Mimovládna organizácia Aliancia žien Slovenska bola prijatá za riadneho člena medzinárodnej celoeurópskej spoločnosti Work With Perpetrators (Práca s páchateľmi) so sídlom v Berlíne.
Aliancia žien Slovenska sa venuje riešeniu problematiky násilia páchaného na ženách od roku 1994. S podporou Nórskych fondov pokračuje v druhej línii svojich aktivít zameraných na elimináciu násilia na ženách prostredníctvom práce s páchateľmi. Systematickému zavedeniu programov sociálneho výcviku pre páchateľov sa najmä v spolupráci so Zborom väzenskej a justičnej stráže a Koordinačno-metodickým centrom pre rodovo podmienené a domáce násilie venuje od roku 2012.
Vďaka projektu Intervenčné centrum – projekt práce s páchateľmi rodovo podmieneného násilia, financovaného z Nórskeho finančného mechanizmu, bolo založené „Centrum sociálneho výcviku“ a etabloval sa intervenčný program pre páchateľov násilia na ženách. Programu sa zúčastnili páchatelia, ktorí si odpykávajú trest v ústave na výkon trestu odňatia slobody. Súčasťou projektu je aj podpora ich bývalým aj súčasným partnerkám. Kontaktom s páchateľmi aj partnerkami je umožnené získať komplexnejší a pravdivejší obraz o realite násilného partnerského vzťahu a jeho vývoja počas priebehu programu.
„Páchateľov učíme identifikovať postoje, zámery, myšlienky a pocity, ktoré v danej situácii vyústia do násilného správania. Tieto princípy potom zosobňujeme na konkrétnych situáciách zo života účastníkov programu, hľadáme alternatívne nenásilné reakcie a precvičujeme ich použitie,“ objasňuje fungovanie skupiny riaditeľ Centra sociálneho výcviku a tréner Róbert Vavro.
„Aktuálne naše pôsobenie rozširujeme aj na páchateľov, ktorí sú na slobode a potrebujú pomoc – návod, ako dokážu svoje násilné správanie v budúcnosti zmeniť. Ťažisko našej práce presúvame na prevenciu. Počítame pritom so spoluprácou sudcov a sudkýň, ktorí môžu ako súčasť trestu nariadiť páchateľom účasť na takýchto intervenčných programoch,“ dodáva Vavro.
Prijatie do celoeurópskej organizácie je uznaním prínosu Aliancie žien Slovenska v oblasti práce s páchateľmi násilia na ženách na Slovensku aplikáciou najnovších metód do praxe pri resocializácii odsúdených, ako aj pri práci s páchateľmi násilia na slobode a významným úspechom a prísľubom dlhodobej spolupráce na európskej úrovni.

Projekt je realizovaný pomocou:
- Granty EHP pre Finančný mechanizmus EHP
- Nórske granty pre Nórsky finančný mechanizmus
- Štátny rozpočet Slovenskej republiky
Projekt je financovaný z grantu Nórskeho kráľovstva prostredníctvom Nórskeho finančného mechanizmu. Spolufinancované zo štátneho rozpočtu Slovenskej republiky.
Domov musí byť bezpečné miesto pre všetkých.
A home must be a safe place for everybody.
Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.
Aliancia žien Slovenska
Mimovládna organizácia, ktorá vznikla v roku 1994, sa venuje monitorovaniu implementácie medzinárodných dokumentov k problematike žien, ich prekladom a vydávaniu. Venuje sa aj konkrétnej práci proti násiliu na ženách. Poskytuje krízové sociálno-právne poradenstvo (SOS linka 0903 519 550 od 9.00 – 17.00 h, v ostatných časoch volajte národnú linku na 0800 212 212), psychologickú a právnu pomoc. Zaoberá sa aj legislatívnymi aspektmi násilia páchaného na ženách.
V roku 2000 Aliancia žien Slovenska zriadila telefónnu linku pre obete domáceho násilia, ktorá sa neskôr rozšírila na krízové centrum. Dnes tu pracujú poradkyne so špecializáciou na domáce násilie, psychologičky, právničky a právnici, a stále sa školia noví odborníci a odborníčky. Keďže sme objavili, že zákony týkajúce sa domáceho násilia, sú nedostatočné, začali sme pripravovať s viacerými právničkami a právnikmi ich novelizáciu. V októbri 2001 boli novely zákonov pripravené a v júni 2002 ich schválil parlament. V tom istom roku a s pokračovaním v roku 2002 vznikla v spolupráci s ďalšími organizáciami kampaň 5. žena, ktorá mala za cieľ informovať verejnosť o probléme domáceho násilia.
Čerpané z:
www.alianciazien.sk