www.humanisti.sk
www.humanisti.sk
Inzeráty
Predám ochrannú známku s logom
Jedálny lístok
BILLA
Webhouse.sk
Humanistická zbierka
Transparentný účet pre humanistov
Humanisti, už môžete pomáhať aj cez transparentný účet. Pozri: Zbierka na pomoc chudobným.
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVA Voľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam RomanSlovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.sk
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @012
Počítadlo


Spam poison

Jednotne proti teroru: Arabské štáty budú mať spoločnú jednotku

Vytvorenie spoločnej armádnej sily nebude ale rýchlou záležitosťou

Šarm aš-Šajch (Egypt) – Arabské štáty budú mať spoločnú vojenskú silu, ktorá bude slúžiť k obrane a k zásahom proti teroristom. Dohodla sa na tom Liga arabských štátov (LAŠ) na víkendovom rokovaní v egyptskom Šarm aš-Šajchu. Predstavitelia LAŠ sa tiež zhodli na tom, že súčasný vojenský zásah moslimskej koalície pod saudskoarabským vedením v Jemene bude pokračovať, dokiaľ sa šiitskí povstalci nestiahnu alebo nevzdajú.

Schôdzka Ligy arabských štátov v Šarm aš-Šajchu

Schôdzka Ligy arabských štátov v Šarm aš-Šajchu (autor: Egyptian Presidency, zdroj: ČTK/ZUMA)

Podľa egyptských vojenských bezpečnostných zdrojov by navrhovaná jednotka mohla mať až 40 000 vojakov. Vedúce postavenie by mohla mať Saudská Arábia, pričom veliteľstvo spoločných síl by sa nachádzalo v Káhire, prípadne v Rijáde.

Myšlienku vytvoriť spoločnú vojenskú silu presadzuje predovšetkým Egypt. Prezident Abd al-Fattáh as-Sísí v sobotu na schôdzke varoval pred bezprecedentným ohrozením stability a identity arabských krajín, ktorému podľa neho štáty čelia. Reagovať na bezpečnostné hrozby, okrem iného i na terorizmus, by mala práve spoločná vojenská jednotka.

Vytvorenie spoločnej armádnej sily nebude ale rýchlou záležitosťou. Len vypracovanie jej zloženia a vyriešenie logistických problémov potrvá odhadom niekoľko mesiacov. Záverečné komuniké uvádza, že LAŠ vyzvala ku „koordinácii úsilia a krokov smerujúcich k zriadeniu spoločných arabských jednotiek“, ktoré budú schopné zasiahnuť v konfliktných krajinách, akou je napríklad Jemen. LAŠ už teraz má spoločnú obrannú radu, ktorá rieši otázky kolektívnej obrany členských štátov. V minulosti sa už uskutočnilo niekoľko pokusov o sformovanie spoločnej arabskej armády, tie ale kvôli odlišným záujmom a názorom arabského sveta skrachovali.

Saudská Arábia už teraz stojí na čele koalície moslimských štátov, ktoré tento týždeň zahájili letecké údery proti šiitským povstalcom v Jemene. Tí ohrozujú režim jemenského prezidenta Abda ar-Raba Mansúra al-Hadiho, ktorý sa pred postupom rebelov uchýlil najskôr do juhojemenského Adenu a potom do Saudskej Arábie.

Nálety v Jemene sa sústredia na likvidáciu rakiet Scud

Vojenská koalícia moslimských krajín zničila pri náletoch v Jemene väčšinu odpaľovacích zariadení pre rakety Scud. Tých podľa odhadov mala jemenská armáda asi 300, časť z nich sa dostala do rúk povstalcov. Podľa Reuters bolo zatiaľ zničených 21 rakiet, oficiálne však žiadne počty uverejnené neboli.

Terčom dnešných náletov, ktoré vstúpili do štvrtého dňa, bolo okrem iného veliteľstvo republikánskej gardy, ktorá sa spojila so šiitskými povstalcami. Pri nočnom bombardovaní zahynulo v provinciách Saná, Saada a Hudajdá 35 ľudí, uviedlo jemenské ministerstvo zdravotníctva, ktoré kontrolujú povstalci.

Z Jemenu dosiaľ bolo evakuovaných niekoľko stoviek diplomatov. V sobotu saudskoarabské námorníctvo ohlásilo, že jeho lode dopravili z Adenu do bezpečia asi 90 diplomatov. Viac než 200 zamestnancov OSN, pracovníkov veľvyslanectiev a zamestnancov zahraničných spoločností potom v sobotu odletelo zo Saná. Dnes v Adene zakotvila čínska vojnová loď, ktorú Peking vyslal pre svojich občanov.

V sobotu Saudská Arábia ohlásila, že celkom ovládla jemenský vzdušný priestor. Povstalci však neskôr vyhlásili, že zostrelili sudánske bojové lietadlo a zajali pilota. Sudán informáciu poprel. Pokiaľ by rebeli letún skutočne zostrelili, znamenalo by to pre koalíciu už druhú leteckú stratu. V piatok sa do mora zrútila saudskoarabská stíhačka, posádka sa zachránila. Podľa Rijádu stroj spadol kvôli technickým ťažkostiam, zasiahnutý paľbou vraj nebol.

Cieľom koalície je udržať režim prezidenta al-Hadiho, ktorý ohrozujú šiitskí rebeli z klanu Húsíov. V sobotu al-Hadi otvorene obvinil Irán, že vzbúrencom poskytuje zbrane a že súčasný chaos v krajine zámerne vyvolal. Teherán toto obvinenie odmieta. Jemenské ministerstvo zahraničia, ktoré kontroluje al-Hadi, dnes ohlásilo, že saudskoarabské letectvo zabránilo najmenej dvom iránskym letom pre povstalcov.

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

Česká televize
Česká televízia vznikla k 1. 1. 1992 podľa zákona o Českej televízii (zákon č. 483/1991 Zb.) ako televízna služba verejnosti Českej republiky
Čerpané z: Jednotně proti teroru: Arabské státy budou mít společnou jednotku; 29. 3. 2015, 15.06 h, autor: ČT24, zdroj: ČTK

Myslíte si, že militantní islamisti sú hrozbou pre svet?

Áno (Počet hlasov: 223)
(68.40 %)

Nie (Počet hlasov: 103)
(31.60 %)Celkom hlasovalo: 326

Česká televízia, 30. 03. 2015 | Prečítané: 892 | Rubrika: Polemika o…

Doba slovenská
BILLA
Webhouse.sk
Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Sociálne siete
Anketa
Súhlasíte s finančnou odlukou cirkví od štátu?

Rozhodne áno (701 hl.)
 
Viac áno, ako nie (179 hl.)
 
Viac nie, ako áno (166 hl.)
 
Rozhodne nie (175 hl.)
 

Celkom hlasovalo: 1221
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
 Re: Pokrytectvo
18-09-20 * 15:59
 Re: Trump sa správa ako Hitler
15-09-20 * 10:00
 Ktorí?
15-09-20 * 09:33
Lipka – diskusné fórum
Lipka
Diskuteri.sk
Diskuteri.sk
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Biblia očami vedy
Biblia očami vedy
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Spotrebiteľská Poradňasc
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore