013 doputovali do Viedne (24.10.2012)
Tretia Biela noc opäť „bodovala“, pozrieť si ju prišli aj zahraniční odborníci (22.10.2012)
Na brehu (19.10.2012)
Festival Rozmanitosť naberá na obrátkach (12.10.2012)
Festival Moonride (12.10.2012)
Jeseň v Košiciach bude v znamení klasickej hudby a jazzu (11.10.2012)
Festival Rozmanitosť (03.10.2012)
Dostalo ma jej neopakovateľné kúzlo (01.10.2012)
V Košiciach sa prvú októbrovú sobotu nespí (01.10.2012)
Spoznajte zvyky, kultúru a jazyky iných krajín (26.09.2012)
Sound City Days 2012 (11.09.2012)
Panelák je môj rodný dom (10.09.2012)
Som vďačný Košiciam (08.09.2012)
Putujúce mesto (08.09.2012)
Dve v jednom bude hostiť až 80 hudobníkov (06.09.2012)
Kinobus opäť oživí staré kiná na východnom Slovensku (24.08.2012)
Koncert Dve v jednom spojí košických a pražských umelcov (23.08.2012)
Košický hrad patril k najväčším na Slovensku (17.08.2012)
Leto v parku potešilo kvalitným programom (13.08.2012)
Košické parky sa vďaka titulu Európske hlavné mesto kultúry zmenia na miesto oddychu a bezpečia (10.08.2012)
Dva vstupy na jednu vstupenku (08.08.2012)
Festival Leto v parku bude (06.08.2012)
Leto v parku začína už o päť dní (01.08.2012)
Košice sa dnes otvoria na LOH 2012 v Londýne (30.07.2012)
List primátora mesta Košice (30.07.2012)
V Košiciach štartujú ďalšie investičné projekty, ktoré zmenia tvár mesta (30.07.2012)
V Maďarsku vychádza po desiatkach rokov sprievodca Košicami (23.07.2012)
Tatranská galéria prebúdza areál sochárskeho sympózia vo Vyšných Ružbachoch (21.07.2012)
Vstupenky na Leto v parku sú už v predaji (13.07.2012)
Košice budú mať vďaka titulu európske hlavné mesto kultúry prvú Kunsthalle na Slovensku (13.07.2012)
Rozhovor s Adélou Foldynovou (10.07.2012)
Umelecké rezidencie K.A.I.R. prinášajú do Košíc zahraničné inšpirácie (10.07.2012)
Mesiac autorského čítania 2012 začína 2. júla (29.06.2012)
Na Leto v parku 2012 príde do Košíc aj Emir Kusturica (28.06.2012)
Podporujeme kreativitu (19.06.2012)
Investičné projekty pre Košice 2013 vstupujú do realizačnej fázy (19.06.2012)
Klavírny koncert Mikiho Skutu (18.06.2012)
Košice získali Cenu Meliny Mercouriovej (29.05.2012)
Festival USE THE C!TY prilákal do ulíc Košíc takmer 15 tisíc návštevníkov (27.05.2012)
Dnes cestujeme s hudbou (25.05.2012)
Bitka pri Rozhanovciach (22.05.2012)
USE THE C!TY prináša mesto plné hudby, kartónu i šokujúce predstavenia (10.05.2012)
Imaginácie (07.05.2012)
Spojená škola internátna v Levoči oslavuje 90 rokov od svojho založenia (02.05.2012)
eduMEMA Košice (23.04.2012)
KulTour 2013 zabodoval na výstave v Poľsku (23.04.2012)
KulTour 2013 navštívi veľtrh cestovného ruchu vo Varšave (18.04.2012)
Menjünk Világgá – Poďme do sveta (03.04.2012)
Festival USE THE C!TY hľadá dobrovoľníkov, hudobníkov a tanečníkov (02.04.2012)
Hľadáme dobrovoľníkov (31.03.2012)
Umelecká dvojica Urban Art vystavuje v Košiciach (31.03.2012)
Košice – Európske hlavné mesto kultúry 2013 (02.02.2012)
Detský Silvester (21.12.2011)
Košice 2013 hľadajú umelcov na budúcoročnú Bielu noc (19.12.2011)
V Košiciach opäť vytvoria ľadové sochy (19.12.2011)

Košice – EHMK 2013, 13. 12. 2012 | Prečítané: 3177 | Rubrika: Rubrika pána Rubika

Doba slovenská
BILLA
Webhouse.sk
Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Sociálne siete
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
 Re: Dobyvatelia zo Skrivolandie.
16-07-20 * 16:57
 Re: Čítam
13-07-20 * 17:12
 RE: Zdravá výživa
12-07-20 * 16:56
Lipka – diskusné fórum
Lipka
Diskuteri.sk
Diskuteri.sk
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Biblia očami vedy
Biblia očami vedy
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Spotrebiteľská Poradňasc
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore