www.humanisti.sk
www.humanisti.sk
Inzeráty
Predám ochrannú známku s logom
Jedálny lístok
BILLA
Webhouse.sk
Humanistická zbierka
Transparentný účet pre humanistov
Humanisti, už môžete pomáhať aj cez transparentný účet. Pozri: Zbierka na pomoc chudobným.
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVA Voľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam RomanSlovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.sk
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @402
Počítadlo


Spam poison

Humanizmus je prirodzený

List priateľovi

Na svete je veľké množstvo rôznych náboženstiev. V Európe, i na Slovensku, prevláda kresťanstvo. Ale inde, v Ázii, napríklad v Saudskej Arábii, prevláda islam.

Ďalej početné náboženstvá sú: hinduizmus, budhizmus, šintoizmus, sikhizmus, bahaizmus, taoizmus, a mnohé ďalšie.

Pozri sa na stránku CIA, kde sú percentuálne vyjadrené náboženstvá podľa krajín.

Alebo len porovnaj podľa grafu (zdroj: CIA World Factbook 2010).

Percentuálny podiel svetonázorov vo svete

Kresťanstvo – 33,32 %
Islam – 21,01 %
Hinduizmus – 13,26 %
Budhizmus – 5,84 %
Ďalšie náboženstvá – 12,48 %
Nenáboženské svetonázory – 14,09 %

Keď je toľko rôznych náboženstiev, a tie sa ešte vo vnútri svojho náboženstva delia na ďalšie smery, tak vyznávanie ktorej náboženskej viery bude to správne?

Napríklad v kresťanstve sú katolíci, evanjelici, pravoslávni. A katolíci sú tiež rozdelení na starokatolíkov a rímskokatolíkov. Sú i gréckokatolíci.

V islame sú napríklad suniti a šíiti.

A všetci svorne bránia svoju ideológiu ako tú najlepšiu pre ľudí.

Náboženstvá sú charakteristické tým, že sa odvolávajú na nadprirodzené sily, ktorým sa hovorí bohovia, alebo sa odvolávajú na akési vesmírne sily, s ktorými sú ľudia spirituálne spojení. Okrem bohov nájdeme v náboženstvách rôzne duchovné bytosti ako sú napríklad anjeli.

Vždy to má nejakú duchovnú povahu. A pri náboženskej viere v nesmrteľnosť sa po smrti i ľudia stávajú duchovnými bytosťami.

Na svete žilo kedysi veľké množstvo ľudí, a keby malo aspoň jedno náboženstvo pravdu o nesmrteľnosti, tak vesmír musí byť niekde obsadený obrovským množstvom pozostalých v podobe akýchsi duchov.

To je jeden vážny problém pre náboženstvá, že kde sú všetky tie duchovné bytosti. Pobožní tvrdia, že po smrti sa to dozviem. Ale takýto argument sa nedá uznať. A oni to odkiaľ teraz vedia, keď ešte žijú?

Vraj sa bohovia niekomu ukážu, pobožní tomu úkazu hovoria zjavenie, čiže sa zjavia, buď nejako priamo alebo cez sprostredkovateľov, ako to spravil boh Mohamedovi, keď sprostredkovateľa vykonával archanjel Gabriel. Ale vraj Mohamed tomuto javu uveril, a tak vznikol islam. Mohamed už poznal predošlé existujúce náboženstvá, tak sa natíska otázka, prečo neuveril povedzme kresťanstvu? Je tak kresťanstvo falošné náboženstvo? Keď by bolo pravé náboženstvo kresťanstvo, musí byť falošný islam.

Kto o tom môže seriózne rozhodnúť? Pobožní sa bránia, že ľudské srdce. To je zjavný eufemizmus pre čosi v ľudskom myslení, zrejme nejaká citová zložka. Poviem na rovinu: iracionálna zložka. Podobne ako si pobožní ľudia myslia, že ľudské telo má dve zložky: hmotnú (telo) a duchovnú (dušu).

Výber, a celkovo spôsob voľby náboženstva je úplne neprirodzený.

Ak by tvoj otec bol evanjelik, a mama budhistka, tak čím by si bol ty? Mormónom? A prečo nie katolíkom?

Vari nevidíš, že výber náboženskej viery nepodlieha racionálnym argumentom? Výber je veľmi iracionálny, emocionálny, dáva sa prednosť rodinným väzbám, alebo príslušnosti k národu. Ak sa narodíš v krajine, kde prevláda islam, s veľkou pravdepodobnosťou budeš i ty vyznávať moslimskú vieru.

Narodil si na povedzme na Slovensku, v evanjelickej rodine, a pokrstili ťa. Ako si rástol, zvykol si si na to, že kedysi tvoji rodičia rozhodli o tom, že budeš evanjelikom ako oni. A možno časom prehodnotíš svoj nábožensky postoj, a budeš konvertovať na inú náboženskú vieru. Napríklad na bahaizmus. Ja také konvertovanie chápem ako z kaluže do blata alebo z dažďa pod odkvap.

Náboženská dichotómia spočíva v tom, že podľa akého kľúča, akých pravidiel, sa dá rozumne rozhodnúť, ktorú náboženskú ideológiu je správne vyznávať.

Najlepšie sa zbavíš náboženskej dichotómie, keď si zvolíš nenábožensky spôsob života. Nebude ťa trápiť, či je správne byť katolíkom alebo moslimom. Bude ti jedno, že existujú ľudia, čo veria v mnohých bohov, t. j. polyteisti. Bude ti jedno, že existujú na svete ľudia, čo veria vo výlučnosť existencie jedného boha, t. j. monoteisti. Pretože ak budeš študovať históriu, budeš vedieť, že kedysi existovali ľudia, čo verili v boha Enkiho, alebo Enlila. Kto ich dnes pozná? A kedysi mali na ľudí taký vplyv ako dnes má Ježiš Kristus. Kristus je ďalšia mytologická postava, obľúbená najmä u kresťanov, ktorí sú pomenovaní podľa neho.

Pri Kristovi je podozrivé aj to, že prečo sa pôvodným obyvateľom Ameriky neukázal skôr ako priplávali do Ameriky prví kresťania? Zaujímavé je, že ďalšia kresťanská duchovná bytosť, Panna Mária (matka toho Krista) sa na americkej pôde začala zjavovať až kresťanom. Nezjavila sa Inkom. Ani nemohla. Náboženstvá sú výtvorom ľudskej fantázie, a len od ľudí záleží, či sa dozvieme o nejakom zjavení. Inkovia pred našim objavením Ameriky nemali vedomosti o existencii kresťanstva, preto ich nemalo ako napadnúť ani zjavenie Panny Márie. Kto sa zoznámi s kresťanstvom, tomu je potom ľahké vidieť hocijaké kresťanské zjavenie.

V knihe Sumeri, ktorú napísal Helmut Uhlig, sa píše:

Za naše vedomosti o slede generácií sumerských a akkadských bohov ďakujeme zoznamom bohov; prvý z nich vznikol okolo roku 2600 pred n. l. v Šuruppaku, na polceste medzi Urukom a Nippurom. Začína sa veľkými bohmi, ktorých poznáme z mnohých klinopisných dokumentov. Sú to An, Enlil, Inanna, Enki, Nanna a Utu. Tu sa už spomínajú ako zbožstvení vládcovia aj Gilgameš a Lugalbanda, raní legendárni králi Uruku. Zato mená prabohov darmo hľadáme v týchto sumerských dokumentoch. Zjavujú sa až podstatne neskôr v starobabylonskom zozname neznámeho pôvodu, ktorý uvádza menom nielen oných pätnásť dvojíc prabohov, ale aj vskutku značne rozširuje neskorší panteón okolo boha nebies Ana.

Nikto doteraz nevedel prísť na koreň tomu, či tento zoznam má svoj pôvod v doteraz neobjavených starších prameňoch, alebo je produktom bohotvornej fantázie kňazov, prípadne autorov, ktorá si želala a aj stvorila k predimenzovaným chrámovým formám neskorej epochy aj obrovský zástup bohov.

Najlepšie je z nejakého náboženstva „konvertovať“ na humanizmus. Humanizmus je etický nenáboženský svetonázor, bez nadprirodzených a mystických prvkov. Čiže je to prirodzený životný postoj k tomuto svetu. K tomuto svetu, ktorý je vedecky skúmateľný. O tomto svete si môžeš robiť závery, môžeš ho skúmať, podrobovať skúškam, overovať pravdivosť javov vo svete.

Žiješ tu a teraz, na tomto svete. O vlastnom svete pre narodením (doslovne pred spojením mužskej spermie a ženského vajíčka) ani o svete po smrti (v podobe existencie duchovnej bytosti v posmrtnom svete, v nadprirodzenom svete) nemôže nikto nič rozumné tvrdiť. Vo všetkých prípadoch pracuje dokonale len ľudská fantázia.

Pochábeľ ťa bude klamať, že v predošlom živote si bol kominárom (hocičím, čo ho v tej chvíli napadne), že sa dá prevteliť duša človeka z jedného tela do druhého, a majú na to odborný výraz, že reinkarnácia.

Ďalší pochábli ťa budú strašiť, že ak neuveríš v tú ich náboženskú ideológiu, že po smrti tvoja duša pôjde do pekla. Peklo je v ich predstavách nejaké miesto pre duchov (i duše mŕtvych ľudí), v ktorom sú duše naveky zatratené.

Zvolil som si humanizmus, lebo je čestnejšie k životu zaujať prirodzený postoj, ako utiekať sa kamsi do ilúzií, a oddávať sa fantazijným snom, že napriek ťažkému životu tu a teraz, sa raz budem mať ako duša kdesi v nebi dobre. Čo má byť potom, nechám na neskôr. Potom „budem riešiť“ to „po tom“, po smrti (ak vôbec taký dôvod vznikne).emotikona Teraz je potrebné vziať rozum do hrsti, a žiť.

Lebo aj keď si nejakí ľudia namýšľajú, že po smrti ich duša pôjde do neba, lebo po tom túžia už tu a teraz, nie je isté, či voľbou náboženstva dosiahli to, po čom túžia. Čo ak dosiahli presný opak? Čo ak je pravé náboženstvo islam? Tak sa samozrejme moslimovia dostanú do neba. Ale čo ostatní? Čo s kresťanmi, hinduistami…? Pomýlili sa vo svojom živote nesprávnym výberom náboženstva? Nuž, najrozumnejšie je netrápiť sa výbermi, že ktoré je najsprávnejšie náboženstvo, a všetky razom zahodiť, odmietnuť. Lebo len tento prvý krok je zo všetkých volieb najrozumnejší. Neznamená to hneď, že je nutné okamžite stať sa humanistom. Múdre je pozorovať svet, osvojovať si poznatky o svete, a postupne si utvárať svetonázor.

Humanizmus nemá dogmy, aké poznáme v náboženstvách. Vychádza z vedeckých poznatkov, a tie sa môžu meniť. Nové objavy korigujú staršie predstavy. Istotu má humanista hádam najmä v tom, že žije. Že žije jeden život, ten tu a teraz. Že existuje vesmír, ktorý postupne spoznávame. Že na svete je veľmi veľa živočíchov, a jedným z nich sú ľudia. Veda poskytuje humanistovi informácie o svete. Veda je užitočný nástroj. Ale netreba tohto pomocníka zneužívať. Občas sa stane, že i vedu niekto znásilní pre svoje náboženské účely, napríklad sa môžeš stretnúť s teóriou inteligentného dizajnu. Jeho zástancovia tvrdia, že inteligentný dizajn je vedecká teória a požadujú predefinovanie pohľadu vedy na nadprirodzené vysvetlenie skutočnosti.

Humanizmus je prirodzený svetonázor, je opozitum k náboženstvám s nadprirodzenými vysvetleniami o svete.

Mať osvojený prirodzený svetonázor je čestnejšie, pretože človek sa neklame mytológiou, ani mystikou. Mystika je prežívanie priameho kontaktu s nadzmyslovým svetom, napríklad s bohmi. Mytológia rovnako ako rozprávky nás môžu obohatiť o určité čaro, môžu v nás vyvolať nejaký zápal o vec, vzbudiť záujem o štúdium, ale nemajú priamo ovplyvňovať naše životné rozhodnutia.

Napríklad kedysi koncom 11. storočia boli ľudia oklamaní náboženskými dôvodmi na to, aby pre tie náboženské dôvody boli ochotní i umierať. Moslimovia obsadili Palestínu, t. j. u pobožných nazývanú Svätú zem, a rímsky pápež Urban II. v roku 1095 na cirkevnom koncile vo francúzskom meste Clermont-Ferrand vyhlásil svätú vojnu proti moslimom. Tak z náboženských, ale hlavne z politických a ekonomických dôvodov, vznikli križiacke výpravy, pri ktorých zahynul veľký počet ľudí. Dokonca v roku 1212 zneužili kresťania na náboženské vojenské ciele i nevinné deti.

Na tomto smutnom príklade chcem ukázať, že náboženstvá môžu mať na nás i smrtiaci účinok.

Preto je dôležité mať sa na pozore pred rôznymi hlásateľmi náboženských právd, lebo keby ich nebezpečnosť bola malicherná, nedbal by som, a mávol by som rukou, ale história nás učí, že náboženské vojny priniesli veľké utrpenia ľuďom, nielen škody na majetkoch, ale i na zdraví a životoch.

Aj dnes žijú ľudia, čo pod náboženským rúškom broja do vojen. Americký prezident George Walker Bush sa často odvolával na kresťanského boha, keď vyzýval do vojny v Afganistane alebo v Iraku.

Bojuj za čestný svetonázor! Maj taký svetonázor, ktorý nespôsobí zabíjanie, vraždenie, znásilnenia, lúpeže, ktorý neubližuje druhým ľuďom. Maj taký svetonázor, s ktorým budeš môcť nielen pokojne bdieť, ale i spať.

A prečítaj si humanistické zásady.

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

Ján Parada
laik s celoživotným vzdelávaním
Čerpané z:
vlastný zdroj

Súvisiace články:
Vývoj náboženstiev vo svete (20.09.2019)
Ostrý protest proti českému klerikovi Dominikovi Dukovi (10.08.2019)
Kresťania pálili knihy ako kedysi nacisti (19.04.2019)
Pápež František uráža ateistov (18.04.2019)
Katolícky kňaz Marek Orko Vácha a jeho primitívne názory na ateistov (20.01.2019)
Hľadám vzdelaného ateistu (06.01.2019)
Zákerný blud od eštebáka proti pápežovi Františkovi (26.12.2018)
Pápež František bozká Zlaté teľa (25.12.2018)
Ateista Chmelár radí kresťanom ohľadom osláv narodenia Ježiša Krista (20.12.2018)
Kňazov čaká preťať ďalší gordický uzol (02.12.2018)
Klerici netúžia po poklade v nebi (06.11.2018)
Máte slovo s Michaelou Jílkovou (07.10.2018)
Vedec a nositeľ Nobelovej ceny za fyziku Albert Einstein a jeho list židovskému filozofovi Erikovi Gutkindovi (04.10.2018)
Boh v predstave Jehovových svedkov (24.08.2018)
Pozor na trolla Egona (11.08.2018)
Zle vyšľachtený katolík mi venoval bulvárny článok (09.08.2018)
Klerik: „Nechceme počúvať rozprávky a mýty, chceme poznať pravdu…“ (08.07.2018)
Denník ateistu (18.06.2018)
Grygar by mal sám sebe udeliť anticenu Bludný balvan (02.04.2018)
Nevzdelaný biskup sa pýta z hlúposti (01.04.2018)
Ateizmus nie je pre mňa viera (15.01.2018)
Hitler nebol ateista (13.01.2018)
Dlhoročný ateista sa už necíti byť kresťanom (13.09.2017)
Náboženskí homosexuáli sú masochisti (10.08.2017)
Diskusné fórum „Bez boha“ je nedostupné (27.07.2017)
KBS číta e-zine Humanisti.sk (26.06.2017)
Budú orgány činné v trestnom konaní kriminalizovať aj autora plagátu k filmu Únos? (25.02.2017)
Bude Američanov chrániť boh? (27.01.2017)
Michal Havran a Josif Stalin (20.01.2017)
Keď sa ateisti modlia (02.01.2017)
Humanizmus nie je náboženstvo (18.12.2016)
Korene náboženského zla (12.12.2016)
Poslankyňa NR SR Natália Grausová požiadala poslancov a poslankyne, aby sa pomodlili modlitbu Otčenáš (15.09.2016)
Ďalší význam slova veriť (05.09.2016)
Prevládajúci svetonázor je „tam a potom“ (26.08.2016)
Blud: ateisti veria v niečo, len to nevedia definovať (31.07.2016)
Nadkonfesijná Matica v područí katolíckej konfesie kotlebistov? (24.05.2016)
Rodika má dar od boha (21.05.2016)
Pravý kresťan? (19.05.2016)
Katolícka bohoslužba za ateistu? (14.05.2016)
Katolícke Slovensko? Nezmysel! (13.05.2016)
Zvrátený kresťanský kardinál Duka (11.04.2016)
Denník N je fašistický plátok (07.04.2016)
Agresívny Heretik (05.04.2016)
Eugen Korda je ukážkový typ ľudí, z akých vyrastajú nebezpeční teroristi (03.04.2016)
Kasarda má pomýlené názory o bohu, ktorého vyznáva (01.04.2016)
Pre nábožných: Chodíte sa spovedať? (05.03.2016)
Meno nerobí človeka (28.02.2016)
Matka Božia bola Rómka (14.02.2016)
Humanista Lemmy verzus Ježišov svedok Daniel (13.02.2016)
Je to hrôza. Keď sa to dnes deje moslimom, zajtra prídu na rad ateisti, alebo kto ďalší? (22.01.2016)
Dokedy sa chcete podriaďovať nacistom? (19.01.2016)
Ateista Sopóci sa hnevá, že kandiduje pastor (18.01.2016)
Petície za zákaz náboženstiev (16.01.2016)
Rebro alebo penis od Adama použil boh na stvorenie Evy? (01.01.2016)
Prijme Slovensko aj humanistických utečencov? (01.12.2015)
Prezident Václav Havel bol, alebo nebol ateista? (29.11.2015)
Prečo ateisti považujú kritikov satanistov za katolíkov? (21.11.2015)
Hrozí u kresťanov nárast bigotného fanatizmu? (15.11.2015)
Homo humanus verzus Homo religiosus (26.10.2015)
Zbraň s biblickým textom (04.09.2015)
Martin Jelen a jeho obsedantná predstava (19.08.2015)
Kňaz vyháňa diabla s vrtuľníkom (17.08.2015)
Ateistický bludár Kohout sa „umelecky“ predvádza (15.08.2015)
Hádanka (30.07.2015)
V ktorých krajinách sveta je ťažké byť humanistom? (29.07.2015)
Prezident FIFA Joseph Blatter verí iba v nebo (02.07.2015)
Michal Havran je teológ, ktorý zlyhal na celej čiare (27.05.2015)
Pácha zločiny boh? (22.05.2015)
Víťazstvo nad nacizmom nie je božím zázrakom (15.05.2015)
Ak zomrel boh-syn, zomrel zároveň aj boh-otec? (08.05.2015)
Nevzdelaný kňaz sa ešte nestretol s ateistom (06.05.2015)
Konformizmus nie je náboženstvo (25.04.2015)
Aj futbal nazývajú civilným náboženstvom? (24.04.2015)
Vatikánsky vodca blúzni, že spoločnosť ohrozuje ateizmus (21.04.2015)
Hanbíte sa za osvojenie myšlienok od druhých ľudí? (16.04.2015)
Boh má radšej pravoslávnych než katolíkov (12.04.2015)
Pravoslávna cirkev nie je dotovaná štátom? (09.04.2015)
Za vieru musí platiť! (07.04.2015)
Zožrali ho psy, a basta (06.04.2015)
Kresťania a Židia (06.04.2015)
Veria v jedného boha, len mu dávajú rôzne mená (04.04.2015)
Humanisti obvinení z vlastizrady? (28.03.2015)
Táraniny o posmrtnom živote (25.03.2015)
Wikipédia nemá chybu (13.03.2015)
Existujú ateisti, ktorí veria v nadprirodzené javy? (03.03.2015)
Vždy s bohom? (21.02.2015)
Sigmund Freud a Carl Gustav Jung o náboženstvách (16.02.2015)
Faux pas u Ateistov Českej republiky (07.02.2015)
Pápež František so satanistickým pozdravom? (17.01.2015)
ALE, ALE pán Hrubčo! (15.01.2015)
Názor kňaza: Život bez náboženskej ideológie ústi do zvieracieho spôsobu života (09.09.2014)
Porošenko je kresťan (30.05.2014)
Aby mal boh niečo spoločné s pravdou, musel by existovať (18.03.2014)
Antisemitizmus je chybný výraz (15.02.2014)
Pápež sa hlboko mýli! (15.09.2013)
Slabomyseľný boh (28.07.2013)
Z rozprávky do rozprávky (05.05.2013)
Nebojte sa byť iní! (30.04.2013)
Už v stredoveku boli humanisti (30.04.2013)
Humanista je non-supernaturalista (29.04.2013)
Citát od Richarda Dawkinsa či ľudová múdrosť? (14.04.2013)
Faux pas par excellence, svetský humanista (31.03.2013)
Rozdiel medzi humanizmom a ateizmom (30.03.2013)
Pápež Fero (29.03.2013)
Katolícky extrémizmus (28.03.2013)
Ateista, ktorý sa modlí (28.03.2013)
Ako to vidia humanisti (19.03.2013)
Humanisti a homosexuáli (24.02.2013)
Predstava jedného kňaza o ateistoch (23.02.2013)
Prečo si v Magnificate sedia na kábli (16.01.2013)
Keď svätí vraj oslovujú nielen kresťanov, ale aj iných (11.01.2013)
Keď bigotný fundamentalista má hokej v pojmoch (09.01.2013)
Slovensko potrebuje statočného, skúseného a nekresťanského prezidenta (09.01.2013)
Vatikán: Boh neexistuje, nie sú dôkazy (15.12.2012)
Humanisti ako slobodomurári (06.12.2012)
Pravým humanistom môže byť i bývalý pravý ateista (05.12.2012)
V „ateistickom“ Rusku je dominantný teizmus (05.12.2012)
Kruté obvinenie pre nevinné deti! (29.11.2012)
A vinník sa nájde! (21.11.2012)
Humanista nepotrebuje barličku ako kresťan (21.11.2012)
Kto je humanista? (15.11.2012)
Faux pas svetského humanistu (11.11.2012)
Humanizmus je nové rytierstvo (07.11.2012)
O mizantropovi (02.11.2012)
Nekultúrny ateizmus (29.10.2012)
Aké úlohy čakajú humanistov? (25.10.2012)
Kde sú slovenskí humanisti? (22.10.2012)
Humanista a bezbožník (19.10.2012)
Slnečný zázrak (15.10.2012)
Adam, Eva, rebro a tak? (07.10.2012)
Očami humanistu (05.10.2012)
Čas na zmenu! (29.09.2012)
Kresťan Bibliu číta (28.09.2012)
Poznáte meno Kainovej ženy? (17.09.2012)
Humanisti a veriaci (07.09.2012)
Humanisti a filantropi (27.07.2012)
Humanistický svetonázor (24.06.2012)
O živote tu a teraz (08.06.2012)
Humanizmus a teizmus (19.06.2011)

Ján Parada, 12. 08. 2012 | Prečítané: 9381 | Rubrika: Kto sú humanisti?

Doba slovenská
BILLA
Webhouse.sk
Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Sociálne siete
Anketa
Súhlasíte s finančnou odlukou cirkví od štátu?

Rozhodne áno (709 hl.)
 
Viac áno, ako nie (182 hl.)
 
Viac nie, ako áno (166 hl.)
 
Rozhodne nie (178 hl.)
 

Celkom hlasovalo: 1235
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
 Re: Pokrytectvo
18-09-20 * 15:59
 Re: Trump sa správa ako Hitler
15-09-20 * 10:00
 Ktorí?
15-09-20 * 09:33
Lipka – diskusné fórum
Lipka
Diskuteri.sk
Diskuteri.sk
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Biblia očami vedy
Biblia očami vedy
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Spotrebiteľská Poradňasc
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore