www.humanisti.sk
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistov Ateisti Českej republiky Voľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam Roman
Spolupracujeme
Kochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republiky
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Kultúrny program (Staré Mesto)
Bratislava-Staré Mesto
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @655
Počítadlo


Spam poison

Investičné stimuly v roku 2017

Aj v roku 2017 stimuly potešili vybraných investorov

Za minulý rok vláda poskytla 15 spoločnostiam celkovú štátnu pomoc vo výške 83 945 520 €, čo predstavuje oproti roku 2016 skoro dvojnásobný počet podporených spoločností. Vo výške celkovej pomoci pritom došlo k 40% nárastu.

Zákon o investičnej pomoci bol od roku 2007 novelizovaný až 13-krát. Práve je v parlamente úplne nový zákon o regionálnej investičnej pomoci, ktorý ho má nahradiť.

Aký bol náklad na jedno plánované pracovné miesto?

Pomer príspevku na vytvorenie pracovného miesta a počtu vytvorených pracovných miest dosiahol približne 5 400 €. Celková štátna pomoc prepočítaná na jedno pracovné miesto však predstavovala v priemere výšku až 45 088 €. Ak sa pozrieme na jednotlivé kraje, sledujeme, že najdrahšie pracovné miesta k pomeru štátnej pomoci nevznikali na východe Slovenska, ale práve na západnom Slovensku. Výška štátnej pomoci k pracovnému miestu bola v Trnavskom kraji 1,4-násobne vyššia ako v Prešovskom kraji.

Koľko išlo do menej rozvinutých okresov, a naopak koľko do okresov s veľmi nízkou nezamestnanosťou?

Do menej rozvinutých regiónov, ktorých podpora je upravená od roku 2015 osobitným zákonom, boli udelené štyri investičné stimuly. V percentuálnom podiele pomoci predstavovali len 16 % celkovej štátnej pomoci v roku 2017.

68 % pracovných miest vzniklo s podporou štátu v tých okresoch, kde bola nezamestnanosť už aj tak nižšia ako priemer Slovenska.

Dostali niektoré spoločnosti stimuly opakovane?

Ak sa pozrieme na podporené podniky prostredníctvom štátnej pomoci v roku 2017, sledujeme, že až 4 z 15 podnikov získavajú opakovú štátnu pomoc. Jeden z nich, SCA Hygiene Products Slovakia, dokonca získal štátnu pomoc už po tretíkrát. Spoločnosť PCA získala štátu pomoc v roku 2003 na vytvorenie 3 500 pracovných miest. Za rok 2016 ale vykázala podľa Štatistického úradu 2 535 pracovných miest. Okrem dlhodobej udržateľnosti zamestnanosti je v tejto investícii otázna aj podpora investície v lokalite s podpriemernou nezamestnanosťou v čase získania podpory (okres Trnava − 3,22 %, Slovensko − 7,35 %). Okrem týchto faktorov je zaujímavá aj priemerná hrubá mzda, ktorá je nižšia o viac než 180 € v porovnaní s priemerom okresu.

Podľa najnovšej štúdie má štátna pomoc pozitívny význam na zamestnávanie cudzincov z krajín mimo EÚ. Tento efekt možno preniesť na základe štatistík do čísel:

„Investičný stimul v hodnote jedného milióna eur smerujúci do niektorého z okresov v rokoch 2002 – 2016 zamestnal v priemere 5 až 9 pracovníkov z krajín mimo EÚ. Stimul v hodnote 20 miliónov € by zamestnal ďalších 104 až 180 cudzincov z krajín mimo EÚ. V hypotetickom, priemernom slovenskom okrese, ktorý medzi rokmi 2002 – 2017 nedostal žiadnu investičnú pomoc, by v októbri 2017 pracovalo približne 109 cudzincov z tretích krajín.“

Investičné stimuly poškodzujú kvalitu podnikateľského prostredia a vytvárajú nerovné štartovacie podmienky pre podnikateľov pri realizácii investičných zámerov. Snahu o podporu investícií s vyššou pridanou hodnotou sme ani v tomto roku nezaznamenali. Opäť sa ale objavili aj firmy, ktoré získali investičnú pomoc viacnásobne. V roku 2017 sa taktiež potvrdila skutočnosť, že štátna pomoc neochráni firmy pred ukončením ich podnikateľskej činnosti. Investičné stimuly aj naďalej plynú aj do okresov, kde je miera nezamestnanosti mimoriadne nízka a zamestnávatelia sa boria s nedostatkom zamestnancov. Štát by sa mal miesto priamej podpory vybraných investičných projektov zamerať na plošné zlepšovanie podnikateľského prostredia prostredníctvom eliminácie byrokracie, či redukciou daňovo-odvodového zaťaženia.

Stiahni súborInvestičné stimuly v roku 2017 (1/2018) (súbor je vo formáte PDF a má 1,08 MB).

Stiahni súborMonitor hospodárskej politiky (december 2017, č. 4) (súbor je vo formáte PDF a má 5,34 MB).

Pod čiarou

Jakub ZemanJakub Zeman pôsobí v INESS ako stážista v rámci projektu Top20. Zameriava sa najmä na analýzu legislatívy ovplyvňujúcej podnikateľské prostredie. Študuje na Ekonomickej univerzite v Bratislave.


Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

INESSINESS – Inštitút ekonomických a spoločenských analýz
Pôsobí v oblasti analýz zameraných na uplatňovanie princípov a nástrojov voľného trhu a ich dopadov v podmienkach slovenskej ekonomiky od januára 2006. Nezávislý think tank INESS monitoruje činnosť a financovanie verejného sektora, hodnotí efekty legislatívnych zmien, vypracováva sektorové analýzy a tiež komentuje aktuálne ekonomické a spoločenské témy. Cieľom INESS je rozšíriť všeobecné povedomie o spôsobe fungovania trhového mechanizmu, efektov štátnych zásahov a ich dopadov na spoločnosť a životy bežných ľudí. Medzi prioritné oblasti záujmu INESS patrí daňový a odvodový systém, zdravotníctvo, monetárna politika, problematika EÚ, regulácie a vlastnícke práva. V súčasnosti je INESS najcitovanejším ekonomickým think tankom v médiách na Slovensku.
Čerpané z: www.iness.sk

INESS, 06. 02. 2018 | Prečítané: 79 | Rubrika: Veda a spoločnosť

Zbierka na ochranu humanistov
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasle­dovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Globálna kampaň na ochranu humanistov.
HELP US PROTECT HUMANISTS AT RISK
Anketa
Podpísali by ste sa ako občan pod petíciu, aby mohol kandidovať na prezidenta SR Martin Daňo?

Áno (27 hl.)
 
Asi áno (6 hl.)
 
Asi nie (3 hl.)
 
Nie (25 hl.)
 

Celkom hlasovalo: 61
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
 RE: Projekt cesty na Mars
20-02-18 * 21:39
 Ekumenizmus nenávisti
19-02-18 * 23:47
 Re: Ty si…
18-02-18 * 16:47
Brajti
The Brights
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore