www.humanisti.sk
Súťaž o knihu
Webhouse.sk
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVAAteisti Českej republiky Voľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam Roman
Spolupracujeme
Slovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.skdTest
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @181
Počítadlo


Spam poison

Hrdina Michal Strenk

Námornému seržantovi Michaelovi Strankovi bolo udelené občianstvo USA.

Karpatsko-rusínska spoločnosť toto ocenenie uznáva a dáva do pozornosti Strankovu karpatsko-rusínsku národnosť.

Certifikát o udelení amerického občianstvaMunhall, Pennsylvánia: Karpatsko-rusínska spoločnosť s hrdosťou prijíma oznámenie o štátnom občianstve Spojených štátov amerických, ktoré bolo in memoriam udelené rusínsko-americkému seržantovi Michaelovi Strankovi (Michal Strenk, Михал Стренк). Počas slávnostnej ceremónie, ktorá sa konala 29. júla 2008 pred vojnovým pamätníkom námorného zboru v Arlingtone, vo Virgínii, prebrala Strankova sestra Mary Peroová v jeho mene certifikát o udelení občianstva od Amerického imigračného úradu (Citizenship and Immigration Services – CIS).

Pred vojnovým pamätníkom námorného zboru v Arlingtone

Dave Lapan (vľavo) a Gregg Sturdevant (vpravo) v rozhovore s Mary Peroovou po slávnostnom prevzatí certifikátu. (© Marine Corps Times)

Michael StrankMichael Strank bol seržantom Námornej pechoty Spojených štátov amerických počas 2. svetovej vojny. Jeho podobizeň znázorňujúca vztyčovanie vlajky na vrchu hory Suribachi počas bitky pri Iwo Jima, je zakomponovaná do slávneho monumentu pripomínajúceho túto udalosť. Strank zomrel v boji o týždeň neskôr.

Narodil sa 10. novembra 1919 v rusínskej obci Jarabina (vo vtedajšom Československu, dnes okres Stará Ľubovňa na Slovensku) a bol synom Vasiľa Strenka a Marty Grofikovej. Vasiľ Strenk emigroval do Franklin Borough neďaleko Johnstownu v Pennsylvánii, kde si, podobne ako mnoho ďalších rusínskych imigrantov, našiel prácu v oceliarni. Jeho rodina vrátane syna Michaela sa k nemu prisťahovala v roku 1922.

Rusíni, tiež známi ako Rusnáci, pôvodne pochádzajú z karpatskej oblasti vo východnej Európe (na území Slovenska, Poľska, Ukrajiny, Maďarska, Rumunska, a zahŕňa tiež imigrantské komunity v Srbsku a Chorvátsku). Keďže Rusíni nikdy nemali svoj vlastný štát a krajiny sovietskeho bloku ich odmietli uznať za samostatnú národnostnú skupinu, vždy existovali nejasnosti o rusínskej národnostnej príslušnosti odlišnej od slovenskej, českej a iných východoeurópskych národností.

Nejasnosti sa prejavili aj v súvislosti s Michaelom Strankom. V knihe a filme Flags of Our Fathers (Vlajky našich otcov) je Strank nesprávne označený ako Čech a v nedávnych zmienkach tlače zasa vyhlásený za Slováka. Aj keď jeho rodina emigrovala z Československa a jeho rodná dedina Jarabina sa nachádza na území Slovenskej republiky, o Strankovom rusínskom pôvode a národnostnej príslušnosti niet pochýb. V prihláške k štátnemu občianstvu, ktorú jeho rodičia vyplnili v Cambriiskom regióne Pennsylvánie, uviedli rusínsku národnosť.

Hoci sa Strank stal občanom USA v roku 1935, keď bolo štátne občianstvo uznané jeho otcovi, on sám nikdy nedostal takýto doklad. Až donedávna nebolo námornému zboru známe, že Strank bol imigrantom. Seržant delostrelectva Matt Blais, zamestnaný ako námorný bezpečnostný dozorca Amerického veľvyslanectva na Slovensku zistil, že Strank nebol americkým občanom narodeným v Spojených štátoch a požiadal Americký imigračný úrad v Strankovom mene o uznanie štátneho občianstva po jeho smrti.

Počas slávnostného obradu pred pamätníkom, na ktorom je Strank vyobrazený, poznamenal Jonathan Scharfen, predseda Imigračného úradu USA, že Strankov príbeh je príkladom toho, ako imigranti prispeli do histórie Spojených štátov amerických. Karpatsko-rusínska spoločnosť oslavuje udatnosť a obetu Michaela Stranka, a tiež všetkých mužov a žien rusínskeho pôvodu, ktorí boli a sú v službách USA.

Michael Strank zahynul v bojoch 2. svetovej vojny na japonskom ostrove Iwo Jima 1. marca 1945, necelé dva týždne po vztýčení americkej zástavy 19. februára 1945 na vrchu Suribachi tohto ostrova, kde bola urobená legendárna fotografia Joe Rosenthala, ktorá je najreprodukovanejšou fotografiou na svete.

Legendárna fotografia Joe Rosenthala

O Karpatsko-rusínskej spoločnosti v USA

Karpatsko-rusínska spoločnosť v USA je nezisková organizácia, ktorej úlohou je vzdelávanie (nielen) Rusínov o rusínskej histórii a kultúre a podpora rusínskej kultúry v rusínskej domovine v Strednej a Východnej Európe.

Táto organizácia sa pýši vyše 1 800 členmi po celom svete, ktorí jej prácu podporujú členskými ako aj dobrovoľnými príspevkami do fondov podporujúcich rozvoj rusínskej kultúry v zahraničí a humanitárnu pomoc pre rusínske komunity v Európe.

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

Dr. Elaine Rusinková (Elaine Rusinko)
– profesorka v Ústave moderných jazykov na Univerzite v Marylande (Department of Modern Languages, University of Maryland, Baltimore, USA)
– členka Karpatsko-rusínskej spoločnosti (Carpatho-Rusyn Society, Munhall, Pennsylvánia, USA)
Čerpané z: Akadémia rusínskej kultúry a osobná stránka

Elaine Rusinková, 23. 02. 2010 | Prečítané: 5400 | Rubrika: Veda a spoločnosť

Webhouse.sk

Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Voliči, pozor na Kisku!
Keď klamal v minulosti, bude klamať aj v budúcnosti. Pozri: Kiska povedal: „Nezaložím stranu.“ a Kiska je hanba Slovenska.
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore