www.humanisti.sk
www.humanisti.sk
Inzeráty
Predám ochrannú známku s logom
Jedálny lístok
BILLA
Webhouse.sk
Humanistická zbierka
Transparentný účet pre humanistov
Humanisti, už môžete pomáhať aj cez transparentný účet. Pozri: Zbierka na pomoc chudobným.
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVA Voľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam RomanSlovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.sk
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @399
Počítadlo


Spam poison

Koncert slnka z japonského hudobného neba

Košice, nedeľa 26. mája 2013

Krajina vychádzajúceho slnka a jej umelci rozžiaria a rozohrejú onedlho aj košickú hudobnú scénu. Ďalším bonbónikom, ktorý ponúkne Európske hlavné mesto kultúry Košice 2013, bude koncert Tokijského metropolitného symfonického orchestra, ktorý sa uskutoční 26. mája v koncertnej sále Domu umenia. Bude to nepochybne jedna z najväčších tohtoročných udalostí v metropole východu.

Popredný japonský orchester sa v rámci svojho exkluzívneho česko-slovenského turné predstaví Košiciam po koncerte na Pražskej hudobnej jari so svojím dirigentom Kazuhirom Koizumim. Sólistkou v Dvořákovom husľovom koncerte bude uznávaná muzikantka Sayaka Shojiová. Na medzinárodnej hudobnej scéne sa presadila po triumfálnom víťazstve v prestížnej Paganiniho súťaži (1999), kde zvíťazila ako jediná japonská a zároveň najmladšia umelkyňa v histórii.

Spolupracuje s dirigentmi zvučných mien (Sir Colin Davis, Charles Dutoit, Mariss Jansons, Lorin Maazel, Zubin Mehta, Antonio Pappano a pod.), hráva s orchestrami svetovej špičky (Berliner Philharmoniker, Bayerischer Staatsorchester, Israel Philharmonic Orchestra, New York Philharmonic, St. Petersburg Philharmonic Orchestra, Orchestre Philharmonique de Radio France a pod.). S. Shojiová bude kúzliť tie najkrajšie tóny na husliach Recamier Stradivarius z roku 1729. Do jej kúzelných rúk jej vzácny hudobný nástroj zverila spoločnosť Ueno Fine Chemicals Industry Ltd.

V úvode koncertu zaznie ukážka japonskej súčasnej tvorby skladateľa Kosaku Yamada, ktorý pri tejto príležitosti skomponoval nové dielo – Predohru D dur. Po Dvořákovom husľovom koncerte bude vyvrcholením večera veľkolepá Piata symfónia Petra Iljiča Čajkovského.

V prevedení elity svetových umelcov je večer zárukou toho, že bude znieť klasická hudba, ktorá uspokojí aj tých najnáročnejších obdivovateľov a vyznávačov kvalitnej muziky. Postarajú sa o to špičkoví umelci, ktorí do Košíc ako Európskeho hlavného mesta kultúry zavítajú a prinesú so seba kus slnka a my všetci sa budeme môcť dotknúť hudobného neba.

„Toto podujatie je pre Košice veľmi významné z viacerých hľadísk. Má dve hlavné roviny, predovšetkým kultúrno-umeleckú, pretože Tokijský metropolitný symfonický orchester patrí k absolútnej svetovej špičke. Čo je veľmi dôležité, má to aj rovinu spoločenskú a možno dokonca aj obchodnú, pretože koncentruje obrovský záujem nielen kultúrnej verejnosti. V tom čase bude japonskú kultúru reprezentovať nielen výnimočný orchester, ale japonský spôsob života predstaví napríklad výstava bonsajov, hry go a shogi, divadlo kjógen a ďalšie aktivity, ktoré priblížia východnú pologuľu. Do Košíc príde aj japonská obchodná špička vedená šéfom správnej rady EU-Japan Fest pre rok 2013, ktorý je zároveň prezidentom Mittsubishi Corporation Yorihiko Kojima, výkonný riaditeľ EU-Japan Fest Shuji Kogi a ďalší predstavitelia japonského kultúrneho, verejného a hospodárskeho života,“ uviedol riaditeľ neziskovej organizácie Košice 2013 – Európske hlavné mesto kultúry Ján Sudzina.

EU-Japan Fest už 19 rokov podporuje výmenu umelcov medzi európskymi hlavnými mestami kultúry a Japonskom a dlhodobo spolupracuje s platformou ECOC (združenie európskych hlavných miest kultúry).

„Práve Košice sú akýmsi vrcholom spolupráce. Pripravujeme najviac spoločných podujatí spájajúcich sa s japonskou kultúrou. Je ich viac ako 20. Do ich organizovania zapájame aj tretí sektor. Spolupráca s Japonskom nie je krátkodobá a len pre rok 2013. Bude mať samozrejme aj pokračovanie v budúcnosti, čo je veľmi dôležité pre udržateľnosť celého projektu.“

Životopis dirigenta Kazuhira Koizumiho

V roku 1969 Kazuhiro Koizumi začal študovať na Tokyo University of the Arts odbor dirigovanie u Kazuoa Yamadu. V roku 1970 mu bola udelená prvá cena druhého ročníka dirigentskej súťaže japonskej asociácie Min-On Concert Association of Japan, na základe čoho sa stal pomocným dirigentom bývalého Japonského filharmonického orchestra. Koizumi bol jedným z dirigentov Novej japonskej filharmónie pri jej založení v júli 1972. V októbri toho istého roku začal študovať operné dirigovanie na Berlin Hochschule u profesora Hansa Martina Rabensteina.

V štúdiu pokračoval aj v lete roku 1973, kedy sa zúčastnil na festivale Tanglewood Music Festival.

V novembri 1973 získal prvú cenu na tretej medzinárodnej súťaži dirigentov Herbert von Karajan International Conducting Competition a následne debutoval v Berlíne ako dirigent Berlínskej filharmónie.

V rokoch 1975 až 1979 Koizumi pôsobil ako hudobný riaditeľ Novej japonskej filharmónie (New Japan Philharmonic). Po nesmierne úspešných účinkovaniach s Berlínskou filharmóniou na jej abonentských koncertoch v marci 1975 ďalej dirigoval s veľkým úspechom a uznaním po celej Európe napríklad vo Viedni, Paríži, Taliansku či v bývalom západnom Nemecku.

V januári 1976 sa Koizumi predstavil so súborom Orchestre Philharmonique de Radio France, kde účinkoval s legendárnymi osobnosťami Antonom Rubinsteinom a Mstislavom Rostropovichom. Neskôr v tom roku dirigoval Viedenskú filharmóniu na festivale v Salzburgu. K jeho rozsiahlym dirigentským úspechom naprieč Európou patria súbory Munchner Philharmoniker, Symphonieorchester des Bayerischen Rundfunks a Philharmonia Hungarica. Jeho triumfálne vystúpenie s Chicago Symphony Orchestra na festivale Ravinia v USA v roku 1978 ho o dva roky neskôr priviedlo k angažmánu viesť tento súbor aj počas vysoko ceneného abonentného koncertu v marci 1980. Ako hosť dirigoval viaceré orchestre, vrátane Boston Symphony Orchestra, Detroit Symphony Orchestra, Cincinnati Symphony Orchestra, Toronto Symphony Orchestra či Montreal Symphony Orchestra.

Počas sezón 1983/84 až 1988/89 bol Koizumi hudobným riaditeľom kanadského Winnipeg Symphony Orchestra a dirigoval Tokyo Metropolitan Orchestra v rokoch 1986 až 1989. Od roku 1988 ho k pravidelnému dirigovaniu pozýva londýnsky Royal Philharmonic Orchestra, pričom spoločne dokončili nahrávanie Čajkovského Symfónií č. 4, 5 a 6.

Koizumi pôsobil ako šéfdirigent Kyushu Symphony Orchestra od apríla 1989 do marca 1996, ako hosťujúci šéfdirigent Century Orchestra Osaka od apríla 1992 do marca 1995, ako šéfdirigent Tokyo Metropolitan Symphony Orchestra od apríla 1995 do marca 1998 a ako šéfdirigent Century Orchestra Osaka od apríla 2003 do marca 2008. Od apríla 2006 je hlavným hosťujúcim dirigentom Sendai Philharmonic Orchestra a od apríla 2008 je zároveň hudobným riaditeľom Century Orchestra Osaka (v súčasnosti Japan Century Symphony Orchestra) a rezidentným dirigentom Tokyo Metropolitan Symphony Orchestra. V apríli 2013 sa taktiež stane hudobným riaditeľom Kyushu Symphony Orchestra.

Životopis huslistky Sayaky Shojiovej


„Shojiová sa prejavuje ako impozantná muzikantka, schopná čerpať z obrovských zásob vytrvalej energie a neochvejne sa popasovať s čímkoľvek, čo jej príde pod ruku. Patrí jej celý svet.“

– časopis Gramophone, júl 2011

V roku 1999 získala prvú cenu v súťaži Paganini Competition ako vôbec prvá Japonka a najmladší umelec v histórii súťaže – a odvtedy Sayaka Shojiová účinkuje pod taktovkou popredných svetových dirigentov, ako sú Vladimir Ashkenazy, Sir Colin Davis, Charles Dutoit, Mariss Jansons, Lorin Maazel, Zubin Mehta, Semyon Bychkov, Yuri Temirkanov, Paavo Järvi a Antonio Pappano.

V sezóne 2011/12 Sayaka vystupovala s komorným orchestrom Die Deutsche Kammerphilharmonie Bremen pod taktovkou dirigenta Paavoa Järviho na festivale Beethovenfest Bonn, na Frauenkirche v Drážďanoch, ako aj s Tokyo Metropolitan Symphony Orchestra pod vedením dirigenta Kazushiho Onoa. Veľmi pohotovo dokázala narýchlo zaskočiť v predstavení Šostakovičovho Husľového koncertu č. 2 s Dánskym národným symfonickým orchestrom a Yan Pascal Tortelierom, čo skončilo nesmiernym úspechom. K jej ďalším aktuálnym angažmánom patria koncerty s Českou filharmóniou, s orchestrami NHK Symphony a Cincinnati Symphony, ako aj so Sydney Symphony a Orchestre Philharmonique de Radio France.

K absolútnym vrcholom sezóny 2012/13 patria návraty k Philharmonia Orchestra a St. Petersburg Philharmonic Orchestra (Yuri Temirkanov), Real Orquesta Sinfonica de Sevilla, BBC National Orchestra of Wales a State Symphony Orchestra of Russia (Mikhail Jurowski). Sayaka bude taktiež znovu účinkovať s Wiener Symphoniker (Kazushi Ono) na koncerte v sále Wiener Konzerthaus, po ktorom bude nasledovať turné po Japonsku. K jej ďalším zájazdom do Japonska patrí veľké recitálové turné s Gianluca Cascioli, ako aj s Rotterdam Philharmonic Orchestra pod taktovkou Yannick Nézet-Séguin. Na jar roku 2013 bude Sayaka na turné po východnej Európe s Tokyo Metropolitan Symphony Orchestra, ktorého súčasťou bude aj koncert na festivale Pražská hudobná jar.

Sayaka má nielen nesmierne nabitý kalendár koncertných vystúpení, ale navyše pravidelne účinkuje ako recitálová a komorná muzikantka v spoločnosti takých známych umeleckých mien, ako sú Joshua Bell, Vadim Repin, Julian Quentin, Itamar Golan, Yefim Bronfman a Steven Isserlis. K jej aktuálnejším festivalovým vystúpeniam patria napríklad festival vo Verbier (kde odohrala recitál s umelcom Nelson Goernerom v roku 2011), a ďalej hudobné udalosti v mestách Ravenna, Evian, Schleswig Holstein a Annecy, festivaly Fêtes Musicales en Touraine, Accademia Musicale Chigiana a Folles Journées v Nantes, či festivaly vo Varšave a Tokiu.

Sayaka Shojiová stihla nahrať veľké množstvo albumov pre vydavateľstvo Deutsche Grammophon. Jej debutové CD s Israel Philharmonic Orchestra pod dirigentskou taktovkou Zubina Mehtu si hneď po vyjdení získalo priaznivý ohlas u kritiky. Po albumovom debute čoskoro nasledoval koncertný záznam jej debutového recitálu v sále Auditorium de Louvre. Nasledujúci album prišiel onedlho a bol venovaný dielam Prokofieva a Šostakoviča (spolupráca s Itamar Golan). Sayaka vydáva v roku 2010 svoj prvý súbor Husľových sonát Ludwika van Beethovena v spolupráci s Gianlucom Cascioliom, ďalšie súbory z tejto rady vychádzajú na jeseň roku 2012. Sayaka plánuje v najbližšom čase viaceré nahrávacie projekty, medzi inými Prokofievove Concertos so súborom St. Petersburg Philharmonic Orchestra (Yuri Temirkanov). V roku 2011 nahrala svoje sólové albumy – diela Bacha a Regera, ale tiež Šostakovičove Husľové koncerty s telesom Ural Philharmonic Orchestra (Dmitri Liss) v roku 2012 pre vydavateľstvo Mirare.

Medzi Shojiinych učiteľov bezpochyby patria Zakhar Bron, Sashko Gawriloff, Shlomo Mintz, Uto Ughi a Riccardo Brengola. Sayaka absolvovala štúdium na vysokej hudobnej škole v Kolíne Hochschule fur Musik Köln v roku 2004 a momentálne býva v Európe. Shojiová hrá na husle Recamier Stradivarius z roku 1729, ktoré jej zapožičala spoločnosť Ueno Fine Chemicals Industry Ltd.

Foto:

Tokijský metropolitný symfonický orchesterKazuhiro KoizumiHuslistka Sayaka Shojiová

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

Košice – Európske hlavné mesto kultúry 2013, n. o.
Mesto Košice založilo neziskovú organizáciu predovšetkým za účelom prípravy, realizácie, monitoringu a hodnotenia projektu Košice – Európske hlavné mesto kultúry 2013 a súvisiacich činností a projektov podľa projektu Košice Interface 2013 schváleného medzinárodnou výberovou komisiou dňa 9. septembra 2008 v Bratislave.
Čerpané z: www.kosice2013.sk

Súvisiace články:
Charizmatická Mélanie Pain preladí hudbu na novú vlnu (05.12.2013)
Návštevníci portálu „prelistovali“ za päť rokov takmer 3,5 milióna stránok (05.12.2013)
Malá bodka za veľkým začiatkom (25.11.2013)
British Express otvára vizuálnu scénu Britských ostrovov (13.11.2013)
Cesta do neznáma prinesie témy a formy „na hrane“ (12.11.2013)
Päť neopakovateľných festivalových dní Quasars Ensemble & Košice (18.10.2013)
Biela noc 2013 prinesie rekordných 41 inštalácií a do histórie sa zapíše aj niekoľkými prvenstvami (30.09.2013)
Origami pre Bielu noc skladajú v Košiciach všetci – deti, študenti, hendikepovaní, dôchodcovia i väzni (24.09.2013)
Biela noc 2013 pritiahne do Košíc aj umelcov z Japonska a Austrálie (19.09.2013)
Biela noc/Nuit Blanche 2013 presiahne európsky kontinent (10.09.2013)
Trienále súčasného obrazu otvorí novú kapitolu umenia (06.09.2013)
Charizmatický Krzysztof Penderecki sa Košičanom prihovorí hudbou (05.09.2013)
Biela noc/Nuit Blanche 2013 bude mať svetový rozmer (05.09.2013)
Dve jubileá v jednom roku (05.09.2013)
Pražský výběr uvidíte aj ONLINE! (14.08.2013)
Geometrické polia (01.08.2013)
Festival Leto v parku sa začína už túto sobotu (31.07.2013)
Umením architektov je vytvárať priestor pre umenie (25.07.2013)
MEDZICENTRUM IV. bude o nových prístupoch tvorby vo verejnom priestore (22.07.2013)
Festival Leto v parku sa vracia do Kasární/Kulturparku (10.07.2013)
Košická Hala umenia ponúkne predovšetkým súčasné vizuálne umenie (03.07.2013)
Multižánrová umelecká performancia skončila (25.06.2013)
Prezentácia Európskeho hlavného mesta kultúry v Moskve a Petrohrade (21.06.2013)
Vybetónovaným korytom Mlynského náhonu na 24 hodín opäť potečie „voda“ (18.06.2013)
Yuri Dojc: Last Folio (10.06.2013)
V Košiciach sa chystá veľký umelecký Návrat vody do mesta (06.06.2013)
Deň detí na KVP (29.05.2013)
Mesto sa zmení na obrovské hudobné pódium (22.05.2013)
Festival USE THE C!TY sa začína už dnes (22.05.2013)
Umenie vo verejnom priestore (20.05.2013)
Košický hrad už túto sobotu umožní návrat do stredoveku (14.05.2013)
Mesto Košice si užijete počas piateho ročníka festivalu USE THE C!TY (13.05.2013)
Plávajúce umenie rozkvitlo na Mlynskom náhone (07.05.2013)
Počas Dní Pentapolitany sa predstavia regionálni umelci (06.05.2013)
Košické sídliská ožijú kultúrou (22.04.2013)
EHMK pozýva na výstavu fotografií do Londýna (10.04.2013)
Hudba medzi Východom a Západom (10.04.2013)
Jakubisko ukáže výtvarné diela aj za 700 000 Kč (23.03.2013)
Gotický skvost privíta hudobnú ikonu Jordiho Savalla s orchestrom (22.03.2013)
Filmové skvosty Jakubiska ozdobia výtvarné diela (15.03.2013)
V košickej katedrále vystúpi Jordi Savall (08.03.2013)
Japonská fraška kjógen Buaku (25.02.2013)
Hostia One Day Jazz Festivalu (18.02.2013)
One Day Jazz Festival prináša do Košíc jazzovú špičku (18.02.2013)
Quasars Ensemble budú v roku 2013 rezidenčným súborom Kasární/Kulturpark (28.01.2013)
Košičania nesklamali! (20.01.2013)
V Štátnom divadle odhalili tajomstvo Košického vesmírneho programu (20.01.2013)
Košice – odporúčaná destinácia pre rok 2013 (20.01.2013)
Európske peniaze dajú kraju schopnosť konkurovať (19.01.2013)
Stiahnite si aplikáciu „Kosice 2013“ (19.01.2013)
Metropola východu ožije počas víkendu Otváracím ceremoniálom na Planéte Košice (18.01.2013)
Stosedemdesiat mladých Košičanov pomôže v zákulisí Otváracieho ceremoniálu EHMK (18.01.2013)
Otvárací ceremoniál symbolicky odštartuje novú budúcnosť Košíc (12.01.2013)

Košice – EHMK 2013, 26. 05. 2013 | Prečítané: 2331 | Rubrika: Rubrika pána Rubika

Doba slovenská
BILLA
Webhouse.sk
Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Sociálne siete
Anketa
Súhlasíte s finančnou odlukou cirkví od štátu?

Rozhodne áno (701 hl.)
 
Viac áno, ako nie (179 hl.)
 
Viac nie, ako áno (166 hl.)
 
Rozhodne nie (175 hl.)
 

Celkom hlasovalo: 1221
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
 Re: Trump sa správa ako Hitler
15-09-20 * 10:00
 Ktorí?
15-09-20 * 09:33
 Re: No tak!
15-09-20 * 08:30
Lipka – diskusné fórum
Lipka
Diskuteri.sk
Diskuteri.sk
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Biblia očami vedy
Biblia očami vedy
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Spotrebiteľská Poradňasc
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore