www.humanisti.sk
www.humanisti.sk
Inzeráty
Predám ochrannú známku s logom
Jedálny lístok
BILLA
Webhouse.sk
Humanistická zbierka
Transparentný účet pre humanistov
Humanisti, už môžete pomáhať aj cez transparentný účet. Pozri: Zbierka na pomoc chudobným.
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVA Voľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam RomanSlovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.sk
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @352
Počítadlo


Spam poison

I v Českej republike sa vyrábajú odevy za nedôstojných podmienok

Výskum Stitched up platformy Clean Clothes Campaign

Praha, 2. februára 2016 – Text „Made in Europe“ na etikete je často vnímaný ako záruka dobrých pracovných podmienok pri výrobe odevov. Avšak z práve vydaného výskumu organizácie NaZemi vyplýva, že české krajčírky z troch skúmaných tovární zarábajú vrátane bonusov a príplatkov za nadčasy 420 € čistého (1). Táto čiastka predstavuje len 54 % národnej hranice chudoby stanovenej pre štvorčlennú rodinu (2). Vykonávajú pritom zdraviu nebezpečnú prácu, pracujú pod tlakom a práca nadčas je často nútená.

„Pracovisko je značne hlučné a je tam mnoho prachu. Látky sa impregnujú, a to je pre dýchanie škodlivé. Máme strach z rakoviny, tie výpary sú jedovaté, napríklad keď sa zažehľujú plastové nápisy. Počuli sme o nejakých prípadoch rakoviny, ale nemáme možnosť to ovplyvniť,“ ilustruje nedostatočné zaistenie bezpečnosti zamestnankyňa jednej zo skúmaných tovární.

Z výskumu tiež vyplynulo, že pokiaľ by zamestnankyne nepracovali nadčasy, často by sa dostali na úroveň minimálnej mzdy. Tá je od januára 2016 v ČR 366 €. Na veľmi nízku mzdu si sťažovali všetky opýtané zamestnankyne.

„Prežívame vďaka tomu, že máme dom po rodičoch, záhradu, ktorá nás trochu živí, nadčasy, manžel berie víkendovky mimo prácu, pomáha i širšia rodina. Keby niečo z toho vypadlo, neviem si predstaviť, kto by platil zloženky a čo by sme jedli,“ uviedla napríklad jedna z opýtaných robotníčok.

Organizácia NaZemi, ktorá sa dlhodobo venuje pracovným podmienkam v tzv. rozvojových krajinách, chce preto otvoriť debatu o dôstojnej mzde i v Českej republike (3).

„Tento problém sa týka samozrejme i ďalších sektorov, nielen odevného priemyslu. Preto by sa všetci zodpovední aktéri, t. j. medzinárodné spoločnosti, odbory, majitelia českých podnikov, politickí predstavitelia i spotrebitelia mali zapojiť do diskusie o dôstojnej mzde, ktorá by umožnila pokryť reálne potreby zamestnancov a zamestnankýň,“ uviedol Petr Mareš z neziskovej organizácie NaZemi, ktorá sa problematike pracovných podmienok dlhodobo venuje.

„Prvým krokom je, aby sa medzinárodné firmy, ktoré u nás vyrábajú, uistili, že zamestnanci ich dodávateľov poberajú základnú čistú mzdu aspoň 478 €, čo je 60 % národného priemeru miezd. Právo na dôstojnú mzdu je ukotvené napríklad v Medzinárodnom pakte o hospodárskych, sociálnych a kultúrnych právach, a v ďalších ratifikovaných dokumentoch,“ doplnil Mareš.

Zamestnankyne zo skúmaných tovární samy odhadovali, že by pre dôstojný život štvorčlennej rodiny potrebovali v priemere 987 € čistého.

Správy Štátneho úradu inšpekcie práce, Česko-moravskej konfederácie odborových zväzov a i samotný výskum rovnako ukazujú, že zamestnanci/kyne nedostavajú zaplatené za prácu v noci, či o sviatkoch alebo sú im odpracované hodiny chybne evidované, čo má za následok preplatenie menej hodín, než koľko zamestnanec/kyňa skutočne odpracoval/a. Pomocou hrozieb a postihov sú tiež nútení k neplatenej dovolenke a nadčasovej práci (často dlhšej než dovoľuje zákon).

Výskum sa uskutočnil v roku 2015 v troch továrňach, a to Pleas Havlíčkův Brod, Vespa Prostějov a Bernhardt. Prvá továreň je dodávateľom nemeckej firmy Schiesser a exportuje 95 % všetkých výrobkov. Ďalšie dve vyrábajú pre značky, ako sú Calvin Klein či Lardiny, alebo šijú luxusné obleky, košele, kostýmy či blúzky na mieru pre exkluzívne zahraničné butiky a zákazníkov. Bernhardt exportuje až 99 % svojich výrobkov.

V Českej republike pracovalo v roku 2014 v odevnom priemysle 10 612 zamestnancov/kýň, a to v 383 podnikoch. Odhaduje sa, že ďalších 20 000 ľudí pracuje v malých prevádzkach pod 20 zamestnancov/kýň. Český odevný priemysel je orientovaný na export, takmer 73 % celkových príjmov pochádza z priameho exportu. Medzi najvýznamnejšie trhy patrí najmä Nemecko (28 %), nasleduje Taliansko, Poľsko, Slovensko, Rakúsko a Francúzsko.

Pod čiarou

Poznámky:

(1) Zhrnutie výskumu uskutočneného v rámci medzinárodného porovnávacieho výskumu Stitched up platformy Clean Clothes Campaign v českom jazyku. Celý výskum v anglickom jazyku.

(2) 60 % mediánu ekvivalizovaného príjmu. Zdroj: časopis Statistika a my, ČSÚ, 07/2015.

(3) Dôstojnú mzdu by si robotníci a robotníčky mali zarobiť za bežný 40-hodinový pracovný týždeň bez nadčasov. Táto mzda by im mala umožniť, aby žili dôstojný život, čiže mali na jedlo, nájom, zdravotnú starostlivosť, vzdelanie. A rovnako, aby si malú časť peňazí mali možnosť nasporiť na nepredvídateľné výdaje.

Doplňujúce informácie:

O kampani Za dôstojnú mzdu

Kampaň Za dôstojnú mzdu je celoeurópska aktivita zaštítená platformou Clean Clothes Campaign. V Českej republike ju koordinuje mimovládna nezisková organizácia NaZemi, a uskutočňuje sa v rámci dlhodobej kampane Ušili to na nás!

NaZemi presadzuje globálne rozvojové vzdelávanie do škôl i mimo ne, zasadzuje sa o zodpovednosť firiem v ich dodávateľskom reťazci a propaguje fair trade ako účinnú podporu chudobným pestovateľom a remeselníkom z krajín globálneho Juhu.

V októbri 2014 vstúpila organizácia NaZemi spoločne s Ekumenickou akadémiou do medzinárodnej aliancie Clean Clothes Campaign. Vznikla tak česká pobočka Clean Clothes Česká republika. Česká republika sa stala 16. členom aliancie a organizácia NaZemi sa tým pripojila k viac než 250 organizáciám z celého sveta.

Projekt je realizovaný s finančnou podporou Európskej únie. Obsah projektu je celkom na zodpovednosti NaZemi a ako taký nemôže byť považovaný za stanovisko Európskej únie. Projekt bol podporený z prostriedkov Ministerstva zahraničných vecí ČR v rámci Programu zahraničnej rozvojovej spolupráce ČR.

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

NaZemiNaZemi
– česká mimovládna organizácia, ktorá usiluje o to, aby sa ľudia v rozvojových krajinách mohli vlastnými silami vymaniť z chudoby
– zameriava sa na prepojenosť nášho spotrebného správania s problémami v rozvojových krajinách a motivuje jednotlivcov, firmy i štáty prijať za tieto problémy zodpovednosť
Čerpané z: www.nazemi.cz

Súvisiace články:
Medzinárodný deň kávy slúži na pripomenutie životných a pracovných podmienok ich pestovateľov (30.09.2019)
Tovaru s certifikáciou Fairtrade sa predáva na Slovensku stále viac, dominujú kakao a káva (17.09.2019)
Tržby za predaj fairtradových výrobkov vzrástli celosvetovo o 9 percent (24.10.2018)
Desiatky parkov budú hostiť výstavu fotografií o ľuďoch, ktorí vyrábajú naše topánky (28.09.2018)
H&M sľúbila dôstojné mzdy, sľub však zatiaľ neplní (25.09.2018)
Predaj fairtradových komodít na slovenskom trhu vlani výrazne vzrástol (23.08.2018)
Okrúhly stôl – rozvoj fair trade na Slovensku (01.06.2018)
Na Slovensku sa v minulom roku predalo 70 ton kávy s certifikáciou Fairtrade (23.08.2017)
Chodíme v ich topánkach, ale v ich koži by sme nechceli byť (16.11.2016)
Fairtrade sa rozširuje ďalej do strednej Európy (08.10.2016)
Desiatky parkov sa premenili na galérie, ktoré oboznamujú s podmienkami výroby topánok (04.10.2016)
Slovenský trh s fairtradovými výrobkami dynamicky rastie (24.08.2016)
Rio získalo počas olympijských hier titul Fairtradové mesto (19.08.2016)
Tisíce ľudí podporilo svojich pestovateľov na Férových raňajkách NaZemi (14.05.2016)
Česi a Slováci vlani nakúpili 218 ton kávy s certifikátom Fairtrade (12.05.2016)
„Bol som nútený piť svoj moč,“ povedal robotník z obuvníckej továrne v Číne (11.05.2016)
Tisíce ľudí si opäť spraví piknik, aby podporili fairtradových a miestnych pestovateľov (11.05.2016)
Spotrebitelia apelujú na európskych poslancov (06.04.2016)
Veľké spoločnosti sa pripájajú k Fairtrade a nadácii Gold Standard v boji proti zmene klímy (10.12.2015)
Keňan zo slumu či veterinárka z Indie prídu inšpirovať českých skautov i širokú verejnosť na konferencii Re-imagining Futures (11.11.2015)
Česi o výrobe svojich topánok nevedia takmer nič (30.07.2015)
Spotrebitelia volajú po dôstojnej mzde reklamáciou svojho oblečenia (14.07.2015)
Tisíce ľudí podporilo svojich pestovateľov na Férových raňajkách (09.05.2015)
Predaj fairtradových výrobkov v Česku stúpol o 17 % (05.05.2015)
Tisíce ľudí bude piknikovať, aby podporili fairtradových a miestnych pestovateľov (05.05.2015)
Budú kožené topánky konečne zdravotne vyhovujúce? (29.04.2015)
Do Česka zavíta obchodný riaditeľ Fairtrade International (15.04.2015)
Reputácia obuvníckeho gigantu v ohrození: prepúštanie namiesto zvýšenia platov v bývalom dodávateľskom závode spoločnosti Baťa (05.12.2014)
Umelci budú maľovať v Prahe portréty zahynutých robotníčok, ktoré šili pre náš trh (04.12.2014)
Odevné značky dostupné i v ČR využívajú indické otrokyne (29.10.2014)
Prieskum medzi firmami: tvária sa ako české, ale vyrábajú i v Ázii (20.10.2014)
Mimovládky sa spájajú, aby dozerali na odevné firmy (07.10.2014)
Fairtrade oslavuje v Česku 10 rokov, podľa najnovšieho výskumu o ňom počulo 52 percent ľudí (26.08.2014)
Pracující v oděvním průmyslu východní Evropy si vydělají méně než v Číně (01.07.2014)
Češi stále více volí fair trade (21.05.2014)
Třebíč se stala prvním Fairtradovým městem na Vysočině (15.05.2014)
Tisíce Čechů piknikovalo na podporu fairtradových a lokálních pěstitelů (10.05.2014)
Tisíce Čechů se chystají společně posnídat na fairtradovém pikniku (07.05.2014)
Obrat fairtradových výrobků meziročně stoupl o 80 % (06.05.2014)
Budou poslanci Evropského parlamentu podporovat důstojnou mzdu? (29.04.2014)
Rok po zřícení továren v Rana Plaza nedostaly oběti stále žádné odškodnění (23.04.2014)
Tři desítky kandidátů do EP se zavázaly podporovat spravedlivé obchodování (10.04.2014)
Fairtrade Česká republika rozšiřuje svou působnost na Slovensko, mění proto název na Fairtrade Česko a Slovensko (02.04.2014)
Výzkum: oděvní firmy profitují na extrémně nízkých mzdách (31.03.2014)
Fakulta tropického zemědělství získala titul Fairtradová fakulta (24.03.2014)
Mladá Boleslav je prvním Fairtradovým městem ve Středočeském kraji (20.03.2014)
Nová pražírna kávy Fair&Bio spojuje Fairtrade a sociální podnikání (11.03.2014)
Veřejní zadavatelé budou moci požadovat eticky vyráběné produkty (15.01.2014)
Spravedlivé obchodování slaví výročí – fairtradové výrobky se již 25 let prodávají pod jednotným označením (15.11.2013)
Jihomoravský Hodonín získal titul Fairtradové město (06.11.2013)
Spotřebitelé získávají možnost dát najevo, že chtějí etické zboží (21.10.2013)
168 milionů dětí ve světě pracuje. Jejich počet klesá, avšak pomalu (04.10.2013)
Knihovny, sdružení či mateřská centra mohou nově získat titul Místní podporovatel fair trade (26.06.2013)
První tři starostové v Česku podepsali světovou deklaraci, žádají OSN o podporu udržitelného rozvoje a fair trade (29.05.2013)
Férová snídaně (11.05.2013)
Ve více než 80 městech se sejdou stovky lidí, aby podpořily fair trade a lokální výrobce (09.05.2013)
Férové raňajky v Bratislave (06.05.2013)
V Česku je první Fairtradová fakulta, titul jde do Českých Budějovic (22.04.2013)
Prvních šest církevních subjektů splnilo v České republice kritéria kampaně Fairtradové církve a náboženské společnosti, dnes obdržely titul (16.04.2013)
H&M láká lidi na udržitelnou módu, i když dělníci, kteří pro tuto značku vyrábí, omdlévají hladem (25.03.2013)
Zahraniční outdoorové firmy jsou odpovědnější ve svých dodavatelských řetězcích (26.11.2012)
Značku Adidas bombardujú na facebooku nahnevaní spotrebitelia (07.11.2012)
Prvá Národná fairtradová konferencia v Litoměřiciach prilákala účastníkov z celej republiky (01.11.2012)
Chudoba svazuje, svázala i lidi na Staroměstském náměstí (17.10.2012)
Konferencia CSR: rozhodujúcu moc majú supermarkety (17.10.2012)
Chudoba zväzuje (11.10.2012)
Fairtradové cirkvi a náboženské spoločnosti (27.09.2012)
Požiar v pakistanskej textilke (18.09.2012)
Návštevníci letných festivalov budú predpovedať budúcnosť so živým facebookom (28.06.2012)
Tisíce spotrebiteľov požadujú reguláciu vyjednávacej sily supermarketov (20.06.2012)
Európsky súdny dvor vyjadril podporu fair trade vo verejných zákazkách (01.06.2012)
Fairtradové mestá a školy sa v Českej republike úspešne šíria do ďalších miest (25.05.2012)
Odvrátená strana Olympijských hier (14.05.2012)
Férové raňajky v 57 mestách Českej republiky (12.05.2012)
Férové raňajky vo vašom meste (09.05.2012)
Známe odevné značky stále predávajú džínsy, ktoré zabíjajú (31.03.2012)
Chcete vedieť, kto vyrobil vašu outdoorovú bundu? (26.03.2012)
Bežím za Fairtrade! (16.03.2012)
Beh vo fairtradovej spodnej bielizni v Prahe (12.03.2012)
Iris Munguíaová získala Cenu Strieborná ruža (05.03.2012)
Česká republika má prvé Fairtradové školy (10.02.2012)
Kampaň Práca pre deti (31.01.2012)
Pieskovanie (25.01.2012)

NaZemi, 02. 02. 2016 | Prečítané: 1371 | Rubrika: Veda a spoločnosť

Doba slovenská
BILLA
Webhouse.sk
Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Sociálne siete
Anketa
Súhlasíte s finančnou odlukou cirkví od štátu?

Rozhodne áno (701 hl.)
 
Viac áno, ako nie (181 hl.)
 
Viac nie, ako áno (166 hl.)
 
Rozhodne nie (175 hl.)
 

Celkom hlasovalo: 1223
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
 Re: Pokrytectvo
18-09-20 * 15:59
 Re: Trump sa správa ako Hitler
15-09-20 * 10:00
 Ktorí?
15-09-20 * 09:33
Lipka – diskusné fórum
Lipka
Diskuteri.sk
Diskuteri.sk
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Biblia očami vedy
Biblia očami vedy
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Spotrebiteľská Poradňasc
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore