Sám robím chyby. Aj mne sa stane, že po sebe nájdem nejakú chybu. Občas ma niekto na chyby upozorní. To si veľmi, ale naozaj veľmi, cením. Možno aj práve v tomto kritickom článku mám nejaké chyby. Neviem. Ale záleží na tom, aby sme chyby robili čo najmenej. Je to veľmi dôležité!
Prečo o tom hovorím? Lebo kým veriaci, a to myslím slovo veriaci, ako ho myslia naši nábožní spoluobčania, čiže zvyčajne teisti (napríklad kresťania), kladú dôraz na vieru, tak humanisti (ako opak veriacich) kladú dôraz na rozum.
A ovládanie spisovnej slovenčiny je o rozume, nie o viere, aj keď uznávam, že je potrebné mať istý cit (zmysel) pre pravopis.
Idem už k veci.
Občianske združenie ETHOS (Etika, Tolerancia, Humanizmus, Občianstvo, Sekularizmus; Sekularisti.sk) má facebookovú stránku Podporujem odluku cirkví od štátu. (Vidíte? Pri skloňovaní nových slov ako je „facebook“ je potrebný ten zmysel pre pravopis, lebo bola snaha pretlačiť aj fejsbúk.)
16. júla 2016 o 17.50 h uverejnili kritickú koláž s opisom:
„Pretože nič nenasýti hladných a nevylieči chorých než 33 metrová socha za 1,1 milióna eúr.“
Mne hneď do očí udreli eurá. V množnom čísle v genitíve je „eur“. Podľa mňa je lepšie použiť znak €. Vtedy ponecháte na čitateľovi, ako si to prečíta. Ešte by som namiesto „33 metrová“ napísal „33-metrová“. Keď dvojmetrová je merajúca dva metre, tak tridsaťtrimetrová je merajúca 33 metrov. Ešte by som pridal slovo „viac“. Nejako takto:
„Pretože nič nenasýti hladných a nevylieči chorých viac než 33-metrová socha za 1,1 milióna eur.“
Pod príspevkom je teraz 14 komentárov, ale nikto neupozornil na gramatiku. Chápem, nie je podstatná. Ale „Peter Matejovsky“ nerobí rozdiely medzi jednotným a množným číslom.
„No, ak sú hladny a chory cirkevny papaláši…“
Správne: hladní, chorí, cirkevní.
„Peter Benkovsky“ kašle na „my“ a „mne“.
„Však sa len pekne modli, a mi ti dáme nádej, že niekto…“
„Blanka Burjanová“ si nevšimla, že ide o sochu v Poľsku, v „slovanskej krajine“.
„A ešte to aj hyzdí krajinu… také obrovské sochy sa hodia iba niekam (Rio de Janeiro), určite nie do slovenskej krajiny.“
Ale to je maličkosť. Nepodstatný detail. Len chcem poukázať na to, že sa nedbá na pravopis. Beriem na vedomie, že ide len o sociálnu sieť. A nepíšu novinári, ale len bežní ľudia. Lenže mne ide práve o to, že ak niekto kladie dôraz na rozum, tak by mohol byť dôsledný aj v spisovnej slovenčine. Vadí mi toľká povrchnosť, keď sa kritizujú kresťania, že sú takí a takí, ale o čo sme my lepší?
Keď chceme budovať lepšiu spoločnosť, musíme byť aj na seba prísnejší. Aj nám by malo záležať na tom, aby sme boli čestní, charakterní, poctiví, pravdovravní, slušní, šľachetní… a keď už zdôrazňujeme význam rozumu, tak by nám malo viac záležať na ovládaní pravopisu. OK?
(OK som použil zámerne, lebo sú niektorí ľudia pri téme o pravopise, pri spisovnej slovenčine citliví na cudzie alebo cudzojazyčné výrazy. Lenže ja nepoznám slovenský výraz, ktorý by tak dobre vystihol výraz OK.) Takže OK?
Proti gustu žiaden dišputát. Inými slovami: Každý má iný vkus.
Poznámka: V článku som sa nezameral na obsahovú stránku koláže.
Archív:


Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.
Ján Parada
laik s celoživotným vzdelávaním
Čerpané z:
vlastný zdroj