www.humanisti.sk
www.humanisti.sk
Inzeráty
Predám ochrannú známku s logom
Jedálny lístok
BILLA
Webhouse.sk
Humanistická zbierka
Transparentný účet pre humanistov
Humanisti, už môžete pomáhať aj cez transparentný účet. Pozri: Zbierka na pomoc chudobným.
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVA Voľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam RomanSlovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.sk
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @921
Počítadlo


Spam poison

Kapitalistická vláda strany SaS bude v konflikte záujmov

Politická strana Sloboda a Solidarita (SaS) vydala v novembri 2016 dokument Vízia SaS do roku 2024

V úvode predseda strany Richard Sulík napísal:

„Politiku môžete vo všeobecnosti robiť dvomi spôsobmi. Buď si zistíte, čo dostatočný počet voličov chce práve počuť a to hlásate, alebo máte nejaké presvedčenie a o jeho správnosti sa snažíte dostatočný počet voličov presvedčiť.“

V SaS zistili, že nemôžu hlásať tézu o odluke cirkví od štátu. Buď už v SaS nemajú presvedčenie o odluke, alebo pochopili, že musia hovoriť, čo chcú voliči počuť. Presnejšie, čo by stranu SaS poškodilo, keby o tom hovorili svojim voličom. Neviem, ale v dokumente sa nič nehovorí o odluke.

SaS sa v dokumente chváli, že medzi ich hlavné hodnoty patrí:

„My nechceme ľuďom diktovať, ako majú žiť, pokiaľ nezasahujú do slobody iných.“

Túto úlohu prenechávajú klerikom. Nech kňazi diktujú ľuďom, ako majú žiť! A najlepšie sa formujú žiaci v školách cez vyučovanie náboženskej náuky.

V dokumente sa tvrdí, že strana SaS sa usiluje o štíhly štát, ktorý financuje len verejné statky, čo umožní znížiť dane a odvody.

Neviem, ale financovanie náboženských organizácií (najmä cirkví) na Slovensku ich netrápi. Zrejme cirkvi považujú za verejný statok, a nejaké milióny eur zo štátneho rozpočtu nebudú mať nijaký vplyv na zníženie daní a odvody.

Zo štátneho rozpočtu v roku 2016 pre cirkvi a náboženské spoločnosti sa vyčlenilo na platy duchovných a prevádzku ústredí 40 017 526 €.

Prostriedky zo štátneho rozpočtu v rokoch 2000 až 2016

Po kliknutí na graf sa v novom okne zobrazí v lepšom rozlíšení o rozmeroch 1 160 × 580 bodov.

Prostriedky zo štátneho rozpočtu v rokoch 2000 až 2016 pre cirkvi a náboženské spoločnosti na platy duchovných a prevádzku ústredí
Rok Peniaze v €
2000 17 247 793
2001 19 497 145
2002 21 431 123
2003 22 458 109
2004 22 800 139
2005 29 060 513
2006 29 831 640
2007 30 836 022
2008 33 931 089
2009 37 191 961
2010 37 480 512
2011 37 461 769
2012 37 555 040
2013 37 524 333
2014 38 492 510
2015 38 949 895
2016 40 017 526

V SaS už nekladú dôraz na slobodu, uspokojili sa so solidaritou s klerikmi (duchovnými, kňazmi, biskupmi…).

Strana SaS vo svojej vízii do roku 2024 tvrdí:

„Socialistická vláda míňa stále viac peňazí.“

A čo sa zmení? Vari, keď sa k moci dostane kapitalistická vláda na čele s generálnym predsedom Richardom Sulíkom, že v záujme ich hodnotovej priority štíhleho štátu nejako doplnia peňažné zásoby do štátneho rozpočtu, aby vykryli výpadok približne 40 miliónov €, ktoré pôjdu na základe ešte stále platného komunistického zákona o financovaní cirkví z roku 1949 náboženským organizáciám? Asi ťažko! Veď téma odluky sa v ich vízii do roku 2024 nespomína.

Nie je programom strany SaS odluka. Načo! V dokumente sa sťažujú na súčasnú vládu:

„Žiaľ, sú to práve ekonomické záujmy, ktoré túto vládu držia pohromade.“

Ó, a aké iné než ekonomické záujmy budú držať pohromade kapitalistickú vládu? Veď predsa kapitalistom najviac na srdci leží kapitál, čiže zisk. Predovšetkým, aby kapitalisti mohli slobodne dosahovať zisk, čo je v súlade s myšlienkou platenia nízkych daní pre novodobých zbohatlíkov. A kto kapitalistom najlepšie pomáha? Predsa cirkev. Náboženstvo a kapitalizmus si veľmi dobre rozumejú. Idú ruka v ruke, kráčajú jedným kapitalistickým šikom.

V dokumente sa píše:

„Prioritou strany SaS do najbližších parlamentných volieb je preto čo najlepší volebný výsledok s cieľom účasti vo vládnej koalícii.“

Už len to, že hovoria o koalícii, svedčí o tom, že si veľmi dobre uvedomujú, že až tak veľa hlasov nezískajú, aby mohli vládnuť sami. Strana SaS je politicky závislá od toho, aké strany sa dostanú do parlamentu. A myslím si, že prioritou každej kandidujúcej strany je získať čo najlepší volebný výsledok s cieľom účasti (dajme tomu) vo vládnej koalícii. Čo spravia politici zo strany SaS, keď aj získajú veľa hlasov, ale ostatné strany budú napríklad SMER – SD, KSS, VZDOR, tak s kým pôjdu do vládnej koalície? Chcem tým povedať, že citovaná veta je prázdna, nič nevypovedá okrem ich sna, že by tiež radi vládli. Nič viac tá veta neznamená.

SaS sa zamerala aj na Rómov.

„…no v spoločnosti silnie pocit, že tí Rómovia, ktorí žijú na jej okraji, prakticky nepracujú…“

Á? Kto je za to zodpovedný? Kapitalisti, a ich politickí sluhovia, ktorí sa postarali o zánik našich poľnohospodárskych družstiev. Kapitalisti, a ich politickí sluhovia, ktorým sa podarilo zlikvidovať stavebníctvo. Čo mali robiť, keď po roku 1989 ich postupne zovšadiaľ prepúšťali zo zamestnania? Kde sa môžu zamestnať? Už je takmer všetko dôležité v rukách kapitalistov, tzv. súkromných podnikateľov. Vari dnes kapitalisti dbajú na to, aby na učilištiach vychovávali svojich budúcich zamestnancov? Keď sa Róm uchádza o prácu, tak kapitalista vymýšľa rôzne finty, ako sa takého uchádzača zbaviť, aby ho nemusel prijať, lebo si nechce pokaziť podnikateľskú reputáciu.

Čo majú robiť ľudia, o ktorých táto spoločnosť nemá záujem? Nakoľko sa strana SaS v dokumente sťažuje na politickú korektnosť, tak im to poviem bez obalu, priamo: To bieli kapitalisti spôsobili, že Rómovia sú vylúčená menšina. Ale áno, viem, že svoj podiel viny majú aj kritizovaní Rómovia, pretože po roku 1989 sa takou veľkou vylúčenou menšinou stali aj Vietnamci, ktorí k nám prišli, pretože ich vlasť spľundrovali americkí kapitalisti desivou a hrôzostrašnou vojnou, akú by žiaden slovenský kapitalista nechcel zažiť, ani ja.

Vietnamci, aj keď po prevzatí podnikov bielymi kapitalistami boli vyhodení z práce, keď sa ich zbavovali z rôznych dôvodov ako je napríklad tzv. reštrukturalizácia, sa dokázali uchytiť na čiernom trhu, a neskôr začať aj riadne podnikať s predajom lacného tovaru. My, tzv. bieli, belosi, tomu tovaru hovoríme, že to je čínsky tovar. Až sme si zvykli, že hovoríme, že nakupujeme u Číňanov, aj keď v skutočnosti ide o Vietnamcov.

Je to zložitý spoločenský jav, a prirovnám ho k poškodeniu zdravia. Kým jeden pacient sa zotaví po ťažkej chorobe, tak iný pacient nie. Je skutočným hrdinstvom hodným ocenenia, že človek príde o obe nohy, a aj tak ho to nezlomí, a nakoniec sa stane víťazom na paralympijských hrách.

Práve túto húževnatosť, nezlomnosť, nemali mnohí ľudia, ktorí sa po roku 1989 nevedeli z rôznych príčin prispôsobiť novému režimu.

Cirkevníci medzi nich nepatria. Tí sa hneď po roku 1989 šikovne prispôsobili novému režimu. Kým pred rokom 1989 húževnato a nezlomne vykrikovali, že chcú dôslednú odluku cirkví od štátu, tak po roku 1990 rýchlo prešli na druhú stranu barikády, a postupne, každým rokom, sa čoraz viac dožadujú väčšieho množstva peňazí od štátu, zo štátneho rozpočtu, čiže najmä z peňazí daňových poplatníkov.

V dokumente napísali:

„Prioritou strany SaS je docieliť, aby štát financoval len verejné statky a to len v nevyhnutnej miere. Navyše, aby financoval len také projekty, u ktorých je preukázaná ich návratnosť.“

Nakoľko strana SaS nemá vo svojej vízii odluku, môžem si ich slová vysvetliť aj tak, že financovať cirkvi je nevyhnuté. A asi v strane SaS aj majú dojem, že ide o projekt s preukázanou návratnosťou. Veď nábožní veria, že modlitby sa plnia, aj keď k bohu vysielajú protichodné modlitby. Boh je preto bohom, lebo dokáže splniť aj nemožné, čiže splniť aj protichodné modlitby.

Čo asi môže byť v projekte „náboženstvo“ preukázanou návratnosťou? Že nábožný pôjde do neba? Alebo do pekla, riziko podnikania vo viere.

Strana SaS na konci dokumentu uvádza svoj etický kódex, v ktorom sa píše:

„Pri výkone verejnej funkcie postupujú (politici zo strany SaS) tak, aby vylúčili konflikt záujmov.“

Nebude budúca kapitalistická vláda v konflikte záujmov, ak bude zo štátneho rozpočtu financovať náboženské organizácie na základe platného komunistického zákona?

Ide o to, že strana SaS napísala:

„Tento Etický kódex je pre členov, kandidátov a nominantov strany SaS záväzný automaticky. Nedodržiavanie či porušenie Etického kódexu posudzuje Dozorná a rozhodcovská komisia. Jej rozhodnutie môže viesť k vylúčeniu zo strany alebo k inému postihu, ktorým strana SaS zreteľne preukáže nulovú toleranciu k etickým zlyhaniam verejne činných osôb vo svojich radoch.“

Len aby nakoniec nezanikla strana kvôli vylúčeniu všetkých členov strany, nakoľko komisia zistí, že kapitalistická vláda na čele so Sulíkom nekoná vo veci odluky, a jeho vláda schvaľuje komunistický zákon, čo sa aspoň mne vidí ako konflikt záujmov medzi komunistickou a kapitalistickou ideológiou.

V závere napísali:

„SaS sa poučila zo svojich chýb.“

Áno, preto tému odluky nebudú riešiť. Prinajmenšom podľa ich vízie ju nebudú riešiť do roku 2024.

Inak, odluka je nočná mora aj pre ostatné strany. Kedysi za odluku bola strana ANO. Dokonca to mali uvedené v stanovách. Lenže táto strana už neexistuje. Prakticky po zániku strany, keď už politicky bola nefunkčná, túto stranu kúpila Eleonóra Mojsejová, a strana sa premenovala na Stranu slobodné slovo – Nory Mojsejovej. Táto strana bola len naoko stranou, Mojsejovej to veľmi nepomohlo, a dnes sa vláči po súdoch. Teraz má táto strana názov IDEA so sídlom v Stakčíne.

Pred voľbami politické strany a hnutia pochopili, že ísť pred voličov s odlukou je chúlostivá a nepríjemná záležitosť. Vo voľbách v roku 2016 do NR SR bola vyslovene za odluku len jediná odvážna strana: Slovenská občianska koalícia (SKOK!). Nepomohlo to, získala len 21 785 hlasov, čo je 0,83% podiel.

Pred voľbami napríklad Robert Fico pochopil, aký veľký vplyv má cirkev, najmä rímskokatolícka cirkev, preto nemá strana SMER – sociálna demokracia záujem o odluku. Sám Fico sa rád chváli, že tiež prekonal rímskokatolícku birmovku.

Pripomeniem, čo znamená birmovka z Katechizmu Rímskokatolíckej cirkvi:

Kto patrí do Rímskokatolíckej cirkvi?

„Do katolíckej jednoty Božieho ľudu… sú povolaní všetci ľudia; rozličným spôsobom do nej patria alebo sú na ňu zameraní tak katolícki veriaci, ako aj ostatní, čo veria v Krista, a napokon vo všeobecnosti všetci ľudia povolaní Božou milosťou k spáse.“

„Do spoločenstva cirkvi sú naplno včlenení tí, čo majú Kristovho Ducha, a prijímajú celé jej zriadenie a všetky v nej ustanovené prostriedky spásy, a sú v jej viditeľnom organizme spojení s Kristom – ktorý ju spravuje prostredníctvom rímskeho pápeža a biskupov –, a to zväzkami vyznania viery, sviatostí a cirkevného vedenia a spoločenstva. Ale nespasí sa, hoci je začlenený do cirkvi, kto nezotrvá v láske, lebo zostáva síce v lone cirkvi ‚telom‘, ale nie ‚srdcom‘.“

„Cirkev vie, že je z viacerých dôvodov spojená s tými, čo sú pokrstení a poctení menom kresťan, ale nevyznávajú úplnú vieru alebo nezachovávajú jednotu spoločenstva pod vedením Petrovho nástupcu.“

„Veď tí, čo veria v Krista a riadne prijali krst, sú v istom, hoci nedokonalom spoločenstve s Rímskokatolíckou cirkvou.“

Sviatosť birmovania

Sviatosť birmovania tvorí spolu s krstom a Eucharistiou jeden celok „sviatostí uvádzania do kresťanského života“, ktorého jednotu treba zachovať. Preto treba veriacim vysvetliť, že prijatie sviatosti birmovania je potrebné na dovŕšenie krstnej milosti. Veď pokrstených „sviatosť birmovania dokonalejšie spája s cirkvou a bohato ich obdarúva osobitnou silou Ducha Svätého, takže sú ako praví Kristovi svedkovia väčšmi povinní šíriť a brániť vieru slovom i skutkom“.

Týmto pomazaním birmovanec dostáva „znak“, pečať Ducha Svätého. Pečať je symbolom osoby, znakom jej autority, jej vlastníckeho práva na nejaký predmet (tak napr. vojakov označovali pečaťou ich veliteľa a otrokov pečaťou ich pána). Pečať potvrdzuje právny akt alebo dokument a prípadne ho robí tajným.

Sám Kristus vyhlasuje, že ho Otec označil svojou pečaťou. Aj kresťan je označený pečaťou: „Boh nás i vás posilňuje pre Krista, on nás pomazal, on nás označil svojou pečaťou a vložil nám do sŕdc závdavok Ducha.“ Táto pečať Ducha Svätého znamená, že kresťan úplne patrí Kristovi, že je navždy v jeho službe, ale aj to, že má prisľúbenie Božej ochrany vo veľkej eschatologickej skúške.

V latinskom obrade „sa sviatosť birmovania udeľuje pomazaním krizmou na čele, ktoré sa koná vkladaním ruky a slovami: ‚Prijmi znak Daru Ducha Svätého.‘“

Zo slávenia sviatosti birmovania je zrejmé, že jej účinok spočíva v osobitnom vyliatí Ducha Svätého, aké kedysi apoštoli dostali v deň Turíc.

Preto birmovanie prináša vzrast a prehĺbenie krstnej milosti:

• prehlbuje naše zakorenenie v Božom synovstve, v ktorom voláme: „Abba, Otče!“;
• pevnejšie nás zjednocuje s Kristom;
• zveľaďuje v nás dary Ducha Svätého;
• zdokonaľuje naše spojenie s cirkvou;
• dáva nám osobitnú silu Ducha Svätého, aby sme ako praví Kristovi svedkovia slovom i skutkom šírili a bránili vieru, aby sme odvážne vyznávali Kristovo meno a nikdy sa nehanbili za kríž.

Birmovanie je sviatosť, ktorá dáva Ducha Svätého, aby nás hlbšie zakorenil v Božom synovstve, pevnejšie včlenil do Krista, posilnil naše spojenie s cirkvou, väčšmi nás zapojil do jej poslania a pomáhal nám vydávať svedectvo o kresťanskej viere slovom, ktoré sprevádzajú skutky.

Birmovanie, takisto ako krst, vtláča do duše kresťana nezmazateľný duchovný znak alebo charakter. Preto túto sviatosť možno prijať iba raz v živote.

Archív:

Presaďme spolu odluku cirkví od štátuPolitická strana IDEA

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

Ján ParadaJán Parada
laik s celoživotným vzdelávaním
Čerpané z:
vlastný zdroj

Súhlasíte s finančnou odlukou cirkví od štátu?

Rozhodne áno (Počet hlasov: 661)
(57.23 %)

Viac áno, ako nie (Počet hlasov: 172)
(14.89 %)

Viac nie, ako áno (Počet hlasov: 155)
(13.42 %)

Rozhodne nie (Počet hlasov: 167)
(14.46 %)Celkom hlasovalo: 1155
Súvisiace články:
Financovanie náboženských organizácií na Slovensku za rok 2020 (16.05.2020)
Nemecké cirkvi stratili 660 000 členov (01.08.2018)
Cirkev si ide svoje (15.07.2018)
Budú cirkevníci uverejňovať čísla ponožiek? (24.06.2018)
Odluka cirkví od štátu je typická téma pre ľavicu? (09.06.2018)
Z prvej ruky: Financovanie a odluka cirkví (04.03.2017)
Fanatizmus nikdy neviedol k šťastnej spoločnosti (04.12.2016)
SNS bojuje proti náboženským menšinám (28.09.2016)
Presaďme lepšie a moderné Slovensko! (01.03.2016)
Zdena Studenková – osobnosť medzi ženami (06.02.2016)
Pakt medzi Smerom-SD a cirkvou ide proti ústave (08.01.2016)
Zákon o finančnej odluke cirkví od štátu poslanci NR SR neschválili (07.10.2015)
Zákon o finančnej odluke cirkví od štátu (01.09.2015)
ODLUKA s Havranom (14.04.2015)
Klerikom nevadí, že sú financovaní komunistickým zákonom (07.04.2015)
Kde sa píše, že strana SMER – SD išla v roku 2006 do volieb s témou o odluke? (16.03.2015)
Financovanie cirkví a náboženských spoločností v SR za rok 2014 (02.03.2015)
Petícia za schválenie finančnej odluky cirkví a politických strán od štátu v Slovenskej republike (03.02.2015)
Vulgárni kapitalisti škodia odluke cirkví od štátu (02.02.2015)
Referendum o odluke (24.01.2015)
Prezident Kiska ma sklamal (20.01.2015)
Sociálni demokrati očividne nechcú odluku cirkví od štátu (14.10.2014)
Demokratickosť a občania na Slovensku (11.08.2014)
Nový model nezávislého financovania cirkví a občianskej spoločnosti (29.05.2014)
Diskusia pri okrúhlom stole (13.05.2014)
Kedy a kde môžete podpísať petíciu za odluku? (08.05.2014)
Odštartovala sa petícia za odluku cirkví od štátu (06.05.2014)

Ján Parada, 19. 11. 2016 | Prečítané: 719 | Rubrika: Polemika o…

Doba slovenská
BILLA
Webhouse.sk
Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Sociálne siete
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
 Re: Kurča na fazuľke
08-08-20 * 12:17
 Re: Moje poznámky
08-08-20 * 09:55
 Re: Kurča na fazuľke
08-08-20 * 09:39
Lipka – diskusné fórum
Lipka
Diskuteri.sk
Diskuteri.sk
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Biblia očami vedy
Biblia očami vedy
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Spotrebiteľská Poradňasc
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore